Forum: Tehnici & Materiale de unde pot face rost de ele ?

  • moni
    moni

    caut margele de nisip (din acelea micute) dar mai ieftine sau eventual in cantitate mai mare. ce am gasit la mercerii sunt pungutze cu 30 de margelute si care sunt si foarte scumpe. Si inca ceva : manere din lemn sau chiar din plastic - stie cineva daca se mai fac si unde? multumesc

    16.01.2009, 15:37:07
  • LadyA
    LadyA

    Buna Moni!Eu achizitionez astfel de margelute de pe site-urile cu profil.E adevarat ca in mercerii sunt scumpe si putine.

    16.01.2009, 17:10:34
  • kitten
    kitten

    Ştiţi ceva surse pentru a cumpăra FETRU? Am căutat pe la magazinele din oraş, şi nimic. Poate ştiţi vreun depozit bun. Vă pup

    16.01.2009, 19:49:47
  • watchitglow
    watchitglow

    @ moni: stiam de allex.ro si margelutze.ro ca se ocupa cu enshpe tipuri de margele. gasesti ceva util pe acolo?

    16.01.2009, 21:25:52
  • Ruxish
    Ruxish

    Moni, margeleute de nisip gasesti la Casa Retro. Si manere...de care? De sertar ? :)) La Bricostore :p

    Kitten, tot la Casa Retro!

    17.01.2009, 00:05:10
  • MAD
    MAD

    tocmai voiam sa spun ca si eu caut fetru demult si nu gasisem decat pe site-uri din afara :)

    17.01.2009, 00:19:46
  • Ruxish
    Ruxish

    Casa Retro rulz, girls! :)

    17.01.2009, 00:29:29
  • loishtan
    loishtan

    Casa retro e o locatie sau un site?

    17.01.2009, 09:46:58
  • Veronique
    Veronique

    O mama cat am cautat si eu fetru prin Bucuresti! Multam Ruxish

    17.01.2009, 10:05:55
  • kitten
    kitten

    Au şi site şi şi-au deschis şi magazin. Însă nu vreau fetru neprelucrat, ci fetru metraj.

    17.01.2009, 10:15:34
  • Ruxish
    Ruxish

    Pai au si metraj :)

    loishtan, e un magazin la piata victoriei.

    17.01.2009, 14:48:07
  • moni
    moni

    manere pentru genti voiam sa spun (rotunde, in forma de acolade, dreptunghiulare etc).... scuzeee.... pentru gentile si plasele acelea cum erau pe vremea bunicutelor noastre... multam mult pt raspunsuri.

    17.01.2009, 16:16:18
  • Olivia.Leatherjewelry
    Olivia.Leatherjewelry

    Romfelt http://romfelt.ro/contact.html
    Nu stiu ce mai e cu ei, anul trecut o duceau destul de greu. Aveau fetru si pasla la metru. Fetru (fetrina) aveau toate nuantele taiate A4. Tipa care administra fabrica era deschisa la colaborare de exemplu si pentru taiere, modelare, in forme pt care ei sa aiba deja stanta.

    Eu caut ace pentru impaslit... am vazut ca au fost pe un site de pe la noi, dar nu le-am prins :(, si nici nu vad sa mai aduca. Si mai caut pulpa pt facut hartie, sau macar un carton gen mucava albit, si m-as multumi chiar si cu el crud, numai sa fie...

    17.01.2009, 20:28:23
  • Ruxish
    Ruxish

    Moni, ahaaa....nu stiu sa.ti spun de asta. am cautat si eu la un moment dat dar nu am gasit.

    17.01.2009, 23:02:50
  • dianadesign
    dianadesign

    Moni, trimite-mi un mesaj privat, iti pot face rost de manere pt. genti (plastic, bambus sau ratan).

    Olivia, acele pt. impaslit sunt cele care dau aspect "felted"? Daca da, iti pot aduce si tie.

    Kitten...Brazilia este tara fetrului :D. Gasesti toate culorile, marimile si formele. Mie imi va aduce o prietena, deci scap de costul transportului, care este enorm.

