• Frunzesivaluri
    Frunzesivaluri

    ma ajuta si pe mine cineva putin in legatura cu pasta fimo sau cele asemanatoare.. am incercat si eu sa fac lucrusoare din fimo si am cam dat-o in bara, dupa ce le-am scos de la cuptor , le-am purtat de vreo cateva ori si s-au rupt foarte usor, erau foarte foarte fragile(parca se sfarmau) am gresit eu oare sau e normal sa fie asa?:D
    am incercat si sa le las mai mult la cuptor, dar s-au ars :p
    help me please!
    mersi anticipat :)

    23.04.2009, 16:32:59
  • handone
    handone

    Incalzesti cuptorul foarte bine il stingi si apoi bagi tava cu fimo pe care ai pus inainte foaie de pergament sau aluminiu (eu folosesc aluminiu).Lasi 3-4 min dupa care le bagi in apa rece.
    Se poate totusi sa fie din cauza calitatii mie m-i s-a intamplat o singura data sa cumpar fimo sfaramicios.
    Sper sa nu mai ai neplaceri

    24.04.2009, 09:57:41
  • gemdedude
    gemdedude

    Ajung 3-4 minute sa se intareasca intotalitate???

    Eu le las de obicei 15 minute la foc mic si e oke...dar chiar si asa obiectele mai lunguiete si mai subtiri raman UN PIC maleabile, fara sa fie casabile...

    Oi fi nimerit tu un pachet invechit de FIMO...

    24.04.2009, 12:13:59
  • foambubbles
    foambubbles

    3-4 minute?? serios?
    Eu le las de obicei 30 minute la foc mic, dar spre sfarsit deschid si usa cuptorului ca sa nu se arda... si tot raman putin maleabile... cum a a spus si gemdedude.

    Incearca sa cumperi fimo din alta parte si vezi daca ti se intampla acelasi lucru. E posibil ca tu sa nu gresesti cu nimic. Sau poate ca ar trebui sa reduci putin timpul de coacere. :D Experimenteaza pana reusesti! spor :)

    24.04.2009, 12:48:37
  • BijuteriiFantezie1
    BijuteriiFantezie1

    eu le las mereu intre 20 si 30 de minute la foc mic mic, iar pana acum nici nu s-au ars si nici nu sunt sfaramicioase. Intradevar imediat ce sunt scoase din cuptor sunt inca un pic maleabile, dar cand se racesc se intaresc si sunt ok.
    in privinta apei...nu stiu ce sa zic, am auzit ca exista riscul sa crape margelute din fimo (din causa diferentelor mari de temperatura).

    poate ai nimeric un pachet mai nasol de fimo...unul mai incapatanat :)

    bafta in continuare si spor la treaba

    24.04.2009, 13:19:11
  • lalapupu
    lalapupu

    Eu le pun la 100-110 grade si le tin cam 25-30 de minute si nu mi s-a intamplat niciodata sa fie maleabile sau casabile. Este adevarat ca la inceput am facut niste teste si am vazut ca daca sunt extrem de subtiri cerceii pot fi sparti usor, lucru care mi se pare extrem de normal, dar de atunci stiu cam care ar trebui sa fie grosimea minima ca sa reziste. Cum ziceau si restul fetelor, poate materialul nu era bun. Ai putea sa citesti si aici despre materialele proaste www.breslo.ro/Forums/Atentie-la-ce-materiale-cumparati_t64.html
    Mult succes in continuare:)

    24.04.2009, 13:19:23
  • gemdedude
    gemdedude

    Am incercat si eu sa le tin mai mult...dar cuptorul meu (din ala normal :P) cred ca incalzeste mai tare...si daca las doua minutele mai mult se ard...ca sa fiu sigura ca se fac bine, le las sa se raceasca in cuptor...pana acum nu mi s-a spart nimic.

    24.04.2009, 14:30:22
  • nicoleta
    nicoleta

    Frunzesivaluri, cred ca ai cumparat fimo vechi sau nu l-ai modelat suficient

    eu le las la cuptorul de aragaz 30 de minute, la cea mai mica flacara, nu am inca termometru de cuptor. dupa 3-4 minute in cuptor doar se intaresc, dar nu sunt si coapte si se vor rupe, apar crapaturi.

    24.04.2009, 16:54:19
  • colourshake
    colourshake

    Eu le las la 100 grade in jur de 35-40 minute.Apoi dupa ce inchid cuptorul le mai las acolo in tava inca jumatate de ora.
    Dupa toata procedura asta sunt suficient de rezistente.O clienta de-a mea a calcat pe o pereche de cercei(a mers cu ei infipti in talpa de la gheata:P) si in afara faptului ca s-a indoit surubul ei au ramas intacti.Si eu am patit la inceput cu niste figurine pandativ ca se rupeau foarte usor dar sunt destul de sigura ca nu ii tinusem suficient de mult la cuptor.Dar ,totusi ,cu precautie:la o temperatura peste 130 grade Celsius se elimina niste substante toxice.Eu am patit din exces de zel.Mai bine o temperatura de 100 grade cu prelungirea timpului de expunere.Mult succes

    24.04.2009, 17:42:36
  • colourshake
    colourshake

    Am uitat sa mentionez ca folosesc doar fimo de la eberhard-faber

    24.04.2009, 17:43:17
  • d3monitza
    d3monitza

    Salut! Si eu am lasat la cuptorul normal(neincalzit) niste brose din fimo la foc mic aproximativ 10 minute intr-o farfurie de lut groasa acoperita cu o coala .Rezultatul a fost un fum gros si inecacios.In schimb,restul lucrusoarelor daca imi scapa din mana se cam sparg:( desi sunt groase........

    24.04.2009, 19:34:22
  • PapuDee
    PapuDee

    fetelor sfatul meu este sa va luati un termometru de cuptor,nu e scump deloc. astfel puteti sa controlati temperatura cuptorului la fix 110 grade. eu le tin intre 15-20 minute, si nu am avut probl niciodata. sunt putin moi cand le scot dar dupa ce se racesc se intaresc perfect. le-am scapat pe jos de nenumarate ori si nu s-au spart niciodata. :D si eu tot ebenhard fimo folosesc. si ca tot veni vorba de fimo, a vazut cineva pe undeva (prin buc) fimo auriu? da auriu auriu,nu galben cu sclipici sau alte culori

    24.04.2009, 22:36:01
  • greendimple
    greendimple

    nici eu nu le tin mai mult de 3-4 minute la foc mic(sa zicem 5 daca am rabdare),dar apoi le pun pe ceva rece si se intaresc pe loc..e ok asa,nu am avut nicio problema pana acum:)

    25.04.2009, 22:07:06
  • Frunzesivaluri
    Frunzesivaluri

    va multumesc mult pt indicatii! si da cred ca intr-adevar am nimerit un pachet de fimo vechi :(
    incepusem sa ma descurajez dupa ce am vazut ca nu-mi iasa nimic si ziceam ca n-o sa mai incerc, raman pe lut :))
    dar m-am razgandit, cred ca o sa comand si eu pe net fimo... cine stie de cat timp il aveau in libraria de unde l-am cumparat eu.
    multumesc inca o data :)

    26.04.2009, 10:45:02