Forum: Orice altceva Draga Breslo...

  • MarianG
    MarianG

    1. De ce ai mutat Forumul la doua clicuri de pagina principala? Acum trebuie sa pandesc caruselul din josul paginii, dar daca dau clic pe iconita forumului ma arunca tocmai hat, sus, si iar scroleeeez...

    2.In curand se implineste un an de cand UniqueDesign a sesizat una dintre numeroasele greseli de ortografie. www.breslo.ro/Forum/Greeli-de-ortografiere_topic_1316 Organizam ceva?

    Numai aici sunt cel putin alte 6 greseli www.breslo.ro/Help/bresleu

    3.Asta e cea mai ce. Cum e posibil sa eviti folosirea linkurilor interne? C'mon...

    a) ''Pentru mai multe informatii poti sa citesti ghidul nostru de ajutor pas-cu-pas'' - Fara link pe ''ghid''.

    b) ''Pentru a cumpara Breslei trebuie sa accesati sectiunea "Publicitate" aflata la adresa www.breslo.ro/Shop-Admin/promote/pay/?add si sa urmati instructiunile de pe pagina.'' - Adica eu trebuie sa introduc in adressbar www.breslo.ro/Shop-Admin/promote/pay/?add ? Pentru a va da bani? Ar fi trebuit sa dati un link din-ala care te trage de maneca si te roaga frumos sa il folosesti.

    23.01.2011, 17:46:34
  • blanitza
    blanitza

    Galeriile de Creatii nu pot fi accesate din pagina principala, ceea ce nu e bine! Ati imbunatatit sectiunea de accesibilitati ale contului de magazin, se gasesc usor toate pe-acolo acum, ceea ce e foarte bine, nu mai caut 1000 de ani sa dau feedback, pe de alta parte totusi, dupa ultimele imbunatatiri, situl se incarca mai greu, astepti cam mult pana vin toate...

    23.01.2011, 18:09:01
  • Loulou
    Loulou

    In ultimele 4-5 zile, doua cliente m-au intrebat daca stiu de ce s-a desfiintat forumul. Probabil multe persoane isi pun si acum aceasta intrebare, nu cred ca toti cei care-l vizitau in trecut l-au redescoperit.
    Este destul de bine ascuns.
    Eu nu am reusit sa-l accesez doua zile, apoi a disparut de unde il stiam si cand l-am regasit, (destul de greu) , am constatat ca butonul functioneaza gresit, adica dau clic pe "forum" si vizitez pagina principala.

    23.01.2011, 18:18:47
  • MarianG
    MarianG

    Loulou, dupa ce dai clic pe Forum si te trimite tot pe prima pagina, trebuie sa cobori si sa mai dai o data clic, dar pe scris, nu pe iconita. E o adevarata aventura :P

    23.01.2011, 18:39:58
  • tensha
    tensha

    Ehh... trebuie sa vedem si partea pozitiva, acuma putem accesa mai usor blogul:
    fie
    • din pagina principala ->Blog
    fie
    • din pagina principala ->Comunitate -> Blog

    23.01.2011, 19:38:57
  • tensha
    tensha

    De fapt toate drumurile duc la blog :)
    tot din prima pagina se mai poate accesa
    • din mijloc - "Cele mai noi articole.."
    • din floatContainer-ul cu Breslo | Concurs | Forum
    • si de jos de tot - meniul din subsol

    23.01.2011, 19:45:06
  • MarianG
    MarianG

    ''tensha a scris
    De fapt toate drumurile duc la blog :)'''
    O exemplificare a redundantei.

    23.01.2011, 20:02:00
  • choice4all
    choice4all

    Credeam ca doar pentru mine e mai greu de folosit decat era inainte....... despre vechea structura gandeam ca este cam neprietenoasa, dar noua formula ma irita de-a dreptul!

