Forum: Subiecte de afaceri Intrebare pt toti care au PFA!

  • carmentobias
    carmentobias

    Tocmai am primit o stire bomba:trebuie sa platim taxa de mediu,care e 500 de ron.Ati mai auzit de asa ceva?Ati patit careva asa?Va rog mult sa imi raspundeti,nu stiu ce sa fac,dupa atatia bani investiti,au aparut atatea taxe de care nu am mai auzit,iar acum ma vad nevoita sa inchid PFA...

    24.08.2010, 18:09:28
  • carmentobias
    carmentobias

    Sa inteleg ca nimeni nu a auzit de asa ceva?

    25.08.2010, 15:50:41
  • choice4all
    choice4all

    Astazi am vorbit cu cineva de la finante. Momentan e mare "ceata" si la ei, mai ales cu noile taxe aparute. Mi-ai zis sa mai astept cateva zile, sa se clarifice lucrurile. De taxa de mediu nu a auzit nimeni..... Tie cine ti-a "soptit-o"?1

    25.08.2010, 18:23:50
  • carmentobias
    carmentobias

    Eu am primit de la mediu un fel de citatie si daca nu platesc pana nu stiu cand,primesc o amenda grasa...Taxa respectiva e pt autorizatie de mediu...Habar nu am,ori pe cine intreb nu stie nimic...ci doar ca trebuie platita...Atatea taxa au aparut,ar face orice sa scoata bani...

    25.08.2010, 22:45:55
  • tonycat
    tonycat

    Buna dimineata,
    de ieri scotocesc pe internet dupa informatia asta dar nu am gasit nimic.Dar, am o intrebare, cei de la mediu (cine anume? AFM ? GNM ? ANPM?) va au in baza de date? Cum au stiut sa va trimita "citatia" aceea? Folositi sau fabricati ambalaje care nu sunt biodegradabile?
    Cel mai bine e sa ii intrebati pe cei care v-au trimis hartia. Sa indice legislatia care prevede acest fapt. Eu mai caut......
    Spor si buna voie!

    26.08.2010, 08:17:49
  • carmentobias
    carmentobias

    Nu stiu exact,ca ne-am mutat din judet,si doar saptamana viitoare ajung acasa,trebuie sa vorbesc cu soacra sa imi zica exact de la cine e,o sa scriu mai deseara exact...
    Nu fabric nimic de genul,am codul CAEN pt fabricarea imitatiilor de bijuterii,si specifica ca e necesara autorizatie de mediu...de parca as avea fabrica...Cand eu protejez mediul si reciclez aproape tot...

    Am cautat si eu pe net pana am ametit,si ma gandeam sa inteb aici,poate stie careva,ceva...
    Dar dupa ce ajung acasa in Salaj o sa merg la finante si peste tot unde o sa ma trimita astia...

    26.08.2010, 10:34:56