• tinchen
    tinchen

    Am cumparat recent lipiciul industrial E6000 pentru realizarea unor cercei. La mijlocul procesului am citit eticheta pe care scria:

    This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer.

    Il foloseste cineva? Stie cineva care sunt instructiunile de folosire pentru ca produsul sa nu fie chiar asa de toxic?

    07.09.2014, 13:56:24
  • Dungulitze
    Dungulitze

    In anumite state americane ca si in multe tari de Europa, sunt substante chimice in adezivi care sunt suspectate sau dovedite ca fiind cauzatoare de diferite cazuri de afectiuni precum cancerul. Adezivii sunt sunt in cea mai mare parte constituiti din chimicale care pot cauza boli grave dupa o anumita perioada de expunere.
    In Statele Unite, datorita numarului imens de procese pe care consumatorii le intenteaza marilor companii pentru a obtine recompensatii financiare, se sufla ca sa zic asa si in iaurt iar etichetele contin avertizari peste avertizari.
    E6000 nu este mai toxic decat SuperGlue spre exemplu.
    E6000 se foloseste destul de mult in industria bijuteriilor iar probleme de sanatate pot apare dupa o expunere de foarte multi ani, intensiv, la respectivele substante. Oricum, daca nu iti atinge pielea sau nu inspiri vaporii, sansele sunt foarte mici sa fii afectata in timp. Mai ales ca imi inchipui ca nu lipesti mii de produse pe zi. :)

    07.09.2014, 15:33:56
  • tinchen
    tinchen

    Multumesc frumos pentru raspuns.:) Am citit ca aceasi eticheta apare pe mai multe produse inclusiv pe rigle de plastic.

    07.09.2014, 16:29:20
  • Dungulitze
    Dungulitze

    Cu multa placere :)
    Pana si pe PET-urile de apa sau suc ar trebui sa scrie. Sunt compusi chimici in reteta plasticului care la temperatura de peste 50 grade Celsius, trac in apa pe care o bem. Aceia sunt de asemenea cancerigeni. Sunt peste tot in jurul nostru :(

    07.09.2014, 21:13:33