Forum: Feedback pentru magazinul tau Fimolicious... should give up?

  • Fimolicious
    Fimolicious

    Dragii si dragele mele,
    Am si eu niste nelamuriri cu privire la magazinul nostru.... Desi produsele noastre au avut un real succes la targuri, printre prieteni sau prin promovarea pe blogul personal, pe Breslo treaba merge foarte greu. Nu stiu, poate avem chestii banale sau nu pe placul celor care cumpara pe Breslo, dar faptul ca pana acum am vandut sute de produse prin alte mijloace, in doar cateva luni de cand am inceput sa migalim cu fimo, ma face sa cred ca totusi avem lcurusoare dragute. Ce strica? Ce nu e bine?
    Astept comentarii, sugestii si sfaturi de la voi, pentru a ne imbunatati imaginea... si activitatea de vanzatori pe Breslo.

    PS: Stiu, concurenta acerba poate fi o cauza.... :(

    Multumesc

    14.12.2009, 16:36:23
  • alinapanait
    alinapanait

    eu nu cred ca breslo ar trebui sa fie strict un punct de referinta.
    daca tu zici ca la targuri aveti vanzare, atunci inseamna ca degeaba nu lucrati (acum depinde si cat de multumeste pe tine vanzarea la targuri)
    pe internet poate e mai greu sa te remarci, nu toata lumea are o rabdare infinita sa "rasfoiasca" pe aici. si cu cat sunt mai multe magazine, cu atat e mai greu.
    eu chiar daca o perioada buna nu am avut vanzari pe breslo, am preferat sa pastrez contul mai mult ca sa fiu la curent cu ce se intampla in domeniu, decat strict pt vanzari, dar uite ca acum am ajuns sa primesc destule comenzi de la persoane care au vizitat contul de aici.

    legat strict de magazinul vostru, nu pot sa zic mare lucru, avand in vedere ca produsele nu sunt pe genul meu, dar am observat ca se intampla sa nu aveti date concrete legate de dimensiuni , si in vanzarea pe internet asta e esential, avand in vedere ca nu poti sa iei contact direct cu produsul.

    spor la treaba

    14.12.2009, 17:12:02
  • Fimolicious
    Fimolicious

    Multumesc, Alina
    O sa lucram la prezentarea produselor si la detalii despre acestea.
    Spor la treaba si tie! :)

    14.12.2009, 17:16:13
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Salut!
    Chestia cu fimo e ca foarte multa lume lucreaza cu el si e greu sa iesi din anonimat. Pe de-o parte, daca ziceti ca merge la targuri, nu ar trebui sa va schimbati stilul, ci sa lucrati mai mult la poze - poate produsele arata mult mai bine in realitate decat se vad in poza?

    Pe de alta parte, produse ca ale voastre (in acelasi stil) mai au si alti vanzatori consacrati pe Breslo; si e greu sa concurezi cu cei deja "stabiliti". Cred ca va dezavantajeaza si faptul ca pe Breslo aveti foarte multe produse lucrate cu sabloane (bridie, elefant, fluture) cu care iarasi lucreaza foarte multa lume...cred pur si simplu ca magazinul se pierde foarte usor in anonimat.

    17.12.2009, 00:02:35
  • Fimolicious
    Fimolicious

    Multumesc pentru sugestii, Cinnamon. O sa fim mai atente cu pozele.... Despre sabloane... nu stiu ce sa zic.. nu sunt predominante, asa ca nu imi fac probleme ca ne fac o anumita imagine.... Sunt constienta de concurenta de pe Breslo a mermelitorilor de fimo ;)) , dar la targuri intradevar, lucrurile merg foarte bine. Si mai nou, promovarea pe blogul personal da foarte bune rezultate :)
    Ca o concluzie, ma bucur foarte tare ca oamenii de pe Breslo isi fac putin timp pentru a ne vizita magazinul si pentru a ne da sfaturi si sugestii.
    Va urez din inima sarbatori fericite si succes in anul ce vine!

    17.12.2009, 09:43:15
  • adeana
    adeana

    Promoveaza magazinul pe blog, pe facebook, pe messenger sau newsletter ocazional pentru prieteni.
    Poate scazi preturile din cand in cand sau la anumite produse.. si anunta lumea de reduceri!
    Daca nu faci ceva super mega iesit din comun care sa fie pe placul a multor oameni care vad parca aceleasi lucruri pe net, e greu.. Stiu prin ce treci, dar nu te descuraja.. acuma se tot vorbeste de o perioada mai grea pentru toata lumea.. o fi si asta o problema.
    E foarte bine ca vinzi la targuri.. Eu nu ma bazez aproape deloc pe breslo pentru vanzare, da.. e bine cand apar comenzi, dar folosesc magazinul pentru a arata tuturor ce am mai facut.. si ocazia sa vada si alti "modelatori" :)

    18.12.2009, 02:04:16
  • Fimolicious
    Fimolicious

    Multumesc Adeana pentru sfaturi si incurajari. Cred ca nu acord suficient timp si nici suficienta atentie magazinului... Hnm, tre sa imi revizuiesc comportamentul. :)
    O zi frumoasa iti doresc!

    18.12.2009, 09:53:04