    17.01.2009, 23:13:36
  • Olivia.Leatherjewelry
    Olivia.Leatherjewelry

    Da, exact despre acele ace e vorba (felt = pasla, fetru)

    18.01.2009, 11:44:57
  • moni
    moni

    dianadesign, ti-am trimis mail, astept cu nerabdare ...

    19.01.2009, 16:16:00
  • tiktakro
    tiktakro

    fetru ( metraj) gasiti aici : http://www.hobbyfix.hu/shop/index.php?fk=OGtDj
    iar fetru ( lina pt feltare) INCLUSIV ACELE DE FELTARE le gasiti aici : http://www.hobbyfix.hu/shop/index.php?tm=556327
    ah, da si minere de genti ( plastic in general ) gasiti in acelasi magazin de mai sus...( magazinul e in Cluj Napoca!)
    Livrarea se face prin curierat dar dureaza putin cam mult...si merita sa faceti comenzi mari pt ca sa "merite" sa platiti taxele de livrare...

    20.01.2009, 21:27:34
  • Deea83
    Deea83

    DAR UN SITE CU MARGELUTE MAI ACCESIBILE NU VRETI SA-MI DATI SI MIE?CUMPARA CINEVA DE PE MARIA.SHOP?

    21.01.2009, 16:06:37
  • LadyA
    LadyA

    Buna Deea!Eu cumpar de pe mariashop,lucille.ro si allex.ro.Sunt mai multe magazine online dar eu le prefer pe acestea.

    21.01.2009, 17:28:37
  • ribbonline
    ribbonline

    si eu cumpar de pe maria shop, dar vine in 2-3 saptamani de fiecare data, si cred ca nici o data nu au pus tot in pachet.

    22.01.2009, 13:15:39
  • MAD
    MAD

    Allex se misca foarte bine si repede.
    Din pacate nu au atat de multe produse ca maria shop.

    22.01.2009, 14:28:19
  • nasturica
    nasturica

    lista mea de supplieri (pe langa cei mentionati deja):
    http://www.hobbycenter.ro/ (prompti, au reduceri din cand in cand)
    http://www.accesoriiargint.ro/ (prompti, vand si en-gros)
    http://www.beadsjourney.ro/
    http://www.vanzaremargele.com/
    http://www.margele.net
    http://www.briocollection.com/ (au f putine accesorii, dar accepta paypal)

    Vroiam sa va intreb, daca stiti.. unde as putea gasi accesorii pentru cercei din plastic.. genul celor cu sistem de prindere cu fluture.. dar, sa fie tot din plastic.. (pentru urechi sensibile, care nu suporta metal)..
    Merci..

    22.01.2009, 21:36:47
  • ribbonline
    ribbonline

    mie hobbycenter mi se pare extraordinar de scump. ca sa va dau un exemplu, hobbycenter e din cluj. la ei poti lua o agatatoare de breloc cu 1.7 lei, iar de la mall, de la un magazin mic, cu lucruri aduse din Ungaria, poti lua doua bucati cu 2 lei. ceea ce e o diferenta imensa, daca doresti sa iei mai multe.

    nasturica, nu stiu daca exista. eu foarte rar am vazut prin magazine cercei cu o tija mica de plastic, infipta direct in cercel. ai putea sa faci la fel.

    23.01.2009, 00:28:29
  • nasturica
    nasturica

    e cam scump hobbycenter, stiu.. dar acolo am gasit unele chestii pe care nu le-am gasit la altii.. E adevarat ca anu trecut nici nu erau asa de multe magazine online..

    Merci de idee.. probabil ca voi apela la acest artificiu.. dar, era mai simplu si mai frumos sa gasesc ceva gata facut.. :)

    23.01.2009, 12:30:44
  • loishtan
    loishtan

    pt Moni: eu m-am trezit pe cap cu o cutie de seedbeads care nu prea imi trebuie si as putea sa ti-o dau tie. Am dat 6 euro plus transportul (nu mai stiu exact cat a fost). Daca vrei detalii scrie-mi pe [email protected]

    26.01.2009, 14:02:40
  • elena.artistyle
    elena.artistyle

    www.margelutze.ro este iar o solutie bunicica. Sunt cu foarte putin mai scumpe dar nu esti obligat sa iei engros. Si pentru ca tot incerc sa dau un mesaj de trei zile si nu reusesc: Stie cineva de unde pot sa cumpar cutiute pentru coletele postale? Va rog ca nu am gasit nimic pe net.

