Forum: Concursuri Concurs TOAMNA - Sectiunea BIJUTERII

  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Este o zi de toamna, in care, ploua si tot ploua de dimineata. Cu toate acestea zana toamnei a coborat din caleasca ei de aur si si-a croit drum printre frunzele ruginii. O asteptau copacii cu mere rumene, pere aurii si gutui parfumate.
    Toamna este un anotimp plin de culoare si farmec. Asa imi doresc sa fie si concursul nostru. Si daca veni vorba despre concursul care are ca tema anotimpul toamna am adaugat mai joc conditiile de participare.

    Fiecare creator poate inscrie maxim trei creatii;
    Lucrarile inscrise trebuie sa fie create special pentru acest concurs si sa fie postate in magazin dupa data demararii concursului;
    Inscrierea lucrarilor se face,ca de obicei, punanad aici, in topical de concurs, linkul produsului;
    Va rog sa adaugati la prezentarea creatiei pe care o inscrieti in concurs si o mica povestioara, fabula ori ceva versuri care sa fie in acord cu tema propusa. Fac aceasta rugaminte pentru ca doresc sa ducem traditia mai departe.

    Calendarul concursului:
    Perioada de inscriere pentru concurs va fi: 1 Octombrie(ora 00) - 25 Noiembrie(ora 24) 2013

    Voturile vor fi stranse intre 26-30 Noiembrie.

    Castigatorii vor fi anuntati pe data de 1 Decembrie.



    Votarea se va face tinand cont de urmatoarele criterii:

    1) Incadrarea Tematica (incadrarea lucrarii in tema propusa - toamna);
    2) Impresia Artistica ;
    3) Realizarea Tehnica (procedee tehnice, grad de tehnicitate si complexitate);
    4) Originalitate, inventivitate;
    5) Prezentare (modul in care concurentul isi prezinta exponatul: aranjament, fotografie, textul insotitor)
    6) Purtabilitate. Dat fiind faptul ca o bijuterie este creata pentru a fi purtata nu tinuta in sertar fac propunerea ca la sectiunea bijuterie sa adaugam acest criteriu foarte important. Astept cu interes reactiile voastre aici pe forum.


    Premiile vor fi anuntate pe parcurs.

    30.09.2013, 18:01:49
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Asa,da!Dupa ce am imbracat toamna la "Moda",trebuia sa-i punem si bijuterii in pletele de-arama,la gatul dezvelit de frunze si la degetele racite de Brumarel!Mult succes tuturor!Iar tie,Octavia,iti doresc sa aduni in camara concursului cat mai multe creatii minunate!

    30.09.2013, 18:12:12
  • soso07
    soso07

    Iata ca Toamna isi va etala si Bijuteriile, ca o regina, asa cum ii sta bine :) Roade bogate sa strangem si la aceasta sectiune si sa ne incante privirile in culori din cele mai frumoase creatiile voastre, fetelor !!!

    30.09.2013, 18:17:12
  • soso07
    soso07

    Octavia, sa asternem la picioarele creatoarelor covor de frunze aurii :) Cu spor si voie buna !!!

    30.09.2013, 18:19:03
  • carmenn
    carmenn

    ura...venim la noapte...cu ghindute si multa culoare...:)

    30.09.2013, 18:21:54
  • soso07
    soso07

    Toamna - Phoenix
    https://www.youtube.com/watch?v=JCzlG1SnjFI

    30.09.2013, 18:27:26
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Va astept cu drag fetelor. Spor la treaba. Sa vedem cine se inscrie prima.
    O sa pastram traditia in sensul ca prima lucrare inscrisa in concurs va fi premiata. Premiul va fi anuntat pe parcurs.

    30.09.2013, 18:31:07
  • carmenn
    carmenn

    :) oare cine e grabita...:)

    30.09.2013, 18:41:52
  • soso07
    soso07

    Gospodina

    de Otilia Cazimir

    O FURNICA duce-n spate
    Un graunte jumatate.
    -Incotro, fugi, surioara?
    -Ia ma duc si eu la moara.

    Si-s GRABITA, si-s GRABITA,
    Ca mi-i casa ne-ngrijita,
    Si mi-s rufele la soare
    Si copiii-mi cer mâncare.

    Ca la noi în musuroi,
    Unul drege, zece strica
    Si de n-as fi eu voinica,
    Ar fi vai si-amar de noi.

