Forum: Suport Breslo etichetele potrivite ptr produse

  • vintage.time
    vintage.time

    nu prea inteleg cum functioneaza treaba cu cuvintele cheie pentru produse- etichetele din descrierea produsului.

    adica credeam ca am inteles, dar cand imi caut produsele dupa anumite cuvinte cheie nu e chip sa le gasesc...
    de exemplu, caut in categoria VINTAGE, toate produsele care se incadreaza la "bijuterii"

    tinand cont ca multe dintre produsele mele sunt incadrate la "vintage-bijuterii" ma intreb de ce nu apar in cautari

    iata un exemplu de produs:
    www.breslo.ro/Product/brosa-vintage---2-frunze_355602


    sper sa ma lamuriti voi, ce nu fac totusi bine

    multumesc

    29.04.2011, 18:41:45
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Daca intru in Vintage>Bijuterii, gasesc chiar pe prima pagina produsele tale: www.breslo.ro/Category/vintage_28/bijuterii_2853

    La fel si la cautarea dupa "frunza": www.breslo.ro/Search/?searchQuery=frunza&searchType=all

    29.04.2011, 22:48:29
  • vintage.time
    vintage.time

    multumesc pentru raspuns

    inteleg ca tu ai intrat de pe pagina principala Breslo, in categoria vintage din stanga ferestrei si apoi in bijuterii...asa da, functioneaza

    nu ar trebui sa se intample la fel cand completez in casuta de cautare de sus de pe pagina principala Breslo?

    intai vintage si apoi bijuterii? acolo nu apar

    asta e tot ce apare www.breslo.ro/Search/?searchQuery=bijuterii&;searchType=vintage

    merci

    30.04.2011, 00:06:47
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Am rezolvat misterul :)

    Ca exemplu, brosa cu doua frunze: ai tag-urile: vintage, bijuterii, brose, brosa, brosa vintage, auriu, aurie, argintiu, argintie, frunza, frunze, bijuterie vintage.
    Primele 3 tag-uri se refera la categorie si subcategorii (Vintage>Bijuterii>Brose). Se pare ca search-ul Breslo foloseste aceste tag-uri pentru a afisa produsele cand se intra in (sub)categoriile respective, din stanga paginii.

    Urmatoarele tag-uri sunt cele personalizate, Breslo le foloseste cand scri ceva in campul de search. (de exemplu la cautarea dupa "brosa vintage" sau "frunza" va aparea brosa ta).

    Din pacate, searchul pare sa fie construit in asa fel incat nu ia in calcul tag-urile de categorie (vintage, bijuterii,brosa) atunci cand se cauta dupa ele in campul de search. Aparent, cand cineva cauta in campul de search ceva, Breslo se uita doar la tag-urile personalizate (+titlul produsului si descrierea lui).

    Brosa mea (www.breslo.ro/Product/Brosa-Vintage-Copper-Dream-cupru_190286), incadrata in aceeasi categorie si subcategorii apare la cautarea dupa "bijuterii" in type=vintage pentru singurul motiv ca am scris la un moment dat in descriere "...ca am mult prea multe bijuterii".

    La fel si vasul de portelan: www.breslo.ro/Product/VAS-DIN-PORTELAN-CU-BRONZ_351153, care este incadrat la Vintage>Lucruri stranse>portelan, dar a adaugat ca tag personalizat "bijuterii", asadar la cautarea in campul de search dupa "bijuterii" type=Vintage va aparea. Ar fi aparut si fara acest tag,daca in descrierea produsului sau in titlu ar fi aparut cuvantul "bijuterii".

    Daca vrei ca toate produsele sa apara la cautarile in campul de search, trebuie sa faci una din urmatarele:
    1. sa treci cuvintele cheie ca tag-uri personalizate, ignorand faptul ca se pot repeta ca tag-uri de categorie (de ex. bijuterii)
    2. sa treci cuvintele cheie in titlul produsului (se preteaza f. bine pentru tip: cercei, brosa, inel sau materiale: argint, fetru, fimo etc)
    3. sa treci cuvintele cheie in descrierea produsului.

    Odata ce un cuvand cheie apare in descriere sau titlu, nu mai e nevoie sa il preiei ca tag personalizat, pentru ca va fi gasit oricum. Deci daca titlul este "Brosa argint", nu mai trebuie sa treci "brosa" si "argint" ca tag-uri personalizate.

    Sper ca m-am facut inteleasa, e complicat, stiu :)

    30.04.2011, 15:21:50
  • vintage.time
    vintage.time

    wow, ce raspuns foarte bine documentat

    acum m-am prins cum functioneaza si imi va fi foarte util pe viitor

    multumesc
    Beatrix

    01.05.2011, 20:59:51
  • DouaMainiDibace
    DouaMainiDibace

    Multumesc si eu, intr-adevar foarte detaliat raspunsul si chiar aveam vreo 2 nedumeriri. Not anymore : ))

    10.05.2011, 10:56:25