• Panselute
    Panselute

    Nu am mai vandut de cateva luni de zile, desi am postat deja 2 colectii noi. Am si reduceri in magazin, modelele sunt originale, realizarea este minutioasa. Pozele mi se par sugestive si clare, descrierea de asemenea cuprinde dimensiuni si detalii. Ce parere aveti, de ce nu vand?

    03.10.2012, 10:29:08
  • user61482
    user61482

    Aceeasi intrebare ma macina si bantuie si pe mine...Asa ca raspunsul la intrebarea asta ma intereseaza si pe mine...
    :(

    03.10.2012, 13:51:03
  • Marmotescu
    Marmotescu

    Criza...in primul rand. Si lipsa de vizibilitate in al doilea rand probabil. Din cate imi dau eu seama daca nu uploadezi des devii invizibil si nu mai ai vizitaori in magazin.Bafta multa.

    03.10.2012, 15:43:06
  • gemsgems
    gemsgems

    In primul rand, a fost vara. :P Din experienta mea de pana acum, vara oamenii tin de bani pentru concedii si stau mai mult pe afara decat de obicei (deci pierd mai putin timp pe net si implicit pe Breslo).

    Vanzarile cresc in jurul evenimentelor care presupun cumpararea de cadouri, dupa cum e si logic. Vara nu prea sunt motive sa cumperi cadouri, cu exceptia unor zile de natere ratacite prin calendar. :P Probabil ca in curand or sa creasca vanzarile.

    Apoi, voi va faceti publicitate? Chiar nu e de ajuns sa ai magazin pe Breslo. Trebuie sa va folositi de tot ce e la indemana pentru a va promova: Facebook, bloguri, concursuri, liste etc.

    Mie una reducerile postate pe Breslo nu mi-au adus niciodata clienti. :P Poate pentru ca dispar prea repede de pe prima pagina sau poate chiar nu au fost atat de atractive.

    03.10.2012, 15:46:05
  • user61482
    user61482

    Publicitate...in limita posibilitatilor : facebook, campanii pe breslo, upload produse de mai multe ori pe zi, in fiecare zi, galerii...
    Cred ca trebuie sa avem RABDARE!!! Dar acum !!! :)

    03.10.2012, 17:40:06
  • gemsgems
    gemsgems

    chc.handmade, văd că tu abia ce ți-ai deschis magazinul. :P Tre` să dai un pic din coate, ca să zic asa. :)) Vânzările încep după ce te cunoaște lumea.

    Lumea te cunoaște repede ȘI te ține minte dacă:
    1. Faci produse super minunate, deosebite, nemaivăzute și le expui undeva unde să aibă acces mulți oameni - un site foarte cunoscut.
    2. Publicitatea e agresivă, apari peste tot, te văd oamenii vor, nu vor. :P

    Altfel, da, trebuie să ai răbdare. :) Eu am așteptat 4 luni până am avut primul client pe Breslo. :)) Cei mai multi clienti mi-au venit prin Facebook, prin prieteni și prietenii lor.

    04.10.2012, 09:14:20
  • user61482
    user61482

    Gemsgems, produse minunate voi face in timp, simt nevoia sa incerc toate fazele sau tehnicile si sa ma hotarasc la care sa raman ( e cam greu, imi plac toate :) ).
    Hai ca stau bine ( la punctul asta )primul client pe Breslo l-am avut la nici o luna :)) :P
    PS imi place mult cum lucrezi

    04.10.2012, 09:58:36
  • gemsgems
    gemsgems

    Oi, eu nu ma luam de produsele tale. :P Si eu am inceput la fel. :)) E normal sa incepi cu lucrusoare simple si usor de facut si apoi sa evoluezi. :)

    Eu zic din ce vad. Ca sunt alte fete, care chiar fac lucruri super speciale si vad ca au super multi fani pe FB si peste tot. :) Sunt sigura ca si ele isi bat capul cu publicitatea, dar cand faci astfel de produse, cred ca se promoveaza mult mai usor, ca si fara sa vrei sunt date din om in om. :D

    Ideea era sa nu te lasi dezamagita si sa perseverezi. :D Or sa fie ups and downs, ca-n orice alt domeniu. EU am observat ca cu cat te implici mai mult in comunitate si cu cat incerci mai mult sa faci lucrusoare noi cu atat mai multe rezultate obtii.

