Forum: Subiecte de afaceri Despre fotografia de amator- feedback

  • Scufitadinpadure
    Scufitadinpadure

    Eu una lucrez foarte mult cand vine vorba de fotografierea produselor, uneori petrec chiar mai mult timp incercand sa prind lumina si unghiul potrivit decat lucrand bijuteria.
    Si totusi, deseori fotografia nu iese suficient de luminoasa sau clara (da folosesc macro si stiu sa setez aparatul in functie de lumina) sau culoarea din poza e cu totul alta decat culoarea produsului.
    Deci, pentru mine si toti ceilalti care au nevoie de ajutor, va rog expuneti aici tehnicile pe care le folositi cand va fotografiati produsele.
    Multumesc,
    Maria :)

    12.04.2013, 16:28:29
  • just.paintings
    just.paintings

    Eu sunt de parere ca fara un pic de editare doar maiestrii pot face fotografii reusite, dar si un aparat de ultima generatie poate fi de mare ajutor

    12.04.2013, 17:46:36
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    ce e drept, toate pozele existente in magazinul meu nu au fost editate. Insa de ceva timp am descoperit programul Paint.net care e free, si e un fel de miniPhotoshop. Poti edita si crea efecte foarte usor. L-am folosit foarte mult pentru decoupage, label-uri, etc. Foarte util.

    12.04.2013, 18:41:02
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu mai folosesc si www.picmonkey.net cand nu am Photoshop-ul la dispozitie.

    13.04.2013, 14:31:29
  • Discover.the.magic
    Discover.the.magic

    Eu intotdeauna fac pozele pe balcon, pe o suprafata alba. Nu le fac niciodata dimineata pentru ca lumina e galbena, ies mai bine la pranz, cand soarele nu bate in balcon si cel mai bine ies cand e innorat.
    Eu folosesc un NikonD3100 si setez pe modul innorat si +1 la expunere/luminozitate daca e prea innorat afara.
    Apoi le editez cu Photoscape - e gratis si are multe facilitati, de obicei umblu la White Balance (iti spune exact ce sa faci) si maresc iarasi luminozitatea (din photoscape), la nevoie mai adaug contrast si alte setari.
    Dar dupa parerea mea un aparat de fotografiat bun, de obicei astea DSLR, face totul.

    17.04.2013, 17:15:47