Forum: Subiecte de afaceri Fara acte :(

  • Mokatoka
    Mokatoka

    Mi s-a propus o mica colaborare, o firma vroia sa cumpere cateva martisoare pentru a le face cadou firmelor partenere, insa au nevoie de o factura/bon fiscal. Eu nu am acte deocamdata. Exista vreo solutie?

    08.02.2011, 15:54:02
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Sa iti faci firma, nu? :))

    08.02.2011, 16:21:48
  • MarianG
    MarianG

    Sau le vinzi prin cineva care are deja una.

    08.02.2011, 22:50:07
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Dar in cazul asta, cel care are firma si cumpara nu are si el nevoie de chitanta/factura? Ca sa justifice cheltuielile si sa le poata scade din incasari....

    09.02.2011, 15:34:59
  • antartique
    antartique

    @Cinnamon, se poate sa le vanda printr-un atelier (producator) dar asta ar insemna ca respectivul atelier ar spune "si mie ce-mi iese?" Orice alta firma care nu are productie are nevoie, intr-adevar, de documente care sa justifice provenienta lor.
    @Mokatoka
    Posibilitatile ar fi:
    1. Daca o prietena are atelier o rogi sa iti dea factura+chitanta dar va trebui sa platesti tu TVA catre stat, impozitul pe profit (16%) sau impozitul pe venit (3%), eventual impozit pe dividende. Asta ar face ca afacerea sa nu merite.
    2. Spui celor interesati de produsele tale si de acea colaborare cu tine ca daca ati trece prin acele formalitati pretul produselor ar creste cu 60%. Cel mai simplu ar fi sa incercati sa lucrati fara factura, atat tu cu ei cat si ei cu clientii lor.
    3. Ultima varianta - si nu incurajez astfel de practici - sa mergi usor cu masina de la Colentina pana spre Doraly si o sa vezi oameni care stau cu o hartie goala spre carosabil. Alea sunt facturi. Ultima data costau in jur de 50 ron/buc dar acum am inteles ca pretul difera de la caz la caz, respectiv in functie de suma care vrei sa apara pe factura. Trebuie oricum sa te anunt ca se incadreaza la fals si uz de fals in acte si evaziune fiscala.
    4. Solutia cea mai buna: Rogi pe cineva care are PFA si are trecut codul CAEN aferent acestei activitati. Un PFA este supus unor rigori fiscale mult mai permisive decat un SRL sau II. Stima

    11.02.2011, 18:58:33
  • Mokatoka
    Mokatoka

    Marian, intradevar firma la care am apelat mi-a spus ca nu poate justifica la randu-i provenienta produselor.
    Antartique, ai sa razi, dar mi-a mai zis cineva de facturile vandute pe marginea strazii spre Doraly, totusi, dupa cum ai zis, e evaziune fiscala...nu se merita.
    Am dat raspunsul deja, ca nu pot da nici un fel de bon fiscal!
    Multumesc pentru sfaturi!

    11.02.2011, 22:24:59
  • gretysimonica
    gretysimonica

    Ar mai fi o posibilitate ce nu are nimic ilegal: firma care solicita ar trebui sa te angajeze cu contract de colaborare pt o perioada scurta ca sa-i realizezi cateva produse necesare ei pt consum propriu (protocol) din materiale reciclabile si deseuri fara valoare.

    14.02.2011, 23:11:06
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Asta nu va fi niciodata o solutie viabila pentru ca firma trebuie in cazul asta sa plateasca contributii sociale pentru "colaborator".
    In continuare cred ca daca vreti sa mergeti la urmatorul nivel cu pasiunea pentur handmade trebuie sa intrati in legalitate si sa infiintati macar un PFA.

    15.02.2011, 10:49:15
  • antartique
    antartique

    "[...]daca vreti sa mergeti la urmatorul nivel cu pasiunea pentru handmade trebuie sa intrati in legalitate si sa infiintati macar un PFA." - Total de acord.

    01.03.2011, 12:21:53
  • milelucian
    milelucian

    poate e offtopic intrebarea mea, dar totusi o pun.
    pentru a infiinta un pfa, de exemplu productie si comercializare sepci pe internet, e nevoie de vreun act care sa ateste ca sunt calificat in domeniul respectiv?

    25.06.2011, 20:32:19
  • antartique
    antartique

    @milelucian
    Depinde de Adminstratia Fiananciara careia te aliniezi
    De exemplu, in Bucuresti iti trebuie o dovada precum ca esti atestat sa profesezi in acel domeniu, in Vaslui nu este necesara.
    Iti recomand sa vorbesti cu un avocat care activeaza in comunitatea de care apartii, nu o sa te taxeze pentru consultanta, el o sa vrea doar sa faci firma cu el ceea ce ar putea sa merite sau sa nu merite, in functie de tarif si de localitate. De obicei, merita, te scuteste de o gramada de ghisee pentru 100 RON.
    Cu stima,
    Cristi

    02.08.2011, 03:44:02