Forum: Concursuri Concurs “Invitatie la Bal Mascat pe Breslo”

  • 3cot
    3cot

    REGULAMENTUL CONCURSULUI ____________________________________________________

    TEMA: Bal Mascat – concurs de creatie vestimentara, arta plastica, decoratiuni, bijuterii sau orice alta creatie care se incadreaza in tema propusa.

    PERIOADA DE DESFASURARE

    - Inscriere: 22 octombrie 2013 –15 decembrie2013 (ora 24:00)

    - Votare: 16-18 decembrie 2013 (ora 24:00)
    - Rezultatul votului si premierea castigatorilor: 20-21 decembrie 2013

    INSCRIERI

    - Fiecare participant poate inscrie maxim 3 creatii.
    - Lucrarile inscrise trebuie sa fie special create pentru concurs iar data adaugarii produsului in magazin sa fie ulterioara datei de deschidere a concursului;
    - Produsele trebuie sa fie disponibile in magazin, pentru o usoara vizualizare de catre juriu si votanti – daca veti avea magazinul in vacanta, contactati-ma si rezolvam cumva;
    - Cei care participa pentru prima data la un concurs pe forumul Breslo sunt rugati sa specifice acest lucru la momentul inscrierii, pentru a putea beneficia de premiul pentru debut!

    VOTAREA

    - Fiecare votant va putea alege 6 dintre creatiile inscrise.
    - Auto-votul nu este permis.
    - Breslasii cu magazine active pot vota indiferent de numarul de feedback-uri.
    - Voturile clientilor se vor lua in considerare doar daca acestia au conturi deschise anterior datei de incepere a concursului si au primit minim 2 feedbackuri pozitive de la minim 2 magazine.
    - Clientii sunt rugati sa mentioneze calitatea de client dupa exprimarea votului, pentru a putea primi premiul pentru un client votant.

    JURIUL

    - Juriul va fi format din artizani cunoscuti ai comunitatii Breslo si va fi anuntat pe parcurs.


    CRITERII DE JURIZARE

    Juriul va acorda punctajul luând in considerare urmatoarele criterii:
    - Incadrarea in tema: influente, forme, coloristica, elemente specifice; ideea centrala; studiu personal
    - Complexitatea ideii, lucrarii si a tehnicii/tehnicilor folosite;
    - Estetica piesei, impresia artistica;
    - Prezentarea lucrarii: fotografii, descriere;
    - Originalitatea lucrarii, aportul personal, creativitatea.

    PREMIEREA
    Premii vor fi acordate dupa cum urmeaza:

    - premiul I, II, III - in urma voturilor juriului
    - premiul de popularitate - in urma voturilor publicului
    - premiul pentru debut
    - premiul pentru prima creatie inscrisa.
    - premii de incurajare, clienti, votanti si participanti.

    SPONSORI:

    www.breslo.ro/Shop/3cot

    In speranta ca lista va cuprinde mai multe pozitii, va multumim, anticipat, pentru sustinerea acestui concurs.
    Listele premiilor, sponsorilor si juriului vor fi completate pe parcurs.

    INFORMATII DESPRE CONCURS

    Concursul va cuprinde 3 sectiuni la alegere (2 sau 3 lucrari pot fi incadrate in aceeasi sectiune sau in sectiuni diferite):

    1. Bal masqué –mister, lux, stralucire ( balurile mascate din evul mediu tarziu, perioada renasterii, sec.17-18, anii ’80-’90).

    2. Petrecerea populara cu masti – ritual,mit, fantastic,traditii

    3. Balul mascat in literatura si film

    Puteti participa cu lucrari din orice categorie ( vestimentatie, decoratiuni, arta plastica, bijuterii, gastronomie etc.) cu conditia ca acestea sa se incadreze in tema si sa fie creatie proprie.

    22.10.2013, 13:44:13
  • 3cot
    3cot

    Vad ca deja lucrati pentru sarbatori ! Nu, nu va ridicati de la masa de lucru !
    Am facut deja o lista cu ceea ce va trebuie pentru a participa la acest concurs:
    -talent, creativitate, imaginatie, un strop sau mai mult suflet si materiale.
    Cum primele 4 de pe lista exista, ramane numai sa mai adaugati cate ceva in cutiutele cu materialele pe care le aveti pe masa.
    Am convingerea ca vom avea cu totii de invatat cate ceva de la voi, cele care va veti inscrie in concurs si ca, la final, vom participa la cel mai elegant, stralucitor, grandios bal mascat.
    In plus, nu uitati un lucru important :

    La final VOI veti fi REGINELE BALULUI !

