Forum: Feedback pentru magazinul tau Dellines - un feedback plsss

  • delfine
    delfine

    Buna, numele meu este Cristina. Si ash dori si eu sa va rog sa va rupeti un pic din timpul vostru si sa ma ajutati cu propuneri pentru iesirea din criza a magazinasului meu, in ceea ce priveste lipsa clientilor.

    Produsele sunt urate? Preturile sunt mari? Din descriere nu se intelege nimic? Pozele sunt prost facute??

    Sincer eu am ramas in pana de idei! - ma consider incepatoare in arta handmadeului si sincer incep sa ma intreb daca ceea ce mi se pare mie frumos e de fapt urat si invers. Plss help!
    Multumesc mult

    09.11.2010, 14:46:13
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Mie mi se pare ca ce-ti lipseste tie e un look unitar al magazinului. Stii cum e cand vezi un produs nou adaugat pe prima pagina si stii exact cine l-a facut fara sa scrie niciunde?

    inteleg cum e cand folosesti diverse tehnici (cu ai tu si sarma, si pictura si tricotaje) si incerci sa experimentezi cat mai mult - e dificil sa iti pui amprenta pe toate tehnicile posibile.
    Daca nu vrei sa te concentrezi (inca) pe ceva anume, trebuie sa gasesti un numitor comun creatilor tale dincolo de tehnica folosita. Poti face asta printr-o anume paleta de culori, sau un model specific, sau printr-un stil mai unitar al creatilor - de ex. creatile tale din sarma sunt destul de elegante si pretentioase, dar mai ai obiecte cu tenta rustica sau ghivece pictate foarte vesele.
    O alta idee ar fi sa le grupezi pe categorii si vizual in magazin pe "colectii", adica toate bijuurile elegante sa stea la un loc, toate ghivecele vesele apoi si tot asa. Sau faci 4 produse elegante, 4 rustice si 4 vesele, pe cate un rand.

    Ar mai ajuta mult un background unitar. Tu folosesti multe background-uri diferite si asta nu contribuie deloc la o impresie unitara. Incearca sa te limitezi la 1-2 fundaluri si sa incluzi eventual in fiecare acelasi element decorativ. Poate fi o floare uscata sau o carte de vizita cu numele tau, important e ca acest element sa se regaseasca in fiecare poza.

    Cand alegi fundalul ai grija sa fie potrivit cu cam toate produsele din magazin si sa nu abata atentia de la produs. De ex. aici www.breslo.ro/Product/Glob_238128 nu este deloc clar unde se termina globul si unde incepe fundalul. Dupa parerea mea ar fi fost mult mai avantajos un fundal uni, dechis la culoare.
    Din experienta pot sa iti spun ca un fundal alb e destul versatil si se potriveste cu aproape orice produs :)

    09.11.2010, 16:17:30
  • delfine
    delfine

    Hmm - gruparea asta te referi - la prima pagina sa o fac - sau pur si simplu sa le pun pe categorii?
    Cu fundalul ai dreptate - o sa incerc sa fiu mai atenta.
    Multumesc mult pentru mult pentru sfaturi :)

    09.11.2010, 17:26:53
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Nu, nu doar sa le pui pe categorii. Trebuie un efect vizual, ceva vizibil de cum intra cineva la tine in magazin.
    Cred ca odata ce o sa ai un fundal unitar o sa arate totul mult mai bine, iar apoi poti grupa produse asemanatoare ca stil cate 4 pe un rand. Ai avea de ex. primul rand 4 bijuterii din sarma elegante, apoi urmatorul rand 4 decoratiuni rustice si asa mai departe. Si asta nu doar pentru prima pagina, pentru tot magazinul, desi e super important ca prima pagina sa arate bine si sa afiseze cele mai frumoase si reprezentative produse ale tale.

