Forum: Subiecte de afaceri Informaţii utile II-IF-FA

  • katafolt
    katafolt

    Un blog cu informaţii utile celor care au sau vor să deschidă II, IF ori PFA

    20.04.2011, 07:43:20
  • katafolt
    katafolt

    http://iiifpfa.wordpress.com/

    20.04.2011, 07:43:51
  • gariana
    gariana

    de-a dreptul incurajator :)

    20.04.2011, 15:51:36
  • katafolt
    katafolt

    :D

    20.04.2011, 19:28:35
  • alinapanait
    alinapanait

    ah, pe mine ma demobilizeaza ce scrie acolo.

    20.04.2011, 23:20:39
  • katafolt
    katafolt

    Alina, m-am referit în general la blog, nu doar la ultimul artcol. Merită să vă înscrieţi la newsletter, de exemlu articolul recent oferă ajutor la depunerea declaraţiei 200.
    http://iiifpfa.wordpress.com/2011/04/27/223/

    28.04.2011, 10:49:36
  • IGFashionDesign
    IGFashionDesign

    Cei care isi fac PFA

    iar PFA-ul constituie SINGURA sursa de venit
    si aveti activitate (nu PFA facut din lipsa de ocupatie)
    aveti urmatoarele obligatii de plata catre "scumpul nostru stat":

    - 222 lei/luna la Casa de Pensii

    - 37 lei/luna la Casa de Sanatate

    + impozitul pe profitul NET (BRUT-CHELTUIELI DEDUCTIBILE) de 16%

    - sumele sunt pe 2011 (si pot fi modificate de stat)

    Asta pentru cei care sunt in dubii intre sa sta degeaba si a te complica cu statul. Statul iese intotdeauna invingator.

    12.08.2011, 09:36:24
  • IGFashionDesign
    IGFashionDesign

    Daca profitul tau NET nu acopera aceste cheltuilei si sa mai ramai cu ceva in plus nu iti complica existenta.

    La mine s-a meritat efortul.

    12.08.2011, 09:42:23
  • Live
    Live

    :)) La toamnă-i dau cu Flit statului, căci mă reîntorc la şcoală şi, din câte ştiu, rămâne să mai plătesc doar impozitul. Suma aia la pensii m-a terminat psihic! Şi, până să se modifice câte ceva pe la CASS, şi cea de la sănătate. Dar i-am învins!!!! Mi-au recalculat TOT (şi la mine, şi la soţ-care s-a angajat, al un moment dat) şi aveau să-mi dea bani. MULŢI! Pe care, desigur, i-au scăzut din sumele pe care le voi avea de dat.:D

    12.08.2011, 10:42:37
  • BlueArinne
    BlueArinne

    Din cate stiu eu.....
    Chiar daca ai serviciu, la sanatate trebuie sa mergi cu o copie dupa decizia de impunere si se plateste (parca 5,5 %) din venitul pe PFA. Asta daca ai vreun venit pe PFA.

    Pentru cine are PFA ca singura sursa de venit, la sanatate se plateste 37 lei/luna daca venitul lunar este pana in 670 lei (adica se plateste 5,5% din venitul minim chiar daca nu se realizeaza acest venit). Pentru cine face un venit lunar peste 670 lei, la sanatate se plateste 5,5 % din venitul lunar realizat.

    La pensii nu se mai plateste si pe PFA daca ai alt serviciu.

    12.08.2011, 14:44:11
  • Live
    Live

    Blue, naiba a mai înţeles cum se plăteşte la sănătate! Era 5,5% din VENIT, până la un punct, adică puteai să fii angajat în 7 locuri şi plăteai la fiecare. După care au făcut...nu ştiu cum. Că plăteşte angajatorul...nu ştiu cum, iar tu, nu ştiu cum. La PFA sau IF, nu ai angajator. În fine...ideea e că plăteşti mai puţin prin PFA/IF, după ce eşti şi angajat.

    Poţi şi la PFA să nu plăteşti la pensii. dacă ai venitul anual sub 8 800 de lei. Dar...e nasol, pt că nu contribui, nu se adună acolo. Au ridicat, însă, mult suma minimă şi mulţi au ales să nu plătească, şi-au deschis conturi CEC şi pun lunar acolo cât pot. Şi, uite-aşa, a făcut statul ceva praf, căci s-au subţiat banii de la fondul de pensii! Chestiune care se întoarce împotriva actualilor pensionari.

    12.08.2011, 15:20:02
  • IGFashionDesign
    IGFashionDesign

    La Casa de Pensii asa am crezut si eu ca daca ai sub 8 800lei nu ai obligatii fata de ei.... ca de ....asa reiesea din legea interpretata de mine.

    Cand m-am dus cu decizia de impunere de la finainte si m-au intrebat daca e singurul meu venit...... au zis ca sunt obligata sa platesc minimul....adica cei 222 lei/luna, si ca e treaba mea ca mi-am facut pensie privata ca aia nu are nici o legatura.

    Betoooonnnnnnnnn.

    13.08.2011, 10:27:05
  • Live
    Live

    Aha, deci amândouă am văzut acelaşi lucru-n lege, da' ăia ştiu altceva! Bun aşa! Ăştia te-mping la evaziune, zău! La câte beţe-n roate sunt puse, închizi naibii firma şi vinzi "în subteran"... Ce dobitoci! Şi-apoi s-or mai mira, eventual, că nu au bani la buget (nu mă refer la banii pe care-i înghit ei, cu fel de fel de investiţii, desigur, extrem de importante, gen mobilier stradal poleit cu aur). Bleah!

    13.08.2011, 10:57:05
  • lycurycy18
    lycurycy18

    eu cand am fost la casa de pensii, deoarece am declarat foarte putin pt anul acesta, mult sub cei 8000 de lei, mi-au zis ca nu au cum sa imi faca contract cu ei pt ca e prea mica suma si nu am cum sa platesc, deasemenea daca aveti venit pe PFA ocazional iar am inteles ca nu se plateste la pensie, in schimb sanatatea trebuie platita

    14.08.2011, 21:52:54