Forum: Feedback pentru magazinul tau Feedback de la "cei mari"

  • snowdrop
    snowdrop

    Buna seara! Desi aveam cont pe breslo de multa vreme, deoarece imi comandam multe bijuterii de aici, m-am decis sa imi deschid prorpiul magazin, cu creatii facute de mine si de mama mea. As avea insa nevoie de cateva sfaturi de la cei cu mai multa experienta. Si totodata, as vrea ca oamenii sa fie interesati de produsele mele, sa fie pe placul lor si sa imi iasa si cativa banuti din aceasta afacere. Ce sfaturi imi puteti da? Va multumesc! :)

    16.02.2012, 23:15:55
  • queenBEAD2
    queenBEAD2

    produsele sunt dragutele, la fel si pozele, dar preturile sunt destul de marisoare... acuma depinde si ce target vizezi tu :)

    17.02.2012, 18:35:54
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Nu prea imi place sa imi dau cu parerea privind pretul, tu stii singura cat te costa materialele, cat timp iti ia poductia samd.

    Trebuie insa sa iti "justifici" preturile mai ridicate. Daca te adresezi unui public sofisticat si cu putere de cumparare mai mare, prezentarea trebuie sa fie pe masura. Adica descreri detaliate; poze clare, rafinate; punerea in scena eleganta a produselor etc.

    Un exemplu pozitiv care imi vine acum in minte e Bijudel: www.breslo.ro/Shop/Bijudel

    17.02.2012, 19:07:33
  • snowdrop
    snowdrop

    Va multumesc pentru sfaturi. Voi tine cont de ele. O urmaresc pe Bijudel de multa vreme, creatiile ei sunt printre preferatele mele :)

    17.02.2012, 19:24:28
  • snowdrop
    snowdrop

    Am analizat situatia si cred ca ati avut dreptate in legatura cu preturile. Asa ca am mai umblat la ele :) Oricum, cand vand produsele, transportul il platesc eu. Transportul este gratuit in orice oras si din aceasta cauza am pus si preturi mai ridicate. Va multumesc si daca mai aveti sfaturi, le accept cu placere!

    17.02.2012, 19:32:01
  • aigile
    aigile

    Nu cred sa fie avantajoasa oferta de a plati tu transportul - asta face ca pretul FIECARUI produs sa fie mult mai mare. Pentru cine ar vrea sa comande mai multe produse, asta ar insemna sa plateasca tot atatea 'expedieri', nu? Mai bine stabilesti pretul normal al 'coletariei', si-ti permiti preturi 'abordabile'.
    Nu te-as sfatui sa te 'inspiri' din preturi, de oriunde - e mai simplu sa calculezi costul materialelor, iar partea 'artistica' e cu atat mai 'scumpa' cu cat e mai sofisticata/singulara.

    03.03.2012, 19:34:18
  • aigile
    aigile

    P.S.Nu ma numar printre 'cei mari', dar m-am gandit ca nu strica ceva si din experienta 'celor mici'...

    03.03.2012, 19:36:24
  • blanitza
    blanitza

    Draga Snow, nici eu nu ma numar printre "cei mari", dar cine crezi ca se numara??? E stiut ca invatam toata viata, asadar...
    Legat de ceea ce spunea Ligia-Aigile anterior, si eu impartasesc opinia ei. In cazul meu, cu transport gratuit mi s-a parut oportun sa trimit orice comanda ce se achita in cont, sau daca depaseste 1 mil, altfel, la comenzi cu trimitere ramburs este de 6-8 Ron, in functie de greutate. Intr-adevar, trebuie sa ai descrieri mai detaliate, si nici daca evadezi intr-o poveste potrivita piesei respective nu-i rau... Iata un magazin cu piese si descrieri ce mi se par absolut delicioase www.breslo.ro/Shop/GabyS

    03.03.2012, 23:05:11
  • snowdrop
    snowdrop

    Multumeeesc mult pentru sfaturi! Le-am ascultat, am modificat preturile si am adaugat si taxa de transport ( 8 lei). Pupici!

    05.03.2012, 15:46:01