Forum: Feedback pentru magazinul tau Feedback la poze si la preturi

  • tiny.treasures
    tiny.treasures

    Buna tuturor! Am nevoie de feedeback-ul vostru pentru produsele din magazin (poze, preturi, etc).
    Una e daca intreb prietenii daca le plac produsele mele si alta daca va intreb pe voi care aveti mai multa experienta si nu sunteti atat de subiectivi.
    Am vazut multe magazine care vand produse la niste preturi fff mici si sincer nu inteleg de ce fac asta si daca chiar se merita ca munca si timpul investit in creatiile lor sa valoreze doar 3-4 lei.
    Ma chinui sa fac poze cat mai bune desi imi prind urechiile in aparatu DSLR care il am.
    Deci orice critica constructiva e binevenita!
    Multumesc!

    24.01.2013, 16:36:09
  • Andreea2013
    Andreea2013

    Buna si tie! Ai dreptate un necunoscut daca vrea cu adevarat iti poate da sfaturi foarte bune si mult mai obiective. Deci am vizitat si eu magazinul tau si mi a placut sincer ceea ce am avut. Nuti spun nici alba nici neagra, daca ai sau nu preturi prea mari, etc. Nu-ti zic nici sa-ti vinzi timpul investit pe o inghetata. Pot sa-ti spun doar ca trebuie sa fii sincer cu tine insuti si sa analizezi bine atitudinea ta in acest mic marketing pe care il faci. Fa-ti un stil de lucru si urmeaza-l. Analizeaza-ti toate materialele pe care le introduci intr-un produs si apoi cat timp investesti in acel produs. Fixeaza-ti un pret pe ora de lucru si aia e. Eu una am rochii la care lucrez si 67 de ore, la altele lucrez 6 ore, acum ceva timp faceam brauri cu margele cusute manula si faceam cam 5 brauri pe saptamana (9 -10 ore pe zi). Pe un brau luam 150 - 200 ron. Am facut ceea ce te-am sfatuit pe tine si nu mi s-a spus niciodata ca am preturi prea mari. Succes maxim in continuare!

    24.01.2013, 22:56:24
  • rsuniquejewel
    rsuniquejewel

    buna! m-am uitat in magazinul tau si pot spune ca brataricile tale sunt foarte frumoase la niste preturi rezonabile. nici eu nu inteleg cum pot unii sa-si vanda produsele mai pe nimic!
    am redeschis magazinul in decembrie si nu am avut nicio vanzare, dar nu disper!
    ma uit pe siturile de specialitate din afara ca vand aceleasi produse la preturi foarte mari! eu ma gandesc ca decat sa le dau pe nimic, mai bine le port eu pe toate ca tot is indragostita de bijuterii handmade si acum nu ma mai pot lasa! iti urez mult succes!

    24.01.2013, 23:43:34
  • ramonaignat
    ramonaignat

    Ai produse frumoase in magazin...ti-as recomanda sa modifici putin pozele sa le dai niste luminozitate, dai am vazut ca deja te framanti cu asta. Daca doresti te pot ajuta putin cu pozele. Trimite-mi un mesaj :)

    Sunt lucruri frumoase si pretul...ce sa zic...tu stii cat te-au costat materialele si cata munca ai investit. Nici eu nu sunt de acord sa pun preturi mici doar doar de-oi vinde ceva, pentru ca am investit timp, energie, muca, bani. Succes si rabdare.

