Forum: Tehnici & Materiale Este posibil?Fermitate pt bijuterie din sarma?

  • Accessories
    Accessories

    Cunoscatorii stiu ca bijuteriile crosetate din sarma argintata sunt maleabile.Eu doresc sa dau o tinuta ferma unei bijuterii crosetate din sarma argintata de 0,2mm.Intrebarea mea este cunoaste cineva un lac cu care as putea lacui bijuteria pt a avea o tinuta ferma dar fara sa i modifice culoarea sau sa o deterioreze in vre un fel.?Va multumesc si sper din suflet la un raspuns pozitiv

    20.07.2012, 21:28:45
  • tonycat
    tonycat

    Si daca ar exista un astfel de lac, ipotetic vorbind, nu ti-ai pune intrebarea daca acel lac nu e nociv pentru organism? Te gandesti cumva la o solutie de apretat sarma? O solutie ar fi sa lucrezi ochiurile asa de strans ca piesa intreaga sa devena o adevarata armura, asta in detrimentul aspectului gratios si suav de dantela pe care ar trebui sa il aiba o astfel de piesa. Sau sa dublezi sarma cu un fir de altceva, nu stiu ce anume, doar imi aduc aminte de vremurile cand eram o tinerica profa si imi placea sa crosetez si aveam astfl de dileme. Sau, sa introduci piesa crosetata intr-un tumbler, acolo ea va fi ciocanita de mii de bilute de otel si se intari. Doar ca in final risti sa ai nu o piesa argintata ci una de ...cupru. Dura, e adevarat, dar de cupru. Alte idei nu mai am. Poate sa educam outun clientul si sa il invatam cum se poarta si se intretine o asa piesa. Fluture viu si cu aripile dure nu se poate. Trebuie omorat.... Cu respect!

    20.07.2012, 21:41:29
  • Accessories
    Accessories

    MUltumesc pentru raspuns

    26.07.2012, 20:47:13
  • tonycat
    tonycat

    Salut,

    imi cer scuze pentru ton, eram cam suparata atunci... Eu am renuntat la sarma argintata tocmai din motivul ca e foarte moale. Cuprul, desi nu am vanzare deloc cu bijuteriile de cupru, e mult mai cald, si imi permite prelucrari mecanice prin care pot sa intaresc sarma. Plus ca prin patinare pot sa obtin acele bijuterii "vintage" la care tin mult mai mult decat la cele stralucitoare. Nu cred ca se poate face ceva, decat educand clientul cum sa poarte si sa ingrijeasca bijuteria din sarma. Iar daca e crosetata, aici cred ca trebuie sa alegi sarma de grosime potrivita, poate 0.4 mm si sa lucrezi ochiurile mici si egale. Eu una, nu cred in lacuri de protectie sau intarire a sarmei, desi este unul pe care mi-l doresc, dar asta e alta poveste.....

    26.07.2012, 23:30:24
  • Accessories
    Accessories

    Buna, nu e nimic toti avem momente si momente, cat despre lac clientele au venit in ajutor cu o idee la care imi este cam rusine ca nu m am gandit

    12.08.2012, 15:03:06
  • tonycat
    tonycat

    Ma bucur ca ai gasit rezolvarea, cat despre ceea ce ai afirmat ca "...rusine"..., hm, de cele mai multe ori artistilor, aceste fiinte admirabile care traiesc mai tot timpul cu capul in nori in cautarea inspiratiei, le cam lipseste simtul practic, dar nu si perseverenta, sunt sigura ca gaseai rezolvarea candva. Spor la treaba!

    12.08.2012, 21:46:52
  • SteveWorks
    SteveWorks

    Salut! Imi spui si mie, te rog, care-i solutia ce-ai gasit-o/ti-a fost sugerata. http://www.prodima.ro/

    01.07.2015, 12:36:22