    30.09.2013, 18:48:36
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Octavia, nu te cunoasc foarte bine dar un lucru se vede de la o posta! In afara de faptul ca esti foarte creativa esti si Ordonata.

    As vrea sa imprumut si eu putina ordine de la tine si sa o "asez cu gingasie" in prezentarea criteriilor pentru votarea din cadrul Concursului Toamna - sectiunea Moda si Vestimentatie.

    Asta numai daca imi dai voie:)))

    30.09.2013, 19:41:19
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Multumesc Florina. Cu toata ordinea mea acum cand am recitit textul am observat ca s-a strecurat o greseala de scriere. Imi cer scuze.
    Poti lua criterii ca ele sunt generale. Iti doresc spor in tot ceea ce faci.

    30.09.2013, 20:04:32
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Multumesc Sorina pentru implicare versurile sunt minunate.

    30.09.2013, 20:06:23
  • soso07
    soso07

    Daca tot se intreba Carmen - "furnicuta - harnicuta" cine este grabita ... m-am gandit sa-i si raspund :))

    30.09.2013, 20:08:14
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    "Toamna este o a doua primăvară, în care fiecare frunză este o floare. "- Albert Camus

    30.09.2013, 20:51:31
  • carmenn
    carmenn

    frumos spus...furnicuta harnicuta...am gasit in vie un musuroi imens plin de seminte...saracutele au adunat toata vara...

    30.09.2013, 21:05:42
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Ce faceti fetelor. Sunt convinsa ca nu ati adormit. Cred ca asteptati la fel ca mine sa treaca de miezul noptii pentru a incepe sa postati lucarile. Ia sa vedem cine este prima. Cine este furnicuta harnicuta.

    30.09.2013, 23:43:39
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Jewe, draga! Marele-ti suflet se face simtit din nou. Chiar daca nu s-a stins ecoul trecutului concurs moderat de tine, esti deja prezenta, sa sustii si munca altora.
    O frumoasa lectie de prietenie si dragoste pentru aceasta frumoasa ocupatie!

    30.09.2013, 23:44:52
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    DragomirOctavia, parca nici nu stim cu trece timpul... Nu de mult ai inceput sa ne incanti cu creatiile tale de debut si, iata: acum moderezi o importanta sectiune a concursului ANOTIMPURI, Etapa "TOAMNA".
    Nu regreta ca nu partici la concursul aceastei sectiuni!
    Vei castiga nu clienti, ci, PRIETENI (si acest castig, este mai important)

    Din toata inima iti doresc MULT SUCCES tie si concurentilor tai!
    Doamne ajuta!

    30.09.2013, 23:49:34
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Multumesc George. Sa stii ca eu nu regret faptul ca nu sunt prezenta in concurs cu creatii. Daca as fi avut astfel de sentimente cu siguranta si acum as fi oscilat intre a accepta sau nu calitatea de moderatoare.
    Multumesc pentru incurajare. Si te rog sa fii alaturi de mine. Doresc ca si alti concurenti sa beneficieze de comentariile si aprecierile tale asa cum s-a intamplat in cazul meu acum mai bine de un an la debut.

    30.09.2013, 23:58:55
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Bravo Carmen iti meriti apelativul de furnicuta harnicuta. O sa-ti fac un premiu. Cand va fi gata il voi posta.

    01.10.2013, 00:13:40
  • carmenn
    carmenn

    saru-mana!

    01.10.2013, 00:19:45
  • soso07
    soso07

    Ai umblat si prin padure, bag eu de seama, Carmen :)

    01.10.2013, 00:24:33
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Carmen am o foarte mare rugaminte. Sa completezi descrirea creatiei tale cu povestea/fabula eventual versurile care te-au inspirat.Ok?

    01.10.2013, 00:32:05
  • carmenn
    carmenn

    da ,sigur...maine le completez...capacelele sunt de la tine Sosolica...le-am pastrat si uite ca le-a venit randul.

    01.10.2013, 00:34:47
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Buna dimineata. Sa incepem ziua cu cateva versuri in acord cu prima lucrare inscrisa in concurs. Si daca veni vorba de versuri atunci sa fie tot Otilia Cazimir "Cumatra vulpe":



    Țipă gâștele și zboară,

    Zboară penele-n poiană...