    :)

    25.01.2013, 11:07:40
  • queenBEAD2
    queenBEAD2

    Buna
    imi dau si eu cu parerea :))
    mai multa luminozitate pt poze. Poti cauta atatea programele gratuite pe net ''photo editor'' nu dau nume dar se gasesc multe care ajuta la calitatea pozelor.
    In al doilea rand, ma gandesc ca ar trebui marita plaja de produse poate si coliere, cercei, lanturi, etc.
    Ca preturi...mm mie una mi se par putin mai mari ca medie, ce pot sa spun, depinde fiecare cum vede ''afacerea'' :)
    Sper ca nu te-am suparat cu comentariul meu.
    Te pup

    25.01.2013, 12:38:16
  • love4felt
    love4felt

    Tiny Treasures, imi plac bratarile iar preturile sunt ok, si cum ziceau si fetele inainte, la poze incearca sa elimini tonul ala de gri in fundal, deci sa fie mai luminoase. Poti incerca cu Adobe Photoshop, la Image Adjustements - Auto contrast sau te joci si incerci diferite optiuni de acolo pana cand se lumineaza poza, dar in acelasi timp culorile produsului raman conforme realitatii.

    25.01.2013, 13:52:53
  • tiny.treasures
    tiny.treasures

    quee-BEAD: cum sa ma supar? asta era si ideea, sa primesc critici constructive si sa repar ce e de reparat.
    Intradevar griul din poza ma deranjeaza si pe mine, dar Ramona mi-a demonstrat ca e simplu sa rezolv problema.
    Legat de preturi ma refeream la magazinele care au produse spre vanzare cu 8 lei de exemplu si materialele costa 5 lei... Asa cum zice Andreea timpul valoreaza ceva si nu doar cel folosit cand efectiv faci bratara/colierul/cerceii ci si timpu de care e nevoie sa stai sa alegi materialele, sa ambalezi produsu, sa il duci la posta unde de multe ori stai la coada....
    Ma intrebam daca fac asa, sa vinda cu adaos mic, reusesc sa castige mai mult? Adica vand cantitati mai mari si se renteaza?

    25.01.2013, 14:51:06
  • queenBEAD1
    queenBEAD1

    uite iti scriu din punctul meu de vedere, eu am magazin cu preturi mici. Pe mine ma intereseaza sa vand cantitate, nu opere de arta. Bineinteles ii admir foarte mult pe adevaratii artisti de pe breslo care chiar depun efort pt acele bijuterii, nu ca mine care pun 2 bilute si 2 charmuri si gata cerceii :)
    Mi-ar placea si mie sa am timpul, indemanarea si resursele necesare sa fac asta, dar mai degraba doresc sa vand ca sa pot sa-mi scot banutii.
    De exemplu, daca traiesti de pe urma hand-made-ului, te axezi pe cantitate ca sa poti trai, cam cum e cazul meu :) de aici si preturile mici ca sa se vanda.
    Te pup

    25.01.2013, 16:05:54
  • Andreea2013
    Andreea2013

    de vandut clar vinzi mai mult daca e ieftin, trebuie sa te gandesti la ce persoane frecventeaza magazinele Breslo : cei ca noi care facem lucruri handmade, elevi, studenti care nu prea au bani si mai putin pers salariate care nu au timp sa caute articole pe net.

    25.01.2013, 17:58:29
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Tiny, eu recomand pentru luminozitatea pozelor http://www.picmonkey.com

    Despre preturi mi-e foarte greu sa-mi dau cu parerea ca outsider. Si eu incerc ca acopar prin pret nu doar materialele ci si timpul meu + profit. Nu e posibil pentru orice produs, dar incerc sa respect per total ecuatia :)

    In acelasi timp sunt si multe magazine pe Breslo care privesc activitatea handmade ca pe un hobby si nu o afacere. Pentru ei este important sa acopere doar costul materialelor, factorul timp nu conteaza. Sunt multe magazine care vand pe Breslo doar pentru a amortiza costul materialelor si pentru a nu umple casa, rudele si prietenii de creatii proprii ;-)

    Tu doar trebuie sa te decizi care e strategia/pozitionarea ta.

    25.01.2013, 21:39:17
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Uite, am prelucrat doua dintre pozele tale cu Picmonkey.
    Poti sa le descarci de aici si sa le folosesti:

    http://i49.tinypic.com/2z5u1j5.jpg
    http://i46.tinypic.com/2jdqwm.jpg

    26.01.2013, 12:55:53