Forum: Tehnici & Materiale curatare argint

  • MeiLan
    MeiLan

    Buna, stie cineva cum se curata argintul? Si cum se intretin/curata bijuteriile din sarma placata cu argint? Multumesc

    10.12.2009, 20:56:47
  • tensha
    tensha

    Buna, exista o laveta speciala - vezi la mine la categoria "Argint.." .. dar e bine de folosit numai pt ob. din argint..

    10.12.2009, 20:59:59
  • MeiLan
    MeiLan

    multumesc!

    10.12.2009, 22:54:28
  • RaulBijoux
    RaulBijoux

    Am si eu o pasta speciala, pui un pic pe o laveta si stergi, dar se foloseste numai pentru obiecte din argint, nu si entru cele placate

    11.12.2009, 09:44:02
  • Nedeia
    Nedeia

    pentru argint la mine a mers de cand ma stiu remediul numit.... "pasta de dinti" :-)

    nu stiu exact ce chimicale contine, dar imi curata argintul de minune!

    11.12.2009, 09:45:33
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Apa fiarta + sare + folie de aluminiu intr-un castron. Apoi bagi bijuteria acolo. Mai multe detalii aici: http://www.howtocleananything.com/Doc_articles_winter/clean_silver.htm
    Sa nu folosesti un castron din care mananci pentru asta, fiindca procesul include formarea de saruri de sulf sau ceva asemanator care nu e deloc bun de mancat :)) Si nici sa nu lasi bijuteria odata curatata in solutie, fiindca devine din nou patinata :P

    11.12.2009, 17:19:02
  • MeiLan
    MeiLan

    Multumesc pentru informatii tuturor

    11.12.2009, 20:02:35
  • MonTresor
    MonTresor

    Eu procedez astfel:
    - pun apă la fiert
    - intr-un castron pun o folie de aluminiu pe care aşez bijuteria din argint, pe care o acopăr cu bicarbonat de sodiu
    - adaug apa clocotită, puţin câte puţin, aşteptând de fiecare dată să reacţioneze cu bicarbonatul
    - se scoate bijuteria şi se limpezeşte cu apă curată apoi se şterge energic cu o cârpă uscată
    - se repetă operaţiunea de câte ori e nevoie

    11.12.2009, 21:46:43
  • MeiLan
    MeiLan

    ok, cu argintul am inteles, dar sarma argintata si bijuteriile care sunt doar argintate isi schimba si ele culoarea. Exista vreun remediu pt aceasta situatie? Multe cliente ma intreaba si nu stiu ce sa le raspund.

    13.12.2009, 16:24:30
  • b.a.d.style
    b.a.d.style

    buna, si eu sunt curioasa, mai ales pentru cele din sarma, care sunt greu de sters cu o cara. merci mult

    16.03.2010, 20:11:17
  • tonycat
    tonycat

    http://www.doityourself.com/stry/how-to-clean-silver-plated-items
    Prefer sa nu traduc, ce am retinut ca unele obiecte argintate pot fi lacuite si peste ele nu se toarna apa fiarta ci doar calda

    16.03.2010, 21:21:20