Forum: Orice altceva Concurs IATA CE POT FACE DOUA MAINI DIBACE :)))))

  • punctG
    punctG

    Parerea noastra este ca exista 2 castigatori si doar 1 premiu, departajarea nefacandu-se in urma votului ci alegandu-se un criteriu. Propunerea noastra este ca acest concurs sa fie organizat de noi si @cinnamon ca si castigatori cu drepturi egale, @cinnamon te rugam sa accepti si propunerea si premiul, mai ales ca tu nu lucrezi cu luturi polimerice.
    Ne-ar placea sa fi de acord cu tema pe care o propunem si anume
    -tema este libera, se poate folosi orice cromatica, orice material, pe orice suport, nu este obligatoriu sa fie bijuterie
    -singura constrangere ar fi ca fiecare persoana sa lucreze intr-o tehnica pe care nu a mai experimentat-o, opusa celei cu care s-a consacrat si o sa dam cateva exemple pentru a fi cat mai bine intelesi
    ne-ar placea sa vedem un tablou de @havin :))), @loulou sa sudeze niste sarme de fier, @andradacristina sa faca bodypainting, @alyingraphicland sa faca un tort (de mancat), @domnisoarababacilu sa forjeze niste fier, @artemiza sa faca o armura bineinteles de nunta, @dodo sa faca o casuta de porumbei pe care sa o decoreze cu crete colorate, @mady sa sculpteze o statuie ecvestra in sapun de casa,
    bineinteles ca exageram un pic dar cred ca ati inteles tema :))))) noua ne place si speram sa fi si tu @cinnamon de acord cu aceasta tema.
    In privinta premiilor, si a criteriilor de votare o sa afisam noi sau cinnamon dupa ce discutam intre noi.
    Ideea este sa va simtiti bine, produsul sa fie nou realizat, special pentru concurs, sa fie o provocare pentru voi ceva ce poate ati dorit la un moment dat sa faceti si nu ati reusit din diverse motive.

    29.06.2010, 16:00:55
  • DeianeiraJewellery
    DeianeiraJewellery

    Gabriela foarte interesanta propunerea ta

    29.06.2010, 16:14:52
  • mady68
    mady68

    Esti plina de imaginatie;de aceea-ti ies numai minunatii,dupa cate am inteles eu nu mai fac nimic crosetat,experimentez...ce-o fi,ce-o iesi..corect?

    29.06.2010, 16:18:18
  • punctG
    punctG

    da... eventual de andrele te poti folosi la decoratul calului :)))) sau sa faci din ele wire wrapping (sper ca am scris corect) :))))) sigur o sa iasa chestii faine

    29.06.2010, 16:21:57
  • mady68
    mady68

    tu cred ca glumesti cu sapunul de casa ,soacra-mea e departe si am facut ''baloane''destule in seara votului,gata imi pun mintea in actiune,care este data finala pentru postare?

    29.06.2010, 16:47:26
  • punctG
    punctG

    Asteptam si confirmarea lui @cinnamon, bineinteles ca glumeam cu sapunul, ideea era ca nu neaparat cu materiale scumpe, manopera sa fie scumpa :))))

    29.06.2010, 16:50:47
  • handmade.mititel
    handmade.mititel

    se accepta experimente mai vechi? sa zicem de cateva luni, insa nepostate pana acum undeva? :)

    29.06.2010, 17:20:49
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu sunt incantata de propunerea Gabrielei, pe care cu ocazia asta o si accept. :)

    Ne-am gandit asa: avand in vedere ca maine e deja miercuri, si ca probabil avem nevoie de cateva zile ca sa ne imprietenim cu o noua tehnica, prelungim de data asta durata concursului pana vineri, 9 iulie, ora 20:00. Pana atunci va puteti inscrie in concurs cu un produs intr-o tehnica noua, la fel ca pana acum, postati aici link cu produsul vostru.

    Intrucat vrem sa atragem cat mai multi oameni pe site, si pentru ca ne-au tot intrebat clientii cand facem un concurs si pentru ei, eu voi oferi un premiu pentru toti cei care voteaza, al carui castigator va fi tras la sorti (probabil de random.org) dintre toti cei care si-au exprimat un vot.

