Forum: Concursuri Concursurile? Trecut si viitor

  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Nu stiu ce se întîmplă, poate sunt numai eu in situația de a nu mai putea posta nimic in continuarea unor topicuri.
    Ma refer la topicul cu concursul Dacia- leagăn de cultura si Civilizație. Se poate vizualiza doar prima pagina si orice mesaj scris nu mai catadicseste sa apară.
    Si in continuare este deranjant faptul ca Forumul este ascuns de " ochii lumii". Efectiv forumul, atat de necesar unei comunități normale nu se poate accesa din prima pagina a platformei. Este un fapt unic, cel puțin pe alte platforme cu membri plătitori de taxe, inclusiv cele internaționale.
    Eu am tras o concluzie: nu se mai dorește cu nici un chip constituirea unor nuclee de discuții. Si nici de concursuri! Si nici de critici, si nici de nimic. Imi pare rău ca s-a ajuns aici, in fond, cui nu-i place sa se care...cam asta e mesajul

    07.01.2015, 18:19:27
  • Elentamente
    Elentamente

    Mie tare imi placeau concursurile... :-( Ma motivau. In afara de faptul ca asigurau si o vizibilitate neplatita... dar poate asta e ideea, sa fie totul cu plata.

    08.01.2015, 17:27:34
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Deranjeaza orice forma sau modalitate prin care oamenii obisnuiti demonstreaza ca in primul rand gandesc, au pasiuni si creeaza in afara de activitatile zilnice obisnuite.
    Daca tot ati deschis acest topic este cazul sa nu luam in calcul nici o modalitate de exprimare prin realizarea unui produs pentru concurs nici daca vor mai exista. Este evident ca deranjeaza. Ceea ce n-am inteles este pe cine si de ce. Nu de alta dar un om talentat va aprecia intotdeuna o creatie realizata de altul la fel de talentat. Asa cum am mai spus neputinta unora nu-i problema nici a mea nici a voastra.

    09.01.2015, 11:17:00
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Si inca ceva, oameni talentati au existat, exista si vor exista. Bucuria de a crea de a realiza ceva, la fel. Ideea este alta sa nu te lasi prada celor care nu apreciaza nimic si nici nu sunt la nivelul tau. Ca de asta exista atata bataie de joc din nepuntinta lor.

    09.01.2015, 11:31:58
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Draga elentamente, sunt de acord cu tine, concursurile scoteau tot ce aveam mai bun in noi, dar consider ca plăteam si noi, cu timpul nostru, cu orele de studiu si documentare, chiar cu mici sponsorizări.

    Plăteam intr-un fel prin faptul ca ne urmăreau si alți breslasi, sau prieteni curiosi sa vadă ce au mai nascocit mințile noastre buclucașe...:)

    In acest fel multi au aflat de platforma, cunoștințe, prieteni si chiar membri ai familiei, de aproape sa din depărtari albastre!

    09.01.2015, 11:41:37
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Imi cer scuze mesajul postat de tine Florina nu mi se adreseaza dar mi-am adus aminte de ceva. Unii care au aflat ce Breslo prin intermediul concursurilor deci persoane care cunosteau cu ce ma ocup in timpul liber ma mai intreaba daca creez si ma roaga sa aduc creatiile la serviciu (nu le-am dus decat sa vada o data ca se prefaceau ca nu le fac eu).
    Ma gandesc totusi ca aceasta discutie a fost generata cu un scop, sper totusi ca acest scop si rezultatul final sa fie unul constructiv daca tot am comentat. Adica sa obtineti ceva si aici nu ma refer la ceva in primul rand material ci la ceva care ati mentionat ca va placea si ca doriti in continuare sa existe si anume concursuri.

    09.01.2015, 11:55:27
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Intamplator sau nu, dar as spune mai degraba normal s-a realizat acea atmosfera frumoasa de concurs. Aceasta situatie saua ceasta stare de bine la momentul respectiv pe unii i-a stimulat sa creeze iar pe altii sa invidieze si sa distruga prin toate metodele pe care le-au avut la indemana.
    Iar eu raman la parerea mea oameni talentati au existat, exista si vor exista, oameni inteligenti si mai putin la fel. Din lipsa de ocupatie cei care au invidiat au distrus.

