Forum: Idei si sugestii Cum putem optimiza platile catre Breslo

  • Breslo
    Breslo

    Tinand cont de feedback-ul vostru, noile optiuni de plata a magazinului vor ramane deocamdata acestea:

    • 3,75 EUR (aprox 17 lei) - 1 luna
    • 11.25 EUR (aprox 50 lei) - 3 luni
    • 22.5 EUR (aprox 100 lei) - 6 luni
    • 45 EUR (aprox 200 lei) - 1 an

    * Sumele sunt calculate pentru magazine handmade, fara comisioanele adaugate de banca, posta, paypal etc. Pentru non-handmade inmultiti cu 4.

    Dorim ca aceasta discutie chiar sa ne ajute sa va intelegem mai bine nevoile, deci va rugam sa mentineti un ton constructiv si la obiect in acest topic.

    Asteptam sugestiile voastre de rezolvare a problemelor de mai jos, precum si motivele pentru care ati prefera totusi sa efectuati in mod repetat plata pe o singura luna, desi plata in avans este mai rapida si mai economica.

    Probleme de rezolvat.
    1. comisioanele adaugate la fiecare plata, oricat de mica ( incepand cu 3 lei prin banca, si 5 lei prin mandat postal)
    2. timpul pierdut efectuand lunar aceeasi plata (in special prin mandat postal)
    3. timpul crescut de procesare a platilor pe 1 singura luna de catre echipa Breslo

    Daca aveti si alte observatii referitoare la cum am putea optimiza sistemul de plati pe Breslo, va rugam sa le includeti si pe ele mai jos.

    Va multumim!

    03.12.2013, 11:26:33
  • 4handmade
    4handmade

    Sumele respective presupun ca se refera la magazine handmade.
    Sau acum este aceeasi suma si pentru cele non-handmade?

    03.12.2013, 11:56:23
  • carmenn
    carmenn

    nu mi se pare corect sa fim obligati sa platim pentru 3 luni in conditiile in care poate nu avem comenzi...ma refer la magazinele handamde.insa si taxele pentru un mandat postal de 20 de lei sunt de 5 lei pe trimis/luna.asta pentru ca s-au scumpit taxele la posta.asa ca intr-un fel taxa pentru 3 luni poate este o solutie sa nu mai achitam in fiecare luna taxele postale.mare reducere nu stiu daca este cu taxa pe 3 luni.poate sa incercam pe 2 luni un abonament!daca de exemplu nu mai doresti sa postezi pe breslo dupa o luna...cine iti restituie banii pe celelalte 2 luni achitate?! :)

    asa ca tot pe o luna ar fi solutia!zic si eu!

    03.12.2013, 12:11:54
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Multumim pentru deschidere, eu optez pentru plata la luna, facand plata prin paypal nu ma afecteaza in asa mare masura, valoarea comisioanelor.
    Nu inteleg de ce ar trebui introdusa obligativitatea unor plati pe mai multe luni cand varainta asta era deja in grafic, cine vroia sa platesaca pe mail multe luni (din ratiuni financiare/comisioane prea mari daca plata se facea lunar) putea sa o faca si inainte, practic se ingradea doar dreptul celor care fac plata lunar.
    Ar fi bine sa ramana valabile toate variantele astfel incat, fiecare dintre noi sa aleaga optiunea cea mai potrivita in functie de buget/nevoi/varianta de plata.

    03.12.2013, 12:51:12
  • Bijuteria.Ta.eu
    Bijuteria.Ta.eu

    Multumim Breslo pentru revenirea la plata lunara si pentru noi magazinele noi si micute.
    Traim intr-o tara unde trebuie luna de luna sa mai strangem cureaua cu cate o gaura, o tara a taxelor lunare, rate si asa ma departe.....macar aici ,unde sunt sigura ca toate si toti ne-am creat un mic univers ,sa poti sa te simti liber si fara constrangeri ,un mic univers unde putem sa uitam de grijile de zi cu zi incarcandu-ne cu energia pozitiva a minunatiilor create.
    Avand mai multe optiuni de plata sunt sigura ca fiecare isi va face calculul asa cum ii este mai bine si va opta pentru plata si pe mai multe luni.
    Eu personal va multumesc.

