Forum: Orice altceva despre produsele raportate

  • melanialupu
    melanialupu

    N-am gasit nicaieri o lamurire despre asta (poate n-am cautat eu destul), asa ca voi intreba aici. Ce se intampla cu produsele raportate? Nu pot fi sterse decat de cel care are magazinul? In prima zi in care am postat eu mai demult niste pantofi, am primit un mail de la administrator care ma avertiza ca nu sunt destul de vechi ca sa fie postati la vintage, si ma ruga sa ii scot. Bineinteles ca m-am conformat. Mi se parea chiar corect.

    Mi-am aruncat si eu ochii pe sectiunea vintage a site-ului mai de curand, si m-am simtit nevoita sa raportez niste produse care n-au evident nici o legatura cu vintage (despre asta chiar sunt in masura sa-mi dau cu parerea). Dupa mai mult de 2-3 saptamani, produsele respective sunt bine mersi inca acolo. Nu mi se pare corect ca astfel de produse sa se afle pe site.

    Eu iubesc tot ce este vechi. Nici macar nu vorbesc de produse de un bun gust indoielnic, ci pur si simplu de obiecte care nu sunt nici macar din anii '80 (cu toate ca vintage dupa mine este pana in anii '70 inclusiv).

    Vreau sa stiu ce se poate face ca aceste produse sa fie scoase de pe site. Va multumesc.

    30.03.2010, 05:25:28
  • Margelute
    Margelute

    Aceeasi problema cu produsele cumparate de-a gata in special al bijuterii. Am raportat si eu pana m-am plictisit de lipsa unei urmari. Si eu sunt foarte curioasa ce se intampla cu aceste raportari. La cine ajung, cine le analizeaza, care sunt masurile care se pot lua si daca s-a facut vreodata ceva in legatura cu ele. Sau pur si simplu nu se uita nimeni peste ele?

    30.03.2010, 10:31:13
  • arabela
    arabela

    Si eu am raportat ceva si nu au urmat nimic. Produsul e inca acolo de cateva luni, apare prin liste, etc. desi e clar incalacare a dreptului de autor. Cred ca pur si simplu se da ignore la raportari pentru ca nu e suficient timp pentru toate. Alta explicatie nu am gasit.

    30.03.2010, 12:28:37
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Promit sa intreb.
    Probabil ca sunt foaaarte multe raportari si cred ca au prioritate magazinele care au foarte foarte multe produse non-handmade. Si eu am raportat produse care sunt inca acolo.
    Dar ma interesez si va spun ce am aflat.

    30.03.2010, 17:01:06
  • AllThePrettyLittleThings
    AllThePrettyLittleThings

    Din aceeasi categorie de produse care ar trebui raportate cu sarguinta fac parte si cele demult vandute, dar al caror spirit a ramas intact in magazin, probabil ca eterna marturie a maiestriei creatorului. Chiar in seara aceasta, dand click pe un produs dintr-o lista treasury, nu mica mi-a fost surpriza sa aflu ca, chiar daca mi-as dori sa-l cumpar, nu mai pot face asta, deoarece este VANDUT, si NU mai poate fi refacut la comanda - pret 0,01RON (nu dam nume ca nu e frumos, nu?). Daca cineva vrea portofoliu, sa-si faca blog - doar e gratis!
    Ce-ar fi sa intri intr-un magazin, unde sunt 2 produse, si pozele a inca 30 deja vandute?
    Am putea macar sa "ne unim" sa nu mai includem in liste de Treasury produse care nu respecta politica / comunitatea Breslo ("bunul-simt" pentru un magazin de hand-made / vintage).

    31.03.2010, 01:14:04
  • AllThePrettyLittleThings
    AllThePrettyLittleThings

    Completare/clarificare - nu ma refeream la produsele vandute care POT fi refacute la comanda

    31.03.2010, 01:15:42
  • ElenaPink
    ElenaPink

    Buna!
    Eu intru de putin timp pe forum..si pana acum nu mi-am permis sa intervin..
    dar acum ..sincer chiar nu mi se pare o problema asa de mare...
    Cunosc persoane care au magazin pe Breslo si traiesc doar din asta...ati fi fericite daca ati sti ca un magazin s-a inchis din cauza voastra ?...Doar pt ca n-aveti ce face decat sa raportati un produs de zeci de ori?
    Eu sincer nu ma aflu in situatia asta..si nici nu-mi doresc ..dar pur si simplu mi se pare ca exagerati.

