Forum: Subiecte de afaceri Documente pentru targuri

  • user15188
    user15188

    Sunt autorizata pentru confectioarea si vanzarea bijuteriilor, dar nu am participat niciodata la un targ. Ce acte sunt necesare pentru insotirea marfii la targ?
    Daca am codul pentru vanzari prin internet si prin casele de comenzi pot participa la un targ pe baza acelui cod sau imi trebuie codul pentru vanzari in piete si standuri?

    05.08.2010, 13:51:02
  • mycreation
    mycreation

    Eu nu sunt autorizata, insa am cam aceeasi intrebare ca si Ramira.
    Asteptam un raspuns cu cat mai multe detali, va rugam, :P

    19.08.2010, 17:42:43
  • tonycat
    tonycat

    Hm. din moment ce sunt doua coduri CAEN nu cred ca sunt compatibile. era bine ca atunci cand v-ati autorizat sa optati pentru toate codurile de vanzare. asa aveati libertatea sa vindeti si sa cumparati. ca sa faceti import, de exemplu, e obligatoriu un cod de vanzari, cred ca cel care se refera la vanzarea pe internet. cat despre acte, nu stiu, si eu as vrea sa stiu, dar, ati cumparat materia prima, aveti acte, ati facut produsul final, deci sunteti si producator,ei, aici lipseste ceva. stiu ca trebuie completata o foaie sau fisa de productie, nu am gasit nicaieri cum arata formularul cu pricina.Dar , in mare, completezi, am facut cutare colier din atatea margele, atata fimo, sau mai stiu eu cum....Deci, ca producatori, ce ne trebuie? Mai intrebam. Pana acum la cele cateva targuri la care am participat nu m-a intrebat nimeni nici de acte, nici de marfa, daca aveam droguri in margele????, nici de casa de marcat si o am si pe aia. Haos , frate!

    19.08.2010, 18:32:53
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Da, si eu cred ca sunt doua coduri CAEN diferite pentru vanzarea pe Internet si vanzarea la targuri.

    Actele de productie cred ca nu sunt relevane la targuri. Ma intreb insa, casa de marcat nu poate fi inocuita cu un chitantier? Din acela cu foi pre-tiparite sub care pui o foaie de indigo ca sa faci o copie si apoi scrii datele chitantie (numar, data, suma etc).

    19.08.2010, 19:15:10
  • mady68
    mady68

    chitanta trebuie insotita de factura dupa cate stiu,dar catre client,persoana fizica cred ca trebuie bon,ar trebui sa ne raspunda un contabil,parca am vazut cativa pe aici

    19.08.2010, 20:00:16
  • tonycat
    tonycat

    Nu crede, chiar sunt 2 coduri CAEN. Nu le stiu pe dinafara. eu le-am pus pe toate pe autorizatie + cele 2 de producere bijuterii. Doar ca nu astea 2 sunt CAEN principal neavand scoala de bijuterit. Deh!
    Casa de marcat e obligatorie. Pentru magazine, targuri. Ati vazut magazine fara casa de marcat? eu nu.

    19.08.2010, 20:00:29
  • choice4all
    choice4all

    OUG 28/1999:

