Forum: Suport Breslo dimensiuni imagini

  • Arzar
    Arzar

    buna tuturor!
    m-am inscris si eu astazi pe breslo,ma bucur ca v-am gasit!!!
    as avea o intrebare referitor la imagini:cum se pot incarca imaginile astfel incat atunci cand se deschid sa fie exact la dimensiunea ecranului si nu mai mari?am tot incercat sa reduc dimensiunile dar cand incarcam imaginea,nu se schimba nimic doar era mai pixelata.
    va rog sa ajutati cu un sfat!
    multumesc.

    05.12.2010, 18:32:00
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Buna migdale!

    Nu prea inteleg ce vrei sa zici. Ce vrei sa spui cu atunci cand se deschid imaginile? Cand deschizi pagina de produs sau cand dai dublu click pe poza si de deschide doar poza?

    06.12.2010, 13:01:00
  • Arzar
    Arzar

    doar poza.am vazut ca apar pe partea dreapta toate imaginile cu produsul respectiv si poti da click pe fiecare sa o vezi.as vrea sa stiu cum as putea seta dimensiunile si rezolutia astfel incat atunci cand apare doar poza sa fie de dimensiunea ecranului si nu mai mare.am vazut imagini care se incadrau perfect.
    multumesc pentru ajutor.

    06.12.2010, 13:21:37
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Dimensiunea ecranului e destul de relativa, depinde de ecranul fiecaruia. Nu ai cum sa stii dinainte ce rezolutie are ecranul fiecaruia care iti vizualizaeaza produsele.

    Poate te referi la faptul ca atunci cand deschizi o poza in browser ea este micsorata automat in asa fel incat sa fie de dimensiunea ecranului. Daca mergi cu mouse-ul pe poza iti apare o lupa, si daca dai click poza se mareste la dimensiunile ei originale. Asta este o setare din browserul tau si nu are legatura cu dimensiunea /rezolutia efectiva a pozelor.

    http://www.tech-recipes.com/rx/1812/firefox_2_prevent_automatic_image_resizing/ --> aici iti explica cum sa dezactivezi micsorarea automata a pozelor din browser. POti sa urmezi pasii si sa verifici daca valoarea este setata pe "true".

    Uneori, desi setarea e activa si majoritatea pozelor sunt redimensioate la marime ecranului, vor aparea cateva poze care nu sunt micsorate automat. E o chestie legata de browser, nu de breslo sau de tine.

    06.12.2010, 17:44:05
  • Arzar
    Arzar

    multumesc:))
    ma voi lamuri eu in cele din urma

    06.12.2010, 21:10:55
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    La mine majoritatea pozelor tale sunt micsorate automat de browser pe dimensiunea ecranului meu. Sunt 2-3 produse la care imaginea e mai mica de cat ecranul (drept pentru care nu e nevoie de nmicsorare), doar atat.

    06.12.2010, 22:07:58