    03.12.2013, 13:41:16
  • daisy.furnituri
    daisy.furnituri

    Mai exista o optiune: sa reveniti la sistemul anterior cu bonus in functie de suma de plata si sa puneti o suma minima rezonabila. De exemplu 20-30 RON.

    Asa nu obligati pe nimeni sa va plateasca nu stiu cate luni in avans, se reduc comisioanele si avem si bonus!

    Daca cineva doreste si poate sa plateasca mai mult mi se pare normal sa primeasca un bonus.

    03.12.2013, 14:10:45
  • Live
    Live

    Mie mi se părea foarte bun modul de plată anterior (ca sumă, preferam modul de plată anterior anteriorului:D, dar asta e deja istorie antică). Puteam alege suma pe care s-o plătesc și, în funcție de acea sumă, aveam magazinul deschis pentru o anumită perioadă. Bonusurile aveau darul de a motiva oamenii să cumpere mai mulți breslei.
    O idee bună ar fi, cel puțin pentru mine, să existe un cont și la o bancă mai vizibilă, în sensul unei bănci care să aibă filiale mai multe, inclusiv în orașe mai mici, cum este cel în care locuiesc. Banca Transilvania, de exemplu. Nu se percep comisioane la depunerea la ghișeu. De banii de comision sau de taxă de mandat, mai iau un bresleu, zic.

    03.12.2013, 16:05:06
  • blanitza
    blanitza

    Si eu sustin ideea revenirii la anterioara forma de plata pt magazinele de furnituri, respectiv cu bonus daca vrei sa cumperi peste 100 de breslei. Ma deranjeaza faptul ca nu sunt recompensata in niciun fel cand cumpar mai mult.

    03.12.2013, 17:08:05
  • user11913
    user11913

    Si eu as dori sa existe mai multe banci la care putem face platile.Asa nu mai platim comision.Banca Transilvania in cazul meu.Iar taxele sa fie la alegere : sa pot plati o luna, sau 2 sau 4 . Nu neaparat 1,3 6 sau un an. Pentru plata in avans ar fi bun un bonus sub forma de reducere, de exemplu :3 luni=40 lei. Mutumesc.

    03.12.2013, 20:24:17
  • blanitza
    blanitza

    La fel, sa fim recompensate cu breslei daca aducem noi magazine pe Breslo, asa cum face situl destept de peste ocean, si caruia nici prin cap nu i-ar trece sa scumpeasca taxele in decembrie!!!

    03.12.2013, 22:55:59
  • Breslo
    Breslo

    Ok, deci pana acum avem:

    1. bonus daca platesti mai mult
    2. cresterea sumei minime de plata la 20-30 LEI
    3. posibilitatea platii la mai multe banci
    4. mai multe perioade

    Blanitza, spune-ne mai multe despre cum ti-ar placea tie sa functioneze sistemul cu recompensa pentru cei ce aduc magazine noi. E un subiect la care ne gandim si noi de ceva timp.

    De retinut, s-a schimbat doar perioada de plata, nu s-a marit nici o taxa. Hai sa nu inducem lumea in eroare si sa pastram un ton ok in topicul acesta.

    04.12.2013, 10:09:17
  • gydesi
    gydesi

    Corectii la sumele de plata ce am sesizat:

    Am platit 3 luni prin Paypal 59.49 cu comision cu tot. Deci nu aproximativ 50 cum se specifica. 12,78 euro cu comision cu tot

    Iar taxa pentru mandatul postal este de 5 lei pana la valoarea trimisa de 200 lei, deci nu 11 lei cat se specifica

    04.12.2013, 10:36:16
  • 3cot
    3cot

    Tocmai de aceea ar fi foarte bine ca orice modificare adusa in politica de taxe si servicii sa fie anuntata in prealabil.

    04.12.2013, 10:40:48
  • Breslo
    Breslo

    Am adaugat aceste informatii in topicul initial, multumim gydesi. Sumele de acolo sunt calculate fara comision.

    04.12.2013, 10:54:44
  • 4handmade
    4handmade

    Eu ma gandesc si la o varianta a unei eventuale taxe mai mici pentru magazinele care au un numar mai mic de... X produse.

    04.12.2013, 12:02:39
  • 4handmade
    4handmade

    Ma refer la magazinele non-handmade...

