Forum: Tehnici & Materiale Cravata impletita

  • claus.iulius
    claus.iulius

    Buna tuturor. Vreau sa impletesc ( pentru mine ) o cravata..deci cu andrele nu din croset.. modelul l am vazut pe undeva..doar ca nu ma lamuresc la latime. trebuie sa fie toata la fel sau sa scazi pe parcurs..sau cum? multumesc pentru orice informatie binevenita!

    10.10.2013, 22:15:21
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Pentru orice articol vestimentar trebuie sa ai (daca nu pe hartie, cel putin asa, ca o idee) un tipar. Dupa cum stiu eu, o cravata (din punct de vedere geometric) se imparte in doua: un triunghi (isoscel) = varful cravatei si un trapez cu diferenta foarte mica (de marime) intre baza mare (alipita triunghiului) si baza mica.

    Tiparul il poate constitui o cravata pe care o ai deja, asa ca desfasoar-o si masoar-o.

    Iti recomand sa incepi lucrul de la baza mica a trapezului, (incepi cu 7-10 ochiuri) si poti continua mult timp pana cand va fi necesar sa cresti si de o parte si de alta a lucrului.

    11.10.2013, 10:07:53
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Dupa ce ajungi aproape de varful triungiular (al cravatei) incepi sa scazi(simetric) pana vei ajunge la un ochi.

    11.10.2013, 10:19:49
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Am uitat ceva foarte important:

    Acum, daca ai mai lucrat cu andrelele, stii ca trebuie mai intii sa lucrezi un esantion de 10 cm x 10 cm. La ce iti foloseste? In functie de grosimea firului si tensiunea de lucru dimensiunile produsului tricotat variaza.

    Pentru o cravata trebuie sa ai in vedere si urmatorul aspect: nu orice succesiune de ochiuri (pattern) se potriveste la realizarea acestui obiect vestimentar.

    trebuie tinut cont si de faptul ca lucrul nu trebuie sa aiba tendinta de rasucire, asa ca iti recomand ori modelul : unu pe fata unu pe dos, ori modelul : ciorapeste (adica lucrezi mereu doar pe fata)

    Spor la treaba

    11.10.2013, 10:24:09