Forum: Tehnici & Materiale Cum se curata pietrele semipretioase?

  • tonycat
    tonycat

    Salut,

    as dori sa stiu daca atunci cand lucrati la un proiect care include si pietre semipretioase va ganditi sa curatati pietrele inainte de a lucra cu ele. Marturisesc ca eu am inceput sa ma gandesc la asta doar in ultimul timp dupa ce am achizitionat mai multe siraguri de pietre de la targuri, unele prezentand mici "carii" pe care ma gandesc sa le slefuiesc, dar asta deja e alt capitol. Deocamdata ma intereseaza curatarea lor stiind ca au stat prin depozite, au trecut prin multe maini, si, in mod natural, stralucirea lor s-a atenuat in timp.Din cateva cautari pe net am gasit suficiente articole care sa ma lamureasca asupra acestei probleme, dar mi-ar fi de mare folos sa stiu din experienta voastra daca si cum faceti acest lucru.
    Multumesc mult!

    18.02.2010, 10:23:16
  • tonycat
    tonycat

    Si promit sa revin cu metodele de curatare pe care le-am gasit pe net dar numai dupa ce le-am si aplicat.
    Spor la treaba si o zi minunata!

    18.02.2010, 10:29:42
  • Margelute
    Margelute

    Si eu m-am gandit la asta si pana acum singura metoda folosita este sa le sterg cu o carpa moale din finet, daca este cazul.
    Am vrut doar sa-ti spun ca mie personal imi plac pietrele imperfecte, cariile respective de care vorbesti. Nici nu ma gandesc ca le-as putea slefui ca sa le atenuez. Cred ca in asta consta farmecul pietrelor naturale. Daca e vorba de o greseala de debitare e altceva si incerc sa nu le iau din start, iar daca se nimereste vreuna cu defectiuni intr-un sirag intreg nu o vand ca atare ci specific ca are o problema, ii fac poze etc. Dar nu despre asta vobim :)
    Chiar sunt curioasa ce articole ai gasit pe net.

    18.02.2010, 13:29:32
  • user4188
    user4188

    Uite aici scrie ceva interesant http://frumusete.ele.ro/Bijuteriile_si_beneficiile_asupra_noastra_--a5424.html
    dar eu stiam de purificarea/curatarea cu apa rece de izvor.Eu personal,cind e cazul, spal pietre cu apa rece jet si apoi le pun intr un prosop curat de bumbac si le sterg cu atentie.Isi recapata stralucirea pe data. Si cred ca e solutia cea mai la indemina.Valabil si pentru perle,margele sticla.Asta din ce am incercat eu.

    18.02.2010, 13:54:07
  • tonycat
    tonycat

    Salut,

    asa cum am promis am revenit. Multumesc frumos celor care s-au aratat interesate de subiect si l-au citit si multumesc in mod special celor care au raspuns. Din ceea ce am citit pe net, curatarea pietrelor se face diferit pentru pietrele soft fata de curatarea pietrelor mai dure, pentru primele apa fiind daunatoare . O sa expun ideile pe scurt si o sa va indic cateva adrese unde gasiti informatii complete despre curatarea pietrelor.
    Pietrele opace cum sunt opalul, lapis lazuli, jade, turquoise si malachitul, se sterg
    cu o carpa umezita dupa fiecare purtare. Se evita expunerea acestor pietre la sapun si apa deoarece aceste pietre sunt in principiu roci si nu cristale si pot absorbi apa si sapunul.
    Pietrele organice ca perlele, coralul si chihlimbarul se sterg cu o carpa moale dupa fiecare purtare. Pietrele organice trebuie protejate de parfumuri, cosmetice, fixativ, praf, uleiuri de corp.Acestea le pot distruge in timp .
    Pietrele transparente se pot curata prin scufundarea lor in solutie calduta de apa cu sapun si perierea lor cu o perie moale dar nu metalica.

    Si acum adresele

    Prima adresa castigatoare la cautarea de genul "How to...." a fost
    http://www.ehow.com/how_5485240_clean-semiprecious-stones.html

    Un articol care va indica cum trebuie curatata fiecare(aproape) piatra in functie de gradul de duritate pe scala Mohs ,gasiti aici:
    http://www.faysgifts.com/2008010694/Caring-for-Your-Jewelry/Caring-for-Semiprecious-Gemstones/menu-id-60.html

    O lista mai generoasa de pietre si de sfaturi gasiti la urmatoarea adresa
    http://www.luckygemstones.com/jewelry-cleaning.htm
    Am mai retinut ca sunt pietre care trebuie ferite si de caldura nu numai de apa.
    Pietrele sau bijuteriile care au pietre in compozitie trebuie pastrate in compartimente separate ca sa nu se zgarie.
    Personal nu am probat nimic pana acum dar, fiind in mare intarziere cu proiectele o sa aplic neintarziat aceste sfaturi.
    Va multumesc!

    18.02.2010, 23:43:44
  • tonycat
    tonycat

    Si asa cum a indicat AndraArt se face , intradevar, purificarea pietrelor. Nu sunt persoana potrivita sa spun de ce si cum trebuie facuta aceasta procedura. Dar, ma gandesc, ca fara purificare, detaliile pe care le dam la prezentarea unei bijuterii si care specifica ce beneficii asupra sanatatii sau vietii ar aduce purtarea acelei bijuterii , sunt inutile. Deci, intrebare, sa facem sau sa nu facem purificarea, curatarea pietrelor inainte de la lucra cu ele?

    18.02.2010, 23:57:26
  • bendismoon
    bendismoon

    E folositoare purificarea pietrelor, dar oricum va trebui repetata de persoana care le cumpara si care le va purta, de utilizatorul final.
    Pietrele absorb energia mediilor prin care trec si purificarea lor consta in indepartarea acestora.
    Eu am auzit de purificare prin expunerea la razele soarelui sau cufundarea in apa sarata, dar fiecare tip de piatra are o metoda adaptata (sunt de exemplu pietre care trebuie expuse la razele lunii si nu ale soarelui).

    Am gasit aici mai multe explicatii si metode de purificare:
    http://www.acvaria.com/cristale-purificare.php?p=cristale

    Deci pana la urma, le purifici ca sa poti lucra in armonie cu ele, dar fiecare persoana care le foloseste ar trebui sa le purifice.

    19.02.2010, 10:30:25
  • tonycat
    tonycat

    Cine stie, are dreptate.
    Si daca ai facut un proiect in care ai folosit si sarma, margele metalice, accesorii metalice mai mult sau mai putin pretioase, ce facem? Apa sarata nu face bine la argint. Apa nu face bine anumitor pietre. Bine, probabil ca daca nu le lasam la murat peste noapte nu se va intampla nimic. Cred ca daca vrem sa beneficiem de puterile pietrelor trebuie sa purtam ceva simplu, o piatra naturala, netratata chimic sau termic, fara briz-brizuri. Oricum, credinta e importanta. Daca iti place ceea ce porti, te va face sa te simti mai bine.

    19.02.2010, 11:29:25