    Va multumesc tuturor !

    22.10.2013, 13:45:53
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    superba tema! sigur vor iesi alte minunatii la iveala :)

    22.10.2013, 14:08:09
  • AndiBede
    AndiBede

    Wow, ce fain :D Îmi place foarte mult tema, că nu se leagă de anotimpuri sau sărbători sau bijutieri. Bine, de fapt îmi place tema pentru că ce lucrez eu poate fi ușor adaptat la temă și pentru că am materialele necesare și îmi doresc de atât de mult timp să am la ce folosi penele pe care le adun de mai mult de un an...

    Și știu pe cineva foarte potrivit pentru această provocare, RalucaElvenDesign, căreia îi admir creațiile de când am descoperit-o aici, pe Breslo.

    Felicitări pentru inițiativă și la câți mai mulți participanți! (concursurile astea mi se par tare faine, ele sunt ”liantul” care leagă cel mai puternic comunitatea asta de oameni faini)

    22.10.2013, 14:24:09
  • 3cot
    3cot

    NicoleCea Mov, asta imi doresc si eu! Si mai mult, sper ca printre minunatii sa fie si o lucrare cu semnatura ta!

    AndiBede, initial am vrut sa propun o alta tema. Dar tinand cont ca este o perioada mai incarcata pentru toti breslasii am ales aceasta varianta. Abia astept sa vad ce ne propui
    Multumesc pentru sugestia de a o invita si pe RalucaElvenDesign. Sper sa ne viziteze si sa ne dea o mana de ajutor.

    Sunteti pe lista de invitati !

    22.10.2013, 15:38:57
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Multumim pentru tema . O sa avem mult de lucru dar cred ca ne vom bucura ochii si sufletele la fel ca si la celelalte concursuri. Suntem alaturi de tine 3cot.

    22.10.2013, 16:03:56
  • mielena
    mielena

    Profunda si provocatoare tema, 3cot! :)
    Ar fi interesanta participarea sub anonimat iar castigatorii sa-si scoata "masca" doar la final... asa cum facea bijouxdemonange in concursurile Zodiilor, pana nu de mult...dar stiu ca asta inseamna un efort in plus al organizatorilor...

    Succes tuturor si hai sa ademenim muzele cu aceste versuri ale lui Paunescu!

    "Cea mai mare surpriza
    cel mai mare soc,
    nebunia serii,
    punctul culminant
    al balului nostru mascat
    în care
    nimeni
    n-a mai cunoscut pe nimeni
    a fost acela în care
    cineva
    a avut ideea geniala
    sa aparem cu totii
    cu fetele noastre reale.

    A trebuit sa ne mascam
    din nou
    ca sa ne mai putem
    recunoaste
    si sa ne dam
    buna ziua. "

    22.10.2013, 16:07:31
  • 3cot
    3cot

    Mielena, mi e pare extraordinara ideea ta! Cum sunt la primul concurs pe care il organizez, nu stiu exact ce presupune punerea in practica a acesteia. Dar daca exista mai multe voturi pro, de ce nu! Eu nu ma dau in laturi !
    Deci, astept parerile voastre.

    Mai am cateva idei pe care le voi discuta cu voi pe parcurs.

    Frumoasa poezie ! Multumim si te asteptam in sala de bal !

    22.10.2013, 16:59:27
  • rosegarden
    rosegarden

    PRO!
    cu toate ca habar nu am ce trebuie facut...cred ca ne dai mailul tau, iti trimitem cele 4 poze gata sa fie postate, titlul, descrierea......si tu taci malc de la cine e...postaezi asa de la x......la tine in magazin.
    eu sunt ffoooarte pro...un pic de mister si surprize, ghicitori nu strica!!!
    deci ..zi-le la fete. SA NU POSTATI PANA NU VOTATI! DA "MASTI"...SAU NU?

    PAPA SI NE VEDEM :d

    22.10.2013, 18:00:19
  • 3cot
    3cot

    Ok, rosegarden!