    30.01.2009, 12:48:59
  • liliworkshop
    liliworkshop

    Pt elena.artistyle ...am gasit la un moment dat cutii cu autoformare
    http://ambalaje.paff.com.ro/produse.php?id=67
    acesta e linkul. Nu am cumparat de la ei si din cate am vazut vand en-gros. La asa ceva te referi?

    30.01.2009, 16:42:52
  • elena.artistyle
    elena.artistyle

    Multumesc mult de tot , exact asta cautam. Am intrat pe site : )
    Acum cercetez .

    30.01.2009, 18:56:40
  • elena.artistyle
    elena.artistyle

    Multumesc mult de tot , exact asta cautam. Am intrat pe site : )
    Acum cercetez .

    30.01.2009, 18:59:14
  • elena.artistyle
    elena.artistyle

    Multumesc mult de tot , exact asta cautam. Am intrat pe site : )
    Acum cercetez .

    30.01.2009, 19:02:26
  • MAD
    MAD

    e un pic cam mult comanda minima, totusi....

    30.01.2009, 23:24:53
  • Essa
    Essa

    Salut, exista si www.lucille.ro sau www.simoshop.ro . Pe linga margele, accesorii metalice si pietre semipretioase, gasiti tull sau chiar flori artificiale foarte dragute (pentru cocarde, buchete)- pentru cine face accesorii de nunta!Va pup, o seara frumoasa si spor in ceea ce faceti!

    11.02.2009, 16:59:52
  • aglaia
    aglaia

    moni, am vazut ca stai prin berceni, ei bine, in magazinul big, la mezanin, unde era inainte cofetaria este si un magazin cu tot felu de ornamente de rochii, bijuterii, panglici si margele :D (imi scapa acuma cum se cheama un astfel de magazin :"> ) desi expuse sunt doar pungute mici de care zici tu, doamna de acolo are o cutie plina cu margele de nisip, tubulare, de lemn (trebuie sa-i ceri sa-ti arata cutia) si in cutie, cu putin noroc, gasesti si pungute mai mari :) (de ex 100g = 7 lei) si nici pungutele mici nu sunt asa scumpe, doar 2 lei. succes!

    (magazinul big e la piata sudului, in bucuresti)

    15.02.2009, 03:20:25
  • aglaia
    aglaia

    a, si apropo de www.lucille.ro, au preturi mici la margelute, comanda minima de 20 RON, expediaza rapid si se lauda ca in curand baga mai multe margele mici
    io am tot respectu pt lucile :)

    15.02.2009, 03:23:16
  • aglaia
    aglaia

    a, si apropo de www.lucille.ro, au preturi mici la margelute, comanda minima de 20 RON, expediaza rapid si se lauda ca in curand baga mai multe margele mici
    io am tot respectu pt lucile :)

    15.02.2009, 03:30:34
  • moni
    moni

    multumesc mult aglaia
    mi-a dat loishtan o cutie cu 1 kg de margele :) minunate, de toate culorile si marimile. asa ca , sa fac ceva cu acestea si dupa aceea o sa mai caut. multumesc mult

    16.02.2009, 14:43:51
  • Artisan
    Artisan

    Si eu tot lucille recomand sau margelesiaccesorii.ro

    18.02.2009, 08:55:47
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Salut, pe mine m-ar interesa de unde pot face rost de termometru pentru cuptor. Mi-ar placea sa mai adaug bile din ceramica la accesoriile de fetru si cu Fimo colorat merge mai repede decat daca le modelez eu din pasta ceramica si la vopsesc.
    Problema e ca nu am lucrat niciodata cu Fimo si cuptorul meu nu arata temperatura dinauntru si chiar nu ma pricep sa aproximez.
    Asa ca daca ati stii de unde se poate cumpara asa ceva (nu neaparat de pe net) ar fi super!
    Merci :)