    Spor la treaba si la vanzari! :D

    PS: Ma bucur ca-ti place, multam! :D

    04.10.2012, 13:20:21
  • Panselute
    Panselute

    Va multumesc! :)

    04.10.2012, 19:34:18
  • bibidesign
    bibidesign

    si eu am pauza la vanzari, dar nici nu am mai postat nimic de cateva luni, probabil asta-i una din cauze..
    anul trecut am deschis magazinul in iunie si prima vanzare am avut-o la sfarsit de august, deci vara nu-i un sezon bun pt vanzari...

    reclama facuta pe breslo, chiar pe prima pagina nu m-a ajutat cu nimic, nici macar nu mi-a crescut considerabil nr de vizionari, cel putin asa am observat eu... concluzia este ca trebuie multa reclama in exterior si aici ne poate ajuta ffff mult staff-ul breslo promovandu-si platforma.
    eu cumpar constant publicatiile de profil de pe piata (gen "lucru de mana", burda, s.a.) si n-am vazut vreodata vreun rand de publicitate despre breslo...
    deasemeni cred ca breslo s-ar putea implica in sponsorizarea (asta ar fi adevarata sponsorizare, nu rubrica noastra de reclama proprie de pe site) targurilor de profil care sunt destule... macar in Bucuresti...
    organizarea de evenimente sub patronat breslo in mall-uri, muzee, parcuri ar fi o alta modalitate de promovare... ma gandesc la expozitii, prezentari de moda, manifestari pe care noi, ca simpli vanzatori nu le putem organiza...

    personal, mi-ar placea sa fiu informata despre cati vizitatori are breslo, cati vizitatori noi apar si se inregistreaza pe site, cati se retrag, cate magazine exista, cate se deschid si cate se inchid... sunt niste date care-ti pot da niste idei despre ce facem noi pe aici pe breslo... o statistica a vanzarilor pe total platforma cred ca ne-ar ajuta mult sa nu intram in panica si sa pastram magazinele, sau sa inchidem provizoriu si sa placam in vacanta linistiti...

    cam asta ar fi si as vrea sa aud si parerile voastre despre ce am scris eu mai sus :)

    08.10.2012, 21:30:46
  • gemsgems
    gemsgems

    Si eu sunt de acord ca platforma are nevoie de mai multa promovare. Cei care stiu de breslo sunt vanzatorii, pentru ca sunt interesati. Clientii afla numai de la vanzatori si nu prea ai cu ce sa-i motivezi sa-si faca cont. :)

    Dintre clientii mei, cei care si-au facut-o cont cred ca au facut-o de dragul sau de rusinea mea. :)) Si intra pe Breslo doar cand le aduc eu aminte sa dea o comanda sau sa lase un feedback. :P Daca nu era Facebook mi-ar fi fost mai greu cu vanzarile.

    08.10.2012, 23:00:13
  • user61482
    user61482

    Si eu m-am gandit de multe ori ca am putea, cu ajutorul celor care detin Breslo, sa organizam targuri la care pot participa doar vanzatorii inscrisi pe Breslo. Bineinteles cred ca fiecare dintre noi am fi dispusi sa contribuim si material , punem mana de la mana de unde avem de unde nu avem si inchiriem un spatiu, obtinem o autorizatie, si ce se mai face. Nu de alta dar sunt o multime de targuri unde locurile se ocupa chiar inainte de a fi anuntate... sunt oarecum exclusiviste ..si stim asta...
    Poate nu am dreptate, si stiu ca sunt noua in zona asta dar nu cred ca e o idee rea...nici imposibil de realizat. De ce sa nu existe un targ exclusivist Breslo? Aici exista o multime de artisti valorosi care au nevoie sa fie cunoscuti.
    Gresesc?

