Forum: Tehnici & Materiale diferenta intre carneol si agat rosu / portocaliu?

  • MonicaIacovencoJewelry
    MonicaIacovencoJewelry

    Sunt putin confuza in ceea ce priveste pietrele astea... Ma puteti ajuta cu ceva informatii care sa ma ajute sa le diferentiez?

    30.05.2012, 11:27:10
  • gemsgems
    gemsgems

    Eu am aruncat o privire pe wikipedia sa vad care ar fi diferentele vizibile cu ochiul liber si mi-a sarit in ochi una: lustrul.

    Agata - Luster - Waxy

    Carneol - Luster - Vitreous, dull, greasy, silky

    Aici este descris fiecare tip de lustru:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Lustre_%28mineralogy%29

    Sper sa-ti fie de ajutor. :D

    30.05.2012, 13:03:17
  • MonicaIacovencoJewelry
    MonicaIacovencoJewelry

    multumesc mult!

    31.05.2012, 12:12:15
  • MonicaIacovencoJewelry
    MonicaIacovencoJewelry

    deci cred ca sunt plina de agate... ca ce hotarasem eu ca ar fi carneol are fix acelasi lustru cu pietrele despre care stiu ca sunt agate :)

    31.05.2012, 13:14:36
  • blanitza
    blanitza

    Doamne-Ajuta, Agata-i cu noroc:)

    31.05.2012, 13:18:46
  • carla69
    carla69

    N-am inteles prea multe,ma uit la ele,ba e agat,ba e carneol.
    Ce spuneti voi de pandativ si de margeaua fatetata de la acest colier?In jurul gatului are coral,iar jos jasp,dar pandantul si cealalta piatra inca nu le-am dibuit
    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=319642201547282&set=ms.c.eJw9yckNACAMA8GOUOxcTv~_NARLiObuOSXZPaGhZy59FpmuuK4jzZYV6ponwE7~_R0RQ3iJgQIA~-~-.bps.a.318703708307798&type=1&theater

    18.07.2014, 21:48:23
  • Dungulitze
    Dungulitze

    Buna ziua! Jaspul de care vorbiti in 90% din situatii intra la categoria howlit vopsit dar dupa forma margelelor banuiesc ca este un polimer sau un conglomerat legat cu liant. In cel mai bun caz sparturi si praf de howlit legate cu un liant polimeric si apoi vopsite.
    Chipsurile de coral pot fi coral dar nu cred. Oricum sunt vopsite.
    Margica mare rosie pare o agata microfatetata, de 14-18 mm vopsita. Dar poate fi si imitatie.
    Pandantul...poza nu este prea buna. Poate fi carnelian si nu cred ca este agata dat fiind modul in care apare suprafata si cum patrunde lumina. Cateodata carnerolul poate avea cateva stripuri cum au agatele, rar dar se intampla. In general are culoarea mai spre portocaliu si mai rar spre rosu desi exista si exemplare foarte inchise la culoare. Mai ales cele asiatice sau braziliene.
    Carnerolul este mult mai usor si mai moale decat agata. Agata este un material foarte dur si cu greutate mare. De asemenea carnerolul, la atingere nu este atat de rece sau de sticlos precum agata. Daca are o suprafata placuta si nu dur/sticloasa, nu este agata.
    La marimea si forma aceea un pandant de carnerol veritabil ar trebui sa coste cam 30-50 USD. daca vine din china undeva la 15 USD. Daca ati dat mai putin pe el nu are cum sa fie veritabil. Oricum este o piatra frumoasa.

    18.07.2014, 23:16:32
  • carla69
    carla69

    Multumesc de raspuns.Sunt luate din SUA,dar depinde si ei de unde le iau.Le-am luat la 1 pound,15 pandante de diferite forma si dimensiuni,la promotie.Culoarea e portocaliu inchis,iar pe una din parti are pete negre,neregulate,una mai mare si una mai mica.
    Margelele de coral sunt vopsite,iar chipsurile de jasp sunt luate de aici,de pe Breslo

    18.07.2014, 23:47:40
  • Dungulitze
    Dungulitze

    Daca va trebuie numai prentru descrierea produsului si nu stiti exact ce sunt le puteti da numele sub care le-ati cumparat. Pietrele semipretioase sunt atat de mult imitate, falsificate, simulate si vopsite...etc...incat cu greu se poate tine o evidenta.

    19.07.2014, 02:22:03
  • carla69
    carla69

    Am nevoie nu atat pentru descriere cat pentru mine,vreau sa invat sa le cunosc,imi plac atat de mult ca nu m-as desparti de niciuna

    19.07.2014, 07:31:13
  • Dungulitze
    Dungulitze

    Marea majoritate a pietrelor de pe piata sunt imitatii, simulanti (piatra naturala mai ieftina tratata sa arate ca o piatra mai scumpa), falsuri...Oricum aproape toate sunt tratate intr-un fel sau altul. Altfel preturile ar fi cu mult mai mari. Spre exemplu agate colorate intens nu se prea gasesc in natura si sunt foarte scumpe. Astfel sa sunt ajutate cu culoare in mod artificial. Ametist decolorat este ajutat cu tratatent termic sa ajunga la culoarea sa specifica....perlele sunt iradiate...etc...este enorm de spus...
    Sunt carti pe piata sau online dar teoria fara experienta practica nu valoreaza prea mult...

    19.07.2014, 15:06:52