• oanakas
    oanakas

    Buna dragilor,
    am tot citit ce s-a scris despre forma juridica insa as dori niste lamuriri, daca se poate.
    o prietena mi-a propus o colaborare insa ea are SRL. credeti ca e ok?
    adica ea trebuie sa aiba productie si comercializare produse de arta/artizanat..... printre codurile CAEN, nu?
    si daca se rezolva acest aspect juridic as putea participa la targuri, mi-as putea face magazin online?
    scuze daca nu am pus bine intrebarile, dar asa mi-au venit asa le-am pus.
    fiti ingaduitori caci sunt "new entry" aici la voi :))

    O zi minunata!
    Oana

    12.01.2010, 12:23:44
  • Androix
    Androix

    Magazin poti sa-ti faci si fara sa ai o forma juridica, si de fapt poti participa si la targuri fara sa ai. Nu stiu daca la toate, dar oricum nu am auzit pana acum de vreun targ unde sa fie conditionata participarea de asta.

    E rau pentru ca faci asta pe raspunderea ta, s-a mai discutat si a ramas ca la cat castigam noi din bijuterii si handmade nu ne-o cauta garda pe-acasa tocmai pe noi. Dar asta nu inseamna ca este in regula. Pe de alta parte si eu am studiat problema cu pfa-ul macar. Trebuie sa-ti faci niste calcule sa vezi in ce masura merita sa faci. La mine a dat cu minus asa ca mai astept.

    Bafta!

    13.01.2010, 16:22:14
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @oana: te rog redeschide acest subiect in sectiunea "business". Locul lui nu e aici, plus ca daca il deschizi in sectiunea corecta vei primi mai multe raspunsuri. Merci.

    13.01.2010, 17:21:30
  • oanakas
    oanakas

    Multumesc mult pentru raspuns. Am insistat cu aceste lamuriri deoarece mi-a zis cineva, care lucra la un muzeu in care se organizau targuri, ca e musai sa ai firma.
    altcineva mi-a zis ca atunci cand te inscri la targ ti se cer documentele firmei.... nici nu mai stiu ce sa cred.
    pana una alta, si cu firma si fara firma, cei de la AFI PALACE nu mi-au raspuns deci nu stiu cum ma pot inscrie
    O seara buna!

    13.01.2010, 17:23:24
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Ontopic: la multe targuri poti merge fara firma. Evident, daca vien un control, esti pe raspunderea ta. La cateva targuri (MGB la un moment dat de ex.) e nevoie de o forma legala.

    Oricum, faptul ca nu ti se cere firma/PFA nu inseamna ca nu ar fi nevoie, ci doar ca organizatorii nu au nevoie. Statul probabilo are alta parere :)

    Poti comercializa pe firma prietenei tale daca introduce niste CAENuri pentru comercializare/productie bijuterii artizanale...eventual cred ca mai trebuie sa scrie acolo ceva de comert la targuri si pe Internet (daca vinzi prin firma si pe B.). Cred ca cei d ela REGCOM stiu mai bine ce CAENuri iti trebuie, poti intreba acolo.

    14.01.2010, 13:07:01