    09.10.2012, 10:06:26
  • andysim2005
    andysim2005

    Nu chc.handmade, nu gresesti cu nimic. Si eu cred ca breslo s-ar putea implica mai mult in promovarea platformei, prin orice mijloace. Si care mijloc ar fi mai bun decat unul prin care cumparatorii au ocazia sa vada "pe viu" produsele pe care (poate) le admira pe platforma ? Am vazut ca sunt artizani care renunta la breslo pentru alte platforme. Oare acelea se promoveaza mai mult ? Si bibidesign are dreptate cu promovarea in publicatiile de specialitate. Dar toate astea costa bani si poate ca breslo nu este dispus sa cheltuiasca banii acestia. Cat despre publicitatea pe breslo ... nici la mine nu a mers, dar m-am gandit ca sunt de vina produsele mele, sau preturile lor (desi am reduceri, am oferit cadouri, etc.). Unele magazine au avut vanzare si pe perioada verii, nu foarte mult, dar au avut si vand in continuare. Poate ca sunt de vina produsele noastre, eu stiu ....... Dar eu asta stiu si pot sa fac, incerc sa progresez, am mai lucrat si la fotografii, altceva nu prea stiu ce as mai putea face. Ceva idei ?

    09.10.2012, 12:14:52
  • user61482
    user61482

    Eu cred totusi ca si staff-ul Breslo face eforturi ( in limita posibilitatilor ) se se promoveze, dar trebuie sa acceptam si faptul ca trecem printr-o perioada economica destul de dificila de aceea, daca adminii au vreo idee despre cum am putea sa ajutam noi, vanzatorii mai mult decat o facem , sa ne dea de stire, sa gasim o solutie impreuna, de aia se numeste comunitate.
    Despre publicitate nu stiu ce sa zic, e bine ca avem aceasta optiune chiar daca nu ajuta prea mult, alte platforme nu o au...Nu ma pot pronunta , mi-am deschis magazinul abia in iulie ( parca ) si am avut 15 vanzari ( 4 clienti ) ...niciun feedback ...ma rog...
    Andy, nu sunt de vina produsele tale, sunt minunate! Da vina pe... ( stie Voltaj ce stie )

    09.10.2012, 12:50:40
  • gemsgems
    gemsgems

    chc.handmade le-ai spus clientilor sa-ti lase feedback? Sunt unii care habar n-au ca pot face asta.

    10.10.2012, 12:44:24
  • user61482
    user61482

    Normal ca le-am spus... :)

    10.10.2012, 13:11:04
  • gemsgems
    gemsgems

    Și mie mi s-a întâmplat cu mai mulți să nu lase feedback deși i-am rugat. N-ai ce le face... O să dai tu și peste altfel de oameni. :P

    10.10.2012, 16:47:33
  • user61482
    user61482

    Sunt convinsa. In mintea mea oamenii care apreciaza si doresc sa cumpere/poarte lucruri handmade sunt oameni curati :) Si ii iubesc :)

    10.10.2012, 16:51:37
  • andysim2005
    andysim2005

    Multumesc chc.handmade, asemeni ! Mi-am facut se pare un obicei din a crede ca este exclusiv vina mea pentru tot ce nu merge ...... Am sa dau vina si pe ........ desi nu ma ajuta prea tare. Cu feedback-ul am si eu o problema, desi primesc mesaj cu parerile despre produse nu am feedback. Zic si eu ca daca un client se oboseste sa scrie un mesaj in care se declara incantat de ce a cumparat e bine sa-ti dea si un feedback, nu ? Sau e doar politete ?

    11.10.2012, 16:16:37
  • handmade.zina
    handmade.zina

    apropo de feedbek ,eu am cateva vanzari si tot atata feedbek .cum sa face ca alti vanzatori au feedbek peste 100%.cum se procedeaza?

    15.10.2012, 12:08:38
  • NaturaArt
    NaturaArt

    @handmade.zina - Probabil ca au cumparat mai mult decat au vandut si au primit mult feedback pentru ceea ce au cumparat. Feedback primesti nu doar de la cumparatori, ci si de la vanzatori.

    15.10.2012, 16:14:36
  • gemsgems
    gemsgems

    Feedback peste 100%? N-are cum. Cred ca altceva vrei sa spui. :P

    Tu ai (11, 100%) de exemplu.

    11 este numarul de produse pentru care ai primit feedback.

    Procentul (in cazul tau 100%) reprezinta numarul de feedbackuri pozitive raportat la totalul de feedbackuri. :)

    Persoanele care au sub 100% au si feedbackuri negative sau/si neutre.