    - Ce-o fi asta, surioară?

    - Ia, o vulpe năzdrăvană;


    Cum stătea-n tufiș la pândă

    Costelivă și flămândă,

    S-a gândit că pentru masă

    N-ar strica o gâscă grasă...


    Unde-s multi puterea creste...


    - Sa pofteasca-aici, urata!...

    Si-au sarit mai mare dragul-

    Catincuta mea cu bata,

    Ilenuta cu ciomagul.


    Catelusii sar si ei

    Vulpea s-a grabit, neroada,

    De era sa-si lase coada

    Intre coltii lui Grivei!


    ... In poiana pasc la soare

    Sapte gaste, trei mioare,

    Si e liniste-n dumbrava,

    Asta zic si eu isprava!...

    01.10.2013, 05:28:15
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Iata premiul pentru prima lucrare inscrisa in concurs:
    www.breslo.ro/Product/Premiul-Furnicuta-harnicuta---Rezervat-Carmen_1025800
    Deoarece afara ploua de doua zile iar eu am terminat bijuteria acum dimineata am recurs la urmatoare solutie: am facut poze lucarii oferite ca premiu cu webcam-ul. Cand vremea o sa-mi permita voi reface forografiile.

    01.10.2013, 07:00:51
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Si pentru ca mesajul cu cumatra vulpe trebuia postat la sectiunea moda vestimentatie rog sa nu va suparati pe mine. Ce sa fac pana la urma Carmen a fost prima la toate sectiunile. Bravo inca o data Carmen.

    01.10.2013, 07:36:57
  • carmenn
    carmenn

    multumesc,Octavia! pup fata frumoasa si talentata :)

    01.10.2013, 09:48:35
  • soso07
    soso07

    Anul trecut George ne spunea cate ceva despre BRUMA. Si, pentru ca tocmai am intrat in luna lui BRUMAREL, am dorit sa va reamintesc :

    "Cum BRUMA era un indiciu foarte important (in prezicerile meteo), iar ca fenomen natural, aceasta putea transforma intreaga natura intr-o mantie alba, luna Octombrie a primit numele de BRUMAREL. Am sa fac o paranteza scurta: BRUMA cade peste tot, imbracand natura intr-o FALSA imbracaminte alba. Batranii asemanau BRUMA cu iluziile vietii care, inselatoare cum sunt, ne pot influenta negativ viata. Batranii stiau ca BRUMA este doar aparenta si ca odata cu trecerea diminetii, ea se va topi. Ei se fereau de lucrurile nesigure (false) si asa cum bruma nu este zapada, nici in viata ... nu toate lucrurile sunt ce par a fi."

    01.10.2013, 09:58:45
  • carmenn
    carmenn

    multumim,Soso...e bine sa ne amintim...

    01.10.2013, 10:01:10
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Pai atunci poate ne inspiram de la Br...uma, ar fi interesant sa realizam o bijuterie, eu chiar am in minte ceva, cu frunze Brrrr...umate sau un Vin Brrr...umariu.

    La noi baietii de la termoficare "Se fac ca ploua" si noi dardaim... Cred ca o sa-mi mut atelierul de sarmuit in pat, macar sa nu-mi inghete sufletul.

    01.10.2013, 11:24:23
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    http://vimeo.com/57719186

    01.10.2013, 11:42:09
  • HappyAccesories
    HappyAccesories

    Abia astept sa fac ceva pentru acest concurs, mai greu insa cu inspiratia..la geamul meu se astern fulgi de zapada mari si pufosi!

    Pana una alta, ofer un premiu pentru o creatie pe care o va alege Octavia :)

    www.breslo.ro/Product/Rezervat-Inel-Toamna_1010282

    01.10.2013, 15:58:29
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    HappyAccesories,
    Multumim pentru marinimie si dragostea ta fata de pasiunea handmade!
    Domnul sa-ti dea inzecit inapoi!