    04.12.2013, 12:02:55
  • just.paintings
    just.paintings

    Eu as prefera plata cu cardul, majoritatea bancilor nu percep comision pentru platile facute in acest mod.

    04.12.2013, 13:12:21
  • just.paintings
    just.paintings

    si nu cred ca mai e necesar sa metionez ca as prefra aceasta metoda de plata si pentru cumparaturi facute in magazine. Astfel, poate am reusit sa renuntam la ramburs, colete retur etc.

    04.12.2013, 13:16:38
  • LONA22004
    LONA22004

    Sa fie o suma minima de plata, de acolo, fiecare plateste cat doreste. Daca vreau ca magazinul meu sa mai functioneze 6 saptamani, platesc pentru 6 saptamani. Platesc cati bani am in bugetul pt magazinul breslo. Sa nu fiu obligata sa aleg o luna, dupa care, poate fix cand expira luna, nu pot ajunge sa internet sau la ghiseu sa platesc, atunci se inchide magazinul...
    Bonus? daaaa, ar fi binevenita orice stimulare. Chiar si gen puncte de fidelitate pentru continuitate, vechime, trafic....

    04.12.2013, 13:59:20
  • gydesi
    gydesi

    Idee excelenta just.paitings, sustin introducerea posibilitatii platii in magazin prin card sau Paypal direct la efectuarea cumparaturilor. Ar fi excelent, astfel am primii banii in avans fara riscul de a ni se intoarce coletele si sa mai platim si pentru ca nu s-a ridicat. Taxele postale s-ar reduce cu mult, clientii ar fi mai fericiti ca nu platesc asa de mult peste pretul produselor, si nici nu ar trebui sa se deplaseze pentru plata. Cu 3-4 lei se poate prezenta un colet prin Posta Romana fara ramburs

    04.12.2013, 14:01:40
  • Bijuteria.Ta.eu
    Bijuteria.Ta.eu

    Trebuie sa va ganditi ca sunt persoane care nu detin un card sau care sunt impotriva acestui card .
    Eu una de cate ori cumpar ceva platesc cash este mult mai sigur....am vazut cu ochii mei persoane care au platit cu cardul si au primit o carcasa de telefon....nu spun ca nu sunt persoane serioase aici dar plata in sistem ramburs nu trebuie eliminata.

    Ps. gydesi la posta prin e-mandat plata comisionului la 20 ron este 11 ron i( de la 6 ron cat era inainte de schimbarea taxelor postale) iar banii ajung intr-o ora iar prin mandat postal comisionul este 7 ron si ajung in 4 zile......nicidecum 5 ron.

    04.12.2013, 14:36:21
  • Bijuteria.Ta.eu
    Bijuteria.Ta.eu

    Am uitat sa pun bancile Banca Raiff. comision 6 ron la ordin de plata din contul in lei(orice suma depui) iar Banca Transilv. 0 ron daca Breslo are contul deschis la Banca Transilvania

    04.12.2013, 14:58:11
  • AcasaCuIna
    AcasaCuIna

    Plata ramburs este una preferata si de furnizori si de clienti, desi daca magazinul ar oferi si plata prin card ar fi un avantaj pentru noi. Insa acest lucru implica obligatii din partea Breslo, pe care nu stiu daca sint pregatiti sa le asume. Toate magazine internationale care accepta plata prin card sau PayPal asigura o garantie de returnare a banilor catre client, in cazul in care furnizorul nu expediaza marfa.
    Deci eu prefer livrarile cu plata ramburs, pe principiul iubit de clienti, dar si de furnizori, ce-i in mina nu-i minciuna.

    In privinta abonamentelor Breslo insa, plata prin card ar fi total binevenita. Desi imi este la fel de usor sa completez un OP sau sa platesc prin card, cita vreme am internet banking, nu toata lumea are acest sistem instalat. Mandatul postal e o optiune scumpa si desi locuiesc intr-un sat, tot din contul bancar prefer sa fac platile.
    Banca Transilvania si mie imi convine, sau BancPost, care este functionala si in localitati mai mici, direct prin oficiile postale.

    Ca si durata, pe mine in acest moment plata pe 3 luni ma avantajeaza. Nu ma astept sa ma umplu de bani in prima luna de activitate. Eu nu inteleg propietarii de magazine mai vechi, de ce inchideti magazinele pentru luni intregi. E ca si cum le-ati inchide de tot. E drept ca investiti in perioade moarte, dar ramineti in atentia cleintilor. Un client care revine si nu va gaseste unde stia ca sinteti, crede ca ati disparut de tot.

