Forum: Concursuri Concurs ____PARIS, mon amour ____

  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Noul concurs ce se va desfasura sub acest titlu generic, sper sa ofere o multitudine de posibilitati de exprimare.
    Chiar fara o cunoastere fizica, prin prezenta intr-o multitudine de spatii culturale, acest oras boem cu siguranta a lasat urme in constiinta noastra; de la marile carti, picturi, obiective turistice, arhitectura deosebita, la cafenelele cu aer boem, dantelariile din fier forjat ale balcoanelor,... si lista poate continua in functie de perceptia fiecaruia... totul poate constitui sursa de inspiratie.

    ________Perioada de desfasurare :

    1. INSCRIEREA lucrarilor se poate efectua in perioada 24 aprilie - 17 mai
    2. VOTAREA / JURIZAREA , se va desfasura in perioada 18 - 20 mai
    3. DECERNAREA PREMIILOR in data de 21 mai (in conditii optime)

    ________Participare :

    * Oricine este asteptat la acest concurs, indiferent de vechimea contului!
    * Se pot inscrie maxim doua lucrari

    ________Votarea :

    * Lucrarile inscrise in concurs vor fi evaluate prin vot pe forum, in urma acestuia
    fiind desemnat castigatorul premiului de popularitate!
    * In paralel, juriul pentru acest concurs va evalua fiecare lucrare in
    parte, iar in urma acestui clasament vor fi cunoscuti castigatorii premiilor I, II si
    III !
    * Poate participa la vot orice cont creeat anterior datei de incepere a
    concursului -respectiv 24 aprilie, iar clientii sa aiba minim un feedback pozitiv;

    ________Premii:

    1. PREMIUL DE POPULARITATE, pentru lucrarea care va obtine cele mai multe
    voturi , va fi oferit de mine, constand in furnituri, zic eu deosebite :)
    2. PREMIUL I, stabilit in urma jurizarii, va consta tot din furnituri, pe care le voi
    oferi cu mare drag!
    3. PREMIUL II, stabilit in urma jurizarii va fi acordat de - soso07-
    4. PREMIUL III, in urma evaluarii juriului va fi acordat de - GabyS -

    Componenta juriului va fi publica cat de curand :)

    De asemenea, premiile vor fi postate pe parcursul desfasurarii concursului :)

    Succes tuturor si sa ne-aduceti acel ¨je ne sais quoi¨ frantuzesc :)

    Si bineinteles, daca cineva mai doreste sa sponsorizeze acest concurs, il asteptam cu bratele deschise :)

    24.04.2012, 01:08:27
  • soso07
    soso07

    Dupa ce ne-am ales tinute din cufarul bunicii, sa facem o plimbare prin Paris. Ce ne puteam dori mai mult ?

    24.04.2012, 09:21:24
  • cleopatra5
    cleopatra5

    Si asa imi doream sa vad Parisul...

    24.04.2012, 10:04:52
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Si-o sa vedem ce n-a vazut Parisul...:)))

    Sper din tot sufletul sa ma mai adun si eu de pe drumuri si sa mai reusesc sa fac cate ceva si pt sufletelul meu,adica sa mai lucrez la margelele mele dragi.

    24.04.2012, 10:54:07
  • gemsgems
    gemsgems

    Ce ma tin in priza concursurile de pe forum! :P Nici daca vreau nu pot sta degeaba. :D

    24.04.2012, 10:55:06
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Eu de-abia astept sa admir Parisul din sufletul vostru! :)

    24.04.2012, 11:27:10
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Si cate putin pentru atmosfera...
    http://www.youtube.com/watch?v=Oj-3hk2L7MQ

    24.04.2012, 11:51:27
  • Ipipura
    Ipipura

    imi place la nebunie:) daca va ajuta, am un folder plin cu poze din Paris de share-uit:) pup pup.
    i'm in:)

    24.04.2012, 11:52:20
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Ajuta, ajuta! Pup si te astept!! :)

    24.04.2012, 11:58:13
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Ce tema de vis!! Abia astept sa vad Parisul!!! ;)

    24.04.2012, 12:01:23
  • corainadori
    corainadori

    Ce plini de surprize sunt oamenii astia pe forum! Gramada de idei, care de care mai interesante! Cei care vor sa participe sa poata birui cu ele. Le vrem pe toate, manutele sa reziste!
    FELICITARI PENTRU IDEI!

