Forum: Tehnici & Materiale Despre preturi la pietrele semi/pretioase

  • tonycat
    tonycat

    Salut,

    am vazut ca cineva ofera rubin la un pret care mi se pare derizoriu pentru dimensiunile pe care le are( 8-12 mm) avand in vedere ca totusi rubinul e piatra pretioasa.
    Nu sunt experta dar sunt fan inrait al pietrelor si dar ma uit si eu la preturi pe site-urile specializate si vad ca un sirag de rubine bate peste cateva sute de dolari, in functie de dimensiuni si de prelucrare.
    Plus ca in Romania, ca sa poti sa vinzi pietre pretioase iti trebuie o autorizatie, dar asta e alta poveste.
    Cum comentati?

    Multumesc frumos!

    16.05.2010, 21:10:18
  • tensha
    tensha

    Banuiesc ca e vorba de
    www.breslo.ro/Product/Margea-pepita-ovala-rosu-rubin-sticla-cehia-1-bucata_139101

    Im pare rau, dar nu este vorba de mineralul cu duritatea 9 pe scara Mohs (dimantul are duritatea 10 pe scara respectiva), ci de culoarea pe coare o are respectiva sticla cehia, care este asemanatoare cu cea a rubinului.

    17.05.2010, 17:21:35
  • tonycat
    tonycat

    Salut,

    multumesc mult, Tensha, pentru interventie , dar nu despre acel produs era vorba.

    Cu stima!

    TonyTheCat

    17.05.2010, 18:54:43
  • tzuki333
    tzuki333

    nici eu nu ma pricep prea bine ,dar am vazut smaralde la pret...mic, desigur, fata de cat cred ca ar costa cele veritabile.,..stiu la cine se refera tonycat, chiar si eu ma intrebam care e treaba...poate ca vanzatorul da mai multe detalii daca e intrebat.

    17.05.2010, 19:55:31
  • tensha
    tensha

    Uff.. am avut emotii..Am crezut ca e cineva de pe breslo :)

    Daca e vorba de pietre pretioase - indiferent daca sunt naturale sau sintetice, acestea sunt insotite de regula de caratajul pietrei respective, de o descriere a slefuirii, de gradul de impuritati, transparenta, tipul de tratament, de un certificat ..

    Mai mult decat sigur, daca pretul specificat e derizoriu, atunci e vorba de o greseala/omisiune de traducere (au mai fost cazuri) de genul:
    swarovski imitation ( imitatie swarovski ) - sa tradus cu swarovski
    silver plated ( placat cu argint ) - sa tradus cu argint
    sau
    "we guarantee these are 100% the best grade genuine Natural Red Ruby Round Gemstone"
    (garantam ca e vorba de o piatra naturala de cea mai buna calitate - de ex jasp, cuart, etc- de culoarea rosu - rubin) se poate traduce in graba numai cu 'rubin natural'

    E numai o parere..

    17.05.2010, 20:27:46
  • Margelute
    Margelute

    Da, e cineva de pe breslo. De ce o dam atat cotita? E vorba de Asterix2 si nu e la prima "sedere" pe breslo. Acum serios cumpara cineva pietre pretioase de 900 de lei bucata pe net?

    17.05.2010, 22:21:07
  • naturaspirits
    naturaspirits

    mda, e vorba intradevar de pietre ieftine sau chiar sticla si plastic, vopsite in culori de smarald, rubin, topaz, alexandrit, opal mexican :)))). Chinezii folosesc expresia "red ruby natural gemstone", de exemplu, pentru a evidentia culoarea(nu e corect, dar poate fi considerat ok). Si asta, fara mentiunea ca e o piatra oarecare, un cuart ieftin sau o calcedonia o intalnesti mai ales pe site-urile chinezesti mici sau la vanzatorii de duzina de pe ebay, care din punctul meu de vedere sunt neseriosi. Insa o traducere cu "rubin sferic" si sa mai dai si detalii precum ca ar fi pietre naturale, netratate, nevopsite, carataj...zodii...bla bla..nu e deloc in regula. Nu aveti decat sa raportati produsele respective, pentru ca atata timp cat cumparatorii ii dau calificative pozitive cu mentiunea ca pietrele sunt super nu aveti ce face decat sa va uitati si sa va minunati.

