Forum: Concursuri Concurs TOAMNA - Sectiunea Moda si Vestimentatie

  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    A venit, a venit... Toamna, cu mohoreala ei rece si neprimitoare, cu bratele de frunze vestezi si tristeti de curtezana. Are ochii incetosati de tristete si negura i se prelinge din genele-i cazute peste obrazu-i palid.

    Asa ca noi, breslasii, o sa incercam sa-i facem bucurii. Fiecare ii va impleti dupa plac, caciulite de bumbac, ii va coase fuste groase, si manusi din rumegus. Sa va vad... acus i-acus.

    30.09.2013, 12:43:53
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Dragi breslasi, baieti si fete... ne-am urnit cam greu cu concursul dar unii dintre voi nu au stat, s-au pregatit constiincios, asa ca vom deschide o noua fila din Calendar.

    Toamna ne ofera o paleta de culori bogata, poate mai bogata decat orice anotimp, asa ca sunt sigura ca veti invesmanta totul in cele mai originale si minunate nuante.

    Eu nu voi aduce reguli noi, as vrea sa ma pot ridica la nivelul la care au fost moderate pana acum celelalte concursuri, asa ca voi asculta orice sfat din partea voastra.

    30.09.2013, 12:51:48
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Perioada de inscriere pentru concurs va fi: 1 Octombrie(ora 00) - 25 Noiembrie(ora 24) 2013

    Voturile vor fi stranse intre 26-30 Noiembrie.

    Castigatorii vor fi anuntati pe data de 1 Decembrie.

    Voi adauga pe parcurs si regulile "JOCULUI" care sunt deja stabilite de voi.

    Va multumesc si "Spor la treba!"

    30.09.2013, 13:04:03
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    In concurs se vor inscrie maxim 3 (trei) piese vestimentare , fiecare dintre ele reprezentand viziunea si interpretarea personala a creatorului asupra temei -TOAMNA.

    Piesele trebuie sa fie create special pentru acest concurs iar premiile vor fi prezentate pe parcurs.

    30.09.2013, 13:10:40
  • carmenn
    carmenn

    asteptam cu nerabdare sa aratam bogatiile ,,Toamnei"...si mai ales culorile

    30.09.2013, 13:59:05
  • soso07
    soso07

    Florina, sa fie intr-un ceas bun si sa se lase cu roade bogate, asa cum numai TOAMNA stie sa ni le dezvaluie !!!

    30.09.2013, 14:10:04
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Bravo Florina. Mi-a placut ceea ce ai scris. Da, Carmenn are dreptate asteptam cu nerabdare sa aratam ceea ce am creat.

    30.09.2013, 14:33:14
  • mielena
    mielena

    Zic si eu bun venit TOAMNEI! :)
    ...si intreb daca pastram si in acest concurs "amprenta" surorilor mai mici de anul acesta, adica "legende si traditii"?...

    30.09.2013, 14:56:00
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Bravo,Florina,ma bucur ca,datorita tie,Toamna noastra va defila pe covorul rosu ,imbracata de breslasele noastre talentate in cele mai diverse moduri!
    Sper din suflet ca si celelalte doua sectiuni sa-si gaseasca moderatoare.

    30.09.2013, 14:56:09
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Florina, eu sincer, as prefera sa avem voie sa realizam piese de concurs fara sa tinem cont neaparat de o legenda sau de traditii. Ci pur si simplu sa dam frau liber imaginatiei.

    30.09.2013, 15:05:44
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Nu stiu ce sa zic...Pe mine una m-ar avantaja, daca as fi concurenta, o libertate cat mai mare de exprimare. Pe de alta parte nu as vrea sa "Ies din Tipar" cum ar zice o buna croitoreasa (ce nu sunt...inca).

    Ca sa impacam si capra si varza, eu zic sa dam friu libertatii noastre de exprimare.
    Si cine doreste si vrea sa pastreze traditia poate veni in concurs cu o lucrare inspirata din "Legende si traditii". Sa nu ne departam totusi de tema principala a Concursului - TOAMNA.

    As vrea totusi sa incercam sa o bucuram pe Doamna Toamna si sa ne bucuram in acelasi timp si pe noi cu cele mai frumoase si inspirate creatii.

    30.09.2013, 15:42:56
  • soso07
    soso07

    Eu cred ca orice creatie poate fi insotita de o mica povestioara, sau cateva versuri care v-au inspirat. Mie mi s-a intamplat de mai multe ori sa fac intai "creatia" si apoi sa vad ce se text i se potriveste :))

    30.09.2013, 15:48:32
  • soso07
    soso07

    Iar tu, Octavia, esti maestra si la povestiri. Sa nu uitam ce ai scris despre fluture la editia de Primavara ...