    24.04.2012, 13:32:00
  • gemsgems
    gemsgems

    Daca tot se intampla sa fie asta tema, vreau sa va impartasesc experienta mea din Paris. :D De pe vremea cand tineam un blog de calatorii si drumetii (inainte de gem's gems). Sunt si cateva poze si poate gasiti ceva sa va inspire, printre ele. :D

    Partea din Paris e spre sfarsitul primii pagini. :D

    http://descoperaromaniamea.blogspot.com/search/label/offblog%20Europa

    24.04.2012, 14:08:52
  • carla69
    carla69

    Asa faceti voi niste teme sa ne innebuniti,atractia e maaare dar nu cred ca mai particip

    24.04.2012, 16:11:40
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Eu va astept cu drag daca tema va inspira, iar faptul ca acest concurs este jurizat,
    consider ca este un plus pentru toata lumea :)

    CRITERIILE dupa care se va realiza punctarea lucrarilor sunt urmatoarele:

    1. Incadrarea creatiei in tema concursului
    2. Prezentarea creatiei-realizare foto si descriere care au rolul de a sustine d.p.v estetic lucrarea ( sursa de inspiratie/documentarea, mesajul pe care lucrarea o poate transmite privitorului)
    3. Atentia si precizia in executarea lucrarii-finisajul, acuratetea tehnicii folosite.
    4. Originalitate si inventivitate-vizeaza planul ideatic/imaginatia, abordarea stilistica si tehnica, materialele componente, accesorizarea inedita a furniturilor de baza, particularitatile si amprentele personale care definesc lucrarea. Toate acestea reduse la elementul surpriza care vor da nota dinsticitiva la final.

    24.04.2012, 17:07:30
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    COMPONENTA JURIULUI, caruia ii multumim pentru bunavointa de-a cantari just fiecare creatie inscrisa in concurs, este urmatoarea (in ordine alfabetica, dupa denumirea magazinului pe Breslo) :

    1. Andra Marasteanu, artizan handmade, cu selectii de lucrari in concursuri internationale!
    www.breslo.ro/Shop/bijouxdemonange
    2. Ruxandra, 26 ani, artizan handmade, cea care impreuna cu Luigi au fondat Breslo!
    www.breslo.ro/Shop/Funtasticus
    3. Dobras Anamaria, absolventa a Facultatii de Arta si Design din Timisoara, sectia design de produs, care ne incanta cu cele doua magazine, unul de furnituri handmade si altul cu bijuterii!
    www.breslo.ro/Shop/metalcrafty si www.breslo.ro/Shop/PersonalitySupplier
    4. Tiberiu, ¨¨artist plastic profesionist, stapaneste destul de bine cateva tehnici...partea masculina a echipei punctG, tatic de doi pui (al treilea e pe drum)¨¨
    .... vizitand magazinul va veti convinge cat sunt de modesti!!
    www.breslo.ro/Shop/punctG
    5. Ravai Nagy Aranka, textile designer, absolventa a Universitatii de Arta si Design din Cluj; iar ca legatura directa cu tema propusa, a participat la un proiect european la Academia des Beaux- Arts, Institut de France!
    www.breslo.ro/Shop/Textile-art

    24.04.2012, 17:31:28
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    http://www.youtube.com/watch?v=-YyS0t8dp40

    24.04.2012, 17:45:51
  • user33709
    user33709

    Buna seara tuturor!
    Ca urmare a invitatiei venita din partea Mihaelei ( www.breslo.ro/Profile/nagual ) de a participa la acest concurs, rog, cu permisiunea juriului, a ma alatura ca sponsor, timpul limitat dat de apropiata mea vacanta chiar in boemul Paris nepermitandu-mi participarea ca si concurent.
    Astfel, voi oferi ca premiu acest colier/ Pandant cu ceas www.breslo.ro/Product/Meet-me-in-Paris_573616, celei/celui care consider ca va transmite/transpune farmecul parizian prin/in creatia sa.

    Felicitari pentru initiativa si tema inspirata a concursului!

