• bilanka
    bilanka

    Intii mi-am luat in sfirsit inima in dinti sa va intreb ce parere (SINCERA !) aveti despre produsele mele.
    Si ca sa vedeti ca imi sun eu personal t un bun critic va spun eu intii:
    -pozele nu sunt de cea mai buna calitate fiindca nu am un aparat performant desi stiu ca o poza creste rata unei vinzari foarte mult.Dar deocamdata asta este situatia.
    -materialele cu care lucrez nu sunt de top :nici pietre pretioase sau semi si nici argint .Nu sunt extrem de elaborate dar stiu ca sunt vesele.
    Vreau insa multe critici pentru mine personal nu neaparat pentru a creste vinzarile.
    Doi:cum pun in dreptul produselor "vindut" ,chiar daca nu sunt vindute pe Breslo?

    Aaaaa......si iata si treia rugaminte:am un blog pe wordpress.Cum pot proceda cu evidentierea lui pe Breslo?Am citit cite ceva dar nu stiu daca s-a pus in aplicare.

    Multumesc pentru raspunsuri.

    17.03.2010, 11:08:57
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Buna Bilanka!

    Nu pot sa-ti dau decat aceleasi sfaturi pe care le dau la toata lumea:
    - descrierea produsului (e undeva pe forum si un topic pe tema): cat de mari/lungi sunt accesoriile. Mai ales la coliere e important. Apoi, din ce sunt facute (lemn?), ce culori au, cui i s-ar potrivi, la ce s-ar putea asorta...produsul trebuie descris ca si cum nu ar avea poza - cu atat mai mult cu cat nici tu nu esti convinsa de calitatea pozelor, trebuie sa incerci sa transmiti clientilor ceva prin descriere.

    - Banner, descrierea magazinzinului si politica magazinului. Daca nu ai aceste 3 sectiuni, eu personal as crede ca 1. nu iti dai interesul pentru magazinul tau sau 2. nu esti un vanzator serios.

    - Pozele. Nu ai nevoie de un aparat performant pentru poze. Eu folosesc pentru pozele mele un Sony DSC-P 100. E un aparat vechi de 6 ani, cu 5 MP! Singurul lucru esential este setarea macro a aparatului (o recunosti dupa simbolul de floare/lalea). Setarea macro iti permite sa faci poze clare la obiecte mici cum ar fi cerceii. In rest, tot ce-ti mai trebuie e o foiae de hartie alba si lumina naturala.
    Tot in legatura cu pozele, B. iti da voie sa postezi 4 poze, e in avantajul tau sa folosesti acest lucru si fiecre produs sa aiba 4 poze, ca posibilii clienti sa isi faca o idee cat mai clara.

    - In legatura cu produsele vandute in afara Breslo: dara vrei/poti sa refaci produsul EXACT asa cum e in poza, poti lasa produsul asa cum e pe Breslo cu o mentiune de genul "acest produs se executa la comanda si de aceea poate diferi usor de poza". La bijuurile cu margele nu ar trebui sa existe abateri prea mari. Daca nu mai vrei/poti sa refaci produsul exact ca in poza (fie si pentru ca nu mai ai margele galbene), trebuie sa stergi produsul de pe Breslo sau sa ii setetzi stocul la 0. In cazul asta produsul nu va fi activ in magazin. La vandute nu apar decat exclusiv produsele vandute pe Breslo. Daca vrei sa arati ce ai vandut in afara, trebuie sa te folosesti pentru asta de blogul personal.

    - poti trece adresa blogului la descrierea magazinului.

    Sper ca ti-am fost de folos!

    17.03.2010, 13:11:47
  • bilanka
    bilanka

    Foarte, chiar foarte si multumesc mult de tot.
    Asta si doream: foarte multa sinceritate.Sunt la inceput si mai tematoare ca sa nu zic foarte timida.Am o teama de a nu ma face de ris cu ceea ce fac EU fata de ALTII fiindca ma consider numai o "artizana" nicidecum o creatoare .
    Am luat aminte la toate sugestiile .O sa imi fac curaj si voi face tot ce mi-ai spus.
    Acum ,daca nu cer prea mult si imi cer scuze ca insist as dori opinii si despre produsele in sine chiar asa fara descrierea lor completa inainte de a le seta la 0.
    Asta ca sa le pot imbunatati eventual .Sau..ce sugestii imi dati...sau ce ar trebui schimbat (nu imi spuneti tot ca chiar nu cred) sau.....tot ce va trece prin minte cind le vedeti prima oara.
    Inca odata multumesc.

    17.03.2010, 15:14:41
  • melanialupu
    melanialupu

    Eu nu sunt de asa mult timp pe breslo (cu produse de vanzare adica). Dar daca mi-ai dat un mesaj o sa-mi dau si eu cu parerea. :) Doar ca majoritatea observatiilor au fost punctate deja de CinnamonCloves. Cel mai important e sa ai poze frumoase. Si pentru asta iti trebuie un fundal uniform, eu sugerez oricui ma intreaba alb. Sau un desen simplu, nu prea evident. Lumina naturala este foarte importanta. Si cu un aparat mai vechi poti face poze frumoase. Eu incerc sa evit lumina directa a soarelui.