    30.09.2013, 15:52:04
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Soso... ca bine zici...O mica povestioara ar intergi farmecul lucrarii, desigur mica povestioara este obligatorie. Dar de multe ori aristii plastici isi aleg acest mod de exprimare (plastic) tocmai fiindca "cuvintele nu ii asculta" la fel ca pensula sau foarfecele sau sarmele...

    Deviza Concursului este : "Frumusete prin bucurie si libertate de exprimare"

    30.09.2013, 16:02:51
  • soso07
    soso07

    Vai, cata dreptate ai, Florina :)) Daca ai sti ce greu imi gasesc eu cuvintele ... noroc cu poetii !!! Pana la urma, fiecare cu "modul" lui de exprimare ;)

    30.09.2013, 16:04:22
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    S-a facut fetelor. Deci cu o mica povestioara sa fie.

    30.09.2013, 16:04:54
  • carmenn
    carmenn

    o mica poveste,fabula sau poezie...merge...:)

    30.09.2013, 17:20:30
  • soso07
    soso07

    Tudor Gheorghe- Toamna de Octavian Goga
    https://www.youtube.com/watch?v=gkLhw-SlE7o

    30.09.2013, 18:32:41
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Cu toate ca etapa asta a Concursului ANOTIMPURI s-a nascut mai greu, speram din toata inima ca se va bucura de un real succes si multa bucurie va cuprinde breslasii care vor inscrie lucrari in concurs.
    Mult succes FlorinArtBijoux in moderarea acestei sectiuni. Nu te vom lasa singura.
    Concurentilor le dorim sa vina cu mintea, sufletul si inima deschise si cu speranta ca munca lor va fi corect apreciata. Succes tuturor!

    30.09.2013, 23:41:48
  • soso07
    soso07

    Carmen, unde ai prins vulpea ? La struguri, desigur :) Un inceput de concurs SUPER !!!

    01.10.2013, 00:05:19
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Ups, si am fost convinsa ca voi fi prima. Bravo Carmenn. Dar nu ma las mai prejos. Iata prima mea creatie pe care o inscriu in concurs:
    www.breslo.ro/Product/Frunze-de-toamna_1025766

    01.10.2013, 00:10:56
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Fii binevenita, Carmenn!

    01.10.2013, 00:18:21
  • carmenn
    carmenn

    asta mai lipsea...sa mai gasesc si vreo coana vulpe...:) frumi poseta, Octavia...

    01.10.2013, 00:18:40
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Carmenn, mi se pare mie sau e acolo un LUP tomnatic smecher?

    01.10.2013, 00:20:37
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sau vulpea aia careia i se pareau acri strugurii?
    Reusita lucrare, oricum!

    01.10.2013, 00:21:34
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Si acum must-have-ul sezonului. O creatie la care am inceput sa lucrez acum un an si la care tin foarte mult.
    Iata:www.breslo.ro/Product/Culori_1025770

    01.10.2013, 00:23:32
  • carmenn
    carmenn

    eu am vrut sa fie vulpe...:))) aduce si cu un lup tomnatic...:) ce sa zic...fiecare cum vede ...multumesc,G !

    01.10.2013, 00:24:11
  • carmenn
    carmenn

    frunze si blanita...pufosenie incapatoare :)

    01.10.2013, 00:26:19
  • soso07
    soso07

    Mai, fetelor, voi va intreceti chiar din primul moment :) Superbe creatii, Octavia !!! Foarte elegante !
    S-a inceput in forta ... Sa vedem ce va urma.

    01.10.2013, 00:28:00
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Mutumesc Soso.

    01.10.2013, 00:28:48
  • carmenn
    carmenn

    o sa urmeze ,sunt convinsa...intr-o luna sa vedeti cate frumuseti tomnatice se vor posta...

    01.10.2013, 00:36:24
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Buna Dimineata tuturor! Ma asteptam eu sa gasesc ceva frumos... dar nu ma asteptam la atata originalitate si bun gust.

    Carmen va primi premiul Furnicuta I, dar avand in vedere ca Octavia a intirziat doar 7 minute va primi si ea un premiu Furnicuta II.

    Premiile Furnicutelor le voi pregati personal si, daca pozele vor iesi suficient de bune, le voi posta chiar astazi.

    01.10.2013, 09:00:10
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Si multumesc Sorinei si lui Gheorghita pentru implicare.

    Ii astept pe toti breslasii talentati si dornici de competitie sa ni se alature. Este suficient timp pana pe 25 Noiembrie si va promit ca toti veti fi rasplatiti cu surprize.

    Haideti fetelor si baietilor breslasi. Sigur Creatia bate la poarta voastra! Este suficient sa o lasati sa intre si, cu foarfecele si ata in mana veti realiza cu ajutorul ei lucruri superbe!

    Va asteptam pe toti cu drag!

    01.10.2013, 09:09:40
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Mielena si Silvia...voi sunteti atat de talentate si atat de experimentate si in "ARTA moderarii " Concursurilor.