    Asa au sansa sa castige si clientii nostri, care nu se pot inscrie in concurs cu un produs, si impulsionam lumea sa voteze, ceea ce e bine si pentru artistii handmade care capata asa mai multa expunere. Premiul trebuie sa il fabric zilele astea si il voi posta in magazin. Poate vota oricine are un cont pe Brelso mai vechi de 29.06 (azi), si ne-am bucura in mod special daca ar vota cat mai multi clienti, care nu au magazin pe Brelso. :))

    Vineri, 9 iulie ora 20:00 se incheie perioada de inscriere. Apoi toate produsele inscrise vor fi adunate ca de obicei cu link intr-un post, vor fi numerotate si incepe votarea. Votarea tine deci de vineri, 9 iulie pana duminica, 11 iulie ora 20:00.

    Premile pentru participantii handmade le ofera punctG, nu?
    Ce ziceti, ii dam bataie? ;)

    29.06.2010, 17:36:11
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @handmade.mititel: ar fi mai fain ca produsele inscrise in concurs sa fie noi noute; tocmai ca sa impulsioneze lumea sa lucreze ceva nou, intr-o tehnica noua. Sigur iti vine iin minte ceva ce n-ai mai icnercat pana acum deloc :))

    Am uitat sa precizez : fiecare poate participa cu un singur produs, se accepta "seturi" :)

    29.06.2010, 17:39:03
  • havin
    havin

    intr-adevar foarte interesanta ideea acestui concurs! felicitari, cred ca va fi cel mai insufletit si tentant de pana acum, un plus pt fiecare participant, o provocare de autodepasire!

    29.06.2010, 17:40:32
  • punctG
    punctG

    Premiile vor fi in bani si anume
    Locul I 75 RON
    Locul II 50 Ron
    Locul III 40 Ron
    Si un premiu special, un produs marca punctG, pe care il vom oferi unui produs pe care il gasim noi cu totul special
    Spor, succes si distractie maxima

    29.06.2010, 17:46:25
  • tonycat
    tonycat

    Categoric ca produsul trebuie sa fie fabricat, confectionat, manufacturat, batut, lacuit, crosetat, taiat, modelat in perioada curenta de concurs. Poate ca aveti idei mai vechi, fiecare si-a dorit la un moment dat sa creeze ceva dar nu a gasit motiv sau prilej, timp, motivatie, dar a pastrat scanteia. Acum e momentul sa se aprinda!
    Satisfactia ca ai lucrat sub "presiune", dar o presiune placuta, creatoare nu se compara cu ceea ce ai simti daca ai prezenta in concurs ceva ce ai realizat ieri, acum o luna, un an......... si ai mai si castiga voturi...
    Va doresc spor la lucru!

    29.06.2010, 18:00:47
  • havin
    havin

    punctG, pot sa schimb cumva cu alyingraphicland? ma gandesc sa-i dau ei tablourile si sa ma aleg eu cu 'culinarul'.... poate va tentez cu o baclava sau o sarailie (sau amandoua, le fac set :)))

    29.06.2010, 18:14:52
  • punctG
    punctG

    poti face orice eventual sa pictezi niste baclavale de sa ne lase gura apa :)))
    ne bucuram sa te avem printre noi

    29.06.2010, 18:31:40
  • user21
    user21

    pfoai ce dificila ( dar nice) treaba.mie ce imi sugerati? :))

    29.06.2010, 18:34:39
  • allyingraphicland
    allyingraphicland

    Foarte tare tema concursului! Felicitari! Mi-ar placea sa tina si timpul cu mine, astfel incat sa pot participa :D

    29.06.2010, 18:41:17
  • KAEVjewelry
    KAEVjewelry

    In primul rind va felicit pentru cistigarea concursului anterior...mie una mi-au placut creatiile voastre.
    Si..asta da concurs :)..asta da idee! Deja incep sa ma gindesc sa ma apuc de pictat..de impletit... de gatit, asa cum a spus si havin..oricum creierasul meu e * pus pe bigudiuri *.
    Dar, probabil ca voi incerca ceva nou..si, sincer nu stiu ce va iesi.
    Spor la lucru!

    29.06.2010, 18:41:38
  • havin
    havin

    biiiiiine! va spun de-acum: o sa fie imposibil sa va impotriviti:))))))) o sa va lucreze glandele salivare ceva de speriat:))))) o sa castig o sa vedeti:)); premiul insa am sa-l cedez lui hope. are mai multa nevoie de el decat mine.
    gata v-am zambit, ma duc sa caut cea mai buna reteta ce-a existat vreodata!

