Forum: Idei si sugestii conditii ptr magazinele hand/made

  • vintage.time
    vintage.time

    magazinul meu care initial era de vintage, din cauza costurilor intentionez sa ma reorganizez si sa il transform in unul hand/made.

    inteleg ca pot lista 20 de produse non/handmade, deci voi lista (adica voi alege din vechiul stoc) 20 de articole vintage care sa ramana active in magazin.

    magazinul a avut pana de curand 70 de articole vintage, dar l/am reorganizat, am pus stoc ZERO la multe produse, pentru a ramane cu 20 de produse care nu sunt hand/made

    in momentul actual in Vintage-Time am ACTIVE 2 produse hand/made si 12 vintage.
    daca doresc sa mai adaug vintage pana la 20, sistemul nu imi mai permite...care este de fapt logica, caci nu o inteleg...
    conteaza ca am 20 de produse non handmade cu stoc ZERO, sau pot sa am 20 de produse ACTIVE???

    21.01.2012, 12:28:20
  • Breslo
    Breslo

    Poti sa ai max 20 de produse non-handmade in total, indiferent ca sunt cu stoc 0 sau nu.

    Deci, da, se pun la numaratoare si cele pe care le-ai pus pe 0. Ca sa poti adauga altele, trebuie sa le stergi.

    O zi frumoasa!

    23.01.2012, 12:32:20
  • atelierbeatrix
    atelierbeatrix

    multumesc pentru lamurire.

    este deci posibil, de exemplu sa adaug in fiecare saptamana cate 20 de noi produse vintage si furnituri, atata timp cat in magazin (active sau inactive) nu mai exista altele.

    23.01.2012, 15:57:30
  • atelierbeatrix
    atelierbeatrix

    ma refeream la magazinul meu de vintage vintage-time, banuiesc ca s-a inteles...am uitat pe ce sunt logata

    23.01.2012, 16:00:16
  • Breslo
    Breslo

    Vintage-time, ceea ce vrei tu sa faci, prin schimbarea atat de frecventa a produselor, s-ar putea sa faca mai mult rau decat bine afacerii tale. In final, tu decizi, dar trebuie sa tii cont de urmatorul lucru:

    Aceasta "portita" de 20 de produse este adresata urmatoarelor categorii de vanzatori:

    - cei ce produc obiecte hand-made, si din cand in cand raman cu furnituri, sau au multe matusi in varsta care le intretin pasiunea pentru vintage.

    - cei ce vand obiecte vintage si antichitati, de colectie, foarte atent selectionate si in numar mic, a caror principala directie nu este sa aiba un stoc bogat, ci unul select.

    Trebuie deci sa faci in asa fel incat sa te incadrezi in una din categoriile de sus.

    Deci: ori faci din magazinul tau unul cu adevarat hand-made, (sigur, vintage-looking, de ce nu) in care partea reala de vintage sa fie doar cireasa de pe tort, ori faci din magazinul tau o cutie mica si pretioasa de comori vintage.

    Altfel chiar nu cred ca strategia asta de evitare a taxei pentru non-handmade te va ajuta in vreun fel sa castigi mai mult decat o faci acum.

    23.01.2012, 16:29:13
  • vintage.time
    vintage.time

    multumesc din nou ptr raspunsul detaliat.

    treaba cu listarea a 20 de prod saptamanal, a fost un exemplu...neinspirat.
    nu este intentia mea sa procedez asa caci este prea multa risipa de timp si energie, iar magazinul de furnituri ma acapareaza suficient...
    intentionez o reorganizare mai importanta si merg spre vintage=looking cum bine spuneai... hand made nostalgic

    exemplul meu, a fost doar ptr a ma asigura mai bine ca am inteles cum sta treaba, caci norma initiala era de maxim 10 produse listate...si nu am vazut nici un update ca s-a trecut la 20.

    23.01.2012, 22:19:20
  • Breslo
    Breslo

    Hand made nostalgic, ce frumos! :)

    Sa vedem, sa vedem. Spor!

    24.01.2012, 10:52:24