Forum: Idei si sugestii Descriere in portofoliu

  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Joi, 14.06 la ora 10:33:05Kalimera a scris
    ei bine, si eu am o nedumerire legata de portofoliu. ori nu ma pricep eu (ceea e destul de probabil), ori asa stau lucrurile si as vrea un feedback.
    si anume: nu vad descrierile produselor aflate in portofoliu (nici la mine si nici la ceilalti). mi s-ar parea util sa existe si acestea, intrucat e destul de complicat sa raspunzi la 1 milion de intrebari despre aspecte despre care vizitatorul nu se poate lamuri numai din poze.
    in situatia asta, vizitatorul tre sa-si suflece manecile si sa inceapa sa scotoceasca, ori in stoc ori in vanzari, dupa detaliile care insotesc produsul.
    multumesc anticipat.

    18.06.2012, 00:00:11
  • gemsgems
    gemsgems

    Sa stiti ca si eu m-am gandit de multe ori la asta, dar am tot uitat sa scriu aici. Si nu doar descriere, dar si poze. La unele produse conteaza mult si detalii care nu se pot reda intr-o singura poza. :D

    18.06.2012, 00:33:44
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Da, si eu cred ca ar fi de dorit o expunere mai detaliata a produselor din portofoliu cu stoc 0.
    Un link catre pagina produsului ar fi binevenita, oricum aceasta pagina exista! Ar ajuta mult atat cumparatorul (sa se lamureasca) cat si vanzatorul (sa vanda si la comanda)!
    S-ar scuti mult timp si s-ar incheia mai repede tranzactiile personalizate :p

    18.06.2012, 02:26:53
  • gemsgems
    gemsgems

    Da. Daca portofoliul ar fi mai prietenos, cred ca s-ar putea evita situatiile cu produse vandute puse pe stoc. Mi-am adus aminte de un bug de la produse vandute. :D Ma duc sa-l scriu pana nu uit.

    18.06.2012, 12:39:00
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Mie tocmai asta imi place, ca potofoliul nu are text. Arata mult mai profesionist si mai "clean" asa. Plus ca portofoliul asta este, o colectie de imagini care reprezinta lucrarile artistului.

    21.06.2012, 16:33:05
  • Kalimera
    Kalimera

    din cate stiu, un portofoliu nu este numai o colectie de poze, mai ales cand pozele necesita si unele explicatii de ordin tehnic..
    imi cer scuze, nu sunt artista... consider ca ceea ce fac este mai degraba util si practic, cu usoare tentative de exprimare a simtului estetic... tocmai din considerentul utilitatii am intrebat despre posibilitatea pastrarii in portofoliu a descrierilor produselor.
    a fost doar o sugestie, venita cumva din propria experienta de posesor de magazin cat si din pozitia de client .
    dar daca asa va place si considerati ca este mai profesionist, reprezentativ pentru majoritatea artistilor de pe site, nu-i 'broblem'... imi fac timp sa explic fiecarui client in parte ce si cum.

    21.06.2012, 17:06:50
  • Breslo
    Breslo

    portofoliul e in lucru. in varianta noua va fi vizibila si descrierea.

    22.06.2012, 15:37:34
  • gemsgems
    gemsgems

    Yay! :D

    22.06.2012, 15:51:05
  • Kalimera
    Kalimera

    suuupeeer!!! :)

    22.06.2012, 15:58:06
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Suna bine :P

    23.06.2012, 16:26:03
  • bijuteriicarmen
    bijuteriicarmen

    am sieu probleme in portofoliu ,am facut curatenie in magazin si am impatrit prodesele pe mai multe categorii ,dar acestea nu apar in magazin?stie cineva ce trebuie sa fac?

    04.11.2012, 23:54:12
  • daisy.jewelry
    daisy.jewelry

    ai la optiouni avansate -> categorii in magazin.

    Aceastea pot si sunt diferite fata de cele din portofoliu.

    05.11.2012, 00:18:22
  • rosegarden
    rosegarden

    cred ca problema econsta si in faptul ca multi dintre noi nu inteleg pentru ce este portofoliul....draga bijuteriicarmen-nici eu nu am inteles la inceput(chit ca nu am portofoliu:D)...sa nu confundam...daca vreti sa va faceti "curat "in magazin...categorii in magazin e ceea ce va trebuie,dar se poate folosi si ordonarea personalizata a produselor-cand da clic pe mag tau le vede dupa cum le-ai postat, sau ordonare personalizata-nu le vede pe categorii decat daca da clic pe categorii si alege de acolo doar ce-l intereseaza- in rest, portofoliul este pentru orice altceva ce faci, ai facut, te intereseaza, si nu este-sau poate fi de vanzare!
    poti pune acol chiar si poze cu tine-daca crezi ca se cade, poze de la workshopuri, poze cu natura,povesti nemuritoare,poze cu lucrari vechi,cu orice...un portofoliu ca si cum te-ai prezenta pe tine-din orice aspect....deci asta nu tine de magazin neaparat aici prezinti ce ai facut ce poti face, si event mentionezi daca vrei ca se poate comanda ceva de acolo sa faci din nou, sau personalizat...
    sper ca nu am vb prea mult....
    succes!

    07.11.2012, 11:50:42
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Portofoliul este o selectie de lucrari care te reprezinta pe tine ca artist.

