Forum: Idei si sugestii de ce nu doar handmade

  • user4039
    user4039

    De ce pe breslo se vand si produse care nu sunt handmade? De exemplu la imbracaminte, se vand rochii foarte "ample" ca si croi. Ele nu sunt handmade, sunt croite si cusute de un croitor profesionist pentru a arata cum arata.
    Handmade este ceva facut cu manutele noastre nu doar cu capul. Ce parere aveti?

    30.08.2010, 11:18:39
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    oitzy, la ce te referi mai exact?

    Si croitorii profesionisti sunt bineveniti pe Breslo, handmade nu inseamna neparat hobby sau artizanal.

    30.08.2010, 13:38:42
  • tonycat
    tonycat

    Handmade, profesionist... de ce sa nu ajungem sa punem egal intre ele?
    Cat ma doare ca linkurile pe care le modelez din sarma si pentru care fac bataturi in palma nu imi ies perrrrrrfect egale. Da, pentru ca nu am indemanare de profesionist, pentru ca nu stiu trucurile de executie pe care le stie un profesionist. Nu m-ar deranja sa imi spuna cineva ca am facut treaba de profesionist, pana atunci mai am muuuult de exersat. Ce satisfactie ai cand esti intrebat : Dar chiar l-ai facut manual?? DAAAaaaaaa. Parerea mea este ca discutia asta nu isi are rostul.
    Spor si voie buna!

    30.08.2010, 15:47:50
  • user4039
    user4039

    Pai nu am zis nimic de croitorii profesionisti. Is ok sa fie pe breslo. Dar e lucru facut de ei. Eu zic de cei care se duc la croitor si fac o colectie intreaga, apoi o pun pe breslo ca handmade..

    30.08.2010, 17:57:24
  • user4039
    user4039

    Si in primul rand "Breslo este comunitatea artizanilor handmade din Romania". Iar artizanul este creator de artă în stil popular. Nu?Cand faci o colectie la o croitorie...deja este industrializat totul...deci unde este creatorul de arta in stil popular?

    30.08.2010, 18:07:44
  • tonycat
    tonycat

    Asta e altceva. Din mesajul tau nu se intelege asta. Si daca eu doar sunt administratorul unui magazin, dar nu realizez personal ceea ce am in magazin, dar ceea ce am in magazin e handmade 100%, e vreo problema? Nu vorbesc de rea vointa, ma refer la cazurile cand eu sunt producator dar nu am timp sa urmaresc comenzi, sa comunic cu clientii, si sa fac bine si cu profesionalism toate lucrurile care tin de administrarea magazinului si de relatiile cu clientii. Si atunci gasesc o "matusa" cu ceva mai mult timp liber si ii spun: "Matusa, ia mata rochiile astea, expune-le in magazin, si daca se vand ai procent x din vanzari....." s.a.m.d.
    Nu stiu daca situatia asta se accepta pe Breslo, poate ca nici nu exista asa ceva, nu stiu, dar nici sa fie interzis nu am vazut.

    30.08.2010, 18:22:34
  • tonycat
    tonycat

    Ai vazut vreodata o croitorie? am si eu masina buna, semiprofesionala, si masina de surfilat am.
    Daca lucrez o bluzita si tai materialul cu mana, o cos la masina, o surfilez la masina se cheama ca am lucrat industrial? Hai sa fim seriosi. Acum 20 de ani surfilam cu mana marginile si aratau horror.

    30.08.2010, 18:25:27
  • tonycat
    tonycat

    A, o croitorie ar mai avea masinile profesionale de calcat cu abur care fac ca hainele sa arate ca turnate, mi-ar place si mie asa ceva. Cui ii place nimanui sa arate botit si ponosit. Si mai e ceva, cele mai multe haine haute couture se lucreaza manual....

    30.08.2010, 18:31:07
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Nu stiu daca exista intr-adevar oameni care pun o colectie doar pe hartie si apoi duc toate tiparele la croitor. Din cate stiu eu, toti creatorii mai mici care sunt pe Breslo isi si cos singuri creatiile (si evident, nu e exclus sa aiba masini profesioniste).

    Parerea mea e ca termenul de "artizan" a fost ales pentru ca "handmader" suna rau de tot si artist este asociat mai putin cu anumite tehnici folosite aici. Nu inseamna ca are legatura cu stilul popular.

    @tonycat: din cate stiu eu, produsele handmade de pe Breslo trebuie sa fie lucate personal de administratorul magazinului. Adica eu nu pot sa deschid magazin si sa pun il el creatiile altor artisti (chiar si cu acordul lor). Asta evident cu mici exceptii, de ex. peticel are cateva genti in care incorporeaza chestii facute de bunica ei. Si da, e ok sa vinzi ceva cusut de tine la masina, ofc :))

    30.08.2010, 23:46:06
  • tonycat
    tonycat

    Salut,
    era doar un scenariu posibil.Mie personal mi-ar fi de mare folos sa am pe cineva care sa administreze magazinul, tot ce tine de partea comerciala, financiara, samd si sa nu am de a face decat cu partea de productie. Recunosc ce foarte greu sa faci toate astea de unul singur, dovada ca am renuntat pentru moment la a incerca sa vand online. Poate peste inca un an cand voi fi avut si ceva mai multa experienta sa revin.
    Spor si voie buna!