    Deci, intrebarea este:

    cu masca sau fara masca ?

    22.10.2013, 18:24:15
  • soso07
    soso07

    Ce dor imi era de o petrecere :)) Si nu oricum, ci de zile mari !!! Acum vin cu muzica :
    Phantom Of The Opera- Masquerade
    https://www.youtube.com/watch?v=FwoLNtUuCVk

    22.10.2013, 19:42:58
  • raven
    raven

    Super tema, 3cot!
    Si eu sunt pro.....hi hi hi :)

    22.10.2013, 20:07:11
  • 3cot
    3cot

    Soso, ca de obicei.. fix ceea ce trebuie !

    Raven, multumesc ! Hi, hi, se pare ca balanta se va inclina puternic spre pro !

    22.10.2013, 20:34:10
  • soso07
    soso07

    Este printre filmele mele preferate ... imediat m-am dus cu gandul la el :)

    22.10.2013, 20:36:28
  • AndiBede
    AndiBede

    Încă nu pot să mă pronunț, dar am niște argumente contra:
    - nu cred că va fi greu pentru oricine să își dea seama că piesa x are tehnica și semnătura artizanului y;
    - se cam pierde oportunitatea de a promova magazinele prin intermediul concursului (eu am descoperit foarte mulți artizani prin intermediul concursurilor pe forum);
    - organizatoarea concursului trebuie să se descurce foarte bine cu baza de date pe care o va primi în gestionare, care nu va mai fi la nivelul de ”listă cu link-uri și magazinele corespunzătoare”, ci mult mai complexă;
    - dat fiind că produsele vor fi listate în magazinul organizatoarei, vor trebui listate din nou la sfârșitul concursului în magazinele celor care le-au creat (un inconvenient minor), însă vizitatorii magazinelor nu vor avea ocazia să descopere și piesele speciale care participă la concurs, decât dacă știu de forum și de concurs.
    Pro ar fi faptul că-s toate produsele la un loc și sunt mai ușor de vizualizat, comparat, admirat.
    Găsiți voi mai multe argumente pro, că pentru mine balanța înclină cam într-o parte...

    22.10.2013, 20:51:16
  • 3cot
    3cot

    Si pentru ca soso ne-a adus in atentie Fantoma de la Opera, iata si un personaj din filmul regizat de Arthur Lubin, Carlotta, care poate constitui o sursa de inspitatie.
    http://www.youtube.com/watch?v=SgUZ_wtEIXc

    22.10.2013, 23:03:26
  • mielena
    mielena

    Cu sau fara masca, sa ne amintim si sa ne amuzam cu replici celebre din "D'ale Carnavalului":
    "-Mişelule, să ne desluşim, 'ai? După ce mă ataci la sacrul meu amor; amăgeşti o fiinţă nevinovată... o femeie... femeie! Ochi alunecoşi, inimă zburdalnică!..."
    sau

    "-Eu i-am declarat că omul cu traducerea este acela care mă traduce şi pe mine, amantul meu, fidelul meu amant, căruia eu (obidită) i-am fost întotdeauna fidea..."

    :)

    23.10.2013, 08:26:49
  • 3cot
    3cot

    FlorinArtBijoux, multumesc pentru sustinere ! Sper sa dai curs invitatiei la bal mascat. Te asteptam cu drag !

    Mielena, citatele din Caragiale m-au dus cu gandul la ecranizarea piesei in regia lui Aurel Miheles si a lui Gheorghe Naghi realizata in 1958. O capodopera cinematografica , care merita vazuta/revazuta. Daca vreti sa va descretiti fruntile …
    http://www.youtube.com/watch?v=1lTDpcZ_t9M

    23.10.2013, 12:10:48
  • 3cot
    3cot

    Si inca o sursa de inspiratie:

    Commedia dell'Arte – o forma de teatru, bazat in special pe improvizatie, care a avut perioada sa de glorie in sec.16-17.
    De ce Commedia dell'Arte? Pentru expresivitatea mastilor, pentru costume, culori si personaje inedite.
    Va las sa le descoperiti !

