Forum: Subiecte de afaceri Descrierea produselor

  • arabela
    arabela

    Un sfat pentru toata lumea, incercati sa acordati mai mult timp pentru descrierea produselor.

    Stiu ca vi se pare ca se intelege totul din poze, dar nu e asa. Voi vedeti pozele cu alti ochi pentru ca stiti cat de mari sunt produsele si cum arata in realitate, dar clientul nu are aceasta informatie, de aceea e esential sa transmiteti in descriere cat mai multe detalii posibile.
    Ideal ar fi si o poza cu un obiect la care sa se poata raporta dimensiunile produsului de genul linear, pix, banut, ceva ce are oricine in casa si stie ce dimensiune are.

    Am citit pe forumul ca descrierea trebuie sa fie facuta in asa fel incat sa iti dai seama despre ce e vorba chiar si fara poze. Eu sunt deacord cu aceasta afirmatie, chiar daca nici eu nu ma tin intr-u totul de acest aspect incerc totusi sa fiu cat mai explicita.

    Va recomand sa masurati si eventual sa si cantariti produsul pe care doriti sa il vindeti. Sa notati aspecte de genul: mare/ mic/mijlociu, usor/greu, moale/tare etc.. Daca aveti poze cu mai multe produse sa specificati daca pretul se refera la toate produsele din poza sau e pentru un produs anume. Daca folositi un suport sau alte obiecte de decor e bine sa precizati ca produsul se vinde fara decor/suport etc.

    Astfel veti da dovada de mai mult profesionalism, veti evita neintelegerile, si poate veti vinde mai usor, deoarece clientul stie la ce sa se astepte si nu vor fi surprize neplacute cand deschide coletul ;)


    Cred ca mai e de adaugat cate ceva, dar momentan nu imi amintesc , o sa revin daca mai imi amintesc ceva, pana atunci va rog sa adaugati si voi ce credeti ca am omis si ar fi important.

    11.12.2009, 15:01:37
  • anky
    anky

    Un sfat foarte bun!

    Si eu incerc tot timpul sa imi imbunatatesc descrierile produselor.

    Merci!

    11.12.2009, 15:48:06
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hihi, eu si Arabela citim aceleasi articole pe :)
    Si eu cred ca cel mai bine e sa descrii produsul ca si cum nu ar fi nicio poza.

    De multe ori imi lipsesc urmatoarele aspecte din descrieri:

    - dimensiuni: la bijuterii si accesorii, e neaparat necesar diametrul, lungimea sau lungime x latime. Mai ajuta in sensul asta si pozele pe model (Ribbonline) sau pozele care includ o rigla pe margine. Nu-mi place cand vad la descriere numai "cercei din fimo" si eventual "detalii pe xxx.blogspot.com". Toate detaliile produsului trebuie sa fie in descriere! La haine de asemenea nu mi se pare suficienta descrierea "marimea S". Oamenii nu au toti doar 3 marimi (S M si L). Niste detalii in centimetri ar fi binevenite.

    - compozitie: mai ales la accesoriile tricotate. Pe unii oameni ii "mananca" lana si nu poarta lana direct pe piele. Altii vor neaprat fular de lana fiindca tine mai cald. Daca tricotezi dintr-un amestec, scrie compozitia firului descrierea produsului! Compozitia e trecuta pe fiecare ghem, deci nu e bataie prea mare de cap.

    - ingrijire: asta mai ales pentru cei care vand haine. Cum pot sa spal bluzita handmade? Pana la ce temperatura tin culorile pictate (asta vad ca cei mai multi includ in descriere, yay!) Are aplicatii care pot intra la apa? mai bine sa o spal de mana? M-ar mai interesa cum pot sa spal accesoriul si la tricotaje si evtl. genti!

    Completari, sugestii si critici binevenite! :)

    11.12.2009, 16:25:23
  • BohemianSin
    BohemianSin

    of, ma faceti sa ma simt vinovata, ar tb sa le descriu mai bine si mai complet produsele mele, iar cat despre dimensiuni nu prea le masor ce-i drept, incerc sa pun brosa pe un tricou sau colierul la gat sa arat cum vine, prin raportare...dar am sa inbunatatesc de acum, cross my heart and hope to die!