    31.03.2010, 02:35:09
  • MAD
    MAD

    ma gandesc ca si persoanele care traiesc din ce vand pe breslo trebuie sa se supuna regulilor stabilite din start, nu? :)

    31.03.2010, 09:20:40
  • anamanole
    anamanole

    nu inteleg, de ce s-ar inchide un magazin? MAD are dreptate.cat timp vinzi fie produse handmade ( al caror autor sa fii chiar tu) , fie vintage, fie furnituri, respectand regulile, nu ai motiv sa inchizi magazinul. daca un produs starneste suficienta indignare din partea vreunui breslas incat sa-l raporteze, cred ca exista cu siguranta un motiv intemeiat. nu cred ca face cineva treaba asta pur si simplu din rautate.
    si ai dreptate, AllThePretty, un magazin nu e un portofoliu. clientul intra ca sa cumpere. daca vrea sa vada poze, deschide o revista.

    31.03.2010, 10:49:11
  • AllThePrettyLittleThings
    AllThePrettyLittleThings

    @ElenaPink: Breslo - "cumperi si vinzi orice produs handmade, vintage sau materiale pentru mestesugarit". PUNCT.
    Chinezariile, produsele de serie cumparate de-a gata, produsele second-hand, cumparate anul trecut pe care le mai ai prin dulap dar nu mai vrei sa le porti, n-au ce cauta aici. Ca nu e talcioc.

    Daca nu te incadrezi in categoriile Breslo, de ce sa-ti mai deschizi magazin aici? Exista alte platforme, mai mult sau mai putin virtuale, unde sa le vanda.

    In schimb, strica reputatia de hand-made/vintage pe-aici, si oamenilor (potentiali clienti) n-o sa le iasa niciodata din cap ca vintage=second-hand (si calitate dubioasa), si hand-made ar trebui sa fie la fel de ieftin ca o chinezarie (si, pe deasupra, ca e probabil la fel de prost facut).

    31.03.2010, 11:00:52
  • Margelute
    Margelute

    Elena, daca exista niste reguli cred ca trebuie sa le respectam toti nu numai unii dintre noi. Nu ne face mai fericite daca lasam pe cineva fara paine, cum induiosator ai sugerat, dar daca exista reguli sa fie respectate. Altfel breslo nu mai este ceea ce isi doreste sa fie. Vrem sa educam gusturile, sa facem handmade-ul apreciat la justa lui valoare. Cum? Cu produse cumparate de-a gata din europa si din doraly??? Sau cu hainele pe care nu le mai purtam din sifonier? Sau de la cine stie ce magazin second? Nu cred...

    31.03.2010, 11:21:04
  • ElenaPink
    ElenaPink

    Eu nu vreau sa ma cert cu nimeni....dar daca cineva are in magazin produse achizitionate din din Europa sau mai stiu eu de unde..sa fiti sigure ca nu le cumpara nimeni..nu cred ca se lasa vreun cumparator pacalit..in halul asta...cine vrea sa cumpere handmade si vintage stie la cine sa apeleze.
    Si inteleg ca sunt niste reguli care trebuie respectate dar asta nu inseamna ca trebuie sa exageram...

    31.03.2010, 12:30:08
  • VictorianaShop
    VictorianaShop

    @ElenaPink:imi pare rau ca iti spun asta dar singura care exagereaza aici esti tu. Pe breslo se vand doar produse hadmade,vintage si furnituri.Ce e atat de greu de inteles?Blog-urile sunt pentru produse second si ce mai vrei tu.

    31.03.2010, 13:19:12
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Nu imi place deloc sa iau partea nimanui.

    Tot ce nu este vintage sau handmade trebie raportat. De asemenea, va rog sa raportati produsele la care scrie "vandut" si la care este specificat ca nu se refac. La fel si produse cu pret evident necorespunzator (gen 0.01 lei pentru un colier - nu ma refer aici la furnituri).

