Forum: Orice altceva curs bijutier

  • Eni
    Eni

    M-ar interesa un curs de bijutier, ceva serios unde se invata sa lucrezi cu pietre si metale pretioase, exista cursuri de acest tip undeva in Timisoara? ... sau in apropiere de TM? :)

    07.01.2010, 16:49:12
  • Casacucadouri
    Casacucadouri

    cred ca singura care s-ar ocupa cu asa ceva ar fi Scoala populara de arte (in timi) - sugerez sa cauti contact si sa-i intrebi :)

    08.01.2010, 23:30:05
  • tonycat
    tonycat

    http://www.ucecom-spiruharet.ro/cursuri.php Tine 4 luni jumatate si costa 1400RON
    Pentru cine are timp.......

    12.01.2010, 01:22:43
  • MAD
    MAD

    si bani :)

    12.01.2010, 07:59:21
  • Eni
    Eni

    Da, dar doar in Bucuresti ...

    12.01.2010, 12:30:56
  • ladybeads
    ladybeads

    intreaba la modex, ei au tot felul de cursuri.

    12.01.2010, 17:56:15
  • tonycat
    tonycat

    Dar stiti ca pentru operatiuni cu metale pretioase trebuie autorizatie de la ANPC? Si care nu e ieftina, dar chiar daca o ai, pentru orice operatiune cu metale sau pietre pretioase trebuie autorizatii, fara numar.

    12.01.2010, 18:55:52
  • Eni
    Eni

    Da, stiam ca este nevoie de autorizatii insa detaliile nu le stiu.... totusi m-ar interesa sa aflu ce si cum trebuie facut sa lucrezi cu metale pretioase ...

    13.01.2010, 09:35:05
  • arabela
    arabela

    Si eu as fi curioasa daca exista ceva cursuri prin zona de vest :) , nu stie nimeni ?

    22.01.2010, 12:47:32
  • andreaz
    andreaz

    Pe vremuri ai existat cursuri la UCECOM, asta stiu sigur ca socrul meu a predat acolo la bijutieri. Acum nu stiu daca mai au acolo cursuri.

    26.01.2010, 15:28:03
  • vanda.designs
    vanda.designs

    are cineva idee despre ceva cursuri de bijutier?in zona Brasovului m-ar interesa.multumesc

    18.01.2012, 21:06:47
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    arabela,
    in Arad exista o scoala de Arte si Meserii care mai anii trecuti
    aveau pe langa alte clase de diverse meserii si o clasa de bijutier
    (durata 2 ani). Aceasta scoala, oricand poate infiinta o clasa
    de bijutieri daca are cel putin 20-25 cursanti platitori.
    Este o scoala privata, cu taxe anuale
    (dar acorda si burse) care poate asigura cantina si internat.
    Daca doresti, ma pot interesa.

    18.01.2012, 22:58:09
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sa intelegi ca este o scoala "profesionala" care ofera MESERIE cu documente reale
    avizate de Ministerul Invatamantului si recunoscute in Europa.
    Standardele de invatamant sant de invidiat iar internatul si cantina
    se ridica la calitatea serviciilor un hotel de 2-3 stele.

    18.01.2012, 23:03:18
  • Breslo
    Breslo

    Si daca ajungeti in Bucuresti puteti sa incercati si aici http://www.scoaladebijuteriecontemporana.ro/

    19.01.2012, 17:19:38
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Excelenta propunere si mult mai practica...
    Structura, durata cursului si dotarea tehnica
    cred ca asigura tot ce ar avea nevoie un viitor bijutier
    si toate acestea intr-un timp foarte scurt.

    Eu cred ca aceasta varianta este mult mai practica decat
    o scoala care are durata de 2 ani. Aceasta este valabila pentru
    absolventii de liceu sau tinerii care doresc o calificare profesionala
    de viitor.

    19.01.2012, 19:21:38
  • blanitza
    blanitza

    Am intrat si eu pe situl din Bucuresti, ofera 2 seturi Basic 1 si 2, cred, la pretul de 430 Euro + tva, pt 2 saptamani de curs, las-o-ncolo de treaba, ma intreb daca au cursanti la preturile-astea... Pe urma, un workshop de turnare argint, cand in ziua de azi s-a trecut la PMC, chiar nu inteleg...,

    19.01.2012, 23:45:28
  • arabela
    arabela

    Varianta din Arad ar fi perfecta, caci eu sunt chiar din Arad , dar singura problema e ca sunt angajata si daca nu au program dupamasa nu prea am cum sa ajung. Asa ca ceva cursuri mai scurte si concentrate ar fi ideal, ceva de genul linkului oferit de Breslo, dar mai aproape :)

    19.01.2012, 23:52:02
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Gabita - daca vrei sa fii bijutier, de profesie, se merita acei bani la scoala contemporana, cu siguranta. Preturi mult mai mari sunt la cursurile de bijuterie din strainatate, chiar nu sunt exagerate aici. Cel mai ieftin - pentru argint - am gasit in Anglia, un curs/Workshop de cateva ore la un pret in jur de 100 de lire. Cursuri de cateva saptamani -intensive- am gasit invartindu-se la mii (bune) de euro/dolari/lire.

