• arima
    arima

    pentru un incepator, va rog? o incepatoare, mai bine zis. ceea ce am in magazin sunt primele bijuterii facute vreodata. acum incerc sa fac ceva din perle. momentan am niste idei de montura si atat. de aceea va rog sa imi "acordati" acele critici constructive de care am nevoie.

    02.05.2011, 12:34:00
  • zozole
    zozole

    Parerea mea este ca ar trebui ca produsele dumneavoastra sa primeasca atentia cuvenita. Exact ca si florile din avatarul dumneavoastra, la fel si bijuteriile ar trebui sa atraga atentia, sa se faca observate in poza, pentru ca mai apoi sa se faca observate cand sunt purtate de client.
    Incercati sa va mai uitati pe Breslo, sa vedeti cum isi prezinta alti vanzatori de succes produsele si intrebati-va de ce merg la ei treburile si la dumneavoastra nu.
    Eu am facut cercei pictati o perioada,dar nu se vindeau asa de bine ca alte lucruri si eram foarte frustrata pana cand am inteles care e adevarata problema.
    Numai bine si sper sa reusiti sa ajungeti un vanzator mare!

    03.05.2011, 07:35:02
  • arima
    arima

    nici mie nu imi plac pozele, inca mai lucrez la ele. o fi de vina aparatul, o fi mana mea, nu stiu. inca mai incerc tot felul de aranjamente si de idei, doar ca nu-mi place nimic din ce iese. multumesc pentru sfat. nu mi-a m pus inca intrebarea de ce la altii merge si la mine nu, stiind ca mai am multe de imbunatatit. o poza reusita, cred eu, face mult. stiu asta. de aceea am si cerut indrumari pentru ca eu inca nu am reusit sa fac niste poze bune. si sunt convinsa ca mai sunt si alte aspecte scapate din vedere... multumesc inca o data pentru observatii.

    03.05.2011, 09:36:22
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Am intrat ,m-am uita ,m-a socat pretul enorm si daca n-as fi citit descrierea as fi crezut ca ai gresit pretul si ai pus un 0 in plus.
    Exista sanse minime sa cumpere cineva la pretul asta niste bijuterii care nu exprima nimic.
    Eu as schimba tehnica ,as crea modele ,,altfel'' asta-i problema principala nu fotografia.
    Ai ales poate materiale prea scumpe ,iar rezultatul nu e pe masura lui,nu pui materialele in valoare.

    04.05.2011, 17:01:18
  • ladyhorrorlowsociety
    ladyhorrorlowsociety

    e simplu, iesi frumos afara in soare pe la 9 -10 dimineata sau pe la 4-5 dupamiaza. sa nu te orbeasca soarele dar nici sa nu fie intuneric. la orele pe care ti le am zis e o lumina placuta calda. nu e obigatoriu sa iesi afara, poti sa iesi pe balcon, terasa, sau oricum sa stai la lumina. este foarte important apoi sa focalizezi produsul. apesi butonul pana la jumatate sa vezi unde focalizeaza. imeginea de pe ecran trebuie sa se faca mai clara. incadrezi de mai multe ori, te apropii sau te distantezi pana se face clara. a... trebuie sa selectezi macro(laleaua aia pentru pozele de aproape)- ca presupun ca nu ai un dslr. daca faci pozele cu telefonul mobil incearca sa il ti cat mai nemiscat sa incadreze si sa focalizeze.
    pozele tale sunt varza, nu in dau seama daca bratarile alea sunt lucrate bine sau au zgarieturi, nu imi dau seama de nimic de acolo. eu cand vad asa poze inchid pagina imediat.
    cat despre bijuterii, nu ma bag, incearca cum crezi tu de cuviinta

    04.05.2011, 23:46:29
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Pentru poze sunt sigura ca te-ar ajuta mult tutorialul in doua parti de aici: www.breslo.ro/blog/?s=cum+pozam+bijuterii

    Mie mi-e teama ca trebuie sa investesti intr-un aparat foto decent, nu poti face poze pentru bijuterii care sar de 100 lei cu tel. mobil, decat daca este unul cu o camera f. performanta - si si atunci probabil lipseste setarea macro.

    In general ma abtin si eu de la sfaturi care tin strict de produs si pret, dar aici croseta-fermecata are dreptate. Cand lucrezi cu materiale asa scumpe trebuie sa le pui in valoare cu un design aparte, clientul trebuie sa simta ca poarta ceva deosebit. Asa ca fie trebuie sa mai lucrezi la design, si sa creezi ceva mai elaborat care sa reflecte valoarea bijuteriei, fie trebuie sa alegi alte materiale.

    05.05.2011, 10:51:10
  • arima
    arima

    va multumesc pentru sugestii si pentru tutoriale. imi sunt de foarte mare folos.
    locuiesc la casa, dar, pozele facute afara au iesit mai aiurea decat ce am facut in casa pana in momentul de fata. tutorialele pe care mi le-ati recomandat ma ajuta foarte mult. am cautat si eu, insa, dupa cum se vede, nu destul de bine, pentru ca nu l-am gasit decat pe cel cu placile de plexiglass. ultimele poze(cele care sunt acum), sunt facute cu telefonul mobil, aseara, intr-un mic studio amenajat acasa. am incarcat acumulatorii si ma mai joc astazi cu aparatul si bijuteriile.
    multumesc inca o data. pe viitor, voi tine cont de tot ce mi-ati spus

    05.05.2011, 14:42:58