    20.05.2010, 08:29:55
  • naturaspirits
    naturaspirits

    sau, alta varianta ar fi sa aduceti si voi aceleasi pietre, sa puneti aceleasi poze (pt ca pozele sunt luate direct din magazinele chinezilor) si la descriere sa spuneti ce sunt intradevar sau sa va spuneti parerea, ca banuiesc ca nu e nimeni de pe breslo expert in pietre sau nu are nimeni lab de testare. In felul asta poate dati de gandit cumparatorilor. Asta ar fi varianta funny! Am facut-o si eu cu opalit (vs piatra lunii sau opal) cu malachit natural/imitatie de plastic, swarovski-imitatie sw, si cu argint tibetan. Rezultatele nu au fost uimitoare, dar au fost totusi cateva persoane care s-au sesizat.
    Genul asta de vanzatori se bazeaza in special pe incepatorii in ale margelitului, pe nestiinta si pe buna credinta a oamenilor. Mai ales ca sunt persoane care au tot incercat sa vanda pietre ieftine ca fiind pietre pretioase, nu le-a mers, si au revenit cu alte descrieri si denumiri sau chiar cu conturi noi pe breslo.

    20.05.2010, 08:43:41
  • tonycat
    tonycat

    Multumesc mult tuturor pentru comentariile adaugate!

    O zi buna!

    20.05.2010, 11:09:30
  • Margelute
    Margelute

    :) Pai am si eu rubine d-alea rotunde de toate dimensiunile. Doar ca pozele sunt facute de mine.

    20.05.2010, 13:58:01
  • elenilis
    elenilis

    Buna ziua. Am gasit subiectul si vreau sa va spun si eu ca am intrebat-o pe detinatoarea magazinului in cauza, Asterix2, daca poate sa-mi dea un certificat de calitate pentru pietrele pretioase pe care le detine, referindu-ma la oricare din ele, nu neaparat la cele ieftine care sunt clar falsuri.... adica daca ceri 1700 lei pe o piatra, firesc mi s-ar parea sa dai cumparatorului si o garantie ca poate persoana in cauza va face o bijuterie si n-o va putea vinde niciodata. Imi cer scuze daca poate ofensez pe cineva cu mesajul meu, dar vreau sa va arat ce mi-a raspuns vadit ofensata:
    "Nu, stimata doamna! Sunt particular, nu firma..
    In plus, certificat de calitate aduceam doar in cazul pietrelor pretioase cu carataj mare si la preturi pe masura!
    Ori dupa cum vedeti si dvs, pietrele mele pretioase sunt depasite ca pret, aici pe site, de fel si fel de pietre fara valoare sau asa zise Swarovski pentru care nimeni nu da certificat de calitate
    Singura garantie sunt eu si clientii care le-au cumparat."
    Eu nu stiu foarte bine care este politica pe Breslo, sper sa nu supar pe nimeni cu mesajul acesta, dar o asemenea atitudine mi se pare lipsa de respect si fata de clienti si fata de colegii de breasla.