    Un sistem care sa ne permita sa cumparam citi breslei dorim si acestia sa ne ramina in cont daca suspendam temporar magazinul, ar fi cel mai potrivit din punctul meu de vedere si cred ca ar place tuturor.

    04.12.2013, 15:37:44
  • rosegarden
    rosegarden

    totusi sa ne limitam in acest topic la platile carte breslo!!la breslei oamani buni!



    in legatura cu plata catre magazinul fiecaruia puteti opta sa primiti doar plata in vans...aveti posibilitatea sa NU trimiteti ramburs!!nu va ingradeste nimeni...dar despre plati in magazin cum si ce deschideti va rog alt topic!

    aici scrieti doar parerile, sugestiile fata de bresleii paltiti!!1

    eu personal prefer sa ramana minimum o luna...plus la alegere 3-6-12...sau 2-4-etc...cum vrea majoritatea...si bine ar fi ca platile pe ex 3 luni sa beneficieze-nu de reducere, dar macar de cativa breslei primiti in plus...ca bonus

    04.12.2013, 16:53:26
  • rosegarden
    rosegarden

    daca tot vreti sa platiti online..va faceti cont paypal-e gratis..nu umbli la banca..platesti pe net...si atunci nu mai are nevoie BRESLO sa-si faca cont si la alte banci..doar ca noi sa platim mai ieftin cu cativa lei-depinde de banca..nu cred ca ar fi rentabil pt BRESLO...conturile trebuie intretinute-un ncont personal la BRD de ex..mie imi ia cam 3-4 lei p luna..si o dta intr-un an inca 37 delei..pai nici asta nu e normanl...dar pt BRESLO cu siguranta nu renteaza.
    deci zic eu paypal e optiunea...
    de ex dupa 4 euro depusi in contul breslo..platesc max 50 centi...adica nici 2 lei 50 d bani...si atat.....ce poate fi mai ieftin? in situatia data

    04.12.2013, 16:59:20
  • rosegarden
    rosegarden

    Ina...breslei depusi acum in cont..pe o luna de ex...daca intre timp ieivacanta o luna...bresleii raman acolo-nu ti-i ia nimeni-ei raman disponibilsi...si continua sa-ti plateasca magazinul incepand din prima zi de dupa vacanta...deci asta deja este..nu mai cerem...

    04.12.2013, 17:03:47
  • rosegarden
    rosegarden

    off topic: INA: FATA DE MAGAZINELE VECHI care opteaza sa inchida...opteaza in conditiile obligativitatii platii pe 3 luni...de ce oare??? nu intelegi? pentru ca nu se vinde nimic...si pentru ca probabil nu sunt bani de dat pe 3 luni...chiar daca asta inseamna sa nu fii in vizorul cumparatorilor pe o perioada mai lunga..este optiunea lor-a noastra...

    04.12.2013, 17:06:30
  • gydesi
    gydesi

    Bijuteria-Ta-eu s-a schimbat taxa postala sa stii, acum pana la transfer de 200 R
    Ron este de 5 lei, la e-mandat sa stii ca nu merita, lucrez aproape desursa si stiu

    04.12.2013, 20:37:33
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Tot 5ron taxe poatale am plătit si eu pentru 50ron plătiți prin mandat poștal acum 3 zile.

    04.12.2013, 23:50:33
  • Breslo
    Breslo

    Plata cu cardul e o idee pe care ne-ar placea foarte mult sa o implementam.

    Implica totusi niste comisioane pe care trebuie sa le suporte magazinele individuale care accepta acest tip de plata. Vom reveni anul viitor asupra acestui aspect, in momentul in care vom avea o oferta clara de preturi de la furnizori.

    De curiozitate, in general, voi platiti direct cu cardul atunci cand aveti aceasta optiune, sau mergeti tot pe ramburs?

    05.12.2013, 10:38:53
  • 4handmade
    4handmade

    Eu prefer plata prin paypal. Si taxa catre breslo tot prin paypal o achit.
    Se poate implementa acest mod de plata pe breslo?

