Forum: Idei si sugestii Dezamagire

  • ileana.bt
    ileana.bt

    Buna ziua!
    Am simtit nevoia sa scriu aici despre faptul ca am comandat un latisor de argint si am primit un lantisor cu aspect dubios si cu un marcaj si mai dubios. Am mers la bijutier si mi s-a confirmat ca nu este din argint. Nu l-am verificat imediat ce l-am primit, au trecut cateva saptamani.
    Nu pot da feedback negativ pentru ca am dat pozitiv cand a sosit comanda, cum fac de obicei, nu ma gandeam ca voi primi altceva. Nu imi place sa fac public numele magazinului sau sa fac rau cuiva. Dar, totusi, nu mi se pare normal si as vrea sa nu treaca fapta asta chiar neobservata. Ce ma sfatuiti sa fac?

    05.08.2013, 13:24:47
  • user61482
    user61482

    Sincer? Eu as da public numele magazinului ... Sunt sigura ca vanzatorul stia "detaliul" asta... La urma urmei nu este vorba numai despre banutii aruncati pe fereastra ci si de reputatia ta ... banuiesc ca ai fi vrut sa-l folosesti pentru a crea bijuterii ... implicit ai fi vrut sa-l vinzi ca si Argint .... si ... ai fi primit negativ.. Despre aceste "practici " s-a mai scris in forum, mai jos, la "orice altceva" , si am retinut ca orice chestie de acest gen ar trebui sa fie insotita de certificatul de conformitate ( parca asa se numeste ) ...
    Si ca ... ar trebui sa ne punem intrebari cand dam peste "Argint925" ... foarte ieftin...

    05.08.2013, 14:16:00
  • ileana.bt
    ileana.bt

    Vanzatorul sustine ca nu stia si mi-a spus ca il pot trimite inapoi. Mi-a raspuns la mesaje dupa ce am scris aici. Pretul nu era foarte mic, am mai cumparat din alte magazine la acelasi pret si au fost ok produsele.
    Imi cer scuze daca am scris in rubrica gresita. Multumesc de raspuns!

    05.08.2013, 19:31:43
  • Dungulitze
    Dungulitze

    In ultimul timp sunt foarte multi vanzatori de "ARGINT" si din pacate au cumparatori destui. Marcajul nu inseamna nimic daca produsul vine din China. Nici un comerciant serios nu cumpara argint de acolo.

    06.08.2013, 01:03:22
  • daisy.furnituri
    daisy.furnituri

    Mai poti sa scrii un email la [email protected] sau sa dai un mesaj aici la userul breslo si sa le spui ce s-a intamplat. Ei pot sa schimbe feedback-ul pozitiv in neutru sau negativ.

    06.08.2013, 10:28:23
  • ileana.bt
    ileana.bt

    Va multumesc pentru raspunsuri. Cred ca este o idee buna sa scriu echipei Breslo.

    06.08.2013, 16:18:43
  • margelutevesele
    margelutevesele

    Dezamagitor intr-adevar. Din punctul meu de vedere, aceiasi problema este si cu argintul tibetan. De la toti comerciantii cu furnituri din "argint tibetan" de la care am comandat nu au putut da un certificat care sa ateste ca acest aliaj contine si argint...iar cei care nu stiu foarte bine ce este argintul tibetan sunt usor de pacalit cu denumirea produsului....

    11.08.2013, 10:48:45
  • Dungulitze
    Dungulitze

    Argintul tibetan este un aliaj ieftin similar cositorului. Chinezii il placheaza cu un strat infim de argint. In argintul tibetan din china poti gasi doar urme mici din metal pretios. Argintul nepalez are ceva-ceva mai mult argint dar oricum nici nu merita mentionat.
    Vanzatorii de pe Breslo nu pot da o garantie scrisa deoarece nimeni nu poate garanta ca documentele de la chinezi sunt corecte. Cine lucreaza cu china stie despre ce vorbesc.
    Falsurile la argintul 925 sunt tot mai frecvente pe Breslo iar produsele in marea majoritate provin de pe e..y. Imi vine greu sa cred ca un vanzator pe Breslo cumpara lantisoare din "argint" la 1 USD / 10 bucati si nu se gandeste ca a achizitionat un fals! Tocmai de aceea nu scrie in descriere: Argint 925 ci Marcat 925. Numai aceasta mentiune arata ca se stie ce se vinde.

    11.08.2013, 13:21:26
  • magiccraft
    magiccraft

    Am o nedumerire, nu fata de "argint"... dar de unde provin furniturile de pe breslo... in proportie poate de peste 90%...daca nu din China?! si ne sunt vandute cu, poate, si de peste 10 ori mai mult decat pretul initial... Indiferent de unde provine materialul... important este pretul initial de achizitie nu poti pretinde sa iei cu 1 leu un Rembrandt...si, nu in ultimul rand, buna credinta a vanzatorului... Si in China si in Germania si in America... se fac lucruri de calitate indoielnica... Dar si in China, Germania... sau America se fac lucruri de calitate...daca nu cumva pentru ultimele doua le fac tot chinezii... Va propun un experiment (imaginar :)...) : sa nu se mai comercializeze produse din China pe breslo... sa vedem cate magazine de furnituri ar mai ramane...:)

    12.08.2013, 18:41:12
  • fimomimo
    fimomimo

    :D Am mai vazut magazine care sunt convinse ca, comercializeaza argint, de fapt chinezii s-au prins de faza si stanteaza tot ce e placat cu argint ca 925, inca unii scriu: Solid Sterling Silver 925 ...:|
    Sunt diferite metode sa iti dai seama daca ai primit argint sau nu http://www.opencurrency.com/3-quick-ways-to-help-tell-real-silver-from-fake-silver/
    E bine sa cumperi produse care vine cu certificat de garantie, desi sunt mai sucmpe ...duh e argint! :D nu cumperi 25 de lantisoare din argint la 10$
    Ca sa nu fi tras in teapa plateste cu Paypal, iti poti recupera banii inapoi timp de 45 de zile de la efectuarea platii.

    14.08.2013, 22:30:07