Forum: Tehnici & Materiale inegrire lant bronz antichizat

  • Camelicris
    Camelicris

    buna, vreau sa stiu ce este de facut sa nu se inegreasca inestetic lanturile si accesoriile, fie ca sunt din bronz, antichizate sau aurii si argintii. am folosit la coliere materiale de acest fel si in scurt timp se inegresc si arata foarte urat. daca cineva a gasit o solutie la aceasta problema, il rog sa mi-o impartaseasca. multumesc, Camelia

    15.10.2013, 11:40:32
  • NaturaArt
    NaturaArt

    Da, se innegresc, dar se pot curata. Pui sare pe o felie de lamaie si freci lantul/ accesoriul, apoi clatesti si usuci. Se curata frumos!

    17.10.2013, 13:34:14
  • fimomimo
    fimomimo

    Eu am incercat solutie salina si acid citric 5%, (cu cat mai concentrata solutia salina cu atat e mai dramatic efectul :D un fel de wow), doar ca mediu pentru transfer intre aluminiu si argint pentru a dezoxida argintul, am incercat si cu alte metale, cupru de exemplu se curata bine dar se oxideaza mai repede dupa ce e curatat asa, am incercat pe un fel de alama... nu stiu exact ce era :/ aceea s-a distrus, tot felul de pete ciudate au iesit in evidenta dupa.
    Conteaza foarte mult ce fel de aliaje sunt incat sa se curete bine, majoritatea furniturilor comune sunt aliaje de zinc placate.
    :D merita incercata ideea de la NaturaArt, nu uita sa testezi inainte pe ceva!

    Ca sa eviti sau sa incetinesti inegrirea accesoriilor evita contactul lor cu parfumurile, spray-urile si cel mai ok loc de depozitare este punguta de hartie sau daca nu, pune un pliculet cu siliciu ( de la pantofi) in cutia cu bijuterii :)

    19.10.2013, 21:38:55