    Art. 1. - (1) Agenţii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi prestări de servicii direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
    (2) Agenţii economici prevăzuţi la alin. (1), denumiţi în continuare utilizatori, au obligaţia să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale şi să le predea clienţilor. La solicitarea clienţilor, utilizatorii vor elibera acestora şi factură fiscală.
    (3) Aparatele de marcat electronice fiscale sunt livrate prin distribuitori autorizaţi. În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin distribuitor autorizat se înţelege agentul economic pe numele căruia a fost eliberat avizul prevăzut la art. 5 alin. (2). Distribuitorul autorizat are dreptul de a comercializa aparatele de marcat electronice fiscale, inclusiv produsele complementare acestora, pentru care a obţinut avizul, precum şi obligaţia să asigure service la aceste aparate atât în mod direct, cât şi prin alţi agenţi economici acreditaţi de către acesta, denumiţi în continuare unităţi acreditate pentru comercializare şi/sau service. Distribuitor autorizat nu poate fi decât producătorul sau importatorul aparatului respectiv, persoană juridică română. În situaţia defectării aparatelor de marcat electronice fiscale utilizatorii sunt obligaţi ca în momentul constatării defecţiunii să anunţe distribuitorul autorizat care a livrat aparatul sau, după caz, unitatea de service acreditată a acestui distribuitor autorizat.
    (4) Până la repunerea în funcţiune a aparatelor de marcat electronice fiscale, agenţii economici utilizatori sunt obligaţi să înregistreze într-un registru, special întocmit în acest sens, toate operaţiunile efectuate şi să emită facturi fiscale pentru respectivele operaţiuni, la cererea clientului.
    Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
    a) comerţul ocazional cu produse agricole efectuat de producătorii agricoli individuali în pieţe, târguri, oboare sau alte locuri publice autorizate, livrările de bunuri efectuate prin automatele comerciale, precum şi activităţile de jocuri de noroc desfăşurate cu mijloace tehnice de joc ce funcţionează pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
    b) serviciile de alimentaţie publică efectuate în mijloace de transport public de călători;
    c) vânzarea de pâine şi produse de panificaţie în magazine sau în raioane specializate;
    d) vânzarea de ziare şi reviste prin distribuitori specializaţi;
    e) transportul public de călători pe bază de bilete sau abonamente tipărite conform legii, precum şi cu metroul;
    f) activităţile pentru care încasările se realizează pe bază de bonuri cu valoare fixă tipărite conform legii bilete de acces la spectacole, muzee, expoziţii, târguri şi oboare, grădini zoologice şi grădini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc şi altele similare;
    g) activităţile de asigurări, precum şi activităţile financiare şi bancare, cu excepţia caselor de schimb valutar aparţinând persoanelor juridice autorizate;
    h) activităţile desfăşurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăţi comerciale, precum şi activităţile economice desfăşurate în mod independent de persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu excepţia activităţilor de taximetrie auto pentru mărfuri şi persoane;
    i) vânzarea obiectelor de cult şi serviciile religioase prestate de instituţiile de cult;
    j) vânzarea bunurilor de folosinţă îndelungată, definite potrivit legii;
    k) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de către magazine;
    l) serviciile de instalaţii, reparaţii şi întreţinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
    m) vânzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de către agenţiile de turism, definite potrivit legii;
    n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice şi termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobilă, de poştă şi curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
    o) efectuarea lucrărilor de construcţii, reparaţii, amenajări şi întreţinere de locuinţe;
    p) serviciile medicale cu plată prestate la domiciliul sau la locul de muncă al clientului;
    r) vânzările de bunuri şi prestările de servicii care nu se încasează integral cu numerar şi/sau substituite de numerar;
    s) vânzările de bunuri şi prestările de servicii care nu se încasează integral în momentul livrării bunului sau prestării serviciului.

    19.08.2010, 20:32:21
  • mady68
    mady68

    oare art 2/alineat h,nu ne-ar putea include si pe noi,daca ar fi sa ai PFA sau II?

    19.08.2010, 20:38:40
  • BohemianSin
    BohemianSin

    ba da!

    19.08.2010, 21:08:42
  • mady68
    mady68

    ASA GANDEAM SI EU ATATA TIMP CAT SE MERGE LA TARGURI DOAR OCAZIONAL

    19.08.2010, 21:11:36
  • mady68
    mady68

    VA PUN CATEVA CODURI,INTRATI SI VEDETI CE VA AVANTAJEAZA:COD-3212;3213;4771;4782;4789-COMERT Camanuntul prin standuri,piete;4791;4799-sper sa ca fie de follos

    19.08.2010, 21:16:30
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Parerea mea este ca ne incadram la Art. 2, punctul h. (Vorbesc de cei cu pfa), dar, organu" stie el s-o faca interpretabila si sa te arda,incat nici nu stiu ce sa mai zic. Tot ce tie ti se pare ca are un inteles limpede suporta o traducere "mai altfel", care intotdeauna te dezavantajeaza. Eu, de exemplu, platesc impozit forfetar: vand, nu vand, produc, nu produc, impozitul este fix. Nu-mi tin contabilitate. Deci, la ce bun casa de marcaj? Chiar zilele trecute ne intrebam, cu cineva de aici de pe Breslo, ce vom face in martie, pe strada, la vandut martisoare, cand nu-ti ajung doua maini ca sa vinzi? cu care mana sa mai dai bonuri si ce clienti asteapta dupa tine?