    22.05.2010, 12:28:21
  • tensha
    tensha

    @Margelute frumoase poze, asa da! dar nu toata lumea are Canon PowerShot S3 :)

    23.05.2010, 17:28:51
  • naturaspirits
    naturaspirits

    elenilis, felicitari pt postare!
    si tie tonycat pt curajul de a deschide topicul!
    Sunt mai multe persoane intrigate de fenomenul asta si totusi nimeni nu are curaj sa ia atitudine in public. Tot eu s-o fac? Sa fiu acuzata din nou de rautate, invidie, samd? Stau in banca mea frumusel, dar mie mi-ar fi rusine, sincer, sa vand margele vopsite hilar pe post de rubine, smaralde safire! O sa ajunga breslo mai rau decat ebay-ul chinezesc si site-urile chinezilor pline de alexandrite odioase, cat eye pe post de opal mexican...mai nou am vazut opalitul cu numele de "sri lanka moonstone"!!! Azi am vazut si cercei cu rubine pe breslo. Va dau si link-ul, sa va minunati si voi! sau sa va repeziti sa va luati cercei cu rubine:))))) www.breslo.ro/Product/Cercei-rubin_194790 perfecti pt matanii, post si rugaciune!

    01.08.2010, 20:38:52
  • naturaspirits
    naturaspirits

    Nu e nici o scuza ca "asa zice furnizorul". Dar bunul simt si responsabilitatea celui care vinde mai departe unde sunt? Nu-ti da de banuit cand dai 2 lei pe un pumn de "rubine"? Nu te intrebi de ce? Sau iti imaginezi ca ai dat de o comoara? Sau habar n-ai ce e ala rubin?
    Nimeni nu s-a nascut invatat si toti suntem supusi greselii. Dar aici nu e vorba de asta! Asterix a fost atentionata de foarte multe persoane. Chiar daca nu stie(desi ma indoiesc) ar trebui sa-si puna intrebari si sa mearga cu margelutele alea colorate la verificat! Asa poate si-ar da si ea seama cum e cu pietrele naturale si cu falsurile mediocre.
    Hai ca iar mi-am pus lumea in cap! :))))))))))

    01.08.2010, 20:48:20
  • tonycat
    tonycat

    Salut,
    ce sa zic, ma bucur ca exista postari la acest topic dar regret ca inca e mentinut ca subiect de discutie tocmai din cauza ca exista inca motive. Eu incerc sa ma informez mereu , imi plac pietrele, am gasit pe net documentatie solida, si incerc mereu sa citesc si sa invat ceva nou.
    Cine are pietre sau cumpara de aici si are dubii poate sa mearga la expozitia de la Muzeul de Geologie(e deschisa pana pe 8 august) si sa incerce sa intrebe geologii (sunt si geologi care expun)de acolo despre autenticitate.Si cine mai vinde rubine macar ar putea sa aiba bunul simt sa spuna ca sunt sintetice. Rubinul ca si celelalte pretiase se pot "creste" in laborator. Si ca sa faci comert cu pietre pretioase sau semi in Romania iti trebuie autorizatie. Nu conteaza ca esti particular sau firma. Nu am inventat-o. Cititi legea.

    02.08.2010, 00:11:22
  • radulescutv
    radulescutv

    Buna seara tonycat!Vor mai fi comentarii atat tip cat exista oameni care vand la pret de Trabant produse laudate ca fiind Mercedes si la pret de Mercedes produse ce sint de fapt ... Trabant in toata regula; sincera sa fiu am ezitat sa ma amestec, in fond ceea ce fac eu nu este nici expus si nici vandut pe breslo si la cati ani am credeam ca le-am vazut pe toate. Fireste ca m-am inselat, la inceput am crezut ca persoana mai sus amintita, detinatoarea magazinului Asterix2 este la randul ei o victima a inselatorilor vanzatori de pe e-bay sau a micilor site-uri chinezesti. Faptul ca nu mi-a raspuns la mesajul prin care ii atrageam atentia asupra acestor probleme este un mesaj in sine si asa cum spune o prietena de-a mea: „nu-i prost cine cere.....” In fond, cine a cumparat rubine, smaralde si safire poate apela cu incredere la serviciile Bancii Nationale unde se efectueaza expertize contra cost. Si se elibereaza certificate.