    01.10.2013, 16:42:53
  • FIMARC
    FIMARC

    Inscriu si eu prima lucrare:
    www.breslo.ro/Product/Toamna-prin-gradina_1026267

    01.10.2013, 18:29:22
  • soso07
    soso07

    Carmen, lucrarea ta mi-a amintit de o sarbatoare din Septembrie :
    14 septembrie: Ziua Crucii

    Toate vietatile care au iesit din pamant primavara se intorc acolo in aceasta zi, caci, daca atunci pamantul se deschidea, acum a sosit momentul sa se inchida. Se crede ca, inainte de a intra la loc, serpii se aduna pe un deal si scuipa pe coada unuia dintre ei, facand astfel o margica, buna pentru vindecarea diferitelor boli. Serpii care au muscat oameni in cursul anului nu se mai pot intoarce in pamant, ci vor ramine la suprafata acestuia, fiind condamnati la moarte. Fiindca acum se incepe culesul viilor, ziua poarta si denumirea de "Ostrovul viilor".

    01.10.2013, 19:07:26
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    FIMARC, ca in toate lucrarile cu care ne-ai obisnuit, exprimi nu numai tematica si talentul dar si dragostea fata de Mama noastra NATURA! Bine ai revenit printre noi!

    01.10.2013, 19:08:03
  • carmenn
    carmenn

    da...interesant...

    01.10.2013, 19:08:34
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Carmenn, cred ca "La cules" de struguri, deja concepeai lucrarile la concurs...

    01.10.2013, 19:08:58
  • soso07
    soso07

    Carmen, ai putea adauga colierului tau ce am amintit eu, ar fi interesant pentru ca mie asta mi-a inspirat ;)

    01.10.2013, 19:11:40
  • carmenn
    carmenn

    da...am adaugat..multumesc...chiar se potriveste colierului meu...serpi,margica... am jumulit o rachita de langa vie...am facut niste coronite...poate fac ceva pentru decoratiuni...eu si ideile mele ,,crete" :)

    01.10.2013, 19:21:10
  • soso07
    soso07

    Da, sa fie cu dovleci, neaparat :))

    01.10.2013, 19:31:37
  • carmenn
    carmenn

    cu dovleci a fost anul trecut...anul asta cu ghinde...:)

    01.10.2013, 19:35:24
  • soso07
    soso07

    Mai ai capacele ? Ca mi-au ramas multe de anul trecut :)

    01.10.2013, 19:36:37
  • carmenn
    carmenn

    am destule...macar sa pot face ceva frumos din ele.

    01.10.2013, 19:42:21
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Dragi concurente, dragi breslasi am fost tinuta la distanta de ceea ce se intampla aici pe formul Breslo datorita conexiunii la internet. Oare vremea de afara sa fi fost de vina?
    Bag de seama ca in lipsa mea s-a intamplat lucruri minunate:

    *Happy Accesories ne-a oferit un inel care va ajunge la finalul concursului la una dintre participante. Multumesc pentu gestul facut. Sunt convinsa ca gestul tau va fi apreciat cum se cuvine asta si datorita faptului ca daruiesti o bijuterie foarte muncita.

    *Fimarc, eu sunt o admiratoare de-a ta. Este uimitor cum cu manutele tale poti sa modelezi atat de frumos. Talent, pasiune si multa rabdare cred ca sunt cuvintele care ti se potrivesc.

    *Carmen cum sa-ti spun? Imi place enorm lucrarea pe care ai adus-o in concurs. Combinatia de rosu cu negru este preferata mea. Lucrarea ta este bine realizata si surprinde nu numai prin cromatica ci si prin executie. Bravo.

    Nu in ultimul rand doresc sa multumesc prietenilor nostri, Sorina si George, care in lipsa mea v-au intampinat cu drag.

    02.10.2013, 04:52:39
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Începând din timpurile cele mai vechi până în prezent bijuteria este acel obiect, care se foloseşte pentru împodobirea corpului uman fiind alcătuita din metale si pietre pretioase dar si emal.
    Astazi materiale din care sunt confectionate bijuteriile si ma refer la margele, nu cunosc granite in lumea culorilor, iar sarma nu are limite in ceea ce priveste formele. Impreuna nu se plictisesc niciodata, dand nastere unor combinatii minunate.
    Fie ca urmeaza sa folositi sarma sau nu, margele colorate sau nu ori materiale neconventionale, dati frau liber imaginatiei. Creati!

    02.10.2013, 09:18:26
  • FIMARC
    FIMARC

    Multumesc George.Multumesc Octavia.
    Sorina daca mai ai capacele de ghinde de dat eu stau la primire

    02.10.2013, 10:15:32