Forum: Orice altceva DESPRE ULTIMUL TARG DE HANDMADE DE LA IASI

  • scharmen
    scharmen

    Iata o parere a unei participante la targ :

    " TARGUL DE LA MOLDOVA MALL IASI

    Bine v-am regasit, dragii mei!

    Unul dintre cele mai reusite targuri la care am participat (desi nu au fost prea multe, recunosc) a fost cel organizat la parterul Moldova Mall in perioada 6-8 martie. Nu m-am dat niciodata in vant dupa targurile de gen, dar daca toate vor fi ca cel despre care m-am decis sa va vorbesc voi face, probabil, o pasiune pentru asta. Se cuvine sa multumesc pentru reusita evenimentului lui Carmen Serban, organizatoarea targului, celor de la Mall Moldova pentru amabilitatea si receptivitatea de care au dat dovada si desigur pentru florile oferite pe 8 martie doamnelor si domnisoarelor de baiatul vesel, imbracat dragut (presupun angajat al mall-ului), persoanelor care ne-au vizitat si, nu in ultimul rand, celor ce au ales sa-si puna sufletul pe tava acceptand laude sau critici (de ce nu?) pentru produsele create.
    In perioada imediat urmatoare se incearca negocierea unui spatiu dedicat creatiilor handmade apartinand artistilor ieseni si nu numai. Speram ca si de aceasta data sa ne bucuram de intelegerea conducerii Moldova Mall.
    Artistii prezenti au expus hainute pictate si/sau decorate manual, accesorii si bijuterii pe toate gusturile, felicitari, tablouri cu semnatura creatorului, obiecte de decor, totul unicat sau in serie foarte mica.
    Desi au fost momente in care, din cauza oboselii, ne-am ales cu ceva dureri de cap si fete usor triste, am reusit (cu succes) sa trecem peste si sa raspundem cu drag la toate intrebarile celor interesati de produsele noastre. Am schimbat pareri, priviri, iar cei mai volubili au impartasit din experientele anterioare. Absolventi ai Facultatii de Arte Plastice, Decorative si Design sau cu studii superioare care aparent nu au nici o legatura cu arta, mai timizi sau mai indrazneti, artistii au lumea lor, iar la inceput de primavara au incercat sa faca din acest eveniment un regal de frumusete si arta, unde cei care au venit au avut ce vedea.
    Vizitatorii au fost foarte diferiti atat ca etate, cat si in ceea ce priveste gustul: de la fetite de 3-4 ani care isi convingeau rapid taticii sa le cumpere un cadou special mamicilor, pana la doamne si domni trecuti de o anumita varsta care cantareau ceva mai mult pana sa se hotarasca tinand cont, cu siguranta si de propriul buzunar. Principalii mei cumparatori au fost, de departe, adolescentii si tinerii imbracati trasnit si asortat, cu bun gust, stil si mai ales unic.
    Am vazut oameni care nu se mai dadeau dusi din fata meselor uimiti de frumusetile pe care le vedeau, dar si cativa ce nimerisera prost care au plecat imbufnati, stramband din nas pentru ca nu-si gasisera kitsch-ul perfect. Acestora le recomandam cu caldura locurile unde chinezariile lucitoare importate la kilogram se vand la bucata, aceleasi la toti vanzatorii (asta ca sa nu se spuna ca-s prea multe modele si nu te poti hotara), iar kitsch-ul e pe post de original si imitatia e "veritabila". Pentru cativa lei iti iei ceva "super tare" ca sa arati "super cool".
    In alta ordine de idei, din punctul meu de vedere targul a fost un succes, asteptam cu nerabdare si altele pe acelasi model.
    Intr-o lume care si-a cam pierdut din nuante si in vremuri de-a dreptul gri, culoarea si optimismul ne ajuta sa vedem viata in roz (suna a spot publicitar?).
    Artistilor pe care i-am intalnit la targul de la Moldova Mall, dar si iubitorilor de arta in general, le doresc o primavara frumoasa, plina de inspiratie si creativitate.

    Ivona "

    25.03.2010, 11:36:45