    Eu personal nu includ in Treasury nimic cu titlul vandut, din principiu. Desigur, fiecare este liber sa decida pe cine vrea sa promoveze si pe cine nu.

    @AllThe PrettyLittleThings: poti sa/mi trimiti te rog prin mesagerie linkul catre magazinul cu produsul vandut si pretul aiurea?

    @Elena: daca pe Breslo ar fi numai lucruri vintage si handmade, am reusi sa impunem niste standarde de caliate (cum zicea PrettyLittleThings mai sus) si as reusi si eu sa traiesc din ce vand aici. Momentan nu pot, din cauza chinezismelor si lucrurilor second care ne strica reputatia. Asa ca...eu prefer sa se inchida magazinele cu chinezisme decat cele care promoveaza handmade-ul autentic. Scuze pentru afirmatia directa, dar asta e adevarul.

    02.04.2010, 18:59:20
  • artemiza.design
    artemiza.design

    @AllThePrettyLittleThings, chiar azi am intrat si eu pe un produs dintr-o galerie, acela nu era vandut, dar intrand in magazin,( magazin ce contine 6 pagini de produse si 5 pe a saptea pagina) am constatat ca la 30 de produse scria "VANDUT!" sau RETINUT!". deci, pe fiecare pagina de produse media este cam de 5 la care scrie vandut. Ai dreptate!
    In ceea ce priveste "chinezismele",...am cumparat o punga de pufuleti cu surprize in care am gasit o papusica minuscula (chinezeasca), din lana. Nu mica mi-a fost surpriza sa o vad a doua zi postata pe Breslo, la un pret cu care puteai sa-ti cumperi 6 pungi de pufuleti...cu surprize.:) La fel am patit cu o pereche de ghete maro pe care mi le-am cumparat din magazin, iar dupa cateva zile a aparut pe Breslo aceeasi pereche de ghete, rosii de aceasta data, sub denumirea de "ghete clown", parca, incadrate la categoria "vintage". Au defilat pe cateva galerii.

    04.04.2010, 15:41:46
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Ah, si am vorbit cu fata cu ghetele de clown, care sustine ca le-a cumparat tot de pe Breslo, asa c anu e nicun motiv sa le dea jos....*frustrated*

    Imi pare rau ca nu pot face mai mult, cred ca echipa e deja suprasolicitata, dar va rog eu, continuati sa raportati cand ceva nu e ok.

    04.04.2010, 19:07:34
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Cinnamon, chiar si asa motivul nu statea in picioare. nu cumparam de pe Breslo si revindem, sau cel putin, avem bunul simt sa nu revindem tot aici.:) oricum, se pare ca si le-a retras pana la urma, ca nu le gasesc la cautare. Am mai sesizat ca sunt inca multi care nu fac diferenta intre "vintage" si "cu aer de vechi". O brosa realizata pe suport de cupru (suport cumparat din magazinele de accesorii de pe Breslo), cu piatra din fimo decorata cu tehnica servetel, chiar daca are aer de vehi, nu e vintage. Nu are rost sa-i raportezi produsul, pentru ca e handmade si fata l-a muncit. Eventual ar prinde bine sa se mai precizeze odata, mare si lat, undeva la vedere, notiunea de "vintage, astfel incat si cei care-si vor face magazin peste 3 luni sau un an, sa fie informati. Acolo unde scrie ce poti vinde pe breslo, langa cuvantul "vintage" sa existe o paranteza in care sa fie trecuti anii intre care se incadreaza un produs, pentru ca el sa fie vintage. Daca exista deja precizarea, imi cer scuze.

    04.04.2010, 20:02:30
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Artemiza, exista.
    Trebuie sa fie mai vechi de 20 de ani (ceea ce tot nu inseamna Vintage, dar fie).
    Eventual ar trebui scris fetei pe privat, si atentionata ca produsele lucrate manual se pun la bijuterii, nu la vintage.

    Vom avea candva un guideline despre cum sa adaugi produsele la categorii; momentan lucram la re-actualizarea categoriilor, ca unele sunt in plus si multe lipsesc.

    05.04.2010, 12:44:46