Forum: Subiecte de afaceri Cum iti faci un PFA - experienta mea pas cu pas

  • melanialupu
    melanialupu

    Nu stiam daca aici e sectiunea potrivita pentru asta, dar am reusit in sfarsit sa scriu o parte din experienta mea legata de infiintarea PFA-ului. Este un ghid care cuprinde exact ce am facut eu, pas cu pas, tot ce am platit, si ce as sfatui pe altcineva care ar vrea sa faca acest pas.

    Eu mereu am cautat asa ceva la vremea la care am vrut sa ma apuc, ca sa imi dea curaj, dar nu am gasit nicaieri scris nimic detaliat (si mai ales legat strict de ceea ce facem noi). Deci sper sa va ajute ce am scris, si daca aveti vreo intrebare, va rog sa imi scrieti si voi raspunde cat de bine ma voi pricepe.

    A fost cam lung ce am scris, deci nu voi scrie in thread-ul asta, ci am pus textul pe blog-ul meu. Aici linkul la articol:

    http://melanialupu.cevamarunt.ro/articol-pfa-partea-1/

    19.10.2010, 22:21:21
  • kittenhood
    kittenhood

    foarte util, Melania! liked it!

    19.10.2010, 22:40:37
  • BijuteriiFantezie2
    BijuteriiFantezie2

    Foarte elaborat si detaliat...multumim mult.

    19.10.2010, 22:48:09
  • sunflowergirl
    sunflowergirl

    Melania, iti multumesc tare mult pt acest ghid!!!

    27.10.2010, 22:39:04
  • pinkcornerdiscounts
    pinkcornerdiscounts

    Foarte util Melania, multumim!
    este destul de greu sa te duci la Registrul Comertului fara sa ai pregatirea asta inainte:))
    din pacate, nu toti angajatii de acolo sunt la fel de amabili:)

    11.11.2010, 10:59:28
  • allys
    allys

    multumesc!

    13.11.2010, 18:47:31
  • antartique
    antartique

    Indrumarile tale vor fi de foarte mare folos pentru foarte multa lume, sunt sigur de asta, motiv pentru care te felicit pentru rabdarea si altruismul tau. Foarte probabil nu foarte multe persoane ar fi furnizat aceste informatii, din considerente ce tin de concurenta.
    Un lucru de completat: nu in toate municipiile este necesara o dovada precum ca ai absolvit anumite cursuri / scoli / univeristati pentru a intra in posesia documentelor necesare. De exemplu, in Bucuresti da, in Arad nu (sau cel putin, nu acum 1.5 ani)
    Inca un lucru de subliniat vis-a-vis de fiscalitate, lucru pe care mi l-a spus chiar ieri un expozant si anume ca un chitantier este suficient. ERONAT! Dupa cum spunea si Melania, daca vinzi unei persoane fizice fara incadrare juridica este necesara eliberarea unui bon fiscal (casa de marcat). Amenzile pe care japcarii de la fisc le practica sunt pana la 80 000 RON.
    Paradoxal, daca vinzi fara a dispune de incadrare juridica ti se confisca marfa si platesti o amenda de cca. 1000 lei, iar daca esti persoana juridica si sa zicem ca uiti sa dai bon fiscal sau se duce bateria casei de marcat se poate ajunge la o amenda in valoare de suma amintita mai sus, aia cu multe zerouri...
    Cu stima, Cristi

    28.11.2010, 03:33:22
  • Aqna
    Aqna

    Buna Melania! Ti-am citit articolul de pe blog si am vazut ca te-ai incadrat la "Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete, al altor produse". Marea mea nelamurire este ca daca faci handmade, esti un fel de producator. Nu trebuie sa reiasa asta de undeva? Citisem ca pentru un astfel de pfa ti-ar trebui un fel de certificat al pregatirii tale. Adica ok, fac comert cu niste produse, dar produsele alea de unde au aparut? Ca daca nu esti producator, trebuie sa ai dovada ca le-ai cumparat de undeva. Iar daca esti producator, trebuie sa ai macar niste intrari de materiale. Ma poti lamuri? Am gandit eu prea complicat? :D

    20.02.2011, 19:17:12
  • carmenn
    carmenn

    neatza!cine cunoaste mai bine sa ne impartaseasca si noua,va rugam...

    28.02.2012, 08:21:58
  • choice4all
    choice4all

    www.breslo.ro/Forum/pfa_topic_1108
    aici e o discutie ceva mai ampla pe aceeasi tema.

    28.02.2012, 08:32:30