    05.12.2013, 12:48:03
  • Thezora
    Thezora

    In primul rand, multumesc Breslo ca totusi ati tinut cont de nemultumirile noastre si ati introdus plata pe o luna. O sa nasc curand si cateva luni probabil voi fi scoasa din activitate complet, asa ca prefer sa am magazinul inchis si pace. Mai platesc acum o luna, apoi pauza si apoi sper sa revin cu totul.
    In al doilea rand, eu prefer platile prin HomeBank, dar platesc si cu cardul cand se poate si am incredere in vanzator. Ar fi o varianta buna si rapida pentru toate platile de pe platforma, nu doar cele catre Breslo. Comisioane se platesc la orice tranzactie, efectuata in orice unitate, fie banca, posta, paypal...

    05.12.2013, 13:00:31
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Daaa, implementarea platilor prin paypal mi se pare o ideie buna si foarte utila:)
    De multe ori aleg sa cumpar de la magazine care au conturi la banci care nu percep comision la depunere (la transferuri ajung comisionele cat ar ajunge si taxele pentru expedierile cu ramburs), prefer sa dau 3/4 lei la banca in loc de 10 pentru ramburs...cred ca e o chestiune psihologica, nu-i atat de mare valoarea economisita dar spun sincer ca prefer magazinele care ofera aceasta varianta.

    05.12.2013, 13:01:34
  • blanitza
    blanitza

    Referitor la un bonus pentru cine aduce un magazin nou pe Breslo, din cate am vazut, se practica acest mod de a incuraja si sustine extinderea unei platforme, asadar mi s-ar parea ok sa fii recompensat cu 10-12 breslei. Cred ca am reusit pana acum sa conving vreo 5-6 persoane sa-si deschida magazin handmade pe Breslo. Cat despre plata pentru magazinele de furnituri, mie imi placea varianta in care primeai bonus 10% cand cumparai minim 100 breslei.

    05.12.2013, 13:45:34
  • Margelute
    Margelute

    Si eu sustin ideea de ase putea plati in mai multe banci. Sunt banci care nu comisioneaza transferurile pentru cel care primeste suma de bani, in cazul nostru ar fi breslo, asa cum am platit ultimele doua dati si comisionul meu si pe-al vostru care s-a adaugat automat in totalul de plata.

    Si am mai citit o idee cu care sunt de acord si vreau s-o subliniiez aici pentru magazinele non-handmade taxa diferentiata in fuinctie de numarul de produse din magazin.

    05.12.2013, 14:06:38
  • blanitza
    blanitza

    Margelute, regret, dar de numarul de produse as propune sa nu ne atingem, pentru ca este optiunea fiecaruia sa stea cu mai multe, sau cu mai putine in magazin. Taxa de pe breslo este gandita la zi si tip de magazin - hadnmade sau de furnituri. Daca intervine vreo judecata dupa numarul de produse, atunci ce ne opreste sa luam model de pe ocean, si sa plateasca fiecare aceeasi taxa la listare produs, indiferent ce ai de vanzare.

    05.12.2013, 14:56:39
  • Margelute
    Margelute

    E o propunere. Mie cu 300 de produse nu mi se pare corect sa platesc la fel ca alte magazine care au de 7-8 de ori mai multe produse la vanzare.

    05.12.2013, 15:06:50
  • 4handmade
    4handmade

    ... mie care am in jur de 100 de produse :)

    05.12.2013, 18:43:12
  • AcasaCuIna
    AcasaCuIna

    Privind plata prin card - daca ati intrebat de comisioane - plata prin card la anumite banci nu costa absolut nimic. Unele banci nu percep comisioane la plata prin card catre aceeasi banca, altele nu percep comisioane la nici o plata prin card. depinde de banca.
    Asemenea pentru contul de card, unele banci percep comisioane persoanelor fizice, altele nu. Sugestiile privind bancile pe care le-am facut sint dintre cele mai avantajoase pentru toate partile implicate, din punctul de vedere al comisioanelor.

    rosegarden, nu cred ca am fost offtopic in nici un fel. Puteati sa cititi si restul topicului, nu doar mesajul meu. Subiectele platilor catre Breslo si al platilor clientilor in cadrul Breslo sint interconectate.
    De asemenea, as vrea sa va atrag atentia ca un cont de Paypal nu functioneaza in lei ci in valuta, iar utilizatorii pierd cind platesc ceva in lei datorita cursului valutar. Iar banii spre PayPal ajung tot din contul dumneavoastra curent, contul de card. Pe scurt, ce propuneti dumneavoastra pentru plati interne este peste mina. Plata direct prin card este cea mai avantajoasa in conditiile date.