    29.06.2010, 18:43:29
  • GOT
    GOT

    parca mi-ati citit gandurile...exact la un concurs de genul asta ma gandeam acum cateva zile...cred ca o sa postam si noi un produs, ceva pictat ca nu prea am alte idei

    29.06.2010, 19:00:08
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    ....am eu o idee de colaborare:))....alyingraphicland face un tablou-scena;havin "bucatareste" un cavaler din turta dulce,bijuteriiwhatelse impleteste o armura din sarma de cupru pt cavaler.......si-ar mai fi.....Cinnamon creeaza calul din alama batuta,mady68 vine cu jurnalul in care cavalerul tine evidenta turnirurilor iar andradacristina pune cireasa pe tort si aduce printesa din lana impaslita:))))......Got picteaza fundalul....asbeds face o peruca pt printesa(ca si-a smuls parul cand a auzit ideile mele)....Lista poate continua....Eu aduc armele....sigur am ceva scobitori prin casa....

    29.06.2010, 19:17:08
  • punctG
    punctG

    Ma bucur ca va place si va prinde :)))
    Havin eventual poti face un happening invartind foaia de baclava deasupra capului am vazut intr-un documentar din Turcia ca asa se face :)))) ce mesteri...

    29.06.2010, 19:25:53
  • punctG
    punctG

    @Aly dureaza aproape 2 saptamani

    29.06.2010, 19:36:53
  • Zebru
    Zebru

    Imi place mult noul concurs, e o provocare. Ma gandesc ce sa fac...

    29.06.2010, 21:16:35
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Imi pare tare interesant. Am intrat deja in fibrilatii. Punctuletz, cum vine aia "armura de mireasa"? Nu cunosc termenul. Ma bag pe o centura de castitate, ceva,...in loc?

    29.06.2010, 21:32:14
  • havin
    havin

    pai mai, tema concursului era tocmai cu lucruri facute in premiera:)))... aia de invart foile alea de yukfa sant mesterei :)))))... io daca nu dau foc p-aici si obtin si ceva comestibil- zic saru mana... daca nu o rog e femeia in casa :)))))))

    29.06.2010, 21:34:05
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Pardon, acum vazui ca era "armura de nunta". Da' tot nu stiu ce e.

    29.06.2010, 21:35:25
  • punctG
    punctG

    era si bancul ala.... dupa ce ii montase centura fierarul il intreaba pe cavaler ii punem si botnita? ma gandeam de faptla o armura de mire :))) dar mi-a iesit anapoda, ideea este sa faceti ce va trece prin cap dar intr-o tehnica pe care nu o stapanitii eventual sa nici nu dati bani pe materiale, cu ce gasiti la indemana

    29.06.2010, 21:36:19
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Ce super e ideea!!! Acum sa vad ce mesteresc io :p

    29.06.2010, 21:57:17
  • dibacie
    dibacie

    Hei, a spus cineva ceva despre dibacie? :D Foarte frumoasa si sanatoasa provocarea. Te mai scoate din rutina tehnicilor uzuale. Poate incerc iar quilling. :))
    Sa te tii! E bine ca dureaza mai mult concursul asta ca am avea timp sa terminam, fiind vorba de ceva total nou. Pana dibuim cum se face, pana gasim un model... ehee!
    Spor la treaba!

    29.06.2010, 22:45:32
  • lucashop
    lucashop

    Ce sa fie?ce sa fie??that is the question....hai spor tuturor!

    29.06.2010, 23:43:20
  • lycurycy18
    lycurycy18

    ma bag si eu de data asta:)

    30.06.2010, 00:34:44
  • punctG
    punctG

    idee geniala @ganduldelemn sa faca portjartier eventual cu pene :)))))

    30.06.2010, 00:40:06
  • havin
    havin

    :)))))))))))))))))))))))))))))))))))

    30.06.2010, 07:25:02
  • DeianeiraJewellery
    DeianeiraJewellery

    Mama ce imi place de voi. Se vede ca pe aici discuta fete " coapte" Deja miroase bine in casa, Fat-Frumos isi cauta perechea, se alege trusoul de nunta.. Totusi Gabriela ai reusit sa ma faci sah-mat. Oare eu ce fac? Help...