    02.08.2010, 01:18:36
  • goodchoice
    goodchoice

    tonycat, "rubinele" de la asterix nu sunt nici macar imitatii reusite "crescute" in laborator. Sunt doar alte pietre ieftine, VOPSITE in culoarea rubinie. Am luat si eu astfel de margele de la chinezi numai cu scopul de a vedea cum arata si in realitate. Si am vazut! Si le-am pus in magazin(evident cu pret ceva mai mic) cu mentiunea de "cuart vopsit" desi chinezul spunea ca sunt "natural ruby gemstone". S-au vandut, ca sunt frumoase, dar de ce trebuie sa spui ca sunt rubine? pt a putea sa ceri un pret mai mare?
    Am si eu cateva rubine adevarate, de 2-3mm. Nu le pot pune la vanzare pt ca as parea ridicola cu pretul meu pe langa pretul "bomba" pe care il are asterix la "rubin sferic" de 12mm :))))

    02.08.2010, 10:32:58
  • goodchoice
    goodchoice

    Cred ca trebuiesc facute niste mentiuni, pt ca doamna de la asterix2 se pare ca nu intelege de ce se leaga lumea de dumneai.
    Nu toate pietrele din magazin sunt altceva decat spune. Cele mici, rondele de exemplu, la 3-5mm de turmalina, safire, smarald, granate si ce mai e pe-acolo, sunt ok (deci nu sunt de calitate aaa, dar asta nu conteaza, cel putin sunt naturale)
    Problema sunt rubinele sferice de 8-12mm, alexandrite, topaz, opal, turmalina roz(in realitate cherry quartz), opal mexican..si altele care mai sunt si care au mai fost...

    02.08.2010, 10:37:10
  • DeianeiraJewellery
    DeianeiraJewellery

    Dragele mele, eu am avut deja o confruntare nedorita cu aceasta individa. Nu am vrut decat sa-i atrag atentia in mod civilizat dupa cum puteti vedea mai jos. Mesajul de dedesubt prezinta intr-uun mod colorat si pitoresc raspunsul "doamnei". Nu am mai continuat aceasta manifestare de sevraj pentru ca ma murdaream prea rau. O zi buna va doresc.


    Re: turmalina roz

    De la:
    asterix2
    Data:
    18.06.2010 (16:12:59)
    Duduie!
    Ai grija ca va raportez eu pe voi, viperele de pe site care nu aveti loc de mine de cand am intrat aici.
    Sunt cristaloterapeut de profesie daca nu stiai si stiu bine ce vand.Tu, poti sa clantzanesti cat vrei..si n-ai decat sa crezi ce vrei, ptr ca eu le cumpoar de la producator indian si nu ca voi de pe site-uri romanesti sau poloneze, sau ebay si le vindeti la specula
    Asa ca, scuteste-ma si lasa ca voi pune eu lucrurile la punct odata ptr totdeauna




    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    De la: andradacristina
    Data: 18.06.2010
    Subiect:: turmalina roz
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Draga mea,

    Vreau sa te anunt ca rondelele tale fatetate de "turmalina roz" www.breslo.ro/Product/Rondele-fatetate-de-turmalina_177319 sunt de fapt cherry quartz. Am mai vazut margele vandute de tine pe post de turmalina roz dar .... tot piatra de cherry quartz era .... in forma diferita. Dupa parerea mea ar fi bine sa te mai documentezi pentru ca este foarte usor sa raportezi un produs administratiei.
    Mihaela

    02.08.2010, 12:57:20
  • tonycat
    tonycat

    Da , doamna e specializata in wicca , mai bine ne-ar vraji cu autorizatia si cu certificate de autenticitate pentru pietre daca mai vrea sa vanda pietre.

    02.08.2010, 14:43:33
  • ARTGIFT
    ARTGIFT

    :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))
    Eu deja ma distrez, caci cu sustinere prompta din partea colegelor "vipere" de pe Breslo (pe care le pup!) am trecut de faza de enervare pe aceasta d... pardon!, era sa scriu "doamna", dar am realizat in ultimul moment ca limbajul ei este mai degraba unul de grota, asa ca apelativul "doamna" nu i se potriveste... Cu respect!