    Propunerea mea nu a fost ce ati inteles dumneavoastra, sa ne ramina banii in cont la suspendarea magazinului. De altfel, din unele postari reiese ca daca magazinul este platit pe 3 luni si este suspendat, diferenta pe 2 luni se pierde. Cum este adevarat, nu stiu pentru ca nu am incercat...
    Oricum, propunerea mea a fost sa putem alege o suma oarecare pe care sa o platim, iar atunci cind suspendam magazinul sa ne ramina banii in cont. Acolo, linga 3 luni, 6 luni etc, sa avem si un cimp pe care sa-l completam cu suma de breslei dorita, in baza caruia sa primim proforma. Pentru ca poate eu vreau sa cumpar 100 de breseli, pe care sa-i folosesc si pentru abonament si pentru publicitate, dupa cum doresc, pina se termina.


    Plata in functie de numarul de produse nu este corecta, pentru ca puteti avea 5 produse, la care sa aveti stoc de 1000 de bucati la fiecare :D

    05.12.2013, 22:20:41
  • 4handmade
    4handmade

    Bineinteles ca daca intram in amanunte, ne vom pierde in ele si fiecare va avea alta sugestie :)
    Eu ma refeream cumva la diferentierea magazinelor "mari" de cele "mici".
    Si nu cred ca se va putea face diferenta intre un magazin care are 100 de produse si unul care are 50, de exemplu. Dar ma gandeam ca poate ar fi buna o diferentiere intre cel care are 1000 produse (repere, nu bucati pe stoc!) si cel care are 50 sa zicem. Este clar ca cel care are 50 o sa cam ofteze dupa cei 15-16 euro pe luna pe care ii da ca taxa pe breslo...
    Era doar o idee, pentru ca am inteles ca putem veni cu propuneri :)

    05.12.2013, 23:25:38
  • deealexx
    deealexx

    Buna. In primul rand sunt printre cei care doresc sa multumeasca pentru introducerea perioadei de 1 luna si pentru magazinele handmade.

    As dori sa clarific ceva ce am citit pe pagina 1 a acestui topic: spunea cineva de primirea unui bonus daca platesti suma minima, care sa fie rezonabila de 20-30 lei. Am vazut apoi ca adminul BRESLO a despicat aceasta idee in:
    1. oferirea unui bonus;
    2. cresterea sumei minime de plata la 20-30 lei.

    va rog sa mai revizuiti ce a zis colega de forum si sa imbinati cele 2 idei, nu sa le separati. Nu ar avea sens cresterea sumei minime de plata din moment ce noi ne-am plans de noile taxe etc.

    mersi.

    06.12.2013, 17:09:49
  • lycurycy18
    lycurycy18

    eu nu sunt multumita de faptul ca cereti la cursul euro si totusi suntem in romania unde euro nu este moneda oficiala. imi placea mai mult cum a fost primul sistem cu plata pe 1,2,3 sau mai multe luni dar suma era fixa in lei si intr-adevar erau si bonusurile care te stimulau sa nu mai platesti pe o luna. acum ba e euro o gramada de lei, ba se schimba nu stiu ce, va rugam sa va hotarati ce faceti ca ne-ati ametit de tot cu bresleii si tot asa.

    09.12.2013, 09:30:47
  • user11913
    user11913

    Buna dimineata,
    sunt total de acord cu ce au scris deealexx si lycurycy18. As dori o taxa fixa in lei pe tot parcursul anului ,nu la cursul euro; asa cum era Breslo la inceput.Propun 15 lei/luna pentru magazinele handmade si metoda de plata pe o perioada de la 1 luna ...la cate ne permitem .De asemenea mai multe banci la care putem face plati fara comision.In sistemul actual platesc in plus 6 lei la un transfer (3 lei pt Breslo si 3lei pt banca Transilvania de unde efectuez plata.)
    Va multumesc.