    23.10.2013, 12:42:48
  • 3cot
    3cot

    In legatura cu inscrierea lucrarilor in concurs
    Avand in vedere ca exprimarea parerilor pro si contra anonimat va consuma din timpul alocat inscrierilor si, in plus, faptul ca lucrarile care se incadreaza in tema concursului pot fi cadouri perfecte pentru sarbatorile care se apropie , propun sa ramanem la metoda clasica de inscriere ( postare in magazin, si afisarea link-ului in cadrul topicului de concurs). Daca nu aveti nimic impotriva, asteptam primele lucrari !

    23.10.2013, 13:40:45
  • mielena
    mielena

    Bal mascat cotidian- imagine inca actuala!- desprinsa din Glossa lui Eminescu

    (...)
    Privitor ca la teatru
    Tu în lume sa te-nchipui:
    Joace unul si pe patru,
    Totusi tu ghici-vei chipu-i,
    Si de plânge, de se cearta,
    Tu în colt petreci în tine
    Si-ntelegi din a lor arta
    Ce e rau si ce e bine

    Caci acelorasi mijloace
    Se supun câte exista,
    Si de mii de ani încoace
    Lumea-i vesela si trista;
    Alte masti, aceeasi piesa,
    Alte guri, aceeasi gama,
    Amagit atât de-adese
    Nu spera si nu ai teama.

    Nu spera când vezi miseii
    La izbânda facând punte,
    Te-or întrece nataraii,
    De ai fi cu stea în frunte;
    Teama n-ai, cata-vor iarasi
    Intre dânsii sa se plece,
    Nu te prinde lor tovaras:
    Ce e val, ca valul trece(...)

    24.10.2013, 13:09:30
  • 3cot
    3cot

    Da, spectacolul vietii ! …..“ Toate-s vechi si noua toate…”

    24.10.2013, 15:33:36
  • 3cot
    3cot

    Sa ramanem la teatru ca sursa de inspiratie pentru concursul nostru, de data aceasta teatrul popular.
    Cum Mielena ne-a adus acasa prin versurile lui Eminescu, perioada sarbatorilor de iarna vine cu un alai format din cete de mascati, vornicei, irozi, capre, ursi, cerbi, caiusi …. O lume fantastica, ritualuri menite sa alunge duhurile rele si sa aduca fericire si prosperitate in casele romanilor.
    Unele datini s-au pierdut, altele se mai pastreaza insa nu se stie exact de unde au aparut. Dar cele care exista ar trebui macar amintite. Suntem raspanditi in toata tara si ar fi minunat daca am povesti despre traditiile din zonele in care traim, fie chiar si numai auzite de la o bunica sau un om mai in varsta, sau chiar cele despre care am citit. Ce ziceti ?

    24.10.2013, 15:36:08
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    3cot, bineinteles ca voi aduce si eu ceva in concurs! Daca nu voi putea sa ma adun sa concurez, precis o sa daruiesc un mic premiu unei concurente. Dar imi doresc foarte mult sa admir Creativitatea in toata splendoarea ei. Si sunt sigura ca vom avea ce sa admiram. Cu totii.

    24.10.2013, 18:44:37
  • 3cot
    3cot

    FlorinArtBijoux, ar fi minunat sa admiram noi creativitatea ta in toata splendoarea ei ! Iar despre premiu.... un mare multumesc !

    24.10.2013, 22:24:12
  • 3cot
    3cot

    Am gasit o datina despre care nu am mai auzit pana acum ( si cate nu or mai fi!), Mosoaiele.
    Probabil pentru ca singurele localitati in care se mai pastreaza aceasta traditie sunt Luncaviţa şi Rachelu din judetul Tulcea.
    Pentru ca ritualul este deosebit si plin de semnificatii si pentru ca se potriveste cu tema concursului, am sa va spun cate cava despre el.

    25.10.2013, 20:33:40
  • 3cot
    3cot

    Sarbatorile Mosoaielor incep de Sf.Nicolae in zgomotul asurzitor al clopotelor si talangilor mosoilor si mosoicutelor si se incheie de Boboteaza cand are loc si o intrecere cu cai.
    Rolul Mosoaielor este de a alunga raul din calea Nasterii Domnului, pregatind intrarea intr-un an nou imbelsugat.
    Mosoii sunt colindatori imbracati in costume compuse dintr-un cojoc intors pe dos, lung pana la pamant, cu blana de vulpe sau de iepure. La brau sunt legate talangi iar in mana tine un toiag din papura cu o piatra legata la un capat.
    Masca mosoiului este mesterita dintr-o catruna (denumirea folosita in zona pentru tartacuta) cu coarne de berbec si mustati de iepure, panglici colorate, flori nemuritoare si margele multicolore.
    Masca mosoicutei are cornite de oaie .
    Si inca ceva interesant: cei care refuză colinda cetelor de mosoi se trezesc întotdeauna cu poarta ruptă şi aruncata in balta.