    24.04.2012, 23:54:17
  • DelOv
    DelOv

    Buna ziua, eu am o varianta de produs usor mai profunda in gandire, sper sa fie accepotata si inteleasa asa cum trebuie www.breslo.ro/Product/Concurs-PARIS-mon-amour-in-1800---by-Delov_578772

    25.04.2012, 10:21:50
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Buna tuturor! :)
    Multumesc pentru generozitata bookgirl, si-mi pare rau ca nu vei putea fi prezenta cu o lucrare in concurs!

    DelOV, ahhh, cat mi-as fi dorit ca aceasta sa fie prima piesa din concurs!!!
    Dar, cum nu am experienta in organizarea de concursuri, probabil nu am accentuat
    faptul ca produsul ce se inscrie in competitie trebuie sa fie creeat special pentru acest concurs, deci dupa data de 24 aprilie!
    Sper din suflet sa revii!!! :)

    25.04.2012, 10:33:10
  • DelOv
    DelOv

    Multumesc, am sa incerc, sa vadem ce mai nascocim...

    25.04.2012, 10:38:20
  • DelOv
    DelOv

    Draga Nagual,

    Am revenit rapid cu o piesa mult mai potrivita... dragostea in Paris...pur si simplu pluteste in aer..ceva pur, ceva simplu, ceva pur si simplu Del'Ov.
    www.breslo.ro/Product/Concurs-PARIS-mon-amour_611205

    25.04.2012, 11:20:31
  • soso07
    soso07

    Am cumparat si eu ceva material astazi, de dimineata. Cred ca ma aventurez cam mult cu ideea pe care o am, dar merita sa incerc. Ceva ... la vie en rose :)

    25.04.2012, 11:45:51
  • soso07
    soso07

    Partea vazuta din Premiul II, urmand ca spre final sa dezvalui si continutul :
    www.breslo.ro/Product/Cutiuta-cu-surprize---Premiul-II-la-concursul-PARIS-mon-amour_611474

    25.04.2012, 18:21:45
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Ce ma bucur ca avem deja o prima piesa in concurs! :)
    Succes DelOv !!

    Sorina, indrazneste, indrazneste la o vie en rose :)

    Pe mine una m-ai facut extrem de curioasa cu premiul oferit pentru locul II ; ce sa fie, ce sa fie?

    In cateva zile vin si eu cu premiile oferite!

    Si cum nu se putea sa nu uit ceva (cu siguranta sunt mai multe)... :)
    Voi acorda si un PREMIU PT. UN CLIENT VOTANT, ales prin tragere la sorti, constand in produse in valoare de 60 lei din magazinul meu;

    25.04.2012, 21:10:57
  • Ipipura
    Ipipura

    si iata si inspiratia:
    http://pinterest.com/isandru/paris/

    25.04.2012, 23:16:17
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Merçi Ipi!!!

    Si pentru ca vreau sa intretin atmosfera...
    http://www.youtube.com/watch?v=kFzViYkZAz4&feature=related

    26.04.2012, 18:41:34
  • soso07
    soso07

    Am zis eu "la vie en rose", dar ce ma fac cu fi-mea, ca nu-i place rozul :) Suntem in negocieri ... ca sa o folosesc pe post de manechin trebuie sa-i fac pe plac. Si cum in Ploiesti nu gasesti niciodata nimic din ce-ti trebuie ... Mai ramane de vazut.

    26.04.2012, 20:58:46
  • Ipipura
    Ipipura

    cu placere:)
    bisous a tous:)

    27.04.2012, 12:04:03
  • ilupusavei
    ilupusavei

    buna seara tuturor! asa cum am promis :), ma prezint si eu la acest concurs.
    www.breslo.ro/Product/Zangupendo---rezervat-Concurs-PARIS-mon-amour_613843

    29.04.2012, 23:04:53
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Bun venit Irina si mult succes in concurs! :)
    Zangupendo, Zangupendo... mod de curiozitate sa stiu ce inseamna!