    20.02.2009, 23:43:15
  • MADeea
    MADeea

    Daca esti din Bucuresti termometru pt cuptor gasesti la Hanul cu Tei, magazinul Rembrandt. :)

    21.02.2009, 04:46:30
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Ooo Deea, merci mult. Luni acolo ma duc :)

    21.02.2009, 20:27:12
  • ARTGIFT
    ARTGIFT

    incearca sa vezi si la EMIDALE pt margelutze de tot felul
    www.emidale.ro

    21.02.2009, 21:24:38
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Ah, fetelor, inca ceva:) Mi-ar trebui ata cerata, in cat mai multe culori vesele + negru. Imi trebuie destul de urgent, deci ar trebui sa cumpar de undeva din Bucuresti, nu de pe un site. Au cumva pe la Casa Retro, la Hanul cu Tei? Sau pe unde sa ma apuc sa caut.
    PS Imi pare rau ca pun atatea intrebari tampite, dar cum nu mai stau in Buc am cam ramas dezinformata :))

    24.02.2009, 17:08:16
  • MADeea
    MADeea

    Si eu caut ata cerata si am fost azi la Casa Retro si nu au, din pacate la Hanul cu Tei nu am mai reusit sa ajung asa ca mai am o mica speranta :)

    24.02.2009, 19:43:18
  • alinapanait
    alinapanait

    la han nu cred ca gasiti ata de nici un fel. nu am vazut materiale pt accesorii (exceptand pastele )

    o alta intrebare... stiti vreun magazin in care sa gasesc zale , tortite si alte "jucarii" metalice, intr-o gama mai variata? nu vreau sa mai comand de pe net. am nevoie de ele destul de repejor.

    24.02.2009, 22:40:34
  • MADeea
    MADeea

    Incearca la Casa Retro. Momentan stau mai prost cu stocul la unele produse, dar tortite sigur au pt ca am cumparat eu azi. Mai bine le faci tu o vizita si vezi ce gasesti, poate ai noroc si au tot ce iti trebuie tie.

    24.02.2009, 23:10:44
  • MAD
    MAD

    la Casa Retro ieri, [[[in jur de ora 18.00]]] se calca lumea in picioare, iar fetele de acolo erau in pragul lesinului. Dar daca esti perseverenta ajungi la ele si sertarul cu tortite si alte chestii. ;))
    Pregateste-te insa de surprize gen "veniti dupa 1 martie". :(

    25.02.2009, 09:53:41
  • MAD
    MAD

    la Casa Retro ieri, [[[in jur de ora 18.00]]] se calca lumea in picioare, iar fetele de acolo erau in pragul lesinului. Dar daca esti perseverenta ajungi la ele si sertarul cu tortite si alte chestii. ;))
    Pregateste-te insa de surprize gen "veniti dupa 1 martie". :(

    25.02.2009, 10:27:56
  • deviamrita4ever
    deviamrita4ever

    fetelor, eu vreau sa imi fac multe clamute de par! :) din pacate, dupa cautari seculari pe multe site-uri nu am gasit suport pentru clama (sper ca intelegeti ce vreau eu :D ) stie cineva de unde pot sa iau? online sau nu? si apropo, cine imi explica si mie mai excat unde este casa retro,va rog? :D

    01.03.2009, 02:20:07
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @deviamrita: cred ca am vazut niste clame de par la Casa retro, dar erau parca mai mari. Worth a try still. Cat despre unde este Casa Retro, un search pe google este uneori foarte util ca sa ajungi la www.casaretro.ro

    In rest, am acasa o bluzita pe care as vrea sa o vopsesc (nu prea imi place culoarea initiala, e un bej deschis aproape ca si culoarea pielii). Insa caut vopsele textile din acelea pentru vopsit intr-un cazan/masina de spalat, nu cele care se aplica cu pensula si evtl trebuie calcate apoi.
    Voi merge la Han sa caut asa ceva, mai aveti alte sugestii? Sau a mai facut cineva asta si poate sa-mi recomande un brand bun? Repet, nu caut vopsele care se aplica cu pensula ci cele care se baga impreuna cu obiectul in masina de spalat.

    Thanx in avans :)

    08.03.2009, 18:55:47