    Faptul ca s-a trecut la PMC nu are nici o relevanta. Un bijutier poate lucra cu usurinta cu PMC dar un artizan in PMC sa faca ceea ce face un bijutier, mai greu. PMC - poti invata si singur acasa pana la urma.

    Daca avem PMC nu inseamna ca lucrul cu argint si aur trebuie sa dispara sau nu se merita sa-l inveti, daca ai disponibilitate si interes. :)

    20.01.2012, 10:53:20
  • tonycat
    tonycat

    http://www.ucecom-spiruharet.ro/cursuri.php

    Cursul pentru calificarea in meseria de "Bijutier" cu durata de 4luni juma', cand am intrebat acum 2 ani costa parca 1400Ron, dar intrebati direct acolo, au si telefon de contact. Din pacate e doar in Bucuresti, nu stiu sa existe si in alte orase. Dar intrebati... Bafta!

    20.01.2012, 11:16:32
  • punctG
    punctG

    ce este PMC - precious metal clay?
    daca da pretul pentru el este aberant de mare, mult mai rentabil ar fi in metal turnat/prelucrat, dar intr-adevar sunt necesare muuuuuuult prea multe autorizatii si fiecare costa frumusel :)) ...

    20.01.2012, 17:32:35
  • tonycat
    tonycat

    Si daca faci cursul, esti calificat, ok.... dupa care iti trebuie o caruta de bani pentru autorizatii, in fiecare an se reiinoiesc , unelte de tot felul, numai cantarul profesional costa 1500 ron, sa cumperi aur, argint..... nu mai zic de pietre semi sau pretioase care trebuie sa fie de cea mai buna calitate, altfel, la ce bun?

    21.01.2012, 20:49:48
  • punctG
    punctG

    Am impresia ca doar primul an costa asa de mult, reinnoirea cred ca este mai putin dar nu sunt sigura, dar intr-adevar este foarte costisitor sa-ti achizitionezi toate materialele chiar si numai strictul necesar, noi am inceput dar este un proces mai lung ca inca nu avem timp suficient. Si ar mai fi si avizarea de la BNR pentru marcare parca... :)))))

    22.01.2012, 21:06:22
  • veronel
    veronel

    cine a fost la cursurile assamblage.ro si stie cum sunt?

    09.04.2012, 21:27:23
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    veronel a scris:

    "Buna,

    Imi puteti recomanda un curs de bijutier? (lucru cu argint). As dori pararea cuiva care a mai urmat un asemenea curs. Mi-au fost de folos sfaturile Adinei Cioran, insa am nevoie de mai mult ajutor. Puteti folosi si mesageria breslo.
    In speranta ca se va gasi cineva sa-mi raspunda, va multumesc!

    Veronica"

    10.04.2012, 10:24:07
  • veronel
    veronel

    am fost azi la atelier si mi-a placut atmosfera. incep pe 30 apr :-)

    10.04.2012, 20:45:25
  • CKSANDU
    CKSANDU

    Va salut pe toti de pe acest Forum .Cei care vor sa invete sa lucreze s-au cei care deja lucreaza bijuterii din metale pretioase si au unele nelamuriri ma pot cntacta si le dau orce informatie.

    19.11.2012, 00:41:53
  • alexiaoprea
    alexiaoprea

    buna ziua, ma intereseaza care sunt aprobarile de care are nevoie o firma pt a putea functiona pe cod caen confectii bijuterii ?

    05.10.2016, 13:25:27
  • daniela30
    daniela30

    Buna in Constanta stiti unde se face sau daca de face curs de bijutieri ? Multumesc anticipat .

    14.02.2018, 22:19:51
  • cristiandesign2004
    cristiandesign2004

    Ca sa fi un bijutier complet ai nevoie de cel putin 4 ani .
    In Romania nu este o asemenea școală .
    Trebuie sa sti sa lucrez in Auto CAD . Desen artistic .Turnare in ceara la presiune . Desen tehnic , tratamente metal slefuire lustruire . Lipire metal cu laser . Gravura in metal. .Emailare metal . Turmare la centrifuga . Chimiea la fix . . Si mai sunt inca multe pe care nu leam mentionat .
    Un atelier minim este o investiție de cam 10.000 .
    Ce inveți in Ro este doar sa lipești ( adica sa faci reparați sa ajustezi sau sa marești un inel , si ceva inele gen tiganești . . Restul e varza .
    O școala buna de bijutier costa in jur de 30.000 minim .
    Deci hai la treaba .
    Pentru mai multe informati . [email protected]

    12.03.2018, 21:54:44
  • user191335
    user191335

    Cel mai aproape: in București.Se face pe etape :cel basic este în jur de 500 de euro și se ține pe o durata de 8 zile de la 10-17.In Constanța nu am găsit nici eu.

    14.03.2018, 07:25:01