    Bravo fetelor, ati adus in concurs piese mai putin conventionale! :)

    29.04.2012, 23:34:11
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Buna dimineata!
    Parisul incepe sa-si arate frumusetile deja!
    Si,pt ca e un oras fascinant,cu o istorie pe masura,iata cateva informatii despre el :
    *I se mai spune si orasul scarilor, pt ca peste tot sunt scari de urcat sau coborat. Avand in vedere ca sunt 16 linii de metrou si unele sunt suprapuse, unele mai in adancime si altele (mai) la suprafata, ca sa schimbi liniile ai de mers prin tuneluri, urcat si coborat .... Asta doar cu metroul. Si-n orasul in sine sunt ff multe scari. Si nu toate cladirile de 7 etaje au lift.
    * Pentru centrul orasului se pare ca exista o lege care spune ca nimeni nu poate construi cladiri mai inalte decat cele din vecinatate, pt ca toti au dreptul la o priveliste a Parisului de pe acoperisul casei (rooftop view). Fatada de asemenea trebuie mentinuta intacta, asa ca centrul Parisului arata vechi, boem si la un moment dat devine extrem de similar,ceea ce-i da un farmec aparte.
    * Parizienii sunt mari fani ai cainilor. Ii vezi peste tot cu potaia in lesa, dar nu strang dupa ei, asa ca anual au loc cateva mii de accidente cauzate de caca de caine de pe strada :))))
    *Au chioscuri de ziare pe strada exact la fel ca in Romania.
    * Au tarabe cu legume si fructe pe marginea trotuarului, tot ca-n Romania.
    *Turnul Eiffel a fost construit ca sa fie vazut de oriunde din Paris fiind intrarea la un World's Fair si a fost castigat de Gustave Eiffel, alte designuri din competitie incluzand si un ciclop gigantic. Era menit sa ramana doar pt 20 de ani...
    * Parisul avea gradina zoologica umana cu negri rapiti de prin coloniile franceze.
    *Tinerii intre 18 si 25 de ani din Uniunea Europeana au i,ncepand cu 2009, intrare gratuita in majoritatea muzeelor si atractiilor din Franta (cum ar fi Luvrul).
    * In fiecare prima duminica a lunii si in fiecare vineri dupa ora 6 seara, tinerii sub 25 de ani (de oriunde) au intrarea gratuita in muzee
    * Montmartre e printre cele mai faimoase cartiere din Paris, fiind cartierul boem al artistilor unde Picasso, Dali, Modigliani, Monet sau van Gogh au avut studiouri si au lucrat.

    Plimbare placuta!

    30.04.2012, 08:52:35
  • MonicaIacovencoJewelry
    MonicaIacovencoJewelry

    buna dimineata!
    vad ca deja avem fete harnicute si inspirate care si-au inscris minunile in concurs, felicitari!!!
    ma chinui si eu de cand s-a lansat concursul sa aleg o idee pe care sa merg, pentru ca intr-adevar, tema are surse de inspiratie generoase. dar nu reusesc deloc sa raman la doar doua din cele patru chestii care ma inspira cand ma gandesc la paris. si acum, cu informatiile de la jewelswithlove, tocmai s-au mai adaugat vreo 2 idei :))

    30.04.2012, 11:59:02
  • carmenn
    carmenn

    www.breslo.ro/Product/COLIER-CABARET--PARIS_614188

    pentru acest frumos concurs...l-am vizitat acum vreo 8 ani impreuna cu fiica mea....,,schimb de experienta" ,cand era in liceu....am avut noroc....dar totul a fost rapid si prea putin timp sa poti vizita totul...

    30.04.2012, 15:41:15
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Silvia, draguta ca intotdeauna, multumesc! :)

    SUGESTIVE, eu de-abia astept sa se cristalizeze ideile sa vedem ce ne-aduci! :)

    Carmen, fii binevenita si toate aprecierile pentru pasul facut; Bafta! :)

    01.05.2012, 00:01:16
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Trebuie sa mai dispar vreo doua zile - daca asta e semn ca apar noi piese in concurs!
    Mmmm... ce aer.... succes Ipipura si ma bucur ca ai revenit :)

    04.05.2012, 16:25:46
  • carmenn
    carmenn

    frumos...se asorteaza cu poza mea din avatar...:)

    04.05.2012, 19:35:39
  • Ipipura
    Ipipura

    :) multumesc mult. pregatesc lucrarea 2. hihi.puup
    spor la toata lumea.

    04.05.2012, 20:08:03
  • Ipipura
    Ipipura

    Brose metalice pentru Concursul "PARIS, mon amour"
    Concept: Ai propriul Paris cu tine.

    Adica? Momentele frumoase din vacanta in Paris le iei cu tine, incapsulate in aceste brose purtatoare de memorii personale.