    09.11.2010, 18:40:27
  • delfine
    delfine

    aham - am inteles. multumesc inca o data

    09.11.2010, 19:17:56
  • de.dimineata
    de.dimineata

    Salutari, ai un magazin care te invaluie in creatii diverse si foarte frumoase si... te felicit!
    Ca si sugestii neprofesioniste ar fi:
    Impresia mea generala e de "rece" pentru ca momentan cum intri in magazin te intampina culori ca negru, gri, albastru... predominant. In schimb, uitandu-ma prin produse, am vazut www.breslo.ro/Product/Ghiveci-ceramica-3_151132 care are o atmosfera foarte calda si placuta. Deci sfatul meu personal si ce as face eu... pur experimental ca sa zic asa... ar fi sa aduc culori calde si atmosfera calda, atat la avatar, banner cat si la produse. parerea mea umila...
    Iti urez succes ! :)

    12.11.2010, 23:29:37
  • delfine
    delfine

    @de.dimineata - multumesc mult pt feedback.Adevarul este ca, din pacate - se pare ca - cum fac cum nu fac - tot la negru - gri - albastru ma intorc ;) o sa incerc insa sa fiu mai atenta. Imediat cum imi fac un picutz de timp incep sa intorc magazinu pe dos - pt pregatirile de craciun - ca sa-i zicem asa. :))

    15.11.2010, 22:29:11
  • peafowlady
    peafowlady

    De ce nu lucrezi mai mult cu sarma? Am vazut cateva modele care s-au vandut si erau tare dragute. Spre exemplu acesta: www.breslo.ro/Sold/delfine/Earth-butterfly_110470
    Mie mi-a placut si combinatia sarma argintie - turcoaz - pozata pe gri. In schimb cutia asta cred ca mergea mai bine pe un fundal deschis si pozata mai clar www.breslo.ro/Sold/delfine/white-lily_49288
    Aceeasi poveste si cu rose www.breslo.ro/Product/Rose_165192

    15.11.2010, 22:51:45
  • user21
    user21

    o sa incerc sa nu repet (foarte mult) din ceea ce s-a spus inainte.

    as mai adauga cam atat:

    * incearca sa eviti fundalurile foarte incarcate,in culori foarte multe si vii,care concureaza cu cea a creatiei tale : www.breslo.ro/Product/Brosa-textila-01_243208

    *desi la o prima vedere poate parea mai economic (ca si timp) sa faci un colaj, eu nu ti l-as recomanda decat in cazul in care propui vreo 4-5 moduri de purtare , si atunci cele 4 poze care pot fi incarcate nu-s suficiente.
    altfel...sunt 3 poze in una, din care nu reies foarte clar detaliile bijuteriei : www.breslo.ro/Product/Colier-Bride_220276

    *incearca sa pastrezi un fundal pentru bijuterii , (si eventual un stil de fotografiere) si un altul (daca chiar nu merge unul peste tot) la celelalte produse.

    mie de ex aceasta mi se pare o combinatie foarte reusita a ceea ce spuneam mai sus pentru bijuterii :www.breslo.ro/Product/Colier-Nest_220315

    si aceasta pentru obiecte(desi poza e putin pixelata) : www.breslo.ro/Product/Ghiveci-ceramica-3_151132

    *de asemenea , cred eu ca ar fi o idee sa eviti postarea fotografiilor fara un minim de prelucare(si aici ma refer la un crop care sa avantajeze produsul,nicidecum alte artificii complicate) :www.breslo.ro/Product/Pandantiv-D2_157091

    *in ceea ce priveste aspectul banner& logo, pot doar sa spun ca si eu am trecut prin capcana alegerilor subiective (gen pisica, fetite,cararea de munte favorita etc).si inca sunt in cautarea combinatiei perfecte,pentru ca oricum ma plictisesc des si sunt inconstanta :))

    ar trebui,in principiu ,sa fie ceva legat de magazin, si nu foarte mult de chestiuni personale.

    ma opresc,ca tare ma tem ca am si incurcat link-urile :))

    16.11.2010, 13:03:24