    Nu sunt convisa ca aici isi au locul "povesti nemuritoare" ci cele mai bune lucrari ale tale sau lucrari din trecut, care eventual au fost vandute, dar prin care vrei sa arati eventualilor cumparatori care este stilul si estetica ta.

    07.11.2012, 22:12:09
  • gemsgems
    gemsgems

    Cum sa pui poze cu tine in portofoliu? :) Breslo nu e Facebook. :P

    E fix cum zice Cinnamon. In portofoliu arati eventualilor clienti ce stii tu sa faci. Nu toata lumea are sute de produse in magazin. Portofoliul este foarte util mai ales celor care prefera sa faca produse la comanda. Si e foarte bine ca si in portofoliu sa existe categorii, in functie de utilitatea produselor sau in functie de tehnica de lucru, de exemplu. :)

    22.11.2012, 18:56:01
  • love4felt
    love4felt

    Si cum se pot pune poze direct in portofoliu, adica produse care sunt pe stoc 0 dar pot fi facute la comanda?

    23.11.2012, 20:58:52
  • love4felt
    love4felt

    In cat timp apar produsele la portofoliu? Astazi am postat ceva, si nu apare in portofoliu.

    23.11.2012, 21:48:16
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Toate produsele apar in portofoliu, fie cu stoc 0 fie cu stoc mai mare.

    Acestea sunt adaugate in cadrul portofoliului intr-o categorie denumita "Nesortate".
    Aceasta categorie poti alege sa o faci vizibila publicului in portofoliul tau, sau nu. Am intrat la tine si aceasta categorie nu este vizibila, de aceea nici nu le gasesti in portofoliu.

    Mergi la tine in cont, la sectiunea Portofoliului si ori iti faci vizibila vategoria Nesortate (vezi personalizare), ori muti produsele din aceasta categorie ce le doresti vizibile in categoriile deja existente sau in altele noi.

    23.11.2012, 21:55:25
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Daca te ajuta, aici ai direct optiunea de a face vizibila categoria nesortate: www.breslo.ro/Shop-Admin/portofoliu/personalize (trebuie sa fi logata in cont).

    24.11.2012, 11:57:18
  • love4felt
    love4felt

    Portolofiul este bifat activ si categoria nesortate este bifata vizibila, numai ca nu o mai vad nici eu. Ieri am adaugat un produs si nu imi aparea deloc in portofoliu, unde nu vad decat categoriile, nesortatele nu le vad deloc. Abia dupa ce am intrat in una din categorii, mi-a aparut produsul cu poza mai sus putin, (deci nu imediat dupa ce am postat produsul) si am avut optiunea sa o salvez in categoria respectiva.

    24.11.2012, 20:51:20
  • love4felt
    love4felt

    Iar acum vad categoria de nesortate, insa nu pot deschide folderul ca sa mut pozele in alta categorie. O fi vreun bug ceva?

    27.11.2012, 14:16:15
  • love4felt
    love4felt

    Clar este o problema. Aveam doua produse in categoria nesortate, pe care o vedeam. Categoria nesortate nu am putut sa o deschid, dar am putut sa deschid alta categorie, si de acolo, intr-o casuta, imi apareau cele doua produse din nesortate, pe unul l-am mutat in categoria deschisa, mai ramasese unul. Cand am revenit la shop admin, portofoliu - list, iar mi-a disparut cat. nesortate, deci nu mai vad folderul. Dar, daca deschid una din categorii, vad produsul din nesortate cu posibilitatea de a-l salva in categoria deschisa.
    Unde ma pot adresa sa rezolv aceasta problema?

    27.11.2012, 14:21:27
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @love4felt: la tine cateogira Nesortate nu este vizibila. Daca ai bifat optiunea de a fi vizibila, trimite te rog un mail la [email protected] in care sa incluzi si un screenshot al portofoliului si un screenshot al paginii de setari unde apare categoria Nesortate ca vizibila. Probabil este un bug care trebuie fixat.

    Folosesti cumva Internet Exporer? Daca da, bugul poate fi rezolvat foarte probabil folosind alt browser (Chrome sau Firefox).

    27.11.2012, 19:44:15
  • love4felt
    love4felt

    Multumesc mult. Am trimis aseara un mail la adresa data de tine. Sper sa se rezolve. Folosesc Mozilla, deci nu ar trebui sa am probleme.

    28.11.2012, 12:27:04
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Clar facem confuzie.
    Problema ta...de fapt nu e o problema...
    Cel putin nu in totalitate!
    Ceea ce spui tu ca nu poti deschide,r espectiv categoria de nesortate din cadrul contului tau de magazin (deci de administrare), aceea nu o poti deschide.
    Pentru a vizualiza acele produse din shop admin, ori deschizi o alta categorie din portofoliu ori creezi una noua si le muti pe cele din nesortate in categoria in care esti, daca doresti. Si tot asa faci pana epuizezi produsele ce le vrei grupate in categorii.
    Poti lasa produse si in nesortate, acestea vor aparea vizibile in magazinul tau, interfata din afara, daca ai setat sa fie vizibila categoria..
    www.breslo.ro/Portofoliu/love4felt

    28.11.2012, 23:00:22
  • love4felt
    love4felt

    Problema mea este ca nici din shop admin, si nici daca intru ca orice vizitator in portofoliul meu, nu vad macar categoria - folderul, ca sa dau click pe ea.

    29.11.2012, 07:58:33