Forum: Feedback pentru magazinul tau funksbyraloo - feedback pt logo & banner

  • funksbyraloo
    funksbyraloo

    Hey there!
    Am nevoie de parerile voastre in legatura cu noul meu logo si banner, dar mai ales pt logo (avatar) :-D.
    Orice critica/parere este binevenita! Nu va sfiiti :-)
    (Se vede mai bine la mine pe blog, daca aveti timp si chef sa aruncati o privire.. Nu il scriu aici, ca sa nu fie reclama, dar adresa e la mine in magazin.)

    Si intrebarea esentiala: se intelege ce vrea sa zica?
    Merci :-D

    10.11.2010, 23:04:50
  • user21
    user21

    mie mi-a placut foarte mult, il observasem deja de ieri :)
    merge de minune cu creatiile funky :)

    11.11.2010, 08:59:42
  • dodo
    dodo

    te reprezinta.imi place.

    11.11.2010, 10:37:56
  • arabela
    arabela

    Mie imi place bannerul mai mult decat logo-ul. As incerca poate sa preiau modelul din banner si sa il folosesc la logo, ca sa fie mai unitara imaginea magazinului. Sau ai putea folosi doar spirala de la ochiul smiley-ului, pentru a simplifica si abstractiza putin logo-ul.

    Cam astea ar fi sugestiile ca sa fie mai pe gustul meu, mai simplu si mai clar. Dar pana la urma tie trebuie sa iti placa :)

    Spor si vanzari

    11.11.2010, 10:56:50
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hmmm, ai putea face ochiul cu spirala putin mai evident? Poate as pune in banner si numele magazinului, ca sa fie clar despre cine vorbim :) Asa funksbyraloo apare numai sub avatar si e pacat.

    11.11.2010, 12:05:02
  • funksbyraloo
    funksbyraloo

    Thanks, you guys!

    Am marit putin ochiul cu spirala, parca se vede putin mai bine acum.

    Eu vroiam sa fac un logo care sa trasmita un mesaj, si vroiam sa il leg cumva de chestiutele pe care le fac eu, in special de brosele din fire. Mesajul era ceva de genul "Be different and smile", de-asta ochiul cu spirala e in forma de " b " daca te uiti un pic, si celalalt ochi e simbolul matematic pt "diferit".

    Intr-adevar, simpler is better, dar parca n-as renunta la smiley face :-D
    La banner am preluat spirala de la ochi... Si da, chiar ar trebui sa pun si numele acolo, dar parca as fi vrut sa schimb si numele :-D. Plus ca nu gasesc nicicum un font care sa-mi placa.
    Uff

    Merci din suflet! Hugs & kisses!

    11.11.2010, 12:56:48
  • kittenhood
    kittenhood

    eu zic sa nu schimbi numele, sa nu fie prea confusing pt clienti si fani :)

    11.11.2010, 15:15:41
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Mie imi place numele!
    Si trebuie sa te gandesti ca are dreptate Daria, e confuzant sa ai un username diferit de numele magazinului. Eu mereu asociez magazinele cu username-ul.

    Poate te ajuta asta pentru fonts: http://www.kevinandamanda.com/fonts/

    11.11.2010, 16:40:33
  • melanialupu
    melanialupu

    Mie imi place mult magazinul tau. Pozele sunt bine facute, luminoase, cand mai fac cate o lista mi-aduc aminte mereu de brosele tale. Dar mie nu-mi place noul avatar, si nici bannerul. Pare copilaresc in sensul rau, si nu cred ca se potriveste cu ceea ce faci. Nici sa ma pici cu ceara nu pot sa-mi amintesc cum aratau inainte, dar sigur era mai bine. Nici eu n-as schimba numele, si pe cat posibil, cred ca ar trebui sa apara in design-ul tau, macar pe banner.

    Eu te-as sfatui sa folosesti o poza cu unul din produsele tale. Poate unul la avatar si unul pe banner. Eu cand le vad stiu sigur ca e vorba de tine. Nici nu trebuie sa vad numele. Parerea mea e ca trebuie sa profiti de calitatea foarte buna a pozelor.

    11.11.2010, 19:58:21
  • funksbyraloo
    funksbyraloo

    Daria, ai dreptate... cel mai bine ar fi sa raman la acelasi nume.
    Cinnamon, merci pt link, am gasit ceva interesant acolo :-D

    Cristina, asa e... Of... Asta era si teama mea, ca o sa arate copilaresc in sensul rau :-<
    Inca imi surade ideea acestui logo, dar poate ca trebuie abordata altfel. Poate cum zici tu, sa incorporez o poza cumva. Nu prea le am eu intr-ale graficii si asta e ce mi-a iesit deocamdata. Dar mai am de lucrat...

    12.11.2010, 08:36:47
  • de.dimineata
    de.dimineata

    I like forma de acum, banner+avatar, nu e neaparat copilaresc cat e "playfull" si se asorteaza cu produsele. Parerea mea! :)

    12.11.2010, 23:14:03
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Stiu ca avatarul avea simbolistica cu B =/ and smile, dar poate daca inlocuiesti spirala b cu o poza a unui produs (atat in banner cat si in avatar) va iesi ceva frumos?
    De ex brosa asta ar arata bine ca si ochi: www.breslo.ro/Product/funkBrosa_236321

    In orice caz as pune un produs de-al tau macar in banner, sunt asa frumoase si colorate si spun mult mai mult despre tine decat orice grafica.