    02.08.2010, 14:52:48
  • ARTGIFT
    ARTGIFT

    intrebare: are cineva idee unde si cine tine cursuri de cristaloterapie?... sau exista vreo scoala superioara pe care trebuie s-o urmez, sa dau licentza, master?... vreau si io macar un atestat de cristaloterapeut!
    ;)

    02.08.2010, 15:55:42
  • naturaspirits
    naturaspirits

    Da, la Harvard. Se tin cursuri de cristaloterapie cu margele de sticla. Se ofera diploma recunoscuta intergalactic!!! O sa ma inscriu si eu!
    Lasand gluma la o parte, imi pare rau ca m-am luat si de cerceii cu "rubine". E posibil ca vanzatoarea sa fie una dintre victimele doamnei asterix, avand in vedere faptul ca cerceii sunt un caz singular in respectivul magazin.
    Sper sa ia atitudine atat persoanele care s-au pacalit prin acordarea de calificative pe masura, cat si administratia breslo, cat mai curand. Altfel, fenomenul va lua amploare si intr-un final va fi mult mai greu de stopat.
    Si e pacat!
    Breslo ar trebui sa fie o comunitate plina de armonie, in care sa ne respectam clientii si nu in ultimul rand, sa ne respectam intre noi!

    02.08.2010, 19:55:27
  • ARTGIFT
    ARTGIFT

    Breslo chiar este o comunitate plina de talent, frumusete si armonie. Acest exemplare sunt izolate si se vor autoelimina in timp, indiferent sub ce alte identitati vor mai incerca sa existe. Putintica rabdare!
    ;)

    03.08.2010, 08:54:49
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu nu ma pricep deloc la pietre. Deci nu prea stiu ce sa zic.
    Inteleg ca problema este cu pietrele pretiase gen rubin la 5-7 lei. Pretul mi se pare si mie ridicol, dar dupa cum spuneam, nu ma pricep la pietre, si feedback-ul lui asterix de la clienti e bun.

    Daca spuneti ca se pot obtine certificate de la BNR pentru pietre pretioase, ati putea cumpara cateva din pietrele suspecte (investitia nu va fi mare ;) ) si puteti merge cu ele la o analiza. Si apoi sa ne spuneti si noua (si in feedback) ce ati aflat. E singura solutie la care ma pot gandi acum pe moment. Va dati seama ca nu putem scoate produse sau inchide magazine doar pentru ca "pretul e prea mic ca sa fie pe bune".

    03.08.2010, 16:48:10
  • tonycat
    tonycat

    Nu cred. Ca o sa cumpar. Dar cu prima ocazie cand o sa ma duc cu ale mele la marcat o sa intreb.Dar d-na care a lucrat cerceii poate sa merga la expertiza, oricine are dubii ca poseda o bijuterie care nu e din aur, argint poate sa mearga cu ea la expertiza, pot sa ii spun si unde este sediul ANPC , oricine poate sa mearga acolo, experiza se face pe loc, costul e in functie de gramaj, dar daca despre aur si argint, platina pot sa va confirm ca se testeaza, nu stiu nimic despre pietre pretioase daca si cum se face testul.

    03.08.2010, 17:00:51
  • goodchoice
    goodchoice

    Se fac teste si la pietre la ANPC! Mai ales pt cele pretioase. Ce-or sa mai rada aia de voi cand o sa va duceti cu margele vopsite! :))))))))))))))))
    Atata timp cat cei care cumpara dau feedback pozitiv inseamna ca toata lumea e multumita. Pana la urma clientul cumpara de unde vrea. Chiar daca "dincolo" era mai ieftin!

    03.08.2010, 19:07:24
  • ARTGIFT
    ARTGIFT

    "dar halatul? cit e halatul?"... ;) asta-i pt cine intelege.... prietenii stiu de ce...