    Am mare nevoie de sfaturile si de prezenta voastra. Niciodata un sfat, chiar si o critica ce ne ajuta sa progresam nu va fi lasata deoparte.

    01.10.2013, 09:13:26
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Yupi, sunt si eu furnicuta. Multumesc Florina.

    01.10.2013, 09:27:49
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Octavia, tu oricum erai furnicuta asa cum sunt multe fete harnice de pe breslo si nu numai...
    Premiul ti se cuvenea! Pe drept!

    01.10.2013, 09:34:17
  • soso07
    soso07

    Din editia de anul trecut a concursului Toamna as vrea sa va reamintesc :

    "Ziua de 1 Octombrie era zi importanta pentru fete. Toate fetele, inclusiv cele mai mici, se rugau acestui Sfantului PROCOAVA (nu are legatura cu sfintii crestini) care era considerat ocrotitorul tinerelor fete. Cele mici se rugau pentru a li se acoperi capul cu un par foarte bogat, cat mai mare si ondulat, pentru a fi mai placute baietilor. Cele mari se rugau acestui Sfant, pentru a le ajuta sa se marite cat mai repede. Este o traditie foarte veche si importanta pentru fete. Dupa ce se maritau, in semn de repect pentru Sfantul Procoava, femeile isi acopereau capul cu o basma sau altceva...
    Astfel, femeile maritate se deosebesc de cele nemaritate, iar prin acest gest, arata multumirea fata de Sf. Procoava care le-a ajutat."

    01.10.2013, 09:43:14
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    http://vimeo.com/57719186

    01.10.2013, 11:39:51
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Daca imi permiteti sa adaug (cu voia Octaviei m-am inspirat un pic de la ea)


    Votarea se va face tinand cont de urmatoarele criterii:

    1) Incadrarea Tematica (incadrarea lucrarii in tema propusa - toamna);
    2) Impresia Artistica ;
    3) Realizarea Tehnica (procedee tehnice, grad de tehnicitate si complexitate);
    4) Originalitate, inventivitate;
    5) Prezentare (modul in care concurentul isi prezinta exponatul: aranjament, fotografie, textul insotitor)

    01.10.2013, 22:53:07
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Felicitari, Florina, si mult succes! Toamna nu ar fi fost toamna fara concursul asta. Ca si la celelalte editii al Anotimpurilor, trei fete cu suflet mare s-au decis sa ne faca sa invesmantam Toamna, sa o impodobim si sa-i facem casa mai frumoasa :).

    02.10.2013, 10:29:42
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Draga Carmen, esarfa dovlecel precis o sa o bucure pe Toamna.
    Iar despre culoare...de fapt culori, sunt superbe nuantele de portocaliu ale toamnei.
    Din aceasta cauza esti tu neobosita. Fiindca portocaliul este o culoare care combate oboseala (dupa cate stiu eu).

    02.10.2013, 10:35:57
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Multumesc Gabriela! Si astept cat mai multe lucrari inscrise pentru concurs. Precis te-ai gandit la ceva deosebit care sa imortalizeze culorile naturale ale Toamnei.

    Si doresc sa fii alaturi de mine in acest inceput la care nici macar nu ma gandeam acum doua luni (acela de a modera un concurs cu traditii de doi ani).

    02.10.2013, 10:41:48
  • soso07
    soso07

    Uite unde erau dovleceii :) Si mai ziceai de ghinde, Carmen ;)

    02.10.2013, 11:18:37
  • soso07
    soso07

    Am inceput si eu sa lucrez ... dar la premii :))

    02.10.2013, 11:19:14
  • carmenn
    carmenn

    dovlecei,ghinde...dar acum mi-e gandul la niste castane...nu am papat niciodata...si cica e sezonul lor...eu am pe aici doar salbatice...:)

    02.10.2013, 11:54:45
  • soso07
    soso07

    Nici eu nu am mancat, dar am vazut la Lidl. Mergi la Mangalia sau la Constanta :)

    02.10.2013, 12:12:34
  • carmenn
    carmenn

    pai daca ajung o sa merg sa caut...cica sunt bune coapte...miami

    02.10.2013, 16:09:29
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Buna dragi breslasi!

    Premiile pentru Furnicute mi-au luat mai mult timp decat am crezut, fiindca nu mi-a iesit chiar din "Prima" tot ce am vrut sa fac. Pe langa ce am reusit sa fotografiez astazi (si la fotografiat trebuie sa iau lectii serioase...am vazut ca exista topic pe breslo) vor fi adaugate niste furnituri si mi-ar fi de mare folos daca as sti culori preferate de pietre sau materiale textile. Aviz celor doua harnicute furnicute.

    Astazi o sa postez doar premiile Furnicuta I si Furnicuta II.

    02.10.2013, 16:14:10