    Sper ca te-am lamurit. :D

    15.10.2012, 20:41:29
  • choice4all
    choice4all

    Ba a vrut sa spuna exact ce a spus. Nu stiu cum se calculeaza acel procent la feedback, dar eu am 100,100% si uite un magazin care are evident mai mult: www.breslo.ro/Shop/lalooo . Poate ne lamureste cineva care chiar stie despre ce e vorba.

    15.10.2012, 22:14:43
  • gemsgems
    gemsgems

    :)) Ea o fi vrut sa zica ce a spus, dar felul in care a interpretat numerele din paranteza este gresit.

    La magazinul dat exemplu de tine scrie (659, 100%) Procentul de pozitive este 100%. 659 NU este parte din procent, ci reprezinta numarul de feedback-uri. :)

    Deci numerele din paranteza (X, Y%) se interpreteaza astfel: acest vanzator are un numar de X feedback-uri, dintre care Y% sunt pozitive.

    Tu ai 100 de feedback-uri dintre care 100% sunt pozitive. E doar o coincidenta ca aceste numere sunt egale acum in cazul tau. :P

    Eu am 290 de feedback-uri, dintre care 100% sunt pozitive.

    Etc.

    :)

    15.10.2012, 22:30:58
  • MonicaIacovencoJewelry
    MonicaIacovencoJewelry

    pai primesti feedback si de la clientii care cumpara de la tine si de la magazinele de la care iti cumperi tu materiale (in cazul in care iti sumperi materialele de pe breslo). eu de exemplu am 21 de vanzari si 212 feedback-uri :D

    16.10.2012, 09:04:09
  • MonicaIacovencoJewelry
    MonicaIacovencoJewelry

    asta fiindca banuiesc ca nu se referea la procent, ci la numarul de feedbackuri mai mare decat numarul de vanzari...

    16.10.2012, 09:05:52
  • choice4all
    choice4all

    Aaaaaaa........ e o ceata la mine in cartier..... :P

    16.10.2012, 11:11:31
  • blanitza
    blanitza

    As zice eu ca totusi s-ar putea folosi mai mult instrumentul de reclama si publicitate pus la dispozitie de Breslo, respectiv galeriile de creatii. Personal, incerc pe cat pot si-mi permite timpul sa fac zilnic liste de creatii, va spun ca ajuta. La fel, participarea la concursurile Breslo este iarasi o varianta prin care te poti face repede cunoscut, si-ai putea castiga si premii, doar intrati si vizionati concursurile Breslo, si veti vedea. E benefica participarea la concursuri ca artisti cu piese inscrise, dar si ca sponsori, daca se poate, si-asa puteti intra in galeriile pe care le fac organizatorii concursurilor, special pentru publicitate.
    Profit de ocazie ca sa va invit in concursul ce se deruleaza acum pe forum, cu o tema romantica si speciala - De-ai fi tu salcie la mal..., nu v-am vazut pe-acolo, plus ca-n scurt timp mai lansam o editie a concursului Anotimpuri - TOAMNAAA...

    16.10.2012, 14:06:22
  • Panselute
    Panselute

    Multumesc, blanitza, pentru sfaturi si pentru invitatie!

    17.10.2012, 18:06:20
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Voi reveni putin la fedback, apropo de ce a zis gemsgems:
    "Persoanele care au sub 100% au si feedbackuri negative sau/si neutre."

    Persoanele care au sub 100% au feedbackuri negative. Feedback-urile neutre nu afecteaza procentajul, cineva cu 100 de feedbackuri pozitive si 5 neutre va avea 105, 100% (105 = nr. total de feedbackuri; 100% procentajul feedbackului).

    19.10.2012, 15:16:48
  • gemsgems
    gemsgems

    Multumesc pentru corectare, CC! :D Nu m-am gandit sa verific atunci.

    19.10.2012, 17:30:26
  • Marmotescu
    Marmotescu

    Facebookul ajuta. Mi-am facut pagina de o saptamana si am deja comenzi :).

    20.10.2012, 14:40:51
  • gydesi
    gydesi

    Referitor la Faceebok... marmotescu ai facut pagina noua pentru produse sau pe pagina ta facebook ai facut reclama cu breslo?

    22.10.2012, 11:35:43
  • Marmotescu
    Marmotescu

    mi-am facut bussiness page special pt magazin.sigur ca primele like-uri si comenzi le-am capatat de la prieteni, dar acum pare sa se raspandeasca :)

    22.10.2012, 16:22:08