• simona.florentina
    simona.florentina

    Salut!
    Imi poate spune cineva cum este defapt faimosul fetru?
    Motivul care m-a determinat sa intreb este acela ca am cumparat de curand o coala de fetru si nu e deloc cum m-am asteptat.
    Cu aproximativ un an in urma am avut ocazia de a vedea si atinge ( intr-un magazin fizic ) ceva ce era etichetat "fetru", era foarte moale, subtire si placut la atingere, din pacate atunci nu am cumparat, cu gandul la acel material am comandat de curand dintr-un magazin online o bucata de fetru care s-a dovedit a fi total diferita fata de ce cunosteam eu, este foarte aspra, groasa si are niste fibre lungi, asemanatoare cu lana.
    Pana la urma care din cele doua este fetru?

    15.07.2013, 01:06:54
  • ramonaignat
    ramonaignat

    Am avut fetru in mana de multe ori :) si este moale si placut la atingere intr-adevar , inca nu am intalnit fetru aspru . Nu stiu exact ce ai cumparat tu, poate o fi tot fetru dar nu e bine finisat. :)
    Uite ce am gasit ca definitie : " Paslă presată şi încleiată, obţinută din lană sau din păr de animale, care este folosită în special la confecţionarea pălăriilor. "

    :)

    15.07.2013, 08:01:55
  • simona.florentina
    simona.florentina

    Multumesc!
    Asa ma gandeam si eu, nu stiam cum se face si din ce, dar prima oara cand l-am vazut m-am gandit imediat la pasla.

    15.07.2013, 08:46:17
  • love4felt
    love4felt

    Deobicei, foile de fetru care sunt subtiri de 0.5mm sau 1 mm sunt moi si placute la atingere. Exista si foi de fetru mai groase, de 3 sau 3.5 mm care intr-adevar sunt mai aspre si mai rigide. Mai conteaza si ce are in compozitie fetrul, cat este sintetic si cat din lana.

    16.07.2013, 20:04:07
  • simona.florentina
    simona.florentina

    Grosimea este de 2 mm, despre compozitie nu scrie nimic.
    Multumesc pentru lamuriri!

    17.07.2013, 10:51:38
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Da, exista definitiv placi de fetru din 100% lana si de asemenea exista placi din viscoza, din poliester sau din diverse amestecuri. Probabil de aici si diferenta.

    22.07.2013, 15:26:50