    12.12.2009, 01:44:25
  • z0z0le
    z0z0le

    Eu sunt fascinata de descrierile cu povesti:D
    Adica..nu doar date stiintifice despre produs,ci si o mica povestioara.
    dar asta nu e pentru oricine pentru ca daca nu ai "tragere de inima" spre asa ceva nu e bine sa incerci caci rezultatul va fi o poveste falsa,care va face mai mult rau decat bine.
    Si eu sunt de acord cu banutul in poza,dar mi se pare ca strica tot:(
    Ar fi bine ca oamenii specializati in anumite domenii:fotografie, grafica, descrierea produselor s.a.m.d sa faca niste tutoriale din care sa invatam cu totii cate ceva.

    13.12.2009, 11:59:23
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Eu am incercat sa scriu detaliat de ex.la fulare lunigea si latimea ,materialul din care e facut etc.,dar ma gandesc ca nimeni nu ia centimetrul sa masoare acasa ca sa vada ce inseamna latimea de 18cm spre exemplu,dar oricum eu scriu ca sa fiu acoperita fata de cel care cumpara .
    Apoi prefer sa fac pe modelul pentru produsele care se preteaza la asta ca sa se vada exact cum vin .

    14.12.2009, 13:36:56
  • arabela
    arabela

    Eu chiar iau de multe ori centimetrul, cand sunt curioasa si vreau sa imi dau seama de dimensiunile unui produs, si sunt sigura ca multi altii fac la fel.

    Si cand vine vorba de postat nu dureaza foarte mult sa il masor si sunt sigura ca daca cineva are nelamuriri poate verifica foarte simplu, si nu e nevoie sa intrebe. E clar ca clientul nu are chef sa iti mai trimita mesaj cu intrebari legate de dimensiuni, deoarece daca nu ii convine ceva s-ar putea sa se simta prost ca doar a intrebat si nu cumpara si ca urmare renunta inainte sa stie dimensiunile. Daca ele sunt scrise astfel de situatii pot fi evitate.

    14.12.2009, 17:00:11
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Si eu iau centimetrul daca chiar ma intereseaza dimensiunile. E aici, mereu la-ndemana :)
    In rest, pot sa si aproximez dimensiunile daca nu e nevoie sa fiu exacta. Dar important e sa apara undeva si nu sa ghicesc eu cat de mare sau mic e ceva.

    14.12.2009, 23:23:01
  • havin
    havin

    sincer, mie mi-e greu sa masor fiecare piatra... uneori e si imposibil datorita taieturii.... si din experienta am invatat ca cineva interesat cu adevarat- oricum imi va scrie si a va intreba. poate si pt ca vorbim de produse cu preturi relativ mari , unde cine vrea sa cumpere pt prima oara intreaba multe lucruri la care uneori trebuie sa recunosc ca nici nu m-am gandit! si mi se pare f corect sa fie asa, nici nu ma supar si incerc pe cat posibil sa lamuresc 'in particular' persoana...
    nu spun ca asta e cel mai potrivit mod de a proceda, spun doar ca de multe ori santem presati de timp sau alti factori si nu ajungem sa facem totul ca la carte.
    cat priveste o unitate de masura in poza, gen banut- mai degraba renunt la poza. mi se pare ca se sterge toata poezia produsului.

    15.12.2009, 08:39:35
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hmm..depinde cum vezi lucrurile. Mai intreb si eu cate ceva despre produsele pe care vreau sa la cumpar. In general chestii subiective, la care normal ca numai eu m-am gandit. Dar dimensiunile mi se par a "must". Daca un client vrea ceva de la tine dar nu mai are chef sa puna 1000 de intrebari, sa astepte raspuns...mai bine cumpara de la magazinul de alturi (si pe Breslo alaturi inseama la un click distanta) unde sunt date toate detaliile pe care le vrea.
    Evident ca la produse mai scumpe e nevoie de mai multa comunicare, dar si clientul si tu ati pierde mai putin timp daca lucrurile de baza ar fi clare de la inceput, nu? :))

    In ceea ce priveste banutul, sunt de acord cu tine, nici mie nu-mi place. Exceptie poate la furnituri. Dar in orice caz prefer dimensiuni in cm decat banutul in poza, e si mult mai exact!