    Trei pasi simpli ca sa fii fericit:

    1. se face foto in Paris
    2. se vireaza foto in roz
    3. se imprima foto pe o brosa

    Iata!
    Ai Parisul cu tine.

    link aici:
    www.breslo.ro/Product/Pentru-Concursul-PARIS-mon-amour_618751

    enjoyez mon Paris pana una alta :)

    07.05.2012, 00:51:58
  • Larraange
    Larraange

    ciao!la toata lumea tocmai am terminat de adus niste poze noi noute, asa ca am sa particip si eu la acest concurs dragutel, la care voi aduce doua tinute
    va doresc o zi insoritoare si plina de veselie !
    www.breslo.ro/Product/in-asteptarea-unui-avion-via-paris_618730

    07.05.2012, 17:31:29
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Bun venit Laraange, eu te astept la aeroport! Succes!! :)

    Claudia, ma bucura mult inscrierea piesei tale - intr-o combinatie fascinanta si atat de versatila! Succes! :)

    Ioana, tu esti plina de surprize... deci cu Parisul la purtator :) Bafta!

    p.s. Inca nu sunt terminate furniturile pentru premii, sper in cursul acestei saptamani sa le postez :)

    (si off, mai raceste cineva in prag de vara? :( )

    07.05.2012, 21:02:15
  • carla69
    carla69

    Gata!Maine incep si eu ceva desi mi-am repetat ca nu mai particip la concursuri dar nu pot sa stau deoparte

    07.05.2012, 22:04:42
  • Ipipura
    Ipipura

    @nagual :) hihi. da, eu mai racesc:)) sunt ceva minunat, stiu:) hihi. sa te faci bine. multa sanatate!

    07.05.2012, 23:51:40
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Da,Mihaela,mai sunt persoane care sunt invers viceversa pe de-a-ndoaselea...Eu sunt specializata in asa ceva:)),racesc cand nimeni n-ar crede ca e posibil...
    Lasa ca te faci tu bine,stii vorba aia:"Foaie verde si-un dudau,si-o sa fie si mai bine...."

    Oricum,sunt convinsa ca fetele ,dupa ce au terminat cu Primavara,incep sa lucreze parizian!

    Si,daca tot e vb de Orasul Luminilor,stiati ca:

    Ştiaţi că:

    -in Paris au apărut primele cafenele din lume? Prima dintre ele se numeşte Procope şi există şi astăzi.

    -metroul a fost deschis pentru prima dată în Paris pe 19 iulie 1900. Astazi, traseele sale însumează aproape 200 de km şi 368 de statii. Se spune că în Paris fiecare clădire este situată la cel mult 500 de metri de o staţie de metrou.

    -pe 3 aprilie 2007, trenul de mare viteza (TGV) din Franţa a atins pe şine viteza record de 574,8 km/h, pe linia ferată ce face legatura între Paris şi estul Franţei.

    -in faţa Sorbonei se afla bustul lui Eminescu?

    -intr-un club de jazz de pe malul stâng al Senei se află singura ghilotină existentă expusă?

    -turnul Eiffel din Paris este construit cu oţel fabricat la Reşiţa?

    08.05.2012, 10:02:08
  • MonicaIacovencoJewelry
    MonicaIacovencoJewelry

    neatza! si eu sunt racita cobzaaaa! ieri n-am putut sa ma ridic din pat... azi imi iau elan si poate reusesc sa ma vindec cu un pic de aer parizian :)

    08.05.2012, 10:18:50
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Buna dimineata!
    @nagual si SUGESTIVE: Sanatate multa, fetelor, puneti-va repede pe picioare!
    @Jewelswithlove: Ce de informatii interesante! Mi s-a facut pielea de gaina la cea cu bustul lui Eminescu :).
    Daca la inceput habar nu avea ce o sa incropesc pentru concursul asta, acum am prea multe idei si nu stiu la care sa renunt :)). Noroc ca trebuie sa ofer si premiul III si una dintre ele va fi pusa in practica acolo.

    08.05.2012, 10:40:54
  • MonicaIacovencoJewelry
    MonicaIacovencoJewelry

    gata fetelor, am reusit si eu sa termin prima piesa pentru concurs, asa ca va invit la dans!
    www.breslo.ro/Product/Rouge-Moulin-Rouge_620377

    08.05.2012, 22:26:36
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Daca racita cobza ai facut asa ceva,ce faci cand esti sanatoasa?????

    08.05.2012, 22:40:15