Forum: Orice altceva despre targuri

  • Elven.Rose.Design
    Elven.Rose.Design

    Mereu m-am intrebat de ce se unesc, la noi, targurile handmade cu vintage. Nu este deloc acelasi lucru, nu sunt nici foarte compatibile. Cel mai frustrant targ (bine, exceptandu-l pe cel din mall :D) la care am fost, a fost un astfel de targ vintage si handmade. Nici nu se uitau la produsele handmade. Daca nu erau vechi de nu stiu cati ani nu contau.
    Poate ma lamureste si pe mine cineva, ce treaba au produsele create de noi cu produsele vintage (majoritatea second-hand, din pacate). Sunt doua curente diferite.

    28.01.2010, 15:46:43
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Nu au nicio treaba :)

    Asta exceptand faptul ca ambele "curente" au capatat amploare recent si au crescut foarte mult datorita blogosferei.
    Am avut si eu o asemenea experienta cam frustranta la un targ mix handmade-vintage. Singura explicatie care imi vine acum in minte pentru aceasta "alaturare" e ca la un targ mai micut la care nu se astepta o afluenta de participanti, "golurile" se umplu cu vintage. In plus, am observat ca cei care vin cu haine platesc o taxa mai mare (se presupune ca fac si mai multa vanzare in termeni absoluti), deci, mai multi bani pentru organizatori.

    In afara de asta, si putin offtopic, am observat si in capul unori cumparatori, nu doar al expozantilor, incurcatura intre vintage si second-hand. Din punctul de vedere al cumparatorilor, tot ce e purtat e second hand si se astepata la preturi gen 10 lei kg :)), din punctul de vedere al expozantilor, tot ce e purtat e vintage si declarat ca atare ;)

    Oricum, in ultimul timp, parca au inceput sa se separe targurile....nu mai sunt asa amestecate. Sua ma insel eu?

    28.01.2010, 16:21:18
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Oh, ca sa nu ma inteleaga nimeni gresit...nu as avea nimic impotriva targurilor amestecate daca vintage-ul ar fi vintage. Atunci ar fi vorba tot de produse one-of-a-kind intr-un sens.

    Dar cum vintage si SH sunt termeni interschimbabili, de obicei creatorii de handmade ies prost de la asemenea targuri mixed. In fond, cum as putea sa vand eu un colier de 30 lei daca cu aceeasi bani cineva isi poate lua de la acelasi targ o rochita "vintage" din colectia 2005 de la Terranova? *sarcasm off*. Daca rochita ar fi truly vintage, altul ar fi pretul ei.....*sigh*

    28.01.2010, 16:26:51
  • lycurycy18
    lycurycy18

    Cred ca vanzatorii de "vintage" nu prea stiu valoarea cuvantului si ceea ce incadreaza de fapt.Tocmai de aceea s-a ajuns la alaturarea cu termenul de SH.Mi se pare corect sa fie targurile separate pt ca nu au legatura una cu alta.Si pe Breslo am vazut o gramada de lucruri "vintage" colectia second-hand 2006 sau oricum mai putin de 15-20 de ani,cat este minimul la care se refera curentul . Am discutat cu unele vanzatoare care spuneau cu nonsalanta, ca multe din hainele vandute, faceau parte din garderoba lor personala :)).
    Eu am o repulsie fata de acest curent, si sa ma scuze vanzatorii dar nu cred ca isi au locul langa creatorii de handmade.
    Sper ca organizatorii de acum in colo sa invete sa organizeze targuri mai cu cap, deoarece multi dintre noi deja am inceput sa facem selectie la ce targuri sa mergem si la care nu..

    29.01.2010, 09:39:52
  • ioncikdesign
    ioncikdesign

    chiar imi faceam griji ca eu nu inteleg curentul asta...ma gindeam ca-s singura
    dar vad ca mai sunt si altii
    Oricum, respect preferintele fiecaruia, doar ca EU,repet: EU probabil fac confuzie intre vintage (la haine ma refer) si second hand.
    Sa ma corecteze cine stie cum e de fapt, poate oi intelege ....;)

    02.02.2010, 12:36:03
  • lycurycy18
    lycurycy18

    Dupa cum scrie in categoria "Vinde"- aici pe breslo,
    Vintage=Produse cu o vechime de 20 de ani sau mai mult
    Cine nu intelege acest curent nu ar trebui sa comercializeze asa ceva, pt ca se fac de rusine

    02.02.2010, 16:00:50
  • Elven.Rose.Design
    Elven.Rose.Design

    Wikipedia spune: "Vintage clothing is a generic term for new or second hand garments originating from a previous era. Generally speaking, clothing which was produced before the 1920s is referred to as antique clothing and clothing from the 1920s to 1980 is considered vintage."

    02.02.2010, 19:09:39
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Pentru deosebire puteti sa comparati ce apare pe o gramada de bloguri din romania cu acest blog fosrte dragut de haine vintage:
    http://liebemarlene.blogspot.com/

    Eh, e o diferenta, nu?

    02.02.2010, 22:58:38
  • lycurycy18
    lycurycy18

    Pacat ca numai noi creatorii de handmade am invatat definita curentului Vintage :))

    03.02.2010, 12:06:56
  • kittenhood
    kittenhood

    @cinnamon - minunat blog de produse vintage...

    03.02.2010, 18:17:34