    23.01.2011, 20:29:20
  • tensha
    tensha

    Mini ghid de accearea forumului de pe prima pagina:

    a) Daca esti in partea de sus a paginii:
    • click pe Comunitate si apoi pe Forum

    b) Daca esti pe la mijloc:
    • click pe "Promotii si Oferte speciale" si apoi pe stickerul galden din staga sus (cel cu Forum..:)

    c) Daca esti in partea de jos:
    • asteapta pana cand apare containarul flotant cu "Forum" in partea stanga de tot si apoi
    a) click pe "Forum" (in partea de sus)
    sau
    b) click pe "Intra pe forum »" in partea de jos-dreapta (scrisul cu Italic)


    d) Daca este cel mai jos:
    click pe orice din meniul gri.. de ex pe "Cumpara" si apoi tot din meniul de jos gri pe "Forum:

    ..
    sau faceti click pe
    www.breslo.ro/Forum
    :)

    23.01.2011, 20:29:41
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu o sa propun ca la "comunitate" si "cumpara" pe prima pagina sa apara sagetute ca la "contul meu". Dam click pe sageti, apare meniul intern si nu mai trebuie sa dam 100 de clickuri.

    Ce ziceti, e buna ideea mea?

    23.01.2011, 21:26:32
  • punctG
    punctG

    si eventual sa scrie iar numele magazinului deasupra avatarului, in caz ca ai mai multe sa sti pe care esti logat... ajuta daca multumesti pe galerii sau daca scri pe blog sau forum... in alta ordine de idei cand apasam sus pe nume imi arata cati urmaritori am pe facebook, acum vad doar 6 ... este un bug? sau asa este la toti?

    23.01.2011, 22:02:52
  • punctG
    punctG

    si chiar se incarca foarte greu siteul si am trecut pe fibra optica...

    23.01.2011, 22:03:30
  • blanitza
    blanitza

    Draga Cinnamon, si daca scrie pur si simplu "Forum" si "Galerii", cum scria inainte, ce-are? Pentru cine nu-i un obisnuit al locului, sunt mai greu de gasit, plus ca n-avem niciun interes toti ca sa fie greu de gasit lucrurile pe-aici, pe Breslo. Unde e nevoie de modificari si imbunatatiri, e foarte bine sa se faca, unde nu e nevoie, sa nu se schimbe doar de dragul schimbarii, ca n-am facut nimic. Situl merge ff greu, se incarca intr-o mie de ani, aici sigur ar trebui sa se schimbe ceva. Dupa ce ca acum cateva zile nu a mers deloc. Consider ca se aduna niste sume din plata lunara a fiecarui magazin, in consecinta cine administreaza situl trebuie sa tina cont de lucrurile pe care le spunem si noi pe-aici.

    23.01.2011, 22:03:42
  • vintagesiactual
    vintagesiactual

    Cinnamon, e foarte buna ideea:-)

    Si am aprecia daca ai propune sa se faca ceva si in legatura cu regulamentului in ceea ce priveste Galeriile. Noi am scris echipei Breslo de mai multe ori cu privire la galerile in care nu se respecta prima regula, scrisa clar, raspicat si la vedere atunci cand faci o lista: "Te rugam sa nu incluzi mai mult de 1 produs din magazinul tau."

    Ni s-a raspuns ca: "Galeriile care au scopul de auto-promovare cu mai multe produse de la acelasi magazin nu sunt eligibile pentru prima pagina."

    Totusi, de atunci am mai scris de cateva ori, atasand print screen cu astfel de liste care erau... tocmai pe prima pagina. Poate ca daca ar spune ceva si cineva care face parte din echipa, ar fi mai bine :-)

    Ar fi foarte simplu sa se schimbe aceasta regula, de care oricum tin seama relativ putine persoane dintre cele care fac liste. Fie sa se permita oficial adaugarea de doua produse din propriul magazin, fie, daca se tine atat de tare de aceasta regula in formatul prezent, sa se gaseasca o metoda incat sa dea eroare la incarcarea celul de-al doilea produs din propriul magazin.

    Apreciem ca totusi s-a corectat o greseala de ortografie la liste (scria 'creaza' in loc de 'creeaza'). E adevarat ca mai scrisesem despre asta pe forum acum cateva luni bune, insa cand am scris direct echipei, s-au luat masuri...

    Asteptam noutati :-)

    23.01.2011, 22:12:10
  • Rostogol
    Rostogol

    Pai comunitate=forum, nu? Nu prea inteleg ce cauta blogul si acolo, mai ales ca e si fix langa.
    Modelul e unul foarte bun pentru ca e super-studiat, dar daca e preluat asa pe jumatate, dupa ureche, face mai mult rau decat bine. Asta apropo si de meniul "cumpara" si de galeriile care nu mai sunt accesibile de pe prima pagina. Ar trebui sa existe si "see more" undeva langa "produse selectionate cu atentie".
    Dar inca se lucreaza, nu? Probabil o sa se rezolve toate lucrurile astea pana la sfarsit.