    03.08.2010, 19:35:12
  • tonycat
    tonycat

    Eu ma duc acolo doar pentru marcarea argintului. Nu am avut pietre pretioase pana acum. si nici aur. Si e putin probabil ca o sa am. Cand am zis "ale mele" ma refeream la podoabe. Dar o sa intreb. Presupunerile, banuielile imi dau dureri de cap.

    03.08.2010, 20:14:03
  • tonycat
    tonycat

    Mi-ar place ca cei care vand pietre sa scrie daca sunt tratate chimic, termic sau iradiate, sau sunt naturale 100%. Daca sunt simulate sau obtinute prin asocieri de alte pietre si sticla sau compozite. Orice este posibil. Ca de exemplu GoldStone e sticla cu incluziuni de cupru si e doar un simulant de Sunstone, foarte frumoasa dar nu e piatra semipretioasa

    03.08.2010, 20:40:28
  • tonycat
    tonycat

    Din motive comerciale se accepta tratamentele de tot felul aplicate pietrelor. Nu e nimic neobisnuit in asta. Si sa revenim la rubinul cu pricina. Cel mai obinuit material din care se obtin astfel de "pretioase" ca rubine sau smaralde este "quench-crackled crystalline quartz" . Si nu este nici un secret cum se pot obtine http://www.ehow.com/how_6012423_dye-crystals.html. Doar un laborator cu de toate in el si gata rubinasul.

    03.08.2010, 21:23:08
  • tonycat
    tonycat

    Apropo de turmalina roz. Citeam ca nuanta aceea frumoasa se obtine prin iradiere si exista pericolul ca piatra sa fie radioactiva. Brrrr! Vi se pare ca bat campii?? Puteti sa o spuneti . Nu ma supar, cum nu ma supar ca am cumparat un citrin frumos dar e heated....cred ca e clar ca piatra naturala 100% si ieftina nu prea ne mai da Mama Natura.

    03.08.2010, 21:31:29
  • goodchoice
    goodchoice

    Din motive comerciale, da, se aplica diverse tratamente pietrelor. Eu una, apreciez si prefer sa port pietre in stare naturala. Ca asa-mi place mie. Dar sunt persoane care vor ca piatra sa aiba nuanta uniforma si perfecta, sau o culoare mai intensa... Iar din moment ce e cerere pt asta, de ce sa nu apara si ofertele? Eu, de exemplu, am primit un singur negativ(din 4000 si ceva), pe motiv ca "unele pietre sunt ingalbenite" (asa scrie la feed-ul meu, si suna cumva de parca pietrele ar fi expirate sau vechi...). Era vorba de niste pietre albe, care, din 18 buc, 2-3 aveau o tenta galbuie, ceva foarte pal, pe alocuri, fapt pe care eu nu l-am considerat demn de a fi specificat. Desi la vremea respectiva aveam scris la fiecare produs "a se citi politica magazinului", iar acolo aveam un paragraf cu referire la aspectul diferit al pietrelor, am fost acuzata pe mesagerie ca am scris asta pe usa din dos a depozitului, pentru a-mi asigura spatele... Am fost iritata pe moment, dar mi-a trecut, nu poti multumi pe toata lumea. Si asa, m-am apucat si am luat toate pietrele la rand si am scris la fiecare in parte paragraful respectiv. Sper doar sa fie citit de toata lumea :)

    03.08.2010, 22:19:14
  • DeianeiraJewellery
    DeianeiraJewellery

    Fetelor se pare ca lucrurile s-au cam rezolvat. Cine este serios nu are de pierdut in mod cert, cine merge cu cioara vopsita va fi prins mai devreme sau mai tarziu. In ceea ce priveste obiceiurile obsesiv-compulsive ale unora ma declar fericita ca nu am asemenea persoane in jur. Halatul ... a disparut...deocamdata. O seara frumoasa fetele si ne vedem la concurs. Pup