    19.08.2010, 21:32:52
  • anky
    anky

    In ceea ce priveste reglementarile legale pentru pfa - doar cu aceasta forma am si eu ceva experienta - problema principala este ca legile lasa (cam mult) loc de interpretare. Altfel, nu imi explic cum nici cei care lucreaza in domeniu nu stiu toti acelasi lucru.

    Intr-adevar, la targuri de cele mai multe ori nu ti se cere niciun document si nici nu ti se ofera vreo chitanta, ceea ce ajunge sa ii afecteze pe cei autorizati.

    Totusi, asta nu e motiv de descurajare - poate ne face viata ceva mai complicata, dar faptul ca esti legal ok are avantajele sale. Eventual, putem solicita sfatul cuiva care cunoaste mai in detaliu aceste aspecte.

    19.08.2010, 23:50:16
  • tonycat
    tonycat

    Daca am stii nu am intreba. Nu s-a nascut nimeni invatat. Doar pentru asta exista forumurile. Ca sa ne si informam reciproc nu doar sa ne gratulam. Am intrebat contabili cu experienta despre anumite lucruri legate de PFA si mi-au zis ca ei nu se baga. Pana la uirma o sa platesc un contabil sa ma scoata din... incurcatura, macar pentru o vreme cat invat.Nu sunt fabrica, nu sunt intreprindere, lucrez cand pot (noaptea e prietena mea), ma duc doar la targuri, samd....
    Acesta nu e singurul forum in care se pun intrebari de acest fel. Scotociti pe net si o sa descoperiti ca exista o intreaga lume de nestiutori in ale documentelor, taxelor si impozitelor.
    De ce nu ne-au invata asa ceva la scoala???? Toata ziua nu auzim decat de asta. Cer sa se bage materie obligatorie la scoala Impozitarea contribuabilului roman de cand s-a nascut si pana a (de)cedat.. nervos , desigur, dar ce credeati? Sa se predea inca din clasa I norme de impozitare, sa stie copilul de mic ca e dator sa isi bea laptele dar si ca laptele acela e de la o vaca pentru care cineva, undeva a platit impozit. Nici un copil nu isi va mai innebuni parintii sa ii cumpere jucarii. Atunci sa vezi, vom evolua catre Homo Impozitus, vom iesi din criza si, mai mult, o vom lua inaintea tuturor. Acum ma duc la Amin Fin. sa vad daca au normele noi.

    20.08.2010, 10:29:27
  • anky
    anky

    Tocmai asta vroiam sa subliniez si eu..ca suntem oarecum pierduti in fata normelor si mai nimeni nu ne poate lamuri..sau, cum mi s-a intamplat mie - aflii 2 lucruri total diferite!

    20.08.2010, 10:49:12
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Homo Impozitus - genial, tonycat, genial :)))

    20.08.2010, 12:41:24
  • cuculbaul
    cuculbaul

    salutare...puteti sa-mi spunetzi cum arata legalitatea sa potzi sa vinzi la un targ prin ue...?o fata mi-a spus ca pfa romanesc merge in toata europa...poate vinde cineva si pela ue si poate sa-mi spuna si mie cum face...ma cam gandesc iarna asta sa-mi gasesc nishte targuri ceva prin statziuni @ italia/austria/elvetzia/franta/germania...nici nu shtiu...:)

    30.08.2010, 00:17:40
  • beadshop
    beadshop

    @tonycat: nu ar ajuta invatarea in scoli! pentru ca legile astea se schimba mereu si ce ai invatat acum 2 ani nu se mai aplica anul asta ...poate doar sa ne invete in scoli si pe urma sa ne cheme la o reeducare macar la fiecare doi ani :)))