    14.12.2013, 10:44:03
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Buna tutoror!
    Daca ma intrebati pe mine...cred ca mai bine era inainte. Fiecare isi calcula cati Breslei doreste, pentru ce perioada, pentru ce promotii. Plata ar trebui sa se faca atat prepay, card, posta, cat si la banca (transfer sau la ghiseul banicii). Plata comenzilor sa se poata face la fel prin mai multe optiuni. In felul acesta fiecare alege in functie de prioritati (timp, distanta, bani).

    Eu vreau sa va intreb altceva: ce inseamna perioada de vacanta? Ca nu pot citi mesajele si ca urmare nu pot prelua eventualele comenzi sau ca nu afisez produse in magazin.

    Cineva facea referire la site-ul de peste ocean... Pai ati vazut ce reclama isi face? Si ma refer la reclama pe alte site-uri. Ce posibilitati de reclama ai pentru produsele tale? Ce statistici detaliate iti sunt prezentate?

    Noi platim pentru reclama pe site -ul Breslo si atat. Ne vedem noi intre noi.
    Mi-ar place sa stiu cati membrii suntem, cate vizualizari sunt facute de nonmembri. De ce zic asta? Pentru ca aceste produse ar trebui vazute de cei care nu au timp de handmade sau nu au indemanarea pentru asta.

    Nu ma incalzeste cu nimic ca am like de la cunoscuti.

    Si daca tot platim o taxa ...OK o platim mai marisoara dar sa stiu pentru ce.

    Va urez Craciun Fericit si un An Nou inspirat!

    19.12.2013, 17:13:29
  • Breslo
    Breslo

    Buna balanmiha72,

    E o idee foarte buna, chiar ne-ar placea sa punem la dispozitie utilizatorilor Breslo optiunea de a-si face reclama si pe alte site-uri. Concret, pe ce alte site-uri ti-ar placea sa iti promovezi produsele prin Breslo? Si cat ai fi dispusa sa platesti in plus pentru a face asta?

    Un magazin in vacanta se comporta fix ca un magazin expirat, sau ca un cont de client. Nu mai sunt afisate produsele si nu mai ai acces la comenzi, lista de produse, etc.

    Pentru statistici ai la dispozitie cel mai puternic, detaliat si performant instrument de monitorizare web: Google Analytics. Poti afla mai multe aici:

    www.breslo.ro/blog/statistici-noi-pentru-magazinul-tau-google-analytics-si-top-produse
    www.breslo.ro/blog/cum-sa-google-analytics

    Zi frumoasa!

    20.12.2013, 13:16:58
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Multumesc pentru lamuriri!
    Referitor la reclama pe alte site-uri ma refeream ca Breslo sa-si faca reclama pe alte site-uri, facebook. Nu numai prin distribuire ci ca site sponsorizat. In felul acesta avem de castigat toti. E buna ideea si de reclama personala, dar depinde pe ce site. Ca daca nu are trafic.....

    Ne gandim cu totii cum sa facem ca macar banii pe taxe (breslo, expedire) sa ni le scoatem.

    Multumesc inca odata!

    20.12.2013, 20:17:36
  • abstract
    abstract

    Bine punctat Lona22004....

    21.12.2013, 15:04:00
  • BeFunkyRo
    BeFunkyRo

    N-am înţeles dacă aceste schimbări afectează modul în care se plăteşte publicitatea :D

    22.12.2013, 04:24:26
  • EmbroideringbySerbani.Bijoux
    EmbroideringbySerbani.Bijoux

    tinand cont de feedback-ul nostru, noile optiuni de plata a magazinului vor ramane deocamdata acestea?

    • 3,75 EUR (aprox 17 lei) - 1 luna
    • 11.25 EUR (aprox 50 lei) - 3 luni
    • 22.5 EUR (aprox 100 lei) - 6 luni
    • 45 EUR (aprox 200 lei) - 1 an
    De ce atunci mie imi vine sa platesc 26 ron/luna?
    De ce, platind din data de 12 martie la posta26+ taxe 5 ron,
    mi se inchide magazinul in data de 17 martie???
    Si in luna ianuarie l-au deschis abia dupa 3 saptamani.
    De ce va bateti joc de oameni si le complicati viata?

    17.03.2014, 12:23:35
  • Lona11
    Lona11

    Taxa este aproape 6 euro pe lună, nu 3,75. (0,76 breslei/zi x 30 zile x 0,25 euro).

    17.03.2014, 13:58:12