    09.01.2015, 12:09:46
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Scuze Octavia, mesajul meu s-a adresat tuturor breslasilor, implicit si tie!
    Mai ales ca tot ceea ce ai scris este in acord cu ceea ce gândesc si eu!

    09.01.2015, 12:40:48
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Ca o ultima remarca, un bolnav psihic nu poate crea ci doar imbolnavi pe altii. M-a deranjat ca la un moment dat printr-un articol publicat pe Breslo s-a facut referire la acest aspect in sensul ca din frustare oamenii creeaza.
    In primul rand din ambitie personala care provine de la oameni normali as zice eu.

    09.01.2015, 12:46:30
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Este ceva de genul : Ia sa-mi pun si eu mintea la contributie sa vad daca reusesc sa fac ceva. Este efort personal pe care unii il calca in picioare intentionat pentru ca la un anumit moment dat sa fie scos la ideala intr-un alt context. Un context care le convine lor.

    09.01.2015, 12:50:12
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Da, Florina, poate la un moment dat oamenii sa ajunga la acceasi parere. Numai sa nu te afli intr-o situatie sa spui ca n-ai spus asa desi s-a inteles foarte clar despre ce este vorba.

    09.01.2015, 12:53:02
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Iar daca unii au fost incantati de concursuri la modul cel mai sincer cu putinta probabil si sigur isi vor gasi altceva de facut care sa ii bucure la fel. Stii, cand faci cu daruire ceva cum s-ar spune cu inima deschisa fara a avea alte intentii - marsave sau nu - iar implicarea vine in primul rand din acest lucru se pare ca esti un bun crestin.

    09.01.2015, 12:58:59
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Si nici nu ai regrete. Pentru ca ai facut tot ceea ce a depins de tine oricat te-ar critica altii.

    09.01.2015, 13:00:43
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Eu prefer sa raman cu o amintire frumoasa, am creat cu pasiune din pasiune am pus foarte mult suflet efort fizic intelectual si material. Dar am facut-o asa cum am zis pentru ca mi-a placut asta temele au fost minunate. Este o logica pana la urma in toate.
    Eu va doresc succes in caz ca ajungeti al o integere cu privire la desfasurarea sau nu in continuare a astfel de concursuri.

    09.01.2015, 13:13:17
  • Thezora
    Thezora

    Chiar ar fi.păcat sa moara de tot concursurile, deși ușor ușor asta pare sa se întâmple. Chiar dacă nu am.mai putut participa, le-am urmărit pe toate cu drag. As vrea sa cred ca nu e vorba de nicio rea-vointa din partea nimănui și e doar o chestiune de omisiune sau lucru în desfășurare, sa zicem. Forumul este totuși important pentru ceva ce se descrie ca cea mai mare Comunitate handmade din România. Și comunitatea parca nu înseamna o adunătură de magazine. Ala parca era Mall, nu?

    10.01.2015, 13:54:42
  • 3cot
    3cot

    S-a rezolvat problema cu forumul! Il putem accesa de pe pagina principala si putem vizualiza subiectele integral.

    11.01.2015, 13:24:30
  • Elentamente
    Elentamente

    Florina, cand am spus "neplatita" m-am referit la "neplatita catre Breslo", ca se pare ca asta e ideea, sa fie totul cu taxa (imi aduce aminte de companiile aeriene low-cost si de ideea uneia din ele de a taxa si mersul la toaleta in avion... dar bat campii acum). Recunosc ca am fost doar de partea concurentilor pana acum, nu si a sponsorilor si organizatorilor de concursuri, care au investit si financiar in ele. Iar pentru mine unul din motivele de a participa (in afara de placerea de a o face) a fost exact acesta: sa imi asigur mai multa vizibilitate pentru munca mea. In momentul in care aproape fiecare punct de vizibilitate pe site capata o taxa, incep sa vad un motiv de a nu incuraja concursurile. Pana la un punct, chiar inteleg: breslo este o afacere, nu o actiune caritabila, mi se pare normal sa faca profit si eu sa platesc. Dar de la un punct incolo, incepe sa semene cu jupuitul a 7 piei de pe o oaie...