    15.12.2009, 15:04:59
  • havin
    havin

    Cinnamon, daca eu am ceva ce-si doreste cu adevarat clientul- te asigur ca o sa-mi scrie si o sa afle exact ceea ce eu n-am pus in descriere. Am invatat asta din experienta.
    Faptul ca-mi va scrie mie si nu va da click mai departe e o alta dovada clara ca e interesat.....daca vrea sa dea click- asta e, n-am ce face:)))))
    Eu nu ma pricep prea tare la partea 'afacerista' a problemei si ma conduc dupa rpopria-mi filozofie..... ceea ce nu indic nimanui, desigur:))

    15.12.2009, 16:53:48
  • arabela
    arabela

    Hmm

    Treaba cu banutul stiu ca nu e foarte estetica dar cred ca se poate adapta si la alte obiecte mai decoartive. Oricum mi se pare important ca produsul sa se poata raprta la ceva. Ca si privitor nu ai idee cat e de mare produsul daca nu sunt specificate dimensiuni si nu sunt poze care sa le poti interpreta. Se poate folosi si un model de exemplu sau pur si simplu produsul tinut in mana etc, cred ca e loc de creativitate aici. Nu trebuie sa luati totul chiar cuvant cu cuvant ;P

    Havin, crede-ma ca stiu foarte bine ca nu e timp pentru cate sunt de facut si ca de multe ori ni se pare inutil sa mai si masuram obiectele, dar eu zic ca conteaza. Probabil ca cine vrea neaparat sa stie o dimensiune, intreaba, dar eu cred ca multi care ar fi poate interesati totusi nu o mai fac, si astfel pierzi un posibil cumparator. Iar la ".....daca vrea sa dea click- asta e, n-am ce face:)))))" eu zic ca ai ;) ofera-i cat mai multe detalii "pe tava" in descrierea produsului si poate o sa stea mai mult pe ganduri inainte sa mearga mai departe. Ce zici?

    Oricum pana la urma e treaba ta cum iti administrezi afacerea, dar eu cred ca aici e locul potrivit pentru a da sfaturi cu "cum ar trebui facut" . E clar ca nimeni nu face tot timpul totul ca la carte, dar eu incerc sa ma apropii cat mai mult de acel "cum ar trebui" si incerc sa incuraez si pe ceilalti sa faca la fel ;)

    Spor la vanzari tuturor :)

    17.12.2009, 14:47:08
  • havin
    havin

    ... zic ca... ti se pare ca ma plang?
    tocmai asta era ideea, sa ne dam fiecare cu parerea din cele traite/intalnite.... nu sa ne limitam la a vorbi numai despre cum ar trebui facut, poate e bine sa povestim un pic si despre cum facem efectiv, cu bune si rele.
    ce zici?


    rectific: am revazut inceputul subiectului si am realizat ca postul meu aici a fost de fapt o greseala; nu-mi dau seama de cat esti tu de in masura sa dai sfaturi dar stiu cu certitudine ca am trecut de etapa asta.
    imi cer scuze, cred ca n-am fost 100% pe subiect cand l-am citit, alfel cu siguranta nu as fi postat, arabela- nimic personal, chestie de principiu.

    17.12.2009, 16:06:23
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Um...ok, mi se pare ca discutia a degenerat. Cred ca intre timp am inteles cu totii ca Arabela si cu mine vrem dimensiuni iar havin nu. Fiecare face cum crede ca e mai bine, nu trebuie sa "convertim" pe nimeni aici.
    @havin : ai trecut de etapa de dat sfaturi? cum adica?