    03.08.2010, 22:39:24
  • goodchoice
    goodchoice

    Liniste si pace! :)

    03.08.2010, 23:17:42
  • tonycat
    tonycat

    Cine vrea piatra cu culoare uniforma, perfecta sa incerce sticla. Mai ieftina, intr-o multitudine de culori si de forme si se gaseste peste tot. In mod natural pietrele au incluziuni de minerale. Asa sunt cele mai multe... si de asta sunt frumoase . Cum ar fii sa fie toate perfecte? Absolut plictisitor. Am vedea aceleasi bijuterii peste tot. Fade si fara personalitate. Stiti cat costa o piatra, o pietricica naturala perfecta? Mult, prea mult ca sa fie luata in seama.
    Ceea ce am spus despre tratamente nu am inventat, pur si simplu asa se procedeaza. Se ia o piatra naturala, incolora, prea inestetica ca sa impresioneze, i se aplica in tratament termic controlat(nu ma intrebati ca nu stiu cum), ceva se schimba la nivel molecular si iata ce culoare frumoasa apare. Asa citeam ca din ochiul de tigru maro se obtine ochiul de tigru rosu. Asa se obtine dintr-o agata pala o agata de culoare intensa. As dori sa precizez ca deschizand acest subiect de discutie nu am vrut sa pun in discutie nici unul din magazinele prezente, Departe de mine de a comenta asupra produselor care se vand aici. Multumesc sincer tuturor celor care au intervenit. As mai avea multe de zis despre pietre dar ma opresc aici. Inca o data multumesc!
    EndOfStory

    04.08.2010, 00:27:36
  • tonycat
    tonycat

    Ups, acum am citit mai bine. D-na Andrada, la mine v-ati referit cand ati spus de obiceiuri obsesiv-compulsive?? intreb si eu deoarece ma gandesc ca ati facut legatura cu felul in care am scris. Ce sa fac asa sunt eu patimasa.Imi pare rau daca asta ati inteles.
    O seara buna!

    04.08.2010, 01:13:33
  • ARTGIFT
    ARTGIFT

    nuuu, tony draga!!! andrada se refera la colega asterix!!!... prietenii stiu de ce...

    04.08.2010, 03:53:52
  • DeianeiraJewellery
    DeianeiraJewellery

    Aoleuuu , nuuuu acum am vazut si eu. Eu nu faceam decat sa completez ce ai scris tu si vis-a-vis de limbajul si comportamentul unei persoane cu care m-am confruntat si eu.... Banuiesc ca toate stim despre cine vorbim nu?

    04.08.2010, 06:58:47
  • tonycat
    tonycat

    Buna,
    am inteles.Multumesc pentru comentarii.
    O zi buna cu racoare!

    04.08.2010, 09:01:42
  • lanca
    lanca

    ma bucur ca dispar marii "impostori", desi unele persoane "serioase", musca sta bine pe caciula lor, au mincat si ele usturoi, dar zic ca gura nu le mai miroase...

    06.08.2010, 11:41:59
  • ARTGIFT
    ARTGIFT

    :-)))))

    07.08.2010, 11:08:59
  • mismis
    mismis

    asterix a disparut...deci era excrocherie

    24.01.2012, 13:46:44
  • johnnymaster
    johnnymaster

    Am gasit si eu o piatra...cineva a zis ca ar putea fi o bucata de jasp...nu stiu cum sa pun poze ca sa vedeti

    13.01.2015, 08:09:48
  • luigi28
    luigi28

    poate cineva sa ma ajute , in legatura cu o lista de preturi pentru rubin, eu am o piatra de 4 mm /4 mm, si nu stiu care poate fi valoarea ei

    15.05.2016, 10:28:19
  • joulibiju
    joulibiju

    Orientativ, incearca site-ul "MunteleComorilor".

    16.05.2016, 11:39:20