    Sincer, poza de la avatar nu-mi place. Si am vazut ca la banner nu ai inca nimic. Ar trebui sa faci ceva in primul rand care sa se asorteze, sa nu para doua lucruri din doua locuri diferite. Si sa-ti faci fie un logo, fie ceva cu un produs de-al tau.

    Eu tin mult la grafica ( deformatie profesionala) si ma uit la asta cand intru intr-un magazin. Nu toti cumparatorii au experienta in design, dar nu subestima puterea de convigere a acestor doua imagini. Te fac pe tine sa pari mai profi, si ii fac pe oameni sa se uite la ce faci.

    Daca nu te pricepi sa le faci tu, exista oameni care te pot ajuta chiar pe breslo. Si eu ma gandeam sa ofer asa ceva dar deocamdata nici n-am avut timp.

    Stiu ca ai vrea sa-ti spun mai mult despre produsele tale. Doar ca nu stiu ce sa-ti zic. E o chestiune de gusturi personale. Se vand foarte bine si produse care mie nu-mi plac deloc. Deci eu cu siguranta nu sunt un etalon. Mi-a placut asta: www.breslo.ro/Product/Azur_130047 si trandafirasii (poza insa nu e prea grozava-ei sunt prea mici si nu se vad)

    Restul de coliere si bratari, nu pot sa zic decat ca nu e nimic ce n-am mai vazut. Nu e nimic spectaculos, si nimic care sa imi atraga atentia ca esti tu si nu altcineva.

    Despre partea cu produse langa care sa scrii vandut, s-a mai vorbit despre asta pe forum si eu nu sunt de acord cu asa ceva. Si eu am scos din magazin produse pentru ca le-am dat la un targ. Si asta e. S-au dus. Avantajul meu este ca prin natura produselor mele, ele toate se cam potrivesc intre ele, si pozez mai multe deodata. Si asa imi raman, ca poze la altele, chiar daca produsul in sine a fost scos. Poti incerca si tu asta.

    Nu stiu daca te ajuta ce ti-am scris. Iti urez insa mult noroc. Si vanzari bune.

    17.03.2010, 20:26:49
  • DonaCristina
    DonaCristina

    Buna ziua Bilanka,
    despre cum trebuie sa-ti organizezi magazinul s-a scris mai sus. Este bine sa urmezi sfaturile fetelor si insist si eu in descrierea produselor, materiale si dimensiuni. Si te rog eu, poza aceea cu bratarile din piele, fa poze cu bratarile separate si din mai multe unghiuri. Sunt prea frumoase ca sa le lasi asa.

    Despre produse.. ei da, aici as avea ceva de spus . In primul rand se vede clar evolutia ta si te felicit sincer pentru "avansare". Ultimele creatii arata de parca ai dat drumul la un robinet de culoare, de bucurie, de frumusete sufleteasca.
    Colierele sunt simple dar este exact lucrul de care avem cu totii nevoie ca sa ne aducem aminte ca eleganta consta in primul rand in simplitate, exact ca in cazul rochiei neagre cu un colier de perle. Se vede imaginatie, bucurie, caldura si culoare si mai ales o deschidere a sufletului si o "sinceritate" a gandului materializat intr-un colier.
    Ni se par poate, unara dintre noi, obisnuite sau chiar banale. Lumea da fuga sa "achizitioneze" coliere "tribale" sau "arta africana" sau "cultura incasa",de multe ori la preturi care nu se justifica, insa uitam ca avem si noi specificul nostru, de care ni se face brusc dor cand suntem departe.

    Continua Bilanka exact asa cum iti dicteaza tie sufletul. Cel mai important este sa-ti placa intai tie. Niciodata nu vei multumi pe toata lumea.

    Spor la treaba tie si tuturor acelor membrii Breslo care in primul rand se straduiesc sa creeze si abia apoi se gandesc sa vanda.

    18.03.2010, 12:28:18
  • dodo
    dodo

    Subscriu celor spuse de Cristina in ce priveste produsele tale.Sunt rodul muncii tale, nascute dintr-un efort creator ( mult, putin, tu stii cel mai bine ) in care ai pus suflet, ca atare nu consider oportun sa-ti judec munca si viziunea. Nu se cade. Aici nu sunt foruri superioare, ierarhii, etc....Parerile sunt subiective precum si selectia.Clientul alege dupa criterii stiute de el.
    In ce priveste aspectul fotografiilor, magazinului s-au dat sfaturi pretioase pe care la randu-mi le urmez ( sau cel putin incerc ) si spre care tind.
    Fa ceea ce-ti place, cum iti place, cum simti si singura vei gasi modalitatea de conturarea a stilului propriu. Pentru ca in fond nu dorim sa copiem pe nimeni, nu-i asa ?
    Daca-i altfel nu cred ca merita sa discutam.

    18.03.2010, 12:50:55
  • bilanka
    bilanka

    Va multumesc tuturor din inima.Cit de curind voi urma sfaturile voastre:atunci cind Dl.TIMP o sa mi se astearna la picioare voi purcede la treaba.Sper sa nu intirzie prea mult la intilnirea cu mine.

    18.03.2010, 15:32:01
  • bilanka
    bilanka

    Datorita sfaturilor voastre am reusit sa schimb ceva la magazin.Asadar va invit sa vedeti noua lui fata.
    As mai avea ceva de lucru dar...in timp.
    Voi rezolva curind si cu pozele.Toate la timpul lor.
    Inca odata multumesc!

    20.03.2010, 12:38:22