    Si ca sa revin la subiect, mie imi plac mult descrierile cu poveste. Doar ca eu nu sunt genul "literar" nu prea am inspiratie de scris, in schimb imi place sa le citesc. Ca sa va dau un exemplu, vanzatorul ememem de pe platforma care incepe cu e si se termina cu tsy :P

    17.12.2009, 20:52:00
  • havin
    havin

    off topic cu scuzele de rigoare, doar ca sa raspund intrebarii lui cinnamon: adica am trecut de faza in care accept sfaturi venite din partea unor persoane pe care nu le cunosc, cu care n-am legat un dialog vreodata.

    17.12.2009, 22:11:59
  • zozole
    zozole

    Parerea mea sincera este ca niciodata nu treci de faza cu sfaturile si de obicei sfaturile sunt bine intentionate,nu rau intentionate.
    @havin - inteleg perfect de ce vorbesti asa, pentru ca ai vandut deja 500 de produse la preturi destul de mari, dar, desi produsele tale sunt frumoase si se vand singure, atitudinea ta conteaza foarte mult si nu trebuie sa iti impui punctul de vedere atat de "violent"
    In orice caz, sfaturile sunt cautate mai ales de cei care nu prea au vanzari sau sunt la inceput. Eu accept orice sfat de la oricine, urmand ca mai apoi sa ma hotarasc daca il pun in practica sau nu.
    Ontopic: Sunt de acord, dimensiunile sunt necesare in descrierea oricarui produs si poti folosi simplu "aproximativ" langa "dimensiuni" ca sa nu fie ceva batut in cuie.

    17.12.2009, 22:40:55
  • beadshop
    beadshop

    Si eu sunt de acord cu descrierile complete.....in fond suntem in viteza toti, e mult mai ok ca un client sa aiba toate datele de cand vede produsul. Eu consider ca salvam timp si de-al nostru si de-al clientilor.....si am reduce cu siguranta numarul intrebarilor si al mesajelor primite, ca doar toti ne plangem de lipsa de timp!
    Asta e parerea mea....

    17.12.2009, 23:18:50
  • shinysmile
    shinysmile

    desi eu am lacune in descrierea produselor (cu marketingul nu le am de niciun fel), cred ca e necesara - asa, macar din respect pentru cel care intra in magazin - de o descriere cat mai fidela a produsului si mai ales de dimensionarea lui.
    Desigur, fiecare face cum doreste, dar eu, de ex., in calitate de cumparator, nici nu as intreba, nici nu as cumpara daca descrierea este sumara.

    22.12.2009, 13:53:52
  • havin
    havin

    zozole draga mea din cate am cunostinta nu exista nici un client care sa se fi plans de atitudinea mea. poti verifica daca ai timp. si poate ca tocmai atitudinea mea din corespondenta cu clientii, pe care tu n-ai de unde o stii, a fost cea care i-a determinat sa cumpere produsele, cu preturile asa mari cum zici tu ca sant.
    daca se vrea o analiza pe munca mea/atitudinea mea/politica mea de pret si filozofia mea de viata- va propun sa deschideti un subiect separat, evitand astfel sa tot scriem off topicuri pe subiectul fetei, bine intentionat probabil, cum zici tu.
    e surprinzator cum va irita ca cineva sa nu gandeasca identic!

    22.12.2009, 15:13:18
  • ladybeads
    ladybeads

    hai sa va spun o mica gluma, care se bazeaza din pacate un caz real. am fost intrebata odata de o clienta cat e 50 de cm. eu zic, jumatate metru, ea ma intreaba dar un metru cam cat e... pai eu, un metru e un metru, ce puteam spune ?
    dar ca sa ajung la obiect in special in cazul furniturilor este important sa scri pretul se refera la ...1 m, 25 cm nr de margele samd.
    pentru confectii am renuntat sa le notez cu marimi caci avem marimi italiene, germane , englezesti. cum stiti precis un 36 german este un 40 italian . asa ca e de preferat sa se scrie ceva de gen talie -65 cm, lungime fusta. iar despre materiale imi place sa scriu chiar si subiectiv e mai moale, e mai fin sau lunecos sau poate e rigid si arata super ca aplicatie.
    sunt de acord cu havin cand spune ca nu poti masura fiecare pietricica dintr-un accesoriu creat. pe de alta parte farmecul handmade-ului este ca fiecare piesa este unicat, are ceva special si definitoriu care o scoate din anonimat.