    31.08.2010, 08:55:56
  • ladybeads
    ladybeads

    asa ca mica paranteza, la o serie de facultati de design din romania studentii/studentele nu au idee sa lucreze singuri. se cere express ca intreaga colectie de licenta sa fie facuta de un croitor profesionist, stiu asta ptr ca o buna prietena de-a mea s-a licentiat anul asta si a platit cam 800 ron/manopera/tinuta.,,,colectia ei avea 10 tinute, hai sa facem calculul.
    la noi se face inca o mare deosebire intre design si executie, ceea ce mie mi se pare o mare porcarie ptr ca nu poti avea indemanare decat daca pui mana si lucrezi, daca intelegi materialul, vezi ce face, ce se intampla cu el samd.
    daca e off topic, scuze.

    04.09.2010, 11:35:12
  • choice4all
    choice4all

    O fi sau n-o fi off topic, dar mare dreptate ai. Of, of!

    04.09.2010, 12:52:14
  • THEjeweller
    THEjeweller

    Hmmm, eu creez si execut bijuterii. Si in cazul sferei mele de activitate, multi artisti folosesc acele "findings", respectiv elemente finite. Am vazut, de asemenea, multe colege de breasla care doar imbina aceste elemente finite si numesc produsul final "100% handmade". E adevarat ca e mai usor sa folosesti o incuietoare gata facuta decat sa modelezi o incuietoare din sarma. E adevarat si faptul ca se reduce considerabil timpul de lucru al artizanului bijutier atunci cand foloseste din abundenta acele elemente finite. Dar putem sa numim atunci produsul final "100% handmade"? Eu lucrez aceste bijuterii din placere si imi place ca totul sa fie elaborat si lucrat de mine in cele mai mici detalii. Imi place sa folosesc doar sarma si pietre semipretioase / perle naturale si sa creez din materiale brute produsul final. Dar apreciaza clientii acest lucru? Se gandeste cineva ca fiecare element al bijuteriilor pe care le vand este lucrat minutios si nu este doar o insiruire de elemente lucrate in serie? Nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar ... inainte sa spunem ca suntem artisti handmade ... hai sa facem arta.

    06.09.2010, 13:46:22
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Cred ca e destul de subiectiva discutia 100% handmade. Eu prefer sa cumpar inchizatorile gata facute si ce alte elemente metalice mai folosesc fiindca nu cred ca accentul in activitatea mea cade pe modelaj de sarma/metal. Si nici nu cred ca mi-ar iesi asa frumoase ca cele de cumparat, intre noi fie vorba. Mi se pare dragut si apreciez artisti ca de ex copper.handmade care lucreaza cu metal si isi fac singuri inchizatorile, dar nu m-ar deranja nici daca le-ar cumpara de-a gata.

    De altfel eu cand impaslesc lana nu folosesc decat lana, ace si manutele mele. Dar Arabela de ex. isi si vopseste singura lana. Inseamna ca eu nu fac handmade, fiindca imi cupar lana gata cardata si vopsita?

    Eu cred ca ficare dintre noi are accentul pe o anumita parte de creatile. Cei care doar "asambleaza" findings gata cumparate trebuie sa fie mult mai atenti la modelele pe care le folosesc si trebuie uneori sa dea dovada de multa originalitate fiindca modelele se si copiaza foarte usor, trebuie sa vii mereu cu ceva nou. In rest, mi se pare natural ca cineva care lucreaza cu hartie (de ex jurnale) sa isi confectioneze singur etichetele si hartia de impachetat, dar asta nu inseamna ca toti trebuie sa facem asta si nici ca cei care isi cumpara etichete de-a gata fac mai putn handmade.

    06.09.2010, 15:45:45
  • lanca
    lanca

    hai, sa ma bag si eu cu o parere... daca faci incuietori manual dar folosesti margele din sticla turnate industrial si fatetate automat, cum se cheama opera?? semi-handmade??
    eu cred ca ideea si munca de a o pune cu miinile in practica inseamna handmade. chiar daca nu numai cele 2 miini proprii sint implicate :P

    06.09.2010, 19:40:46
  • choice4all
    choice4all

    @ Giulia: ce parere ai de decorarea unor cutii cu tehnica servetelului: daca servetelul, incuietoarea cutiei, poate chiar si cutia, sunt lucrate industrial si nu de handmaker cu manutele lui, asta scade cu ceva din valoarea piesei finale, sau o elimina din categoria handmade?!
    Pentru clarificare, ma refer la genul asta de produse: www.breslo.ro/Product/Cutie-de-lemn-pentru-bijuterii-BLUE-ROSES_182901

    07.09.2010, 17:02:45