    23.01.2011, 22:12:36
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Din ce in ce mai complicat!...si pentru noi, dar si pentru clienti. Nici nu apucam sa ne obisnuim bine cu noua formula si iar se schimba modificarea. Iar se da totul peste cap, iar merge ca melcul, iar clickuim de ne sar ochii, iar sageti si indicatoare spre tot felul de chestii care nu mai sunt la vedere,...devine foarte obositor.

    24.01.2011, 00:19:17
  • beadshop
    beadshop

    sustin si eu propunerea lui punctG: sa apara iar numele magazinului deasupra avatarului, in caz ca ai mai multe sa sti pe care esti logat....sau sa sti daca esti logat...cred ca sunt multe persoane in situatia asta. In fond pe orice site/forum/etc, apare undeva sus numele cu care esti inscris si dand click pe el ajungi in contul tau imediat.

    24.01.2011, 09:29:45
  • blanitza
    blanitza

    Mai e un aspect - daca ai selectat produse din mai multe magazine, si nu vrei sa le platesti pe toate odata, ci platesti pe rand, actuala forma de plata nu te lasa, ori toate, ori una singura. Varianta pe care ti-o alegi este sa selectezi un singur magazin si sa-l platesti, iar ce-ai selectat de la celelalte dispare, pentru ca trebuie sa le stergi. Nu exista nici macar optiunea sa le trimiti la favorite, dar'mite sa le platesti pe rand.

    24.01.2011, 09:49:56
  • queenBEAD1
    queenBEAD1

    as avea si eu o sugestie... sa se poata sterge mai multe produse in acelasi timp din lista de produse. Eu, spre exemplu, avand multe produse in lista imi este foarte greu sa sterg/editez o listare trebuie sa o caut intai prin zeci de pagini, sa o sterg si eventual sa o iau de la cap ptr un alt produs. Valabil ptr cazul in care stiu sigur ca nu voi mai avea acel produs in magazin si mi-ar fi mult mai usor sa navighez prin lista respectiva...
    Credeti ca ar avea temei aceasta idee?

    24.01.2011, 14:00:10
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Ma alatur si eu cu aceleasi inconveniente legate de noile schimbari, in plus aducand una noua: aceea a mesageriei care este foarte putin vizibila.

    Chiar acum ma confrunt cu o situatie in care clientul nu a primit mesajul trimis de mine azi-noapte, pt ca nu a stiut unde sa se uite dupa el. Din fericire am fost in acelasi gand oarecum si am reusit intr-un final sa comunicam, eu explicandu-i si cum sa ajunga la mesagerie intr-un mesaj trimis si prin email, pt a fi sigura ca ajunge la ea. Citez exact cuvintele doameni:

    "Recunosc ca nu gasisem textul mesajului de asta noapte....forma asta a paginii m-a pus un pic in dificultate, ce-i drept, nu prea intelegeam ce si cum, dar pana la urma uite ca am reusit sa comunicam :)"

    Imi place butonul de Contul meu cu lista care se deruleaza, insa mesageria nu face parte din contul meu?! Mesageria este modalitatea de comunicare folosita in interior, daca se doreste externalizarea ei prin folosirea mail-urilor personale macar sa se spuna :)

    Dupa cat se vede, noua aranjare a lucrurilor este mai mult decat derutanta atat pt magazine cat si pentru clienti.

    Cred ca decat sa avem "n" metode derutante si putin vizibile de a ajunge la blog sau la forum sau chiar la Galerii, mai bine ar fi doar cate o singura optiune vizibila si tot designul ar fi curat si functional. Pana la urma functionalitatea se si urmareste, nu?

    Cat despre "inspiratia" dupa platforma binecunoscuta - cred ca din dorinta prea mare de departajare se ajunge la astfel de confuzii! Cel mai bine este sa se preia ce este bun (deci nu tot) si sa se adauge ceea ce este valabil pentru noi :)
    Iar faptul ca acea platforma este una curata este un lucru bun :)

    In fine, sunt multe aspecte de discutat, ma opresc aici. Baiul meu cel mare era mesageria (daca nu eram in acelasi gand si nu eram perspicace, eu asteptam mult si bine mesajul de la ea si ea il astepta pe al meu la fel, in plus cu comanda)

    O zi buna va doresc!