    Daca vreti sa vedeti mosoii si mosoicutele:

    http://www.youtube.com/watch?v=dIlMAWGayY8

    25.10.2013, 20:38:11
  • blanitza
    blanitza

    Ce tema incitanta si pentru rotitele noastre estetice, cat si pentru momentul din an - aproape, aproape de magica luna a lui Decembre, asadar si eu sper ca ne vom uita "cum ninge decembre" cu frumusete si inspiratie!!!
    Draga mea, permite-mi sa ma alatur echipei de sponsori, printr-un mic premiu - 30 Ron materiale pentru cea mai inspirata creatie, la alegerea mea. Am sa-i zic premiul "Didina&Mita", fugind si eu cu gandul la D-ale carnavalului...
    www.breslo.ro/Shop/blanitza
    ...Si tare ma chinuie talentul:), am in lucru o piesasi sigur vin cu ceva la concursul acesta!!

    26.10.2013, 11:05:11
  • mielena
    mielena

    Blanitza, tare imi era dor de tine! Ce bine ca esti cu noi! :)

    Acum iată si viziunea mea despre un bal mascat al străzii:
    www.breslo.ro/Product/Bal-mascat-pe-strada_1043455

    26.10.2013, 13:51:53
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Mielena, chiar am admirat astazi ceva asemenator la Alexander McQueen. Sincer imi place mai mult abordarea ta. Este mult mai purtabila si mai in ton cu toamna :)))


    http://www.youtube.com/watch?v=cHvXHZ0OxHk

    26.10.2013, 14:08:48
  • 3cot
    3cot

    blanitza, ai tinut sa ne aduci o bucurie astazi, in zi de sarbatoare !
    Nu exista premiu mic atata timp cat este daruit din suflet. Iti multumesc si iti multumim !
    Sper ca vei accepta si invitatia de a participa la bal si cu o lucrare. Avem nevoie si de un aer de romantism la petrecerea noastra. Te astept !

    26.10.2013, 16:26:50
  • 3cot
    3cot

    Aha ! Premiul pentru prima lucrare inscrisa a fost adjudecat !
    Mielena a spart gheata cu o creatie care pe mine, personal, m-a surprins. Nu m-am gandit la acesta abordare originala a temei ! Aceasta in primul moment. Apoi m-am luminat. Ok, logic, este vorba de Mielena !
    Iti doresc sa ai mult succes cu aceasta lucrare in concurs !

    26.10.2013, 16:38:33
  • carmenn
    carmenn

    mama ce frumi...ce peruca zapacita...ma refer la culoare...iar catina e super...

    26.10.2013, 18:18:58
  • mielena
    mielena

    Multumesc pentru întâmpinare, fetelor!
    Acum văd că sunt oarecum "pe alături" faţă de cele 3 secţiuni anunţate...:)

    26.10.2013, 18:59:45
  • 3cot
    3cot

    A 3-a sectiune ? Versurile care insotesc lucrarea ? ....

    26.10.2013, 19:25:22
  • mielena
    mielena

    Da, cu indulgenta, putem inclina spre sectiunea a 3-a...multumesc!...:)

    26.10.2013, 19:55:58
  • 3cot
    3cot

    In continuare, pentru inspiratie :

    https://www.pinterest.com/teachjess/masquerade-ball-ideas/

    https://www.pinterest.com/bgejwilks/masquerade-ball-ideas/

    26.10.2013, 23:21:54
  • floricelesv
    floricelesv

    www.breslo.ro/Product/Necklace-Mystery-women-in-blue_1043863 Aş dori să înscriu acest produs.

