Forum: Tehnici & Materiale cum lipim argiint?

  • b.a.d.style
    b.a.d.style

    buna, as vrea sa stiu cu ce se poate lipi argintul? adica sarma de argint sau bilute etc. am inteles ca cu cositor nu tine. eu am incercat si nici nu arata frumos:( am vazut ca afara sunt materiale speciale "solders" dar la noi nu stiu unde as putea gasi. la fel si solutia in care se baga dupa lipire, pentru a curata argintul. multumesc anticipat

    02.02.2010, 23:40:08
  • tonycat
    tonycat

    Salut,

    si eu as vrea sa stiu. Deocamdata poti gasi pe internet tutoriale.
    Citeste aici http://www.instructables.com/id/How-to-solder-for-Jewelry-purposes/# , au si poze. Arzator gasesti la hipermarket gen Bricostore sau Hornback, de aici am cumparat si eu unul ca sa fac fuziune de materiale. Pana la soldering... mai am de invatat.Si tot acolo am vazut ca exista si baghete din tr-un material care se foloseste la lipit argintul. Tot acolo poate gasesti pe cineva binevoitor sa stie si sa iti explice, ei trebuie sa stie la ce folosesc produsele pe care le vand. Sa stii ca in general tot ce am invatat de cateva luni incoace am invatat de la americani. Au site-uri dedicate, au tutoriale, au carti de specialitate, au materiale, au traditie, au respect pentru handmade.Spor la treaba!

    03.02.2010, 12:28:44
  • b.a.d.style
    b.a.d.style

    mi-am luat arzator de la praktiker. aia nu stiau sa explice nimik. am cautat pe net dar materiale nu gasesc la noi:( nu stiu ce sa zic. poate intreb vreun bijutier dar nu stiu daca mi-ar vinde asa un pont:P

    05.02.2010, 15:02:45
  • veronel
    veronel

    ab.a.d-style
    m si eu arzator, si cam atat, n-am facut nimic cu el inca. Spune-mi daca te incumeti sa-l folosesti, si cum. (:-) tot de la praktiker)

    11.03.2010, 12:48:10