    11.01.2015, 16:13:28
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Carmen, multumim pentru vestea buna! Forumul poate in sfarsit fi accesat de pe prima pagina a Breslo!

    11.01.2015, 23:48:20
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Elentamente, nu este deloc greu sa fii de celalalta parte a Concursurilor atata timp cat primesti o mana de ajutor! atunci cand te simti ajutat, cu o sponsorizare, cu un sfat, o vorba buna, totul pare usor. eu am incercat un sentiment de bucurie pe care nu il pot descrie, la prima moderare. NU pot spune de ce...poate noutatea si efortul de a face ceva cu totul nou, poate ca atunci am simtit ajutor din partea mai multor fete, nu imi pot explica, dar a fost un sentiment unic. A ramas acolo inlauntrul sufletului o amintire calda si duioasa- prima moderare.

    11.01.2015, 23:58:42
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Pana la un moment dat am fost convinsa ca cei care concureaza o fac din pasiune din placere. Eu nu m-am gandit la un castig imediat prin participarea la concursuri, nici nu avea cum din nici un punct de vedere. Nici prin vizibilitate sporita nici chiar printr-un castig material. La un moment dat lucrurile au luat o alta cale daca ma pot exprima asa si daca se intelege ceea ce vreau sa zic, adica am avut oarecare dubii cu privire la placerea reala de a concura. Aici nu ma refer la o persoana anume caci sentimentul general a fost de natura asta. Ba mai mult am observat ca nu era numai parerea mea.

    12.01.2015, 15:01:20
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Si atunci cum sa nu te gandesti la toate prostiile? Adica sa-ti pui intrebari de genul: ce interes ar exista, de ce si pentru ce si cine ar vrea asta. Este oarecum normal sa te intrebi ca doar nu traim intr-o lume perfecta fara invidii si rautati. Actiunile generale per ansablu te duc cu gandul ca asa ceva.

    12.01.2015, 15:05:28
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    In acest contex eu personal m-am bucat ca am reusit sa moderez. Iar daca efortul meu nu a fost bine primit nu este vina mea. Eu mi-am dau seama de la inceput ca nu am cum sa multumesc pe toata lumea insa nu am luat in calcul acest element pentru a da un raspuns negativ. Pentru ca in momentul in care m-am hotarat sa accept propunerea primita in mod direct pe forum nu m-am gandit la aspectele acestea, ca daca ma gandeam nu mai aveam concurs. Nu pe "daca se intampla asta eu ce fac" sau "ar fi posibil sa" deci nu pe elemente din acestea precum daca si s-ar putea se fac concursurile. Am acceptat pentru ca oarecum eram obisnuita cu atmosfera de concurs si a modera nu insemna decat sa nu particip efectiv la acea sectiune. Si nu ar fost nici o piedere pentru ca atunci nici nu ma gandeam ca nu vor mai fi ocazii de a concura pe Breslo.

    12.01.2015, 15:14:09
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Oricum a fost frumos iar eu mi-am bucurat sufletul prin ceea ce am facut, iar efortul depus nu a fost chiar asa un mizilic.
    In momentul acesta, raman la afirmatia facuta pana acum : daca vor fi concursuri va fi foarte bine probabil vor exista si concurenti si creatii realizate pentru tema propusa.
    Asa ca spor in tot ceea ce faceti.

    12.01.2015, 15:20:29
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Imi cer scuze dar poate ca nu au debutat toti cei care nu au fost talentati vre-o data la nimic. Ca la urma urmei pe perioada desfasurarii acestor concursuri minunate de altfel am aflat ca toata lumea poate face ceea ce creeaza unii concurenti. Si m-am intristat foarte tare pentru ca nu-i asa.

    12.01.2015, 15:24:52
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    O anumita presiune asupra unor persoane sau un marcaj clar in cel mai fericit caz de intimidare a fost perceput ca atare de toata lumea.

    12.01.2015, 15:27:06