    22.12.2009, 16:56:45
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Havin, te rog sa ramai ontopic. Am inteles intre timp cu totii ca tu nu consideri necesar sa scrii dimensiuni la descrierea produselor.
    Nu ne irita deloc faptul ca tu nu scrii aceste detalii, fiecare isi conduce afacerea asa cum crede de cuviinta. De asemenea, e dreptul fiecaruia sa isi exprime parerea civilizat referitor la descriere si daca i se par dimensiunile exacte o idee buna sau nu.

    Asa ca va rog insistent sa nu va mai "impungeti" una pe alta. Citez din regulamentul forumului: "Comportamentul uracios, ursuz sau carcotas precum si remarcile agresive nu amuza pe nimeni prin urmare nu sunt binevenite pe Breslo."
    Orice probleme de ordin personal pe care le-ati avea va rog sa le solutionati pe calea mesajelor private. Forumul nu este locul potrivit pentru asa ceva.

    Ontopic: Ladybeads, mi se pare o idee buna sa scrii masurile in cm la confectii. Nici eu nu mai mai descurc in atatea S, XS, 34, 36.....
    Si ca sa depasim putin punctul asta "critic" cu dimensiunile: ce parere aveti despre instuctiunile de spalare? Vi se par necesare la alte lucruri decat haine? (genti, fulare, accesorii)?

    23.12.2009, 00:05:26
  • havin
    havin

    cinnamon, ca sa fi ramas on topic trebuia sa ma fi intrebat pe privat, asa cum sugerezi, ce anume am vrut sa zic prin depasirea etapei....

    cu dreptul pe care mi-l da titlul de membru al acestei comuniuni breslo, drept pe care mi l-am castigat la fel ca si voi prin cotizatia lunara, mi-am exprimat absolut civilizat (si te rog insistent sa verifici postul respectiv!!! ) o parere care intamplator a fost singulara pe aici, drept pt care atitudinea mea a fost repejor etichetata ca fiind violenta si probabil necivilizata.


    anyway, daca v-ati fi uitat putin si fugitiv, asupra produselor descrise in magazinul meu, v-ati fi dat seama despre ce detalii nu consider ca e necesar sa le expun acolo; produsele mele au ABSOLUT TOATE dimensiunile exprimate in mm (atentie! nu cm! tocmai pt a oferi o acuratete cat mai mare descrierii), referiri la textura de material,nuanta,taietura,clasa, grosimi de piatra acolo unde este necesar si in genere cam toate detaliile de baza de care cineva ar avea nevoie, la o prima vizualizare.

    nu ASTA e problema, de fapt, o stiu si eu, o stiti si voi. :)-
    merry christmas tuturor si sa speram ca anul care vine ne va aduce multe din lucrurile care ne lipsesc.

    23.12.2009, 02:35:14
  • MAD
    MAD

    eu nu stiu care e problema. :)
    Si daca tot s-a "dezvoltat" discutia, chiar am devenit curioasa. :D
    Care e problema, de fapt?

    Intreb atat de dragul transparentei, cat si pentru ca sunt curioasa de unde a aparut polemica asta. Care e substratul?

    23.12.2009, 10:31:52
  • arabela
    arabela

    Sincer, si eu incep sa ma intreb asta :P
    Eu am vrut doar sa dau un sfat pentru cine e dornic sa il auda, imi pare rau ca a iesit asa.

    In fine, sarbatori fericite, si sa ne vedem la anul mai fericiti si mai pasnici :)

    25.12.2009, 18:41:51