    30.06.2010, 08:30:25
  • punctG
    punctG

    Pai noi am cam trasat linia de acum mai ajutati-va si intre voi :))))) suntem curiosi ce va mai trece prin cap :))))

    30.06.2010, 09:10:39
  • dodo
    dodo

    "@dodo sa faca o casuta de porumbei pe care sa o decoreze cu crete colorate,"
    buna idee draga G.
    am doua turturele nabadaioase care-si fac cuib de vreo cativa ani pe balcon..ieri aproape mi-am rupt gatul incercand sa le prind sa le intreb de preferinte... cate camere, balcoane ( la propriu...doar nu va ganditi la prostii )...doar trebuie sa fac ceva confortabil, chiar frumos si durabil.
    doar nu facem rabat de la calitate...
    apoi m-am gandit ca daca ale mele nu-si dispuse sa se mute la confort sporit, la preturi avantajoase, la curs euro nemodificat, fara TVA marit....sa intreb un cuplu zburator tanar si cu mintea la cap...
    andradacristina ma ajuti?
    poate stii vreun cuplu de zburatoare fara camin...dornice sa faca afacerea vietii lor...

    Draga G stiam ca vei lansa o provocare, dar asta-i memorabila!!!!!!!!

    30.06.2010, 10:05:50
  • punctG
    punctG

    :))) de-abea asteptam sa ne intoarcem de la munca sa vedem noile postari. Multa inspiratie ne vedem diseara

    30.06.2010, 10:08:40
  • DeianeiraJewellery
    DeianeiraJewellery

    Caut dodo. Dau anunt la ziar :) . Daca vrei sa ajut si eu cumva ajut... Chiar sunt in dilema pentru ca trebuie sa plec la mare si timpul nu tine cu mine... Ma mai gandesc si eu . Poate lucrez eu printesa....

    30.06.2010, 10:26:24
  • DENISE
    DENISE

    Spor la lucru si succes celor ce vor participa la acest concurs(eu nu am timp sa incerc ceva nou)si felicitari celor ce au participat si cistigat la concursul "roz,verde,alb"!

    30.06.2010, 11:33:51
  • punctG
    punctG

    Se cauta spargatori de gheata :)))

    30.06.2010, 21:13:30
  • Summer
    Summer

    aici se cauta idei :))

    30.06.2010, 21:22:21
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Aha, eu am doua idei si nu stiu pe care sa o pun in practica ;)

    30.06.2010, 21:25:49
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Eu am ales un domeniu in care iau totul chiar de la 0,daca imi iese ceva bine,daca nu,recurg la planul B:)))asta cand o sa-l am....De un lucru te pot asigura,Gabriela,m-ai facut sa caut ceva nou si m-am indragostit de ceea ce am gasit.....ooooof,ce bine ar fi sa-mi iasa ce vreau!!!!!!!!......Succes la cautat si,mai ales,la gasit idei!!!!

    30.06.2010, 21:37:19
  • arabela
    arabela

    Foarte faina provocarea , sper sa apuc si eu sa incerc ceva, desi mi-e cam greu sa gasesc ceva ce nu am incercat inca :P. Sau se pune si daca nu am postat pe breslo ceva facut intr-o tehnica anume? Presupun ca ar fi cumva trisat, hai ca ma mai gandesc ce tehnica noua as putea incerca.

    01.07.2010, 10:53:46
  • skinosphere
    skinosphere

    Mama deja ma doare capu....gata, cred ca am stors o idee:)

    01.07.2010, 11:37:12
  • skinosphere
    skinosphere

    intrebare de baraj, eu la skino fac sapun cu Cosmin si la handmadetherapy fac bijuuri singura.....pot participa doar de la un user si cu ceva ce nu am mai facut la nici una? ufff ce agitatie domle`

    01.07.2010, 11:39:05
  • ioncikdesign
    ioncikdesign

    multumesc de invitatie!
    am citeva idei...sa vedem ce iese....sper sa si am timp

    01.07.2010, 11:50:29
  • punctG
    punctG

    Iar ar fi frumos sa va imprumutati tehnici de la alti vanzatori si sa faceti schimb de experienta, folosind stilul personal dar intr-o tehnica straina.

    01.07.2010, 14:00:59
  • enchantedbeads
    enchantedbeads

    Multumesc pentru invitatie, voi incerca sa ma "reinventez".

    01.07.2010, 17:17:00
  • Ghindutzae
    Ghindutzae

    vai de mine ce concurs...o idee super...dar si super greu:)) ca... na.... fiind obisnuit cu ceva..ti-e cam greu sa schimbi tehnica...hmmm..avem timp pana p 9 sa facem ceva

    01.07.2010, 17:24:43