    13.11.2010, 13:20:06
  • Rostogol
    Rostogol

    Ma bag si eu in seama :)

    Ma bucur ca faci schimbari in magazin. Stii ca imi place ce faci:) E unul din primele pe care le-am observat, si m-a surprins ca n-are o identitate mai lucrata care sa-ti acompanieze super-produsele.

    Cel mai important lucru e ceea ce vrei sa spui prin logo/banner. In final, acestea doua vor rezulta din ceea ce inseamna magazinul tau. Ca atitudine, ca target, materiale, etc. Dar asta stii deja :)

    Stilul tau e extrem de recognoscibil, in mare parte din cauza tehnicii cu firele. O sa fiu si eu de acord cu restul lumii, cand spun ca ar trebui sa se regaseasca in logo. In schimb nu mi se pare ok ideea cu o poza cu un produs oarecare. Sure, ar fi simpatica probabil, si ar face minimul necesar. Dar nu e logo.

    Tu zici ca nu ai experienta in grafica, dar brosele tale sunt extrem de grafice. Ai incercat sa aplici acelasi algoritm cand desenezi? Ca si cum ai desena din fire.

    De fapt mai simplu ar fi sa iti faci logo-ul din fire si apoi sa-i faci o poza. Mi-ar placea la nebunie sa vad asta cand intru in magazinul tau. Daca il faci si brosa, poti sa il porti ca pe un ecuson cand te intalnesti cu clientii, sau la targuri, sau pe strada in loc de tick-ul de la nike :)

    N-as merge pe "be different", e foarte vag, si cam cliseu. Plus ca nobody's really that special :) Daca tii mult la idee, atunci macar dezvolt-o - De ce diferit? Diferit de cine? Diferit cum?

    Si de ce nu in romana? Atat timp cat nu e o expresie intraductibila in alta limba, as merge pe dulcele grai romanesc :) E mult mai cald, si chiar mai "diferit", daca tot asta urmaresti. Gandeste-te ca in fiecare zi uiti cate 20 de slogane neglijabile in engleza. Sunt pe toate drumurile cu gropi.

    Asadar, poarta un zambet si o culoare. Foarte cute. Simplifica. Poarta un zambet colorat. Poate logo-ul e un smiley cu un zambet cat juma de fata cu dintii in toate culorile pamantului? :) just brainstorming.

    Desi ar fi foarte fun :) Si l-as face funky, ca doar e funksbyraloo. In mod evident funky. Funk psihedelic, de anii '70, cu grafica specifica [insert research here :) ]
    Apropo, pe mine una ma ajuta foarte mult daca scriu ceea ce gandesc, chiar si asa haotic. u should try it sometimes.

    Despre banner: neaparat numele magazinului, altfel isi pierde utilitatea. Funksbayraloo suna foarte bine, si e extrem de usor de memorat, asa ca nu-l schimba doar de dragul de a schimba. Eventual doar daca gasesti ceva mult mai bun.

    Sloganul in plan secundar, dar simplifica-l. S-ar putea sa am eu o aversiune nejustificata fata de verbe, dar in principiu ma enerveaza cand cineva imi spune ce sa fac sau cum sa fiu. Asa ca mi-ar placea mai mult ceva ca "zambete color"- simplu, la obiect, neagresiv.

    Fragmentul de rozeta din dreapta ar trebui sa fie facut din fire, nu?. Din nou, poate ar fi mai ok daca ai face-o in realitate si ai poza-o. Dar de fapt nu imi pare necesara. Text maaaaaare si frumos si funky cum e tot magazinul tau, pe toata lungimea banner-ului ar fi mai mult decat suficient.

    Cu un typeface care aduce tot a anii '60-'70, desi s-ar putea sa fie prea previzibil. Dar hei, cateodata previzibil nu e cliseu, e clasic :D. And they're soooo preeetty, uite:

    www.fontscape.com/explore?6MJ
    www.fontscape.com/explore?JD9

    S-au poate alb-negru si funky doar din geometrie, sa se detaseze de restul site-ului, dunno.

    Daca nu faci deja asa, salveaza pagina magazinului tau [merge si un printscreen] si lucreaza pe ea, sa vezi exact cum se integreaza bannerul cu logo-ul, cu pozele si layout-ul breslo.

    Daca vrei sa lasi fundalul gri, ar trebui sa cauti niste aliniamente cu layout-ul breslo, asa e cam confusing cum pluteste. Dar alb-ul e mereu preferabil, poate cu un chenar, daca nu iti place cum se leaga de restul paginii. Sau un pattern ceva. Asta pentru ca nu vad cu ce te ajuta gri-ul, daca nu interactionezi cu el in niciun fel.

    O sa zici ca ar trebui sa imi urmez propriile sfaturi :) Intentia cu logo-ul meu era ca the little punk princess sa para grafitti , dar nu prea mi-a iesit. Zilele astea vreau sa il schimb, si sa o desenez stand asezata pe linia de separatie dintre alb si gri, dand din picioare. Sooo, daca lasi gri-ul, fa-o cu un motiv.

    Si sa inchei, ca deja am exagerat [u asked for it :) ]. In principiu asta e regula de baza pe care ma tot chinui si eu sa o invat cand vine vorba de identitate: everything needs to have a reason, altfel poate nici sa nu fie. Asa ca pentru fiecare bucla draguta pe care o desenezi, intreaba-te care e scopul ei si ce spune despre tine si despre magazin.

    Hope it helps. Sper sa nu abandonezi proiectul asta, sunt prea faine lucrurile pe care le faci sa le lasi asa ale nimanui :)

    14.11.2010, 17:06:49