Forum: Idei si sugestii fav sau nu?

  • mssdelilah
    mssdelilah

    eu nu mai inteleg nimic din a bifa cu "fav" un magazin....
    dai click pt fav, apoi optiunea ramane valabila, pentru a doua oara, a treia samd...
    dupa 2-3 zile, nu mai stii daca ai dat fav sau nu, dai iar, si ai surpriza sa te scoti din lista celor ce au dat fav acolo.
    si tot asa..
    s-a mai confruntat cineva cu aceasta "nelamurire"?

    28.08.2012, 21:04:05
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Trebuie sa te uiti cu atentie la culoare patratului/butonului in care apare inimioara.
    Daca magazinul e adaugat la fav, culoarea e mai inchisa (butonul e "apasat"). Daca magazinul nu e adaugat, culoarea este un gri mai deschis.

    De asemenea, la un magazin care nu e in fav, culoarea se schimba cand mergi cu mouse-ul pe inimioara. La un magazin favorit culoarea ramane mereu la fel, mai inchisa.

    Nu este solutia ideala de a marca magazinele adaugate la favorite, dar distinctia exista.

    Eu propun ca atunci cand adaugam un magazin la favorite, inimioara sa se coloreze rosu, verde, ce vreti voi.

    28.08.2012, 23:39:04
  • foambubbles
    foambubbles

    Subscriu. E prea mica diferenta. Inimioara rosie pt magazinele deja favorite ar fi ok. Nici eu nu sunt sigura daca un magazin e favorit sau nu... si neavand cu ce compara nici nu stiu daca gri-ul ala e inchis sau deschis.

    Am scos si eu magazine din lista celor favorite, din greseala. Si din cand in cand mai scade numarul de persoane carora le place magazinul meu. Acum... e posibil si ca ei sa-i fi dat seama ca nu le place, de fapt. :D

    28.08.2012, 23:56:36
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    M-am luminat si eu acum :))))
    M-am jucat putin, Andreea, cu butonul de favorit in magazinul tau :))))

    Deci, butonul de favorite, respectiv patratul cu colturi rotunjite in care avem inimioara, in mod normal are aceeasi culoare de fond ca si butoanele de langa (Contact, Share). Daca magazinul e la favorite el are o nuanta mai inchisa.

    Daca observati cu atentie, atunci cand duceti cursorul peste butonul de "Contact", spre exemplu, culoarea fondului devine aceeasi nuanta, mai inchisa.

    La fel si mai jos putin, in meniul de "Mod viziualizare" , butonul pentru modul de vizualizare implicit sau ales are o nuanta mai inchisa de gri.

    Daar, sunt de acord ca ar trebui o distinctie mai clara, adica chiar, la prima vedere, nu se sesizeaza vreo diferenta. Poate inimioara ar trebui sa fie cea care-si schimba nuantele :D

    29.08.2012, 00:39:08
  • bibidesign
    bibidesign

    foaarte subtil si greu de stiut... desi sunt pe aici de multicica vreme nici n-am sesizat aceste chestii.... de fapt nici nu stiam ca poti sa pui sau sa scoti fara sa vrei un mag din fav... :(
    pe alte site-uri nu e posibil sa apesi aceste butoane de mai multe ori, odata apasat magazinul este afisat ca "added to favorites", clar si cu inimioara rosie...

    03.09.2012, 08:10:52
  • mssdelilah
    mssdelilah

    revin si eu, cu aceleasi enervante bifari "fav"
    eu vad doar o inimioara gri inchis, de dau fav de debifez de la fav (testing)
    si este frustrant! in fiecare zi se schimba numarul celor ce au adaugat magazinul la fav, cu aceeasi constanta: +/-1-2
    admini, nu gasiti acest lucru enervant? ca un potential client, sa bifati un magazin la fav (cu rezerve ca internetul va poate juca o festa-si nu vedeti o schimbare pe pagina, sa mai dati un click pe inimioara? sau doua? sau....?!!) si peste trei zile cand doriti sa reveniti, sa nu il mai gasiti?
    atat am avut de spus

    04.09.2012, 23:33:59
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Inimioara ramane la fel, casuta lui se intuneca atunci cand e la favorite..

    05.09.2012, 16:51:15
  • mssdelilah
    mssdelilah

    nu este suficient Andra, nu este!
    ca sa nu mai vorbesc de cei care abia acum deschid ochii pe breslo...

    05.09.2012, 20:50:30
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Stiu, eu pana sa spuna Andreea acum o saptamana de fapt care e diferenta, chiar nu o sesizasem... acum stiu dupa ce sa ma uit, mi-e relativ mai usor...

    06.09.2012, 16:51:15
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Sugestie de solutie:

    In acest moment, indiferent ca magazinul este sau nu la favorite, atunci cand cursorul este deasupra butonului respectiv, imi apare "Adauga magazinul la favorite".

    Sugestie: la magazinele deja favorite, sa apara "Magazinul se afla printre favorite"


    Acelasi lucru se afla si cand este vorba de produse, deci aceeasi sugestie, sa se inlocuiasca textul cu : Produsul se afla printre favorite".

    In acest moment, oricum este clar ca nu e ok sa apara acelasi text!

    07.09.2012, 18:07:50
  • HandmadeByCrys
    HandmadeByCrys

    Subscriu, sa apara o atentionare sau ceva. Pentru ca, lasand la o parte nuanta gri mai deschis sau mai inchis a butonului cu inima, nu este deloc in regula ca un magazin care se afla deja la favorite si pe care ai uitat ca il ai deja acolo, sa fie scos de la favorite!

    21.04.2013, 23:27:20
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Oare chiar e imposibil sa se rezolve problema asta, cu butonul de favorite? E chiar atat de greu ca, in momentul in care apesi butonul, sa se schimbe culoarea in rosu, sau verde, sau cum o fi..., asa cum era inainte de supermodificarile aduse platformei? Intrebam aici, de anul trecut din august, doar sa ne auzim?

    27.04.2013, 12:52:13
  • Arttime
    Arttime

    Asta ma intreb si eu. Cat de greu poate fi?

    27.04.2013, 20:53:55
  • swarovskibijuterii1
    swarovskibijuterii1

    Subscriu la cele spuse mai sus!!!...

    05.05.2013, 18:54:20
  • swarovskibijuterii1
    swarovskibijuterii1

    Multumim!!!...

    07.05.2013, 21:41:53
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Multumim frumos, acum e foarte bine!!!

    08.05.2013, 16:01:25
  • Scufitadinpadure
    Scufitadinpadure

    ok, acum nu inteleg eu ce s-a intamplat. Deci cand e in casuta inseamna ca e sau nu e la favorite?

    08.05.2013, 19:47:07
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Cand este in casuta, inseamna ca NU este la favorite.

    08.05.2013, 23:02:31