Forum: Bug-uri Etichete

  • handMADEina
    handMADEina

    Cand postez un produs nou, la "Bijuterii", "Etichete", nu exista si eticheta 'din lut' sau "ceramica". Va rog introduceti-o si pe aceasta.

    10.12.2009, 12:28:13
  • arabela
    arabela

    Cautarea dupa etichete nu functioneaza
    Daca adaug o etichete si caut dupa cuvantul adaugat nu imi gaseste produsul decat daca acest termen e in titlul produsului, nu si daca e doar eticheta.

    10.12.2009, 16:06:29
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Da, nici mie nu-mi merge cautarea dupa etichete pt fiecare eticheta. Pentru unele etichete merge, pentru altele nu....funny

    10.12.2009, 17:50:12
  • havin
    havin

    cred ca la bijuterii putem adauga si eticheta 'cristal'...

    15.12.2009, 21:10:26
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Daca o eticheta nu exista, stiti ca o puteti adauga voi pt produsul vostru, nu? (Desigur, ar fi si mai util daca ar merge cautarea dupa etichete)
    Etichetele predefinite sunt utile fiindca iti pun produsul in categoria respectiva.

    15.12.2009, 22:49:32
  • havin
    havin

    pai atunci renuntam la toate predefinitele si ramanem pe cele definite de noi:))))
    e ciudata sugestia ta cinamon, pt ca eu pot gasi o eticheta care n-ar putea fi una la care s-ar putea gandi multa lume, pt a da cautare dupa ea.

    15.12.2009, 23:52:51
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @ havin: Etichetele predefinite iti plaseaza produsul intr-o categorie. De ex. daca selectezi bijuterii>bratari>din metal o sa vezi toate produsele care sunt in aceasta categorie. In sensul asta, etichetele predefinite sunt foarte utile. Eu de ex. caut mai des prin categorii decat cu search.
    Dar daca ceva lipseste, o puteti adauga voi eticheta extra pana sa remediaza situatia. In asa fel, chiar daca nu exista nicio categorie pt cercei>din lut, daca cineva cauta cercei din lut, va va gasi produsul (mda, asta persupunand ca merge cautarea dupa etichete). Deci e mai bine decat nimic.

    Iar eu credeam ca etichetele stabilite de noi ar trebui sa reflecte si ceea ce ar putea cauta alti oameni (in fond asta-i scopul, sa te gaseasca) si nu ceva total abstract la care nu se va gandi nimeni. Dar evident, nu putem sti niciodata dupa ce termeni dau search oamenii :P

    16.12.2009, 20:34:13
  • havin
    havin

    cinnamon folosesc breslo de un an, lucru care presupune ca STIU cam tot ce poate face el, oricum multumesc pt atitudinea profesorala.
    in al doilea rand o eticheta personalizata are sanse mari sa nu se incrie intotdeauna in ceva general- poate exista un produs mai nou care are nevoie de o etichetare mai aparte.
    si ca sa-mi satisfac o cuiozitate personala- tu vb de pe un 'scaun' de admin? doar asa as putea sa-mi explic ultimul raspuns al tau.
    multumesc, m-am lamurit cum e cu adaugarea de etichete noi, no problem.

    17.12.2009, 09:33:04
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Fara sa vreau sa supar pe nimeni, comentariile mele se adreseaza tuturor, nu numai expertilor in Breslo dar si noilor veniti care poate nu sunt atat de versati in folosirea platformei. Si incerc totdeauna sa explic totul cat mai exact ca sa fie "for dummies" ca sa zic asa :)) De accea imi cer scuze pentru tonul profesoral care ii poate deranja pe unii. Tot ce pot sa sper e ca le este de ajutor unor useri mai neexperimentati. Si cu asta sper ca am incheiat aceasta polemica inutila.

    Ca sa revenitm la subiect, cred ca in primul rand trebuie sa mearga cautarea dupa etichete! Degeaba adaugam noi etichete si categorii daca nu ne poate gasi nimeni dupa ele. So, Luigi, ce zici? e pe to do list, da?

    17.12.2009, 21:01:14
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Deci, cum spuneam, am fost la Fabrica si am vorbit cu Luigi.

    Cu cautarea dupa etichete e cam asa: Search-ul cauta in Titlu si in Descrierea Produselor. Din pacate nu mai ajunge sa se uite si prin etichete. Deci de exemplu daca in descrierea produsului am scris ca cerceii sunt din argint, ei vor aprarea la un serch dupa "argint". Daca argint apare doar la etichete, atunci tough luck, momentan nu vor aparea.
    Luigi a promis ca va extinde cautarea sa se uite si prin etichete.

    21.12.2009, 10:52:55
  • manuel
    manuel

    Cand am descoperit ,intamplator , Breslo, nu aveam decat o adresa de mail! Nu stiam nimic despre cum functioneaza Breslo.Dar am invatat de la cei care au scris cat mai explicit , asa ca tine Scortisoara, si inca invat . Fiecare comentariu pe forum poate fi de ajutor pentru incepatori. De aceea cei cunoscatori nu trebuie sa se supere de sfaturi si explicatii date de cei priceputi !
    Treaba cu search-ul prin etichete ar fi ceva bun, deoarece si eu am dat cautare si nu a fost afisata cautarea respectiva .

    21.12.2009, 21:38:53