    27.10.2013, 08:33:27
  • 3cot
    3cot

    Iata ca balul nostru mascat incepe sa prinda viata ! Avem deja doua lucrari care nu au cum sa nu va atraga atentia.
    Floricelesv, dorinta iti este indeplinita. Ai intrat deja in competitie, si nu oricum, ci cu sanse mari de castig. Felicitari si sa obtii cat mai multe voturi !

    27.10.2013, 10:45:09
  • 3cot
    3cot

    Si inca o data, va multumim, mielena si floricelesv, ca ati deschis balul !

    27.10.2013, 10:46:22
  • carmenn
    carmenn

    www.breslo.ro/Product/Masca-De-ce-nu-Concurs_1044224

    prima lucrare...sper ca e buna si cre ca ar merge la categoria a 2...voi ce spuneti...urmeaza sa scriu cate ceva despre masti...dar m-am grabit sa o postez...

    27.10.2013, 16:57:27
  • 3cot
    3cot

    Bine ai venit la bal, carmenn ! Cum sa nu fie buna ? Este inedita si are aroma de sarbatoare. Mult succes la voturi si te asteptam cu urmatoarea creatie.

    27.10.2013, 18:26:23
  • carmenn
    carmenn

    saru-mana! eu si inventiile mele...:)

    27.10.2013, 18:32:53
  • 3cot
    3cot

    Avem trei lucrari minunate, si sigur vor urma si altele, care merita sa fie puse in valoare. Astfel ca, nu pot sa nu ma gandesc la felul cum va arata sala noastra de bal. Cum este luni, si imaginatia mea pare sa fi ramas blocata in weekend, ma bazez pe ideile si talentul vostru.

    28.10.2013, 10:21:43
  • carmenn
    carmenn

    www.breslo.ro/Product/Masca-Pink-Concurs_1044658

    a doua masca...cred ca se poate incadra in grupa a 2 a

    28.10.2013, 11:26:31
  • 3cot
    3cot

    carmenn, incep sa ma gandesc sa ma mut la Techirghol cat mai aproape de tine. Poate reusesc sa ma contaminez cu harnicie si inspiratie.
    Iti multumim ca ne faci viata mai roz ! Succes !

    28.10.2013, 13:33:12
  • carmenn
    carmenn

    multumesc! pai am avut materialele in casa...si am vrut sa fie cava vesel si delicat...:) am vazut aseara niste prezentari pentru primavara 2014...niste combinatii la care nu ma gandeam...roz cu galben si mult roz...lila... mov...inca sunt in trend...bag seama...:)

    28.10.2013, 14:34:28
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Iubitorilor si iubitoarelor de opera,"Un ballo in maschera" de Giuseppe Verdi intr-o interpretare de exceptie:

    http://www.youtube.com/watch?v=6wJ6VP064fU

    balul efectiv incepe la 1:56:00

    28.10.2013, 17:05:42
  • carmenn
    carmenn

    am gresit...a doua lucrare se incadreaza la Grupa I...:)

    28.10.2013, 18:13:32
  • soso07
    soso07

    MASTILE POPULARE

    Timp de secole, mastile s-au bucurat de o popularitate deosebita in randul romanilor. Departe de a fi simple accesorii, mastile populare reprezinta o lume fantastica, izvorata din gandirea societatii traditionale romanesti.
    Personificand spirite ale stramosilor, animale reale sau fantastice, spirite ale vegetatiei sau ale apei, mastile traditionale se folosesc in cadrul unor ritualuri ale fertilitatii, ale chemarii ploii, vanatorii sau in dansuri.
    Jocurile cu masti se desfasoara in anumite momente ale anului - Craciun, Anul Nou, Rusalii - sau cu ocazia unor evenimente definitorii pentru viata omului.

    Confectionate din diverse materiale (piele, blana, tesaturi, lemn cioplit, coji de copac), mastile poarta o bogata incarcatura emotionala.
    Purtatorii mastilor profita pentru cateva zile de sansa de a se descatusa de grijile si problemele zilnice, de a se manifesta intr-un mod deschis si fara oprelisti, profitand de anonimatul creat prin purtarea acesteia.
    Vatra satului este scena pe care se desfasoara jocurile populare cu masti, iar spectatorii sunt membri intregii comunitati.

    Masti traditionale din judetul Botosani
    http://www.youtube.com/watch?v=zefquIvSqPU

    28.10.2013, 18:37:36