    30.08.2010, 12:26:02
  • tonycat
    tonycat

    @beadshop:am glumit, cam amar, dar am glumit. Problema este ca nu stim, in copilarie, ce viitor plin de plati, taxe si impozite ne asteapta..Ne responsabilizam destul de tarziu si cand o facem doare al naibii, pentru ca nici nu vedem ca s-a facut ceva bun cu banii pe care ii dam. Si legat de subiectul curent, tot nu stiu nimic, nici nu am avut timp sa caut, dar promit sa fac update aici cand aflu..
    Spor si voie buna!

    30.08.2010, 16:05:21
  • choice4all
    choice4all

    Am vorbit (in sfarsit !) cu prietena mea care este contabil. Zice ea asa:

    - despre casa de marcat: trebuie sau nu trebuie, e interpretabil, dar..... daca eu sunt la un targ unde organizatorul nu-mi ofera acces la reteaua electrica, " Cum sa folosesc casa de marcat, ca nu am cu ce sa o alimentez? Discutati, va rog cu organizatorii......"

    -despre controalele fiscului: daca eu sunt inregistrat la Pocreaca de deal si particip la targ la Vascauti de padure, garda financiara de la Vascauti de padure nu are voie sa ma controleze, trebuie sa faca adresa la Garda financiara de la Pocreaca de deal sa ma controleze aia....

    Asa ca : Spor la margelit si la targuit!

    30.08.2010, 22:03:47
  • user93
    user93

    sunt case de marcat ce nu ai nevoie de curent ,,au acumulatori si te tin f bine o zi intrega ....cand cumperi casa de marcat iti da si un caiet in care scrii vanzarile daca cumva se stica casa de marcat si pe urma trebuie si acelea introduse pe casa
    eu merg la targuri la sala polivalenta si la toate targurile de un an de zile vin cei de la garda si doar casa de marcat o verifica
    am intrebat la finante si avem nevoie de casa de marcat

    31.08.2010, 21:34:43
  • choice4all
    choice4all

    Multumesc pentru clarificare.

    01.09.2010, 15:20:11
  • sorinela29
    sorinela29

    Daca eu fac bijuterii din margele ce acte imi trebuiesc pentru a le putea vinde,in tiguri in general.

    29.09.2012, 23:56:16
  • sorinela29
    sorinela29

    scuze am scris gresit,in tirguri.

    29.09.2012, 23:57:25
  • aigile
    aigile

    Poate nu am inteles eu despre ce targuri vorbiti, dar eu in niciun targ de handmade nu am vazut nici macar O SINGURA casa de marcat! Si nu vorbesc de Sutu, Lipscani, Pasaj-Universitate, ci de cele acoperite/organizate - alde malluri, Dalles etc. Voi ati primit bon?!...

    15.10.2012, 23:28:25
  • choice4all
    choice4all

    Eu am primit factura la toate targurile la care am participat, si am vazut si case de marcat atat in interior cat si in exterior.

    16.10.2012, 11:13:56
  • unicflower
    unicflower

    Daca deschid magazin pe Breslo si vand produse handmade trebuie sa le trimit insotite de factura? Intreb, deoarece nu sunt inregistrata ca PFA si nu pot emite facturi. Cand am comandat materiale de la diverse magazine acestea mi-au trimis si factura in pachet. Va intreb deoarece am inceput sa confectionez produse de 2 luni si nu am vandut decat cateva la servici si prin cercurile de prieteni. Va rog pe cei care aveti mai multa experienta in domeniu sa ma ajutati.

    29.12.2012, 21:50:22
  • marya.crosetat
    marya.crosetat

    M aceeasi intrebare ca si UNICFLOWER . . Ne poate raspunde cineva? Multumesc.

    27.01.2013, 12:02:14
  • choice4all
    choice4all

    cititi si voi cat se poate de atent ce scrie la termeni si conditii de utilizare ( click in partea din dreapta jos pe fiecare pagina) sau direct aici: www.breslo.ro/Help/terms

    28.01.2013, 13:20:05