    24.01.2011, 14:16:12
  • blanitza
    blanitza

    Domnilor, faceti ceva cu situl asta, care marge ca ochii mortului!!!! Nu este posibil sa stau 3 minute la fiecare pagina sa se incarce!! In stilul asta, va spun la modul cel mai serios ca potentialii clienti se umplu de nervi, exact cum sunt eu acum, se duc 9000 de ani, si putem sa ne inchidem linistiti magazinele!!!!!!!!!

    27.01.2011, 15:51:36
  • havin
    havin

    eu am o conexiune f f rapida, cu toate astea imbatranesc pana urc o mana de poze pe site... acesta este, de fapt, si motivul pt care n-am mai derulat mare activitate prin breslo in ultima vreme.
    cred ca e momentul macar sa spuneti ceva. NU se mai poate asa.

    27.01.2011, 16:17:54
  • mariapas
    mariapas

    eu nu vand pe breslo, sunt doar cumparator (de furnituri) dar e frustrant cand primesc produsele si sint foarte multumita si de bucurie ma reped sa dau feedback..si ...surpriza: de cele mai multe ori nu se posteaza (constat dupa un timp, ca nu stau sa verific mereu)

    27.01.2011, 20:43:14
  • user13164
    user13164

    Domnilor, faceti ceva cu situl asta, care marge ca ochii mortului!!!! Nu este posibil sa stau 3 minute la fiecare pagina sa se incarce!! In stilul asta, va spun la modul cel mai serios ca potentialii clienti se umplu de nervi, exact cum sunt eu acum, se duc 9000 de ani, si putem sa ne inchidem linistiti magazinele!!!!!!!!! sustin identic!!!

    27.01.2011, 22:11:55
  • Apollonia
    Apollonia

    Eu nu pot accesa Galeriile nici cum: imi apar la Comunitate in josul paginii pe o bara gri, alaturi de Ghid de cadouri, Forum, Blog si Vinde, dar surpriza, niciuna din aceste categorii nu poate fi accesata pentru ca peste bara este suprapus Mini Breslo, si pe oricare categorie dai click, se deschide...ce credeti?... mini Breslo!

    28.01.2011, 09:46:07
  • vintagesiactual
    vintagesiactual

    Si noua ne-a aparut asa mai demult, insa acum totul e in regula in aceasta privinta. Pana se rezolva, poti sa intri in Galerii de aici: www.breslo.ro/Treasury

    28.01.2011, 11:25:45
  • queenBEAD1
    queenBEAD1

    alte modificari de interfata... navigarea prin magazin devine din ce in ce mai dificila... cand se vor opri schimbarile?

    27.02.2011, 22:59:35
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    E dificil intr-adevar, pentru ca e altfel asezarea :) DAr ne obisnuim noi :)

    Eu ma bucur totusi ca s-a introdus optiunea de cautare in magazin care este mai mult decat utila, mai ales in magazinele de furnituri :)

    28.02.2011, 10:20:01
  • mariapas
    mariapas

    era si inainte..

    28.02.2011, 12:53:53
  • queenBEAD1
    queenBEAD1

    mi se pare mai ciudat sa fie la loc de cinste cautarea in magazin si produsele in magazin scrise cu litere minuscule undeva intr-un coltisor, nici macar highlight-ate cu vreo culoare... am vazut ca si e..y a facut modificari, dar nici nu se compara cele 2 site-uri... uitandu-ma in shopul meu, spre exemplu pare o prezentare neterminata, un nume de magazin apoi o bara si o cautare in magazin... whatever ne obisnuim noi ca oricum nu conteaza parerile noastre :)

    28.02.2011, 13:06:31
  • mariapas
    mariapas

    eu inca astept modificarea care va permite sa am cosuri cu produse de la n vanzatori dar sa pot finaliza doar o comanda la un moment dat..mi s-ar parea o enorma realizare !!

    28.02.2011, 13:14:55
  • Margelute
    Margelute

    Si portofoliul a devenit inutil daca tot nu functioneaza...

    28.02.2011, 19:11:12
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu ma simt iar ca in Dosarele X, la mine functioneaza totul :))

    Sunt sigura ca si Potofoliul isi va reveni la functionalitatea normala odata ce se incheie mica re-cosmetizare.

    28.02.2011, 19:45:23