• gemsgems
    gemsgems

    Salutare! :D Am nevoie de ajutorul celor mai experimentati in livrarea prin curier. Eu am livrat prin curier o singura data, prin Fan Courier, dar mi-a zis cineva ca sunt cei mai scumpi.
    Ce-i drept, au venit sa ia coletul de la mine de acasa si a ajuns la clienta a doua zi dimineata. Foarte comod, dar a costat 20 de lei.
    Am vazut la multi dintre voi ca trimiteti prin curier cu 15 lei. Asa ca as vrea sa stiu ce firme folositi voi.
    Eu stau in Sibiu, btw. :D

    18.01.2012, 11:44:32
  • Mascha
    Mascha

    In calitate de client recomand artistilor livrarea prin curier {cu tot cu costurile aferente}; avand in vedere serviciile execrabile oferite de Posta {coletele ajung invariabil mizerabile din toate punctele de vedere} este o dovada de profesionalism si respect pentru munca artizanului in primul rand & pentru client deasemenea. Parca coletele ajung in stare din ce in ce mai proasta, cu urme de pasi pe ele, mototolite etc. Neplacut:(

    18.01.2012, 19:32:33
  • gemsgems
    gemsgems

    Am trimis cu Atlassib. A costat 16 lei si nu a trebuit sa platesc eu nimic la depunerea coletului. Coletul a ajuns cu bine la clienta, a doua zi dupa masa. :D Zic toate astea in caz ca altcineva va avea nevoie de informatii utile.

    20.01.2012, 16:12:09
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Doar 16 lei?...cu plata la ridicare sau achitat in avans?

    La fancourier costa 18 lei fara ramburs...

    21.01.2012, 16:51:45
  • atelierbeatrix
    atelierbeatrix

    revin si eu pe aceasta tema, pentru mai multe detalii...

    cine a trimis prin curier rapid, care sunt costurile si pasii...va rog

    in astfel de cazuri se incaseaza plata in avans de la client? in special in cazul unui nou client

    merci

    15.02.2012, 19:19:19
  • carmentobias
    carmentobias

    Eu ii iubesc pe cei de la Fan Curier :) De obicei plateste clienta in avans, si reimit coletul cu plata la destinatie :) Si in general costa intre 10 si 20 lei, in functie de marimea coletului (28 a costat unul mare ) Si la posta ajung uneori la 30 lei la coletele mari, plus ca le nenorocesc... :(

    15.02.2012, 19:33:48
  • gemsgems
    gemsgems

    Mie mi-a placut la Fan Curier ca au venit sa ia coletul de la mine de acasa. :)) Am platit 20 de lei, parca. Pasii sunt simpli: suni la ei (gasesti nr. pe net) si le spui sa vina sa ia coletul. :P

    Ultimele doua dati am trimis cu Atlassib, pentru ca e mai ieftin, e 16 lei, cu plata la ridicare si cu ramburs. Dar trebuie sa merg eu la ei. Imi convine pentru ca sunt aproape de mine (si e una din putinele scuze pe care le mai am sa ies afara din casa pe vremea asta :)) ). Desi am vazut chestii urate despre ei pe net, eu nu am avut neplaceri.

    Vad ca multa lume se plange de posta, dar eu nu am avut niciodata nici o problema. Toate coletele mele au ajuns in stare perfecta la destinatie si la timp. Poate sunt eu norocoasa.

    15.02.2012, 20:06:48
  • arabela
    arabela

    Salut,

    Printre cele mai ieftine firme de curierat e Nemo , gasiti aici un calculator de tarif :http://www.nemoexpres.ro/myawb/calculator_tarif.asp care functioneaza din cate am observat corect.

    Procedura e foarte simpla cum s-a spus deja dai un telefon si vin ei la tine.

    Atentie la urgent curier, tariful de pe site nu corespunde, eu m-am fentat odata cu ei, nu a corespuns deloc si am cam inghitit in sec cand am aflat ca trebuie sa dau vreo 15 de lei in plus.

    In rest sunt destule firme de curierat, puteti suna la cativa ca sa comparati preturile, pe informatiiile de pe site-uri din pacate nu va recomand sa va bazati.

    15.02.2012, 22:56:22
  • atelierbeatrix
    atelierbeatrix

    va multumesc ptr informatii

    16.02.2012, 19:04:08