Forum: Tehnici & Materiale Electroformare cupru

  • love4felt
    love4felt

    Buna ziua dragi breslasi,
    Imi doresc sa fac bijuterii din cupru electroformat, am citit, am urmarit tutoriale, am cerut sfaturi, am facut lista cu tot ce imi trebuie pentru a face bijuterii cap-coada, dar m-am blocat la achizitionarea materialelor necesare, pe care nu le-am gasit decat in State, si care nu sunt livrate la noi in tara. Deci, practic, am nevoie de solutie de electroformare cupru, cea in care este scufundata piesa care este baza intregului proces. De unde as putea sa fac cumpar gata preparata (de preferat), sau cum si dupa ce reteta as putea sa o fac chiar eu? Se gaseste in Romania solutia? Sau macar ingredientele pentru a o prepara?
    Va multumesc anticipat pentru ajutor, sper sa ma ajutati sa gasesc o solutie.
    Roxana

    10.07.2016, 09:33:01
  • fimomimo
    fimomimo

    Gasesti si o parte din solutii la chimicale (sulfat de cupru), dar solutiile de care ai nevoie sunt mult mai complexe decat ce poti sa iti faci singur acasa.
    Solutiile sunt sensibile, se contamineaza usor, etc.
    Pe langa asta ai nevoie de vopsele electroconductoare de calitate... nu e tocmai asa de simplu cum arata pe net :|apoi rasini sa protejezi si sa sigilezi materiile vegetale sau sensibile.
    Inca o problema este electricitatea necesara, voltaj, amperaj; altfel sfarsesti cu niste efemeritati :D

    Dar...
    Iti sugerez sa cauti si in Anglia :) poate nu gasesti tot ce iti trebuie dar macar iti hranesti curiozitatea.

    11.07.2016, 23:23:51
  • RoseOfTheFlames
    RoseOfTheFlames

    O sa ai nevoie de o investitie de aproximativ 1500 lei daca doresti sa lucrezi profesional.

    Eu am facut mai intai un test transformand o sursa veche de calculator:
    http://www.instructables.com/id/Convert-an-ATX-Power-Supply-Into-a-Regular-DC-Powe/

    Dupa aceea mi-am comandat 3 Amp Constant Current Rectifier de pe Amazon (trimite si in Ro, doar ca mai scump). Atentie ca vine setata pe 110v, iti trebuie si un transformator de curent sa transforme 110v in 220v, altfel prajesti masina.

    Solutia de cupru o gasesti usor in tara sub denumirea de piatra vanata. Doar o ameste cu apa.

    Pasta conductoare am cumparat-o din Anglia, o gasesti usor pe Ebay.
    Am cuprat frunze si nu le-am lacuit, dar le poti lacui cu orice lac de la noi.

    21.07.2016, 19:39:09
  • love4felt
    love4felt

    Imi cer scuze pentru intarzierea cu care revin pe acest subiect, dar am fost plecata si mi-a iesit total din minte sa intru sa verific daca a aparut subiectul postat sau nu. Va multumesc mult pentru sfaturi. RoseoftheFlames, ai estimat foarte bine cheltuielile, as spune chiar mai mult intrucat am avut nevoie si de o unealta rotativa multifunctionala care sa poata fi manevrata cu precizie pentru obiecte micute, deci mi-am luat un Dremel cu extensie flexibila. Deja am facut o serie de inele de testare, mai trebuie sa umblu la compozitia solutiei pentru ca e conductoare, dar nu suficient, si voltii mei sunt foarte mari. Multumesc inca o data. :)

    29.07.2016, 12:41:39
  • love4felt
    love4felt

    Ce am uitat sa mentionez este ca inca nu am gasit cu copper brightener care sa se livreze si in Romania, mi-am cumparat unul de la Gateros dar formula nu este compatibila